راهنمای جامع خرید به زبان فرانسوی: نکات + کلمات

خرید از هیچ کجای جهان به اندازه فرانسه پرطرفدار نیست. در این کشور همیشه جایی برای خرید و لذت بردن از این تفریح وجود دارد؛ از بازارهای جذاب کشاورزان در دهکده‌های دور افتاده گرفته تا فروشگاه‌های شاخص و فوق العاده لوکس شانزه لیزه.

در کل خرید جزء آن دسته از تجربیات فرهنگی است که همه باید هنگام سفر به یک کشور جدید از جمله فرانسه تجربه کنند. بهرحال چه بخواهید غذا بخرید و چه لباس یا هر چیز دیگری؛ خیلی زود ممکن است متوجه وجود تفاوت‌هایی بین فرانسه و کشور مبدا خود شوید. در این صورت است که این راهنمای جامع به کار شما می‌آید؛ پس اگر قصد سفر به فرانسه را دارید حتماً این گفتار شبکه مترجمین راستین را بخوانید.

 

هنگام خرید در فرانسه باید انتظار چه چیزی را داشت؟

اولاً به آداب خرید در فرهنگ فرانسوی توجه کنید. به محض ورود به یک فروشگاه، به خصوص یک بوتیک کوچک باید با گفتن Bonjour Monsieur/Madame به فروشنده سلام کنید. اگر فروشنده مشغول حرف زدن با یک مشتری دیگر است؛ می توانید با سر تکان دادن یا لبخند وارد مغازه او شوید. فراموش نکنید که هنگام خروج، صرفنظر از اینکه چیزی را خریداری کرده‌اید یا نه بگویید Merci, au revoir.

 

ساعت کاری فروشگاه ها

معمولاً ساعات کاری فروشگاه ها در فرانسه کوتاه‌تر از آن چیزی است که شما به آن عادت کرده‌اید؛ به خصوص خرده فروشان مستقل و افراد فعال در مناطق روستایی دارای ساعت کاری کمتری هستند. در این کشور بسیاری از مغازه‌ها هنگام ناهار برای چند ساعت بسته می‌شوند و یکشنبه‌ها نیز تعطیل هستند. فروشگاه‌‌های بزرگ‌‌تر که در مناطق شهری قرار دارند برای مدت طولانی‌‌تری باز هستند؛ اما انتظار نداشته باشید که تمام فروشگاه‌ها به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته باز باشند (هر چند مغازه‌های کوچک خواربار فروشی در شهرهای کوچک شاید از این اصل مستثنی باشند).

 

خرید کردن

 

وضعیت مالیات

خبر خوب این است که قیمت همه اجناس در این کشور شامل مالیات می‌شود؛ به همین دلیل دیگر لازم نیست در هنگام خرید بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنید. نسبت مالیات به قیمت محصول در این کشور بسته به نوع کالا بین 5/5 تا 20 درصد متغیر است. با این حال اگر شما توریستی هستید که در خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کند؛ احتمالاً بتوانید بخشی از مالیات را پس بگیرید به خصوص اگر قصد دارید در مناطق توریستی خرید کنید.

 

واژگان و عبارات خرید در زبان فرانسوی

حال اگر در فرانسه وارد مغازه‌ای شدید؛ از لغات و عبارات زیر برای خرید بهتر استفاده کنید.

Le vendeur/la vendeuse: فروشنده فروشگاه

La caisse: صندوق نقدی

Heures d’ouverture: ساعات کاری

Cher: گران

 TVA (Taxes à Valeur Ajoutée): مالیات بر ارزش افزوده

HT (Hors Taxes): شامل مالیات نمی‌شود

Bon marché cheap: یک معامله خوب

TTC (Toutes Taxes Comprises): همه مالیات ها را شامل می‌شود

Comment puis-je vous aider?

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟

Vous avez choisi?

تصمیم گرفتی؟

Je regarde

فقط دارم بررسی می کنم

Je voudrais ….

من می خواهم ....

 Combien coûte … ?

هزینه اش چقدر می شه ...؟

 

خرید مواد غذایی در فرانسه

خواه بخواهید برای یک پیک نیک جذاب در کنار رودخانه برنامه ریزی کنید و خواه قصد خرید سوغاتی‌های خوشمزه را داشته باشید؛ بالاخره دیر یا زود باید برای خریدن مواد غذایی در فرانسه پیش قدم شوید.

 

فرهنگ خرید اقلام خوراکی

برای بسیاری از فرانسوی ها، خرید مواد غذایی یک روال روزانه است؛ زیرا اگر توجه کرده باشید اکثر خانه‌های آنها از یخچال‌ها و فریزرهای کوچک استفاده می‌کنند که قطعاً برای نگهداری بلند مدت مواد غذایی مناسب نیستند. در ضمن در این کشور نگهدارنده زیادی به مواد غذایی زده نمی‌شود.

هر چند پیدا کردن خواربار فروشی‌‌های بزرگ (مطابق با استانداردهای اروپایی) در حومه شهرها چندان جای تعجبی ندارد؛ اما بیشتر فرانسوی‌ ها از فروشگاه‌های کوچک‌‌تر و مغازه‌های محلی، مایحتاج روزانه‌شان را تهیه می‌کنند. خواربار فروشی‌های شهری معمولاً انواع میوه‌ها و سبزیجات تازه را ارائه می‌دهند؛ اما غالباً بازارهای کشاورزان که در آخر هفته ها برگزار می‌شوند محل مناسب‌تری برای خرید این نوع از مواد غذایی هستند. اگر میوه‌‌ها و سبزیجات را از فروشگاه‌‌ها خریداری ‌نمایید؛ ممکن است مجبور شوید خودتان آنها را با ترازو وزن کنید.

فرانسه قدم‌های خوبی به سمت اقتصاد سبز برداشته است؛ به همین دلیل در فروشگاه‌های مواد غذایی این کشور دیگر کیسه‌های پلاستیکی رایگان ارائه نمی‌شود. پس اگر کیسه قابل استفاده مجدد همراه ندارید باید یکی از آنها را خریداری کنید. در ضمن اگر کمی دقت کنید افراد زیادی را در مناطق شهری خواهید دید که یک گاری کوچک خرید به همراه دارند. اگر به فروشگاه‌های بزرگتر بروید چرخ‌های خرید را در پارکینگ پیدا خواهید کرد. برای باز کردن قفل چرخ خرید به یک سکه 1 یورویی نیاز دارید و زمانی که آن را به محل تعیین شده بازگردانید پولتان را پس خواهید گرفت.

 

خرید کردن

 

کلمات فرانسوی مرتبط با خرید مواد غذایی

با استفاده از کلمات فرانسوی زیر بهتر می‌توانید خوراکی مورد نظرتان را در این کشور بخرید.

Faire les courses: رفتن برای خرید مواد غذایی

Supermarché/ Hypermarché: سوپرمارکت

Marché: بازار کشاورزان

Boucherie: قصابی

Boulangerie: نانوایی

Pȃtisserie: شیرینی فروشی

Magasin de fruits et légumes: سبزی فروش

Fromagerie: مغازه پنیرفروشی

Pharmacie: داروخانه

Epicerie: فروشگاه عمومی

Un caddie/un chariot: چرخ دستی

Une balance: ترازو

Est-ce que je peux avoir un sac?

آیا می توانم یک کیسه داشته باشم؟

 

خرید لباس در فرانسه

فرانسه پایتخت مد جهان است؛ بنابراین می‌‌توانید از بوتیک‌‌های زیبای این کشور استفاده کنید و یک سوغاتی زیبا برای خودتان به یادگار بگیرید. به طور کلی لباس‌ها و اکسسوری‌ها در فرانسه کمی گران‌تر از کشورهایی مانند ایالات متحده هستند. اگر تصمیم به بازگرداندن یا تعویض لباس دارید؛ باید رسید و همه برچسب‌های لباس را حفظ کنید و در هنگام بازگرداندن لباس به فروشگاه به همراه داشته باشید.

 

فروش های ویژه لباس

فروش در فرانسه تحت نظر قانون قرار دارد. فروش های ویژه لباس فقط دو بار در سال در ابتدای ژانویه و ژوئیه برگزار می‌شوند و پنج هفته طول می‌کشند؛ دو هفته اضافی نیز وجود دارد که خرده فروش می‌تواند در صورت تمایل از آن استفاده کند. فروش معمولاً در این کشور پسرفتی است؛ این بدان معنی است که هر چه بیشتر منتظر بمانید کالای مورد علاقه شما ارزان‌‌تر خواهد شد، اما خب احتمال دارد کلاً فروش برود و چیزی دستتان را نگیرد.

 

خرید لباس

 

فروشگاه های پوشاک

فروشگاه های پوشاک در فرانسه انواع و اقسام لباس‌ها را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف عرضه می‌کنند. وجود بوتیک‌‌های مستقل کوچک و فروشگاه ‌های زنجیره‌ای و بزرگ در مناطق شهری این کشور یک چیز عادی است. اما مراکز خرید و فروش معمولاً در حومه شهرها قرار دارند. از آنجایی که بسیاری از فروشگاه‌های مستقل بیشتر تمایل دارند لباس‌های سایز کوچک را در معرض دید قرار دهند؛ لذا به ندرت همه سایزهای لباس را در این فروشگاه‌ها می‌بینید و احتمالاً باید از فروشنده بخواهید که لباس مورد علاقه‌تان را برایتان بیاورد.

 

کلمات و جملات مناسب برای خرید لباس در فرانسه

اگر از کلمات زیر استفاده کنید؛ خرید لباس در فرانسه برایتان آسان‌تر خواهد شد.

Une boutique: بوتیک

Un grand magasin: فروشگاه بزرگ

Un centre commercial: مرکز خرید

Une parfumerie: عطر فروشی

Un magasin discount: مرکز فروش

Les cabines: رخت کن

Première/deuxième/troisième démarque: تخفیف اول / دوم / سوم

Les soldes d’été/ les soldes d’hiver: فروش تابستانی / فروش زمستانی

Quelle taille faites-vous?

سایز لباست چنده؟

Quelle pointure faites-vous?

سایز کفشت چنده؟

Je voudrais essayer …. 

من می خواهم ... را امتحان کنم

Je voudrais échanger …

من می خواهم .... را عوض کنم

Je voudrais retourner …

من می خواهم .... را عودت دهم

 

کلام پایانی

حال که به انتهای این مطلب رسیدیم اولاً با نکات خرید در کشور فرانسه آشنا شدید و می‌دانید لباس، مواد غذایی و سایر اقلام مورد نظرتان را با چه شرایطی می‌توانید تهیه کنید؛ دوماً کلمات مرتبط با خرید در زبان فرانسوی را نیز یاد گرفته‌‌اید. پس اینک با خیال راحت می‌توانید به این کشور جذاب و توریستی سفر کنید و لحظات خوشی را برای خودتان رقم زنید.