مشهورترین هنرمندان نقاشی خیابانی فرانسه

فرانسه کشور منحصر به فردی است، و در آنجا همه چیز از انواع غذاها و نوشیدنی‌ها گرفته تا مناظر و معماری، خاص و منحصر به فرد هستند. اما شاید هیچ چیز به اندازه هنر، جزئی جدایی ناپذیر از فرهنگ فرانسوی نباشد. در اینکه موزه‌های فرانسه خانه بهترین آثار هنری جهان هستند هیچ شکی نیست؛ اما نوع خاصی از هنر در این کشور وجود دارد که نمی‌توانید آن را در گالری‌‌ها پیدا کنید و آن چیزی نیست جز هنر خیابانی فرانسوی.

 

5 هنرمند مشهور هنر خیابانی فرانسوی

در دهه‌‌های اخیر بسیاری از هنرمندان فرانسوی به نقاشی و طراحی آثار هنری در خیابان‌‌های پاریس، مارسی و سراسر شهرهای کم نظیر فرانسه پرداخته‌اند. با توجه به افزایش محبوبیت هنر خیابانی فرانسوی، اکنون زمان آن است که با برجسته ترین هنرمندان خیابانی فرانسوی آشنا شوید. از اینرو ما در ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم 5 هنرمند مشهور عرصه هنر خیابانی در فرانسه و آثار هنری مشهور آنها را به شما معرفی کنیم.

 

1. ارنست پینیون ارنست (Ernest Pignon-Ernest)

ارنست پینیون ارنستاین گفتار را با یکی از پیشگامان هنر خیابانی فرانسوی، یعنی ارنست پینیون ارنست شروع می‌کنیم. این هنرمند مشهور در سال 1942 در شهر نیس در خانواده‌ای ورزشکار به دنیا آمد. با این وجود او از همان دوران کودکی نشان داد که به هنر علاقه‌ای وافر دارد. نقطه عطف زندگی او زمانی بود که پیکاسو را در یک مجله فرانسوی کشف کرد. این اتفاق ساده الهام بخش زندگیش شد و وی را به مسیر خلاقیت در زمینه نقاشی و هنرهای تجسمی سوق داد.

پینیون ارنست اولین گام خود را به سمت هنر خیابانی در سال 1966 برداشت؛ وی در آن زمان متوجه شد که محل زندگیش تنها چند کیلومتر با نیروی ضربت هسته‌ای فرانسه فاصله دارد. او با الهام از این اتفاق و بمباران غم انگیز اتمی هیروشیما در سال 1945، تصویری تک رنگ از مردی ترسیم کرد که فردی دیگر را در آغوش خود حمل می‌کرد. این اثر سیاسی و احساسی ناراحت کننده، در اصل به پایه و اساس آینده او در زمینه طراحی هنر خیابانی تبدیل شد.

معانی سیاسی مختلفی پشت آثار تک رنگ و متراکم پینیون ارنست وجود دارند. مکان بخش اصلی اقدامات خلاقانه او را تشکیل می‌دهد. طرح‌های وی غالباً در مورد رویدادهای تاریخی یا جاری خاستگاه آنها صحبت می‌کنند.

 

اثر ارنست پینیون ارنست

اثر ارنست پینیون ارنست

 

2. دوشیزه تیک (Miss.Tic)

یکی دیگر از هنرمندان مشهور نقاشی خیابانی فرانسه، هنرمند فقید دوشیزه تیک است. او در سن 10 سالگی نیمی از خانواده خود را در یک تصادف رانندگی از دست داد و بعداً پدرش نیز فوت کرد. او علیرغم زندگی تلخی که در اوایل کودکی تجربه کرد؛ اشتیاق به هنر را در درون خود کشف نمود. وی مدتی در ایالات متحده زندگی کرد و در این مدت از فضای این کشور چیزهای زیادی را الهام گرفت. دوشیزه تیک اولین اثر رسمی هنری خیابانی خود را پس از بازگشت به فرانسه در سال 1985 خلق کرد.

مشخصه آثار دوشیزه تیک، استفاده از طرح‌های شابلونی (اغلب زنانه) به همراه متن است. آثار او برای زنان سراسر جهان معانی زیادی دارند و بیشتر به موضوع آزادی می‌پردازند. معروف ‌ترین آثار هنری خیابانی او عبارتند از: Je joue oui و Le pouvoir ne protège pas, il se protège. متاسفانه این هنرمند با استعداد فرانسوی در سن 66 سالگی بر اثر یک بیماری ناشناخته درگذشت.

 

3. ژان رنه (Jean René)

ژان رنههنرمند خیابانی فرانسوی ژان رنه (با نام مخفف JR = جی آر نیز شناخته می‌شود) در زمینه نوع خاصی از هنر فعالیت می‌کند که به آن photograffeur گفته می‌شود. این کلمه یک واژه مرکب است و از واژه‌‌های فرانسوی graffiti artist (هنرمند گرافیتی) و photographer (عکاس) به وجود آمده است.

جی آر در دوران نوجوانی هنر خود را در اشکال معمولی هنر خیابانی امتحان کرد. اما پس از اینکه به یک دوربین مناسب دست پیدا کرد؛ از آثار خود عکس می‌گرفت و آنها را در خیابان‌ها منتشر می‌نمود. همین کار زمینه را برای پیشرفت خلاقانه‌اش هموار کرد و باعث شد تا او اکنون یک هنرمند خیابانی مشهور فرانسوی باشد که سبک متمایزی از هنر سیاه و سفید را در خیابان‌ها (جاییکه او آن را بزرگترین گالری هنری جهان می‌نامد) به نمایش بگذارد.

هنر خیابانی ژان رنه صدای جوامع و افرادی شده که هیچگاه حرف آنها شنیده نمی‌شود. اولین اثر هنری خیابانی معروف او Portraits of a Generation نام دارد و شامل تصاویری از مردان جوان در جایی در حومه پاریس است که درگیر شورش هستند. در واقع جی آر با این اثر بحث برانگیز می‌خواست برداشت مردم از این مردان که توسط رسانه‌ها تحریف شده بود را به چالش بکشد. از دیگر آثار قابل توجه او می‌توان به Face 2 Face (مجموعه‌ای از تصاویر اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها) و Woman Are Heroes (یک ادای احترام به زنانی که در جریان درگیری‌ها، رنج‌های بی‌شماری را متحمل می‌شوند) اشاره کرد.

 

4. اینوادر (Invader)

معروف ‌ترین اثر هنرمند خیابانی فرانسوی اینوادر، موزاییک‌‌هایی است که براساس بازی‌ های ویدیویی دهه‌‌های هفتاد و هشتاد ساخته شده‌اند. این بازی‌‌ها Pac-Man و Space Invaders هستند که او نام مستعار خود را از آنها الهام گرفته است. اینوادر ابتداً در دانشسرای عالی هنرهای زیبای پاریس تحصیل کرد و پس از فارغ‌ التحصیلی، ساخت این موزائیک‌های عجیب و غریب را در خیابان‌‌های پاریس آغاز نمود. امروزه مخلوقات جالب اینوادر، دیوارهای بیش از 70 شهر در سراسر جهان را زیبا کرده‌اند و بازتابی از استراتژی تهاجمی او هستند.

اینوادر به شدت تحت تاثیر فرهنگ دیجیتال قرار دارد و همین امر باعث شده تا او این فرهنگ را ضربان قلب جهان ما توصیف کند. وی قصد دارد با انتشار آثار هنری خود در مکان‌های عمومی خیابان‌های فرانسه و سایر شهرهای جهان، دنیای هنر سنتی را به چالش بکشد. موزاییک‌های رنگارنگ او نه تنها خیابان‌های پاریس، بلکه خیابان‌های شهرهای دوردستی مانند بانکوک و استانبول را نیز به تسخیر خود در آورده‌اند.

 

اثر اینوادر

یکی از آثار اینوادر

 

5. بلک لو رات (Blek le Rat)

بلک لو راتبلک لو رات نیز مانند دوشیزه تیک در طرح‌های شابلونی تخصص دارد؛ به همین دلیل این هنرمند پاریسی لقب پدر گرافیتی شابلونی (استنسیل) را به خود اختصاص داده است. او مسیر سنتی‌تری را در پیش گرفت و ابتداً در مدرسه عالی ملی هنرهای زیبای پاریس، نقاشی و چاپ را آموخت. اولین کار او شابلون یک موش بود؛ موجودی که او از آن به عنوان تنها حیوان آزاد در شهر یاد می‌کند.

امروزه آثار هنری او بیشتر جنبه اجتماعی دارند و به موضوعاتی مانند محیط زیست و بی خانمانی می‌پردازند. مشخصه آثار او استفاده از شابلون، عکس و رنگ اسپری است. از معروف ترین کارهای بلک لو رات می‌توان به Man Who Walks Through Walls وBeggar اشاره کرد. این هنرمند خیابانی فرانسوی به قدری با استعداد است که حتی بنکسی (Banksy) هنرمند مشهور خیابانی بریتانیا نیز از وی به عنوان یک شخصیت تاثیرگذار در این رشته یاد کرده است.

 

کلام پایانی

تمام این هنرمندان کمک می‌کنند تا هنر خیابانی فرانسوی به بخش مهمی از فرهنگ فرانسه و به طور کلی دنیای هنر تبدیل شود. آنها با این ایده که هنر باید در مجموعه‌‌های موزه‌ها و گالری‌‌های خصوصی به نمایش در بیاید مخالفند، و از اینرو آثاری را خلق می‌کنند که خاصتاً برای عموم مردم طراحی شده‌اند. هنرمندان خیابانی با انجام این کار، شگفتی و غنا را به فرهنگ کشوری که آن را خانه می‌نامند، تقدیم می‌کنند.

 

در ادامه حتما بخوانيد: تاریخچه زبان فرانسوی + 10 حقیقت جالب