واژگان فرانسوی در زمینه معماری + معرفی سبک ها

فرانسه به دلایل زیادی یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است که معماری این کشور یکی از مهمترین آنهاست. به همین دلیل در این مطلب شبکه مترجمین راستین تصمیم گرفته‌ایم تا 5 سبک معروف معماری فرانسوی را به شما معرفی کنیم. در ضمن تلاش کرده‌ایم تعدادی از واژگان مفید را در این زمینه لیست نماییم تا بتوانید زبان فرانسوی خود را نیز تقویت کنید.

 

سبک های معماری فرانسوی

کشور فرانسه به 13 منطقه تقسیم شده که همه آنها سبک‌های معماری و ساختمان‌های خاص خود را دارند. آنچه در ادامه می‌خوانید 5 مورد از محبوب‌ترین این سبک‌ها هستند.

 

1. گوتیک (Gothic)

معماری گوتیک فرانسوی در دوران قرون وسطی بسیار محبوب بود. این سبک معماری در حدود سال‌های 1100 تا 1500 بعد از میلاد در فرانسه ظهور پیدا کرد. مشخصه آن ساختارهای بسیار محکم، قوس‌های نوک تیز، طاق‌های آجدار، پنجره‌های با شیشه‌های رنگی و پشت بندهای شمشیری است.

وجود ناودانی‌های عجیب و غریب به شکل انسان یا حیوان و دکوراسیون بسیار آراسته و دقیق، از دیگر ویژگی‌های سبک معماری گوتیک است. کلیسای جامع نوتردام پاریس بهترین نمونه از این سبک معماری فرانسوی است. با این وجود کلیساها و ساختمان های گوتیک را می‌توان در سراسر فرانسه مشاهده کرد. آنها بسیار دیدنی و چشم نواز هستند و معمولاً از دور جلب توجه می‌کنند.

 

2. رنسانس (Renaissance)

سبک رنسانس جدیدتر است و تکامل آن به چند قرن اخیر بر می‌گردد. در واقع معماری و ساختمان‌های فرانسوی ساخته شده با این سبک در اواخر قرن پانزدهم ظاهر شدند، و می‌توان آن را به دو دوره تقسیم کرد. دوره اول به شدت تحت تاثیر سبک رنسانس ایتالیایی قرار داشت؛ در حالیکه در دوره دوم توانست سبک اختصاصی خاص خود را ارائه دهد. از جمله ویژگی‌های مشترک سبک معماری رنسانس می‌توان به تقارن و تناسب، سردرهای تکراری، سقف‌های شیبدار و ساختمان‌های سنگی یا آجری اشاره کرد.

 

سبک معماری باروک

سبک معماری باروک

 

3. باروک (Baroque)

واژه Baroque در قرن هفدهم معنای گسترده‌ای داشت، و برای اشاره به شاهکارهای خلاقانه، از موسیقی و هنر گرفته تا شعر و نقاشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. سبک معماری باروک بسیار آراسته، دراماتیک و مملوء از جزئیات مختلف بود؛ با این حال از مسیر خود منحرف شد. گنبدهای مرتفع و ستون‌های پیچ خورده از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد آن هستند. بسیاری از کاخ‌ها و ساختمان‌های لوئی چهاردهم با این سبک ساخته شده‌اند. شاید به همین دلیل است که این سبک معماری با لوئی چهاردهم ارتباط خاصی دارد، و معمولاً ساختمان های باروک فرانسوی بسیار مجلل، بزرگ و مناسب پادشاهان هستند.

 

4. هوسمان (Haussmann)

اگر از یک پاریسی بپرسید به دنبال چه نوع خانه‌ای است؛ به احتمال زیاد به ساختمان های هوسمانی اشاره می‌کند. یک مقام فرانسوی به نام ژرژ اوژن هوسمان (Georges Eugène Haussmann) در قرن نوزدهم، برنامه‌ای را در پاریس برای بازسازی ساختمان‌ها و فضاها پیاده کرد که بعدها به سبک ساختمانی هوسمانی معروف شد.

این سبک از ساختمان‌‌ها دارای نماهای سنگی، بالکن‌های آهنی سیاه زینتی (معمولاً در طبقه دوم) و پنجره‌‌های دوبل هستند. ساختمان ‌های سبک هوسمان در پاریس بسیار زیاد هستند و تقریباً در هر نقطه‌ای از آن به چشم می‌خورند. ساده‌ترین راه برای تشخیص ساختمان های هوسمانی، وجود بالکن در طبقات دوم و پنجم است.

 

5. معماری منطقه ای

ساختمان های هوسمانی مختص پاریس هستند؛ اما در سراسر فرانسه سبک های معماری مختلفی وجود دارند که بیشتر منطقه‌ای هستند. به عنوان مثال در نرماندی و آلزاس، خانه های نیمه چوبی بسیار رایج هستند؛ آنها در اصل خانه‌های سنتی با چارچوب‌های چوبی هستند که با آهک یا ماسه پوشانده شده‌اند.

در بخش غربی فرانسه به آسانی می‌توان خانه‌‌های Charentaise را یافت. آنها ساختمان‌های سنگی و مستطیلی هستند که دارای دو تا سه طبقه می‌باشند و معمولا رو به جنوب ساخته می‌شوند.

در پروانس (Provence) در جنوب فرانسه، ساختمان های Mas وجود دارند. این ساختمان‌های سنگی سنتی در وسط زمین‌های وسیع زراعی ساخته می‌شوند، و به طور سنتی طبقه همکف آنها برای حیوانات و طبقه بالا مختص خانواده است.

 

کلمات و اصطلاحات مرتبط با معماری در زبان فرانسوی

اگر قصد خانه در فرانسه را دارید یا می‌خواهید بیشتر با سبک‌های معماری در این کشور اروپایی آشنا شوید؛ می‌توانید از لیست واژگان زیر برای پیشبرد اهدافتان استفاده نمایید.

 

10 اصطلاح عمومی معماری فرانسوی

Une maison: خانه

Un bâtiment: ساختمان

Un immeuble: ساختمان چند طبقه

Un gratte-ciel: آسمان خراش

Un étage: کف

Une grange: انبار غله

Une ferme: مزرعه

Un pigeonnier: کبوتر خانه

Un moulin à vent: آسیاب بادی

Un moulin à eau: آسیاب آبی

 

32 واژه معماری کلیسا

Une église: کلیسا

Une chapelle: نمازخانه

Une Cathédrale: کلیسای جامع

Un monastère: صومعه

Une nef: شبستان کلیسا

Un chœur: گروه کر

Le transept: جناح کلیسا

L’abside: برآمدگی دیوار شرقی کلیسا

Le narthex: ایوان غربی کلیسا

Le chemin de croix: پایه‌های صلیب

Le cloître: راهروی سرپوشیده کلیسا

Le chapiteau: سرستون

Une façade: سردر کلیسا

une travée: دهانه یا ردیف

Un portique: رواق

Une foundation: پایه

Une statue: پیکره

Une ornamentation: آذین بندی

Un portail: مدخل ورودی

Une statuette: مجسمه کوچک

Une verrière: سایبان

Un vitrail: شیشه رنگی

Un clocher: برج ناقوس

Une fleche: مناره

l’architecture gothique: معماری گوتیک

l’architecture romane: معماری رومی

une gargouille: ناودان کله اژدری

une voûte: طاق

une croisée d’ogives: طاق آجدار

une rosacea: پنجره گلدیس

Une verrière: سایبان

Un vitrail: شیشه رنگی

 

سبک معماری هوسمان

سبک معماری هوسمان

 

24 کلمه فرانسوی در مورد قلعه

un château fort: قلعه مستحکم، دژ

le pont-levis: پل بالارو

une meurtrière: شکاف پیکان

le donjon: نگه دارنده

les créneaux: روزنه‌های بالای باروها

un cachot: سیاهچال

un corps de garde: بنای دروازه

la grande sale: سالن بزرگ

les douves (f): خندق

une herse: در آهنی کشویی

une tour: برج

le trône: تخت پادشاهی

une tourelle: برجک

les remparts: دیوار دفاعی

une tour de guet: برج مراقبت

la cotte de mailles: زره زنجیری

un archer: کماندار

l’armure (f): زره

une épée: شمشیر

une arbalète: کمان پولادی

un bouclier: سپر

un belier: دژکوب

une catapulte: منجنیق

le siege: محاصره یا احاطه

 

8 لغت فرانسوی در مورد مزرعه

le bâtiment de ferme: ساختمان مزرعه

la grange: انبار

le poulailler: مرغداری

la porcherie: آغل خوک

l’écurie: اصطبل اسب

le four à pain: تنور نان

la forge: کوره

le hangar: کپر

 

معماری بخشی از تاریخ فرانسه است

سبک های معماری فرانسوی با تاریخ این کشور پیوند دارند. اگر قصد دارید از این کشور زیبا دیدن کنید؛ بهتر است از قبل در مورد سبک های معماری این کشور تحقیق کنید. زیرا هیچ چیزی بهتر از گذراندن یک بعد از ظهر زیبا و آفتابی در خیابان های فرانسه و قدم زدن در یکی از شهرهای زیبای آن، و تحسین معماری و ساختمان های زیبای فرانسوی نیست.