یک صبحانه معمولی فرانسوی شامل چه چیزهایی است؟

بیایید در ابتدا با یک توضیح کوچک شروع کنیم: علیرغم اینکه در زبان فرانسوی می‌گویند Le petit déjeuner est le repas le plus important de la journée (صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است)؛ اما واقعاً در این کشور صبحانه بزرگترین وعده غذایی نیست. مگر اینکه در یک هتل مجلل باشید که صبحانه بین ‌المللی سرو می‌‌کند؛ وگرنه قرار نیست در فرانسه چیز عجیب و غریبی را برای وعده صبح تجربه نمایید و در نهایت همان صبحانه معروف انگلیسی یا آمریکایی (تخم ‌مرغ، پنیر، گوشت سرد، بیکن یا بلغور جو) را پیدا می‌کنید.

حال سوال این است که پس صبحانه نسبت به سایر وعده‌های غذایی در روز چه جایگاهی دارد؟ و معمولاً چه غذاها و نوشیدنی‌ هایی در یک صبحانه فرانسوی سرو می‌شوند؟ در ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین به این سوالات پاسخ خواهیم داد؛ پس لطفاً با ما همراه باشید.

 

چند کلمه مرتبط با غذا و صبحانه در زبان فرانسوی

در فرانسه به صبحانه Petit-déjeuner می‌گویند که در لغت به معنای ناهار کوچک است. بد نیست بدانید که Déjeuner به معنی ناهار است؛ در حالی که Diner شامی است که در عصر سرو می‌شود. در ضمن معمولاً کودکان بعد از مدرسه حدود ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر یک Goûter یا میان وعده می‌خورند.

اما جالب است بدانید اگر در کشور فرانسوی زبان دیگری مانند بلژیک، سوئیس یا کانادا باشید؛ نام وعده‌های غذایی یک قدم به عقب برمی‌گردند. در این صورت دیگر Déjeuner به معنی ناهار نیست؛ بلکه به معنی صبحانه است. Dîner و Souper نیز برای اشاره به نهار و شام به کار می‌روند.

فارسی فرانسوی سایر کشورهای فرانسوی زبان
صبحانه Petit-déjeuner Déjeuner
ناهار Déjeuner Dîner
شام Diner Souper

وقتی برای صبحانه دیر می‌شود؛ برخی از رستوران های فرانسوی Un Brunch را در منوی خود ارائه می‌دهند. پس نگران نباشید اگر به صبحانه هم نرسید؛ باز هم می‌توانید با دوستان خود بیرون بروید و خوش بگذرانید. اما بیایید باز هم به وعده غذای صبح برگردیم و ببینیم در یک صبحانه معمولی فرانسوی باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم.

 

صبحانه فرانسوی

 

نوشیدنی های رایج در یک صبحانه فرانسوی

از این نظر صبحانه فرانسوی با سایر کشورها تفاوت چندانی ندارد. زیرا معمولاً در این کشور نیز برای صبحانه نوشیدنی‌های داغ سرو می‌شود که قهوه محبوب‌‌ترین آنها در میان بزرگسالان است. بین Café au Lait (قهوه با شیر) یا Café Noir (قهوه سیاه) می‌توانید یکی را انتخاب کنید. از طرف دیگر برخی‌ها مقداری Thé (چای) را ترجیح می‌دهند.

در هر صورت جالب است بدانید که در این کشور نوشیدنی گرم خود را به جای لیوان در Un Bol (پیاله) میل خواهید کرد. در این صورت می‌توانید در کنار آن یک لیوان Jus de Fruit (آب میوه) میل کنید. بچه‌ها معمولاً Un Chocolat Chaud (شکلات داغ) می‌خورند؛ البته گاهی اوقات چیزی سرد مانند یک کاسه Céréales (غلات و حبوبات) با Lait (شیر) را ترجیح می‌دهند.

حال بیایید به مواد غذایی بپردازیم که فرانسوی ها برای صبحانه در کنار این نوشیدنی ها سرو می‌کنند.

 

فرانسوی ها برای صبحانه چه می خورند؟

اینجاست که همه چیز شروع به تغییر می‌کند؛ چون فرانسوی ها تمایلی به خوردن غذاهای شور در وعده صبحانه ندارند و بیشتر یک صبحانه شیرین را در کنار یک نوشیدنی گرم ترجیح می‌دهند.

 

تارتین معمولی فرانسوی

Tartine (تارتین) متداول ‌ترین صبحانه در فرانسه است. این ماده غذایی در اصل فرانسوی است و هیچ کلمه انگلیسی جایگزین آن وجود ندارد. تارتین از یک تکه Pain de Mie (نان ورقه شده) یا Biscotte (نان ترد) درست می‌شود که روی آن مقداری Beurre (کره)، Confiture (مربا) یا حتی Miel (عسل) می‌مالند. فرانسوی ها قبل از اینکه این صبحانه خوشمزه را سرو کنند؛ آن را در قهوه، چای یا شکلات داغ فرو می‌برند.

این عمل به قدری رایج است که تارتین به یک فعل تبدیل شده است؛ فعل Tartiner به معنای پهن (پخش) کردن است. به عنوان مثال:

Je tartine ma biscotte de beurre.

روی نان تست کره مالیدیم.

 

کروسان، پن شکلات و سایر شیرینی ها

این مواد غذایی در فرانسه به عنوان Viennoiseries شناخته می‌شوند؛ شاید به این دلیل که ظاهراً از وین آمده‌اند. Croissant = کروسان و Pain au Chocolat = پن شکلات (یا Chocolatine که بیشتر در جنوب غرب فرانسه و کبک رایج است) دو شیرینی بسیار رایج هستند. معمولاً این مواد غذایی برای صبحانه‌های فانتزی‌تر (یا گاهی اوقات برای Goûter در اواسط بعد از ظهر) در تعطیلات یا تعطیلات آخر هفته سرو شوند. Brioche (بریوش) نیز یکی دیگر از این خوراکی‌های خوشمزه است که اتفاقاً در وعده صبحانه بسیار محبوب است.

 

صبحانه فرانسوی

 

کلام پایانی

حتی اگر صبحانه فرانسوی به اندازه ناهار یا شام بزرگ یا محبوب نباشد؛ باز هم فرصتی عالی برای لذت بردن از چند خوراکی شیرین و معمولی است. از اینها گذشته، یک صبحانه فرانسوی راهی عالی برای شروع روز و باز کردن اشتهای شما برای یادگیری زبان فرانسوی است.