10 بنای تاریخی معروف فرانسه که حتما باید دید

فرانسه کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است. بناهای باشکوهی که در جای جای این کشور قد برافراشته‌اند صحت این ادعا را تائید می‌کنند. از قلعه‌ها و کلیساهای جامع گرفته تا سازه‌‌های بزرگی که به نمادهای فرانسه تبدیل شده‌‌اند؛ همه و همه از تاریخ غنی و بی سابقه این سرزمین می‌گویند. اگر قصد بازدید از این کشور را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با شبکه مترجمین راستین بمانید؛ چون قصد داریم شما را با مجموعه‌ای از بی نظیرترین بناهای تاریخی معروف فرانسه آشنا کنیم.

 

دیدنی ترین مکان های تاریخی فرانسه

هر چند فهرست زیر جامع نیست؛ اما می‌تواند شما را با بناهای معروف فرانسه آشنا کند و باعث شود تا در زمان مناسب به بازدید آنها بروید (یا به صورت حضوری یا از طریق فضای مجازی).

 

1. برج ایفل (The Eiffel Tower)

بیایید با مشهورترین بنای تاریخی ملی فرانسه یعنی برج ایفل این گفتار را شروع کنیم که نماد این کشور است و هر ساله تقریباً پذیرای هفت میلیون گردشگر می‌باشد. این سازه فولادی 1083 فوتی در سال 1889 ساخته شد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد برج ایفل احاطه کامل آن بر تمام شهر پاریس است؛ به همین دلیل احتمال اینکه حداقل تا ده‌ها سال دیگر بنای دیگری جای آن را بگیرد، وجود ندارد.

 

برج ایفل

برج ایفل

 

2. مون سن میشل (Mont-Saint-Michel)

بسیاری از بناهای تاریخی فرانسوی در خارج از پایتخت قرار دارند؛ اما هیچ کدام به اندازه مون سن میشل بزرگ و معروف نیستند. این صومعه و قلعه که قدمت آن به قرون وسطی باز می‌گردد در یک جزیره در منطقه نرماندی واقع شده و به همین دلیل حتی از نظر جغرافیایی نیز مکانی مناسب برای جذب گردشگر به حساب می‌آید. یونسکو در سال 1972 مون سن میشل را در فهرست میراث جهانی قرار داد؛ پس سعی کنید در صورت سفر به فرانسه دیدار از این بنای تاریخی را فراموش نکنید.

 

3. پون دو گار (Pont du Gard)

کافی است کمی به سمت جنوب فرانسه بروید تا با پون دو گار که یک پل - قنات رومی جالب توجه است و بین شهرهای نیم و آوینیون (محل برگزاری بزرگ ترین جشنواره هنرهای نمایشی) واقع شده آشنا شوید. این پل در قرن اول پس از میلاد ساخته شده و یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی فرانسه محسوب می‌شود.

 

4. کلیسای نوتردام (Notre Dame Cathedral)

کلیسای نوتردام پاریس علیرغم اینکه در آتش سوزی ویرانگر سال 2019 خسارات زیادی را متحمل شد؛ اما هنوز هم یکی از مشهورترین بناهای تاریخی فرانسه است. این کلیسا یک نمونه عالی از معماری گوتیک است که جای جای آن با سنگ کاری‌های پیچیده و پنجره‌های شیشه‌ای رنگارنگ پیوند خورده است. این بنا در ایل دولاستیه (Île de la Cité) پاریس قرار دارد.

 

5. قلعه چمبورد (Château de Chambord)

بدون نام بردن از قلعه ها فهرست بناهای تاریخی فرانسه چیزی کم دارد. زیرا این کشور به خاطر قلعه‌‌های خیره‌ کننده‌‌اش در سرتاسر جهان مشهور شده است؛ اما شاید هیچ‌ کدام به‌اندازه قلعه چمبورد در دره لوآر (Loire Valley) به‌ خاطر ساختمان‌های سلطنتی‌اش معروف نشده‌اند. این قلعه یک نمونه عالی از معماری رنسانس فرانسوی است و بازدید کنندگان را با سبک زندگی مجلل اشراف آشنا می‌کند.

 

قلعه چمبورد

قلعه چمبورد

 

6. آمفی تئاتر آرل (Arles Amphitheatre)

اکثر آثار ملی فرانسه در پاریس قرار دارند. اما اگر سری به خارج از پایتخت بزنید با سازه‌های خیره کننده بی شماری مانند آمفی تئاتر آرل مواجه می‌شوید. این نیز یکی دیگر از بناهای رومی است که در قرن اول پس از میلاد ساخته شده و دو هزار سال قدمت دارد. جالب است بدانید که این بنا به خوبی محافظت شده و هنوز هم در تمام طول سال میزبان رویدادهای مختلفی است.

 

7. کلیسای سنت مایکل (Basilica of St. Michael)

شهر بوردو (Bordeaux) میزبان بیش از 350 بنای تاریخی طبقه بندی شده یا ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است و به همین دلیل سالانه میزبان گردشگران بی شماری است. کلیسای سنت مایکل این شهر دارای معماری گوتیک است و در جاده معروف سانتیاگو ده کومپوستلا (Santiago de Compostela) قرار دارد که در سال 1998 به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

 

8. کاخ ورسای (Palace of Versailles)

اگر به دنبال دیدار از یک بنای تاریخی واقعاً فرانسوی هستید؛ حتماً باید به دیدن کاخ ورسای بروید. این بنای مجلل در قرن شانزدهم ساخته شده و اقامتگاه سلطنتی ملکه ماری آنتوانت (Marie Antoinette) و لوئی سیزدهم بوده است. این مکان بسیار مجلل و اشرافی یکی از بناهای تاریخی مشهور فرانسوی به شمار می‌رود. جالب است بدانید که کاخ ورسای دارای تالاری است که 357 آینه را در دل خود جای داده است.

 

9. طاق پیروزی (Arc de Triomphe)

طاق پیروزی در انتهای خیابان معروف شانزه لیزه (Champs-Élysées) قرار دارد و یکی از آثار ملی نمادین فرانسه است. این بنا برای گرامیداشت سربازانی که در انقلاب فرانسه و جنگ‌های ناپلئون جنگیده‌اند ساخته شده است. هر ساله هزاران نفر در این محل گرد هم جمع می‌شوند تا آتش بازی سال جدید را تماشا کنند.

 

طاق پیروزی

طاق پیروزی

 

10. برج ناقوس هتل دو ویل آراس (Arras Hotel de Ville)

تمام شهرهای فرانسه دارای تالار شهر یا سیتی هال (Hôtel de ville) هستند که اکثریت قریب به اتفاق آنها ساختمان‌های خیره کننده‌ای به شمار می‌آیند. در شهر شمالی آراس در منطقه او - دو - فرانس (Hauts-de-France)، یک بنای تاریخی زیبا به نام هتل دو ویل قرار دارد که دارای یک برج ناقوس زیباست. این مکان در سال 2015 به عنوان بنای یادبود مورد علاقه مردم فرانسه انتخاب شد. این برج اولین بار در قرن شانزدهم ساخته شده اما بعدها در جنگ جهانی اول نابود شد؛ به همین دلیل مجددا بازسازی شده است.

 

جمع بندی

فرانسه کشوری مملوء از بناهای باورنکردنی است که تاریخ و فرهنگ غنی آن را به نمایش می‌گذارند. از بناهای نمادینی مانند برج ایفل و کلیسای جامع نوتردام گرفته تا مکان‌های کمتر شناخته‌ شده‌ای مانند پون دو گار و قلعه چمبورد؛ جای جای این کشور مملوء از جاهایی است که دیدار از آنها همیشه لذت بخش است. پس اگر قصد سفر به فرانسه را دارید حتما بازدید از این ده بنای باشکوه را در برنامه خود قرار دهید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 18 حقیقت جالب درباره موزه لوور پاریس