8 کلیشه درباره فرانسوی ها: آیا آنها واقعیت دارند؟

با وجود اینکه گفته می‌شود فرانسوی ها افراد بی ادبی هستند اما هیچ دلیل محکمه پسندی برای این تصور وجود ندارد. بهرحال کلیشه های زیادی در مورد مردم فرانسه مطرح شده که برخی از آنها صحت دارند و برخی نه. هر چند این باورها ممکن است ریشه در حقیقت داشته باشند اما همه آنها چندان دقیق نیستند؛ به خصوص وقتی که در بستر زمان حال مورد بررسی قرار می‌گیرند.

به همین دلیل ما در این مطلب شبکه مترجمین راستین هشت مورد از کلیشه های فرانسوی را گردآوری کرده‌ایم و قصد داریم در مورد چگونگی پیدایش آنها و اینکه آیا توانسته‌اند در گذر زمان دوام بیاورند یا خیر صحبت کنیم.

 

رایج ترین کلیشه ها درباره فرانسوی ها

معمولاً سرزمین‌هایی که از پیشینه تاریخی زیادی برخوردارند بیشتر در معرض قضاوت قرار می‌گیرند و حرف‌های عجیبی در خصوص آنها زده می‌شود. این مسئله در مورد مردم فرانسه نیز صدق می‌کند و کلیشه هایی درباره آنها وجود دارد که در ادامه به رایج‌‌ترین‌شان اشاره خواهیم کرد.

 

1. حروف متشکله اسم همه فرانسوی ها با خط تیره به هم متصل می شوند

این حرف تا حدی درست است؛ زیرا اتصال حروف تشکیل دهنده نام در زبان فرانسوی امری رایج است. به عنوان مثال یکی از معروف ترین مجلات فرانسوی، Marie-Claire نام دارد که نمونه بارزی در این زمینه محسوب می‌شود. هر چند این کلیشه اغلب درست است؛ اما نیاز به توضیح بیشتری دارد. در زبان فرانسوی در حالت کلی قسمت دوم نام فرد با یک خط تیره از نام کوچک او جدا می‌شود. در واقع خط تیره بخشی جدایی ناپذیر از نام اول فرد است.

 

2. همه فرانسوی ها سیگار می کشند

در میان عادات بد مردم فرانسه این کلیشه قطعاً اغراق آمیز است؛ زیرا حداقل امروزه استعمال دخانیات به اندازه گذشته بین آنها رواج ندارد. یک نظرسنجی که در سال 1953 توسط Société Nationale d'Exploitation industrialelle des tabacs et allumettes (انجمن ملی بهره برداری صنعتی از تنباکو و کبریت) انجام شد؛ نشان داد که 72 درصد از کل مردان فرانسوی سیگاری هستند. اما این آمار به لطف قوانین و کمپین‌های مختلف از دهه 1970 روندی کاهشی به خود گرفته است. نظرسنجی دیگری در سال 2021 نشان داد که تنها 31/9 درصد از جمعیت فرانسه همچنان به استعمال دخانیات ادامه می‌دهند؛ قطعاً این ارقام با ادامه اقدامات دولت در این زمینه باز هم کاهش خواهد یافت.

 

سیگار

 

3. اغلب فرانسوی ها پای قورباغه و حلزون می خورند

غذاها و خوراک‌های مختلف جزئی جدایی ناپذیر از فرهنگ فرانسوی هستند. پای قورباغه و حلزون‌ نیز دو غذای کلاسیک این سرزمین هستند که ممکن است تمایلی به امتحان کردنشان نداشته باشید. امروزه سرو قورباغه در میان مردم این کشور چندان رایج نیست؛ اما حلزون همچنان یک غذای لذیذ است که فرانسوی ها در مناسبت‌های خاص از خوردن آن غافل نمی‌شوند. معمولاً آنها حلزون را به صورت داغ در سسی سرو می‌کنند که طعم سیر و کره می‌دهد و از نظر طعم شبیه نان سیر است.

 

4. همه فرانسوی ها کلاه بره به سر می کنند و لباس های راه راه می پوشند

این یک کلیشه دیگر در مورد فرانسوی ها است که چندان حقیقت ندارد. در واقع خیلی کم پیش می‌آید که آنها کلاه بره بر سر بگذارند مگر اینکه عضو ارتش ملی باشند. در ضمن پیراهن راه راه معروف آبی و سفید نیز لباس کلاسیک نیروی دریایی در استان بریتانی (Brittany) است. احتمالاً وجود افراد معروفی مانند کوکو شانل (Coco Chanel)، بریژیت باردو (Brigitte Bardot) و ژان پل گوتیه (Jean-Paul Gauthier) باعث به وجود آمدن این سوء تفاهم شده‌اند.

 

5. هیچ فرانسوی نمی تواند (یا نمی خواهد) انگلیسی صحبت کند

این کلیشه در اصل صحت ندارد. حقیقت این است که نسل‌‌های قدیمی‌‌تر چون چندان در معرض زبان انگلیسی قرار نگرفته بودند؛ لذا اعتماد به نفس زیادی برای صحبت کردن به این زبان نداشتند. اما نسل‌‌های جوانتر معمولاً با انگلیسی صحبت کردن مشکلی ندارند؛ البته فقط در سطح پایه. یکی از نشانه‌های این روند تکاملی، نفوذ روزافزون کلمات انگلیسی در زبان فرانسوی است. از طرفی همه فرانسوی ها صرف نظر از سنشان، از اینکه شما تلاش کنید حداقل چند کلمه به زبان فرانسوی صحبت کنید خوشحال می‌شوند. این نشانه احترام به این زبان است و از نظر آنها قابل ستایش است.

 

 

6. بیشتر فرانسوی ها روشنفکر هستند

شاید همه فیلسوفان مشهور فرانسوی باشند، شاید کافه‌‌های فلسفی (Cafés Philosophiques) که در آنها درباره ایده‌‌های نوآورانه‌ صحبت می‌شود فرانسوی باشند و یا شاید تمام آکادمی‌های برجسته که روشنفکران شهیر جهان از آنها بیرون آمده‌اند در فرانسه قرار داشته باشند؛ اما این حرف که همه فرانسوی ها روشنفکر هستند صحت ندارد. هر چند این چیزها باعث شده‌اند فرانسوی ها شهرت روشنفکر بودن را با خود یدک بکشند؛ اما آنها از سرگرمی‌ها و بازی‌های ساده نیز لذت می‌برند و اینگونه نیست که همیشه در حال بحث بر سر مسائل جدی و فلسفی باشند. با این حال ممکن است بحث فلسفی در این کشور بیشتر از سایر نقاط جهان رواج داشته باشد.

 

7. همه فرانسوی ها روزانه نان باگت می خورند

از بین تمام کلیشه‌ هایی که درباره فرانسوی ها وجود دارد؛ این یکی از واقعی‌ترین آنهاست. هر چند نان‌های مختلفی در مغازه‌های این کشور وجود دارند؛ اما نان باگت از همه آنها پرفروش‌تر و رایج‌تر است. زیرا فرانسوی ها در تمام وعده‌های غذایی نان باگت را ترجیح می‌دهند؛ چه با مربا و کره برای صبحانه و چه با پنیر به عنوان یک نهار سریع. در واقع نان باگت یکی از اجزای اصلی خوراک روزانه فرانسوی ها است.

 

نان باگت

 

8. اغلب فرانسوی ها شیک پوش هستند

از آنجایی که قسمت اعظم مزون‌های مد لباس جهان در فرانسه قرار دارند؛ لذا به راحتی می‌توان فهمید که چرا گفته می‌شود همه فرانسوی ها به ویژه زنان شیک پوش هستند. با این حال اغلب مردم ظاهر ساده و کلاسیکی دارند؛ چون به طور سنتی به این سبک علاقه‌مند هستند.

 

جمع بندی

ما در این مطلب درباره 8 مورد از رایج ترین کلیشه های فرانسوی صحبت کردیم که از خوراک و مد گرفته تا گفتگوهای هوشمندانه را شامل می‌شدند. برخی از این کلیشه‌ ها بسیار اغراق ‌آمیز هستند و یا دیگر مانند گذشته واقعیت ندارند. در حالی که برخی دیگر هنوز هم به معنای واقعی کلمه صحت دارند. اما باید پذیرفت که همه آنها پایه و بنیان افسانه‌های رایج در مورد فرانسوی ها را تشکیل می‌دهند.