6 کارتون و انیمیشن عالی برای بهبود زبان فرانسوی

کارتون ها و انیمیشن ها در کنار فیلم ها، وسیله‌ای مناسب برای تمرین لغات و درک زبان فرانسوی هستند. در ضمن شما را تا حدی با فرهنگ مردم فرانسه و دیالوگ‌های رایج بین آنها آشنا می‌کنند. از اینرو شبکه مترجمین راستین برای کمک به شما در انتخاب کارتون های مناسب، قصد دارد در این گفتار 6 مورد از محبوب ترین انیمیشن های فرانسوی را معرفی کند که می‌توانید آنها را بسته به سن، سلیقه و سطح زبان خود تماشا نمایید.

 

جذاب ترین انیمیشن های فرانسوی برای تقویت زبان

آنچه در ادامه معرفی می‌شود؛ بهترین و مناسب ترین کارتون های فرانسوی هستند که کودکان و بزرگسالان می‌توانند برای بهبود مهارت‌های زبانی خود از آنها کمک بگیرند. پس با دقت 6 مورد زیر را مطالعه کنید تا گزینه مد نظر خودتان را به درستی انتخاب نمایید.

 

1. Astérix (استریکس)

Astérixیکی از نمادی‌ترین فیلم های فرانسوی در حوزه کمدی، Astérix است که مدتهاست رسانه‌های دیگر، از جمله انیمیشن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. قهرمان کوچک اما بذله گوی سرزمین گال، شما را مهمان ماجراجویی‌های غیرمنتظره و خنده‌دار می‌کند. این انیمیشن مملوء از عبارت‌های دو پهلو و ارجاعات فرهنگی از کتاب‌های کمیکی است که از آنها الهام گرفته شده است.

برای تماشای کارتون Astérix باید به سطح خاصی از زبان فرانسوی مسلط باشید؛ با این حال کودکان و بزرگسالان می‌توانند در کنار هم از دیدن آن لذت ببرند. این برنامه به راحتی در سرویس‌های پخش آنلاین قابل مشاهده است.

 

2. Les Aventures de Tintin (ماجراهای تن تن)

تن تن یکی دیگر از قهرمانان کمیک و نمادین فرانسوی است؛ او یک خبرنگار جوان و زیرک است که برای بررسی و حل معماها به سراسر جهان سفر می‌کند. دهه‌هاست که کتاب‌های فکاهی به سریال‌های کارتونی تلویزیونی تبدیل می شوند؛ این داستان که قدمت آن به اوایل دهه 1990 بر می‌گردد احتمالاً معروف‌ترین آنهاست. علاقمندان تن تن و دوستان او یعنی کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل در سراسر جهان وجود دارند؛ بنابراین پیدا کردن قسمت‌های این کارتون برای بهبود زبان فرانسوی خیلی سخت نیست.

 

 

3. ... Il était une fois (یکی بود یکی نبود ...)

کارتون ... Il était une fois یکی از بهترین و تحسین شده‌ترین سریال های انیمیشن فرانسوی برای کودکان است. این سریال آنقدر محبوب است که کانال یوتیوب اختصاصی خود را دارد و حتی DVD آن نیز فروخته می‌شود. در آن شخصیت‌های داستان به موضوعاتی مانند زیست شناسی، تاریخ، زمین شناسی و ... می‌پردازند، و با استفاده از سناریوهای علمی و تاریخی، درک این موضوعات را برای مخاطبان جوان خود آسان‌تر می کنند. شاید حتی این موضوعات برای مخاطبان بزرگسال نیز جالب باشند.

برخی از قسمت‌های این برنامه عبارتند از: Il était une fois… la Vie (یکی بود یکی نبود .... زندگی) با موضوع بدن انسان و Il était une fois… l’Homme (یکی بود یکی نبود ... بشریت) با موضوع تاریخ جهان و فرانسه.

 

4. Les Shadoks

Les Shadoksاین کارتون قدیمی طنز در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 ساخته شده و درباره موجوداتی پرنده مانند به نام Shadoks است که در یک سیاره دو بعدی زندگی می‌کنند. هر دوی آنها احمق و بی رحم هستند، و به ساخت ماشین‌های بی فایده‌ای که کار نمی‌کنند مشغول هستند. هر چند این موجودات فقط توسط کلمات چهار هجایی صحبت می‌کنند؛ اما اظهارنظرهای آنها باعث خنده دار شدن این انیمیشن شده است. هر قسمت آن تنها دو تا سه دقیقه طول می‌کشد؛ اما صحبت‌های رد و بدل شده در این مجموعه آنچنان به یاد ماندنی هستند که هنوز هم برخی از آنها در بین مردم رواج دارند. از جمله:

Pourquoi faire simple quand on peut faire compliqué?

چرا آن را ساده می‌کنی وقتی می‌تونی آن را پیچیده کنی؟

S’il n’y a pas de solution, c’est qu’il n’y a pas de problem.

اگر راه حلی وجود ندارد؛ به این دلیل است که مشکلی وجود ندارد.

Je dis des choses tellement intelligentes que le plus souvent je ne comprends pas ce que je dis.

آنچنان کلمات هوشمندانه‌ای از دهانم جاری می شود که اغلب اوقات خودم هم نمی‌فهمم که چه می‌گویم.

 

5. Babar (بابار)

کارتون Babar برای مخاطبان کم سن و سال (مثل مهد کودکی و دبستانی) مناسب است. این سریال در مورد یک فیل پادشاه با لباس سرتاپا سبز به نام بابار است که ماجراهایی با همسرش سلست و فرزندانش برایش اتفاق می‌افتد. اگر در یادگیری زبان فرانسوی هنوز مبتدی هستید، این کارتون برای شما مناسب است؛ در غیر این صورت بعید است که این سریال بتواند توجه یک بزرگسال را به خود جلب کند. این انیمیشن برای بچه‌های کوچک سرگرم کننده است؛ زیرا به راحتی عاشق طرح و روایت ساده آن می‌شوند.

 

6. Le Petit Nicolas (نیکولا کوچولو)

داستان Le Petit Nicolas در اصل توسط نویسنده استریکس، یعنی رنه گوسینی (René Goscinny) نوشته شده و به وسیله ژان ژاک سامپه (Jean-Jacques Sempré) تصویرگری شده است. این مجموعه حوادث ناگواری که برای یک پسر جوان در فرانسه دهه 1960 اتفاق می‌افتند را با طنز و لطافت روایت می‌کند. کارتون از نگاه پسر روایت می‌شود؛ به همین دلیل ما زندگی روزمره را از نگاه او تجربه می‌کنیم و حتی دنیای اطراف را از منظر وی درک می‌نماییم. آشنایی با این شخصیت محبوب مردم فرانسه و درک او از دریچه صحبت‌هایش، به زبان آموزان بزرگسال کمک می‌کند تا چیزهای زیادی از زبان فرانسوی بیاموزند.

 

کلام پایانی؛ تماشا و یادگیری فرانسوی با بهترین کارتون ها

کارتون های فرانسوی یک روش مناسب جهت یادگیری و تمرین زبان برای کودکان و بزرگسالان به شیوه‌ای سرگرم کننده هستند. به خصوص اگر می‌خواهید مهارت‌های شنیداری خود را بهبود ببخشید و یا دایره لغاتتان را گسترش دهید؛ همین امروز یکی از این 6 انیمیشن را انتخاب کنید و تماشای آن را آغاز نمایید.