زبان فنلاندی و سایر زبان های رایج در فنلاند

آیا دوست دارید با زبان مردم فنلاند آشنا شوید؟ شاید به نظرتان آشنایی با شیوه کلامی مردم سرزمین‌های دیگر ضرورتی نداشته باشد؛ اگر می‌خواهید در آن جامعه زندگی کنید باید با نحوه صحبت کردن و نوشتن زبان آنها آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید با هنجارها و فرهنگ‌های مختلف آن جامعه خو بگیرید. در این صورت مردم یک کشور خارجی، شما را قبول می‌کنند.

 

مختصری در مورد فنلاند

فنلاند کشوری زیبا در شمال اروپا است. این کشور به جنگل‌هایش معروف است که آن را به متراکم‌ترین منطقه جنگلی کل اروپا تبدیل کرده‌اند. فنلاند همانند یک مرز شمالی نمادین، اروپای شرقی و غربی را از هم جدا کرده است. روسیه در شرق، و خلیج بوتنی (Gulf of Bothnia) و سوئد در غرب آن قرار دارند. این کشور از قرن دوازدهم تا سال 1809 و به عبارتی قبل از وقوع انقلاب روسیه، بخشی از سرزمین روسیه بوده است.

فنلاند نهایتاً در 6 دسامبر 1917 به یک کشور مستقل تبدیل شد. وقتی منطقه پتسامو (Petsamo) از آن جدا شد؛ مساحتش به یک دهم محدود گردید. این منطقه که در حال حاضر بخشی از روسیه به حساب می‌آید؛ بخش جنوب غربی کارلیا (Karelia) است و به سواحل بدون یخ قطب شمال منتهی می‌شود.

 

زبان های کشور فنلاند

هر کشوری زبان ملی خود را دارد که نشانه‌ای از وحدت مردم آن سرزمین است. معمولاً به غیر از زبان ملی، لهجه‌ها و شیوه‌های کلامی دیگری نیز یافت می‌شوند که مردم بدان صحبت می‌کنند. زبان هر کشور باعث متمایز شدن نام، مرز، پرچم و واحد پول آن می‌شود. همچنین نشان دهنده ارزش‌ها و سنت‌های یک ملت است. این موضوع در خصوص کشور فنلاند نیز صدق می‌کند؛ پس بیایید با هم در ادامه این گفتار شبکه مترجمین راستین، شیوه‌های حرف زدن مردم این کشور را مرور کنیم.

 

فنلاندی

فنلاندی (Finnish) از گروه زبان های اورالی (Uralic) است که در فنلاند شیوه کلامی نخست تقریباً 4/9 میلیون نفر است؛ پس می‌توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق مردم این جامعه از طریق آن صحبت می‌کنند. پیشینه زبان فنلاندی که دارای گویش‌های مختلفی است به 500 سال پیش بر می‌گردد، و امروزه در نروژ، کارلیای شرقی، اینگریا (Ingria) در روسیه، سوئد، استرالیا و ایالات متحده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این سیستم ارتباطی با زبان استونیایی دارای درک متقابل است.

 

کشور فنلاند

نمایی از کشور فنلاند

 

سوئدی

شاید کمی عجیب باشد که سوئدی، زبان رسمی فنلاند است؛ با این حال مردم این کشور بیشتر سیستم ارتباطی فوق را متوجه می‌شوند تا سوئدی. آنها در هنگام شنیدن سوئدی باید خیلی دقت کنند تا منظور فرد را درک کنند؛ به همین دلیل اساساً این سوال مطرح می‌گردد که چرا سوئدی زبان رسمی مردم فنلاند است؟ این مسئله ریشه تاریخی دارد؛ چرا که فنلاند بخشی از سوئد بوده است. سوئدی تا قرن نوزدهم زبان حکومتی فنلاند بود؛ اما در آغاز قرن بیستم تنها 14% از کل جمعیت این کشور بدان تسلط داشتند.

زبان سوئدی که یکی از زیر شاخه‌های زبان آلمانی شمالی و هندو اروپایی (Indo-European language) است؛ برای گویشوران دانمارکی، انگلیسی، نروژی و آلمانی نیز قابل فهم است. در حال حاضر سوئدی زبان مادری 9 میلیون نفر در سراسر جهان است که بخشی از آن را فنلاندی‌هایی تشکیل می‌دهند که در استان مستقل آلند (Aland) ساکن هستند. شهرهای اسپو (Espoo)، پوروو (Porvoo)، هلسینکی (Helsinki) و واسا (Vaasa) از دیگر جوامع معروف سوئدی زبان این کشور هستند. یکی از گویش‌های پرکاربرد در فنلاند، گویش فنلاندی- سوئدی است.

 

روسی

هر چند زبان روسی هرگز در فنلاند از یک جایگاه رسمی برخوردار نبوده است؛ اما از سال 1900 تا 1917 به عنوان یک زبان رسمی مشترک در کنار فنلاندی و سوئدی قرار گرفته است. نسل‌های قدیمی‌تر مردم فنلاند به دلیل نفوذ شوروی سابق در اروپا از طریق روسی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند. با این حال زبان روسی در نسل جوان این کشور چندان محبوب نیست؛ زیرا آنها ترجیح می‌دهند به جای روسی از طریق زبان انگلیسی صحبت کنند.

 

انگلیسی

بدون شک زبان انگلیسی به صورت گسترده در فنلاند صحبت می‌شود؛ اما در مقایسه با سایر کشورهای اسکاندیناوی، استفاده از آن کمتر رایج است. براساس گزارش‌های منتشر شده؛ اکثریت مردم فنلاند می‌توانند انگلیسی را روان صحبت کنند که در مقایسه با کشورهای خارج از منطقه اسکاندیناوی بسیار زیاد است. از اینرو اگر قصد رفتن به فنلاند را دارید؛ در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی با افراد زیر 60 سال به هیچ مشکلی بر نمی‌خورید.

 

 

سامی

به زبان سامی، لاپ (Lapp) نیز گفته می‌شود که عضوی از زبان های فینو- اوگری (Finno-Ugric) به شمار می‌آید. این زبان در سال 1992 در فنلاند به رسمیت شناخته شد، و اکنون در منطقه Enontekio Inari یک شیوه کلامی رسمی محسوب می‌شود و در منطقه اوتسجوکی (Utsjoki) در شمال سودانکلیا (Sodankyla) به عنوان زبان دوم به کار می‌رود. در کل جمعیت مردم سامی زبان بین 60 تا 100 هزار نفر است که از این تعداد حدود 10 هزار نفر در فنلاند زندگی می‌کنند.

اکثر زبان های سامی قابل فهم نیستند و گاهی اوقات لهجه‌ یک زبان واحد در نظر گرفته می‌شوند. بزرگترین دسته آن سامی شمالی است که توسط دو سوم جمعیت ساکن در سوئد، شمال فنلاند و نروژ به کار می‌رود؛ در حالیکه سامی جنوبی توسط افراد معدودی در شمال مرکزی سوئد و مرکز نروژ صحبت می‌شود. سامی شرقی نیز زبان افرادی است که در شبه جزیره کولا (Kola Peninsula) روسیه زندگی می‌کنند؛ هر چند در فنلاند شرقی نیز بدان صحبت می‌شود.

 

کارلیایی

کارلیایی (Karelian) که به Kariela، Karjal و Karjala نیز معروف است؛ یکی از زبان های فینی (Finnic) است و عموماً در کارلیای جمهوری روسیه و جنوب شرقی فنلاند بدان صحبت می‌شود. زبان کارلیایی هیچ استانداردی ندارد؛ به همین دلیل گویشوران آن براساس لهجه‌های متفاوت خودشان می‌نویسند. سه استاندارد نوشتاری کارلیای شمالی، کارلیای تور (Tver Karelian) و کارلیای اولونتس (Olonets Karelian) نیز وجود دارد. الفبای زبان کارلیایی مبتنی بر لاتین است و برای نوشتن آن از خط سیرلیک (Cyrillic) استفاده می‌شود که قدمتی طولانی دارد.

 

کشور فنلاند

قسمتی از کشور فنلاند

 

رومانیایی فنلاندی

رومانیایی فنلاندی از زیر گروه شاخه زبان های هندو ایرانی مشتق شده است و یکی از گویش‌های اصلی آن کالو (Kalo) می‌باشد که به گویش رومانیایی شمال غربی نیز معروف است. جالب است بدانید این شیوه کلامی، کالو فنلاندی نیز نامیده می‌شود که 450 سال است توسط مردم این سرزمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. تلاش‌های بسیاری برای حفظ این ساختار ارتباطی به عنوان یک زبان ادبی از دهه 1970 آغاز شده است.

 

زبان اشاره فنلاندی

هدف زبان اشاره فنلاندی، شفاهی گرایی است. در واقع افراد ناشنوا از طریق این رویکرد مجبور می‌شوند زبان فنلاندی را به صورت شفاهی یاد بگیرند حتی اگر نتوانند آن را بشنوند. علائم در این زبان انواع مختلفی دارند. یک نوع از آنها برای آن دسته از افرادی مناسب هستند که می‌توانند ببینند. دسته دوم برای کسانی است که قادرند قواعد دستوری را رعایت کنند، و نابینا و ناشنوا هستند. زبان اشاره فنلاندی که از نوع سوئدی خود نشات گرفته؛ در اواسط قرن نوزدهم هویت مستقلی پیدا کرده است.

 

جمع بندی

در فنلاند به صد و پنجاه زبان مختلف صحبت می‌شود؛ ولی غالب مردم از سوئدی و فنلاندی برای ارتباطات خود استفاده می‌کنند. علاوه بر اینها در این کشور به زبان‌های دیگری نیز صحبت می‌شود که حقوق آنها در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. با این حال اگر قصد دارید یک سفر تفریحی به فنلاند داشته باشید؛ دانستن زبان انگلیسی کافی است. ولی در صورتیکه به دلیل استانداردهای بالای زندگی در این کشور می‌خواهید به آنجا مهاجرت کنید؛ توصیه می‌شود دیگر شیوه‌های کلامی را نیز یاد بگیرید. در این صورت زندگی بهتری خواهید داشت.

 

در ادامه حتما بخوانيد: زبان رسمی اتریش و لهجه های آن