اورنوت (Evernote) برای مبتدیان: اصول محبوب‌ترین برنامه پایان نامه نویسی

اینترنت پر از اپلیکیشن‌هایی است که قرار است فناوری را برای ارتقاء بهره‌وری شما به خدمتتان در آورند. برخی از این محصولات بسیار عالی عمل می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد برخی دیگر فقط ظاهری اغواگرانه دارند، و بسیاری از کاربران با توجه به قیمت بالا و بیش از حد پیچیده بودن آنها زیاد مایل به استفاده یا نصب‌شان نیستند. به همین دلیل است که تب تند بسیاری از این اپلیکیشن‌ها سریعاً فروکش می‌کند.

با این حال اورنوت (Evernote) یکی از اپلیکیشن‌های سودمندی است که نشان داده فراتر از یک تب تند و مد زود‌گذر است. این نرم افزار پایان نامه نویسی که در سال 2000 میلادی معرفی شده، در ابتدا کار خود را به عنوان یک ابزار ساده یادداشت‌برداری و برش وب آغاز کرد؛ اما سریعاً به یک نرم‌افزار قوی تبدیل گردید که از ضبط تصویر، یادداشت‌های صوتی و تشخیص دست خط نیز پشتیبانی می‌کند. این یادداشت‌ها را می‌توان در دستگاه‌های مختلفی بر حسب موقعیت و ایمیل، برچسب‌گذاری و همگام‌سازی کرد. نسخه اصلی این نرم‌افزار همچنان رایگان است؛ اما نسخه پولی Evernote Pro با سایر ابزارهای محبوب مانند گوگل داریو (Google Drive)، اسلک (Slack)، مایکروسافت اوت ‌لوک (Microsoft Outlook) و مایکروسافت تیمز (Microsoft Teams) ادغام شده است.

 

توضیحاتی درباره اورنوت (Evernote)

اورنوت در وهله اول یک برنامه یادداشت‌برداری است که برای مقاله نویسی و پایان نامه نویسی نیز به کار برده می‌شود. در این برنامه می‌توان یادداشت‌ها را با اعمال برچسب‌های قابل جستجو بر روی آنها سازماندهی کرد، اما بهترین راه برای سازماندهی این یادداشت‌ها استفاده از برگه یادداشت مجازی (virtual notebook) است. هر برگه یادداشت شامل مجموعه‌ای از یادداشت‌های مرتبط است. مثلا ممکن است دانشجویی یک برگه یادداشت را برای نوشتن مقاله پژوهشی خود و برگه دیگری را جهت یادداشت کردن مطالب درسی اختصاص دهد. شاید شخص دیگری تصمیم بگیرد یک برگه یادداشت را برای کار روزانه و برگه دیگر را برای بررسی امور تحصیلی فرزندش مورد استفاده قرار دهد. به هر حال چنانچه کاربر بخواهد برگه یادداشت‌هایش را تنظیم کند می‌تواند حداکثر 25 برگه و 100000 یادداشت شخصی داشته باشد.

یکی از ویژگی‌های خوب برنامه اورنوت این است که کاربران می‌توانند یادداشت‌ها را به روش‌های مختلف قالب‌بندی کنند. صفحه حروفچینی برنامه اورنوت شبیه مایکروسافت ورد است و سبک پیش فرض آن برای یادداشت‌ها به صورت عبارت‌های طولانی متنی است. اما ابزارهای قالب‌بندی در بخش بالایی صفحه برنامه Evernote به کاربران امکان می‌دهند تا یادداشت‌های خود را به فرمت‌ فهرست کارهای روزانه، فهرست‌های بولت شده یا شماره‌گذاری گردیده و یا نمودارها تغییر دهند. ضمناً می‌توان تصاویر، یادداشت‌های صوتی یا اطلاعات اپلیکیشن‌های یکپارچه را مستقیماً در یادداشت‌ها گنجاند. این برنامه یک ابزار جستجوی پر قدرت نیز دارد که سریعاً می‌توان یادداشت‌ها را در جای خود قرار داد؛ حتی اگر تعداد زیادی برگه یادداشت و یادداشت‌های مجزا نیز داشت. اگر با این اصول آشنایی داشته باشید، یادگیری نحوه استفاده از ویژگی‌های پیشرفته‌تر اورنوت برایتان بسیار آسان خواهد شد.

 

گشتی در بخش‌های مختلف اورنوت (Evernote)

شبکه مترجمین راستین بعد از توضیحات اولیه در مورد اورنوت، شما را با محیط رابط کاربری آن آشنا خواهد نمود. ظاهر این رابط کاربری در هر پلتفرم تا اندازه‌ای متفاوت است؛ اما کارآیی آن در همه پلتفرم‌ها یکسان است. اصول اولیه آن همیشه یکسان است؛ شما می‌توانید یادداشت اضافه کنید و هر آنچه که ذخیره کرده‌اید را پیدا نمایید. این کار در سیستم Mac، رایانه شخصی، مرورگر وب بر روی Evernote Web App و یا اپلیکیشن های تلفن همراه iOS، اندروید، Windows Phone و موارد دیگر به صورت مشابه انجام می‌شود.

برای استفاده از برنامه اورنوت ابتدا باید فایل آن را در دستگاه‌تان بارگیری کنید (از این لینک برای دانلود Evernote استفاده نمایید)؛ سپس یک حساب رایگان برای خود به وجود آورید. همانطور که قبلاً هم اشاره شد، این برنامه یک سرویس رایگان است که دارای گزینه حساب پولی نیز است که به کاربران امکان می‌دهد تا هر ماه اطلاعات بیشتری را بارگذاری کنید و برخی از ویژگی‌های اضافی را به برنامه خود بیافزایید. اما در حال حاضر لازم نیست نگران این موضوع باشید.

 

صفحه ابتدایی اورنوت

  صفحه نخست اورنوت  

 

پس از ثبت نام، صفحه اصلی اورنوت (Evernote) برای شما نمایش داده می‌شود. در این بخش می‌توانید به تمام گزینه‌های برنامه Evernote و میانبرهای پیکربندی شده رایج‌ترین ابزارها مانند یادداشت‌ها، برگه یادداشت‌ها و برچسب های‌خودتان دسترسی پیدا کنید.

با کلیک بر روی گزینه یادداشت جدید (New Note) قادر به نوشتن یک مطلب تازه خواهید بود؛ همچنین می‌توانید لیست کارهای روزانه‌تان را ایجاد کنید، عکس بگیرید، صدا ضبط نمایید، اسنادتان را در Evernote ذخیره کنید و بسیاری کارهای دیگر انجام دهید. مثلا فرض کنید که می‌خواهید پایان‌نامه‌ای در خصوص یکی از شرکت‌های بخش الکترونیک بنویسید. قبل از اینکه نوشتن پایان‌نامه را آغاز کنید ابتدا باید در مورد شرکت تحقیق انجام دهید و اطلاعات مرتبط با آن را یادداشت کنید. برای انجام این کار، یادداشت جدیدی ایجاد می‌نمایید و اطلاعاتی که به صورت آنلاین درباره شرکت جمع‌آوری نموده‌اید را در آن می‌نویسید.

با استفاده از Evernote می‌توان هر بخش از اطلاعاتی که جمع آوری کرده‌اید را به عنوان یک یادداشت ذخیره کرده و بر همان اساس برچسب‌گذاری انجام دهید. برچسب‌گذاری یک یادداشت، روشی ساده برای دسته‌بندی یادداشت‌ها براساس موضوع است، از این‌رو با یک جستجوی ساده می‌توانید به راحتی همه یادداشت‌های مرتبط را پیدا کنید. در حال حاضر برنامه Evernote تمام یادداشت‌های متنی و موارد دیگر را جستجو می‌کند، بنابراین نیازی به برچسب‌گذاری یادداشت‌ها نیست؛ اما برچسب‌گذاری راهی عالی برای سازماندهی سریع‌تر نوشته‌ها به حساب می‌آید. حال شاید برای تحقیق خود مایل باشید تا برچسب "شرکت" را به یادداشت‌تان اضافه نمایید؛ در این صورت تمامی تحقیقات در مورد شرکت‌ها در یک مکان متمرکز می‌گردد.

 

ایجاد یادداشت در اورنوت

  چگونگی ایجاد یادداشت در اورنوت (Evernote)  

 

در ادامه می‌توانید مطالب‌تان در مورد سازمان‌های دیگر را نیز در برگه یادداشت‌‌های مشخص ذخیره کنید. برگه یادداشت‌های این برنامه یک سری از یادداشت‌ها را با هم نگه می‌دارند (دقیقاً مثل برگه یادداشت‌های فیزیکی) که در آنها نشانک‌هایی برای موضوعات خاص در دفتر یادداشت‌های مختلف در نظر گرفته شده است؛ این برنامه نیز دارای برچسب‌های متفاوت است. چنانچه از دفتر یادداشت هم استفاده نکنید، باز برنامه Evernote به صورت پیش فرض تمام یادداشت‌های جدید شما را در صندوق ورودی ذخیره می‌کند و همچنان می‌توانید یادداشت‌هایتان را به راحتی در آن قسمت جستجو نمایید. چنانچه بخواهید نوشته‌هایتان را بیشتر سازماندهی کنید امکان قرارگیری آنها در فایل‌های جداگانه وجود دارد.

فرض می‌کنیم نوشته‌های ما در مورد شرکت اپل است؛ بنابراین تمام تحقیقات مرتبط با اپل را در یک برگه یادداشت با عنوان اپل (Apple) قرار می‌دهیم. این برگه به همراه چندین برگه یادداشت دیگر را در یک برگه یادداشت اصلی به نام Work ثبت می‌کنیم که در مجموع به عنوان یک قفسه (stack) شناخته می‌‌شوند؛ تصور کنید آنها یک بسته کاغذ در قفسه کتابخانه شما هستند که همگی در مورد موضوعات مرتبط با هم می‌باشند. به هر تعدادی که دوست داشتید می‌توانید برگه یادداشت و قفسه درست کنید و آنها را به هر شکلی که دوست دارید بچینید. این زیبایی اورنوت را به تصویر می‌کشد: چون دارای سازماندهی انعطاف‌پذیر است که به کاربران کمک می‌کند تا افکار خود را به هر روشی که برایشان بهتر است، دنبال کنند.

همچنین با راست کلیک بر روی برگه یادداشتی که می‌خواهید با دیگران به اشتراک بگذارید و سپس کلیک بر روی آیکون اشتراک برگه یادداشت (Share Notebook) می‌توانید یک مطلب را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. با کلیک بر روی اشتراک‌گذاری لینک عمومی (Share Public Link) می‌توانید برگه یادداشت خود را با همگان به اشتراک بگذارید و یا اینکه آن را به صورت خصوصی فقط با مدعوین خود مشترک شوید.

 

برگه ها در اورنوت

  برگه‌ها و قفسه‌های یادداشت در اورنوت (Evernote)  

 

ضمناً از طریق تلفن همراه نیز می‌توان به این برنامه دسترسی پیدا کرد و به همان صورتیکه با نسخه دسک‌تاپ آن کار می‌کردید با آن نیز کار کنید؛ البته با یک تفاوت و آن اینکه رابط کاربری نسخه تلفن همراه این برنامه بسیار جذابتر است. مثلا نسخه iOS برنامه اورنوت دارای پنل یادداشت‌برداری سریع (Quick Note) است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ایده‌هایشان را در زمان کوتاهی یادداشت کنند و سپس آنها را با کامپیوتر منزل یا محل کارشان هماهنگ نمایند. از طریق یک مرورگر نیز می‌توان به برنامه وب فوق‌الذکر دسترسی داشت، هر چند که رابط کاربری آن از جذابیت بصری کمتری برخوردار است.

نکته مهم این است که همه نسخه‌های این برنامه از ویژگی‌های یکسانی برخوردارند و به کاربران امکان می‌دهند تا یادداشت‌ها را به سادگی اضافه و پیدا کنند. امکان دسترسی به برنامه Evernote در همه موقعیت‌ها بسیار مهمتر از نوشتن بد خط اطلاعات یا ایده‌ها بر روی یک تکه کاغذ است که بعدها معلوم نیست آن را کجا می‌گذارید، مخصوصاً در زمان پایان نامه نویسی.

 

اورنوت در آی پد

  برنامه اورنوت (Evernote) در آی پد  

 

کلیپر وب اورنوت (Evernote Web Clipper)

کاربران معمولاً در محتواهای آنلاین به دنبال پیدا کردن مطالب ناب و جدید هستند؛ کاری که نه کامل اما تا اندازه‌ای می‌توان آن را با پینترست (Pinterest) انجام داد. هر چند که به راحتی می‌توان لینک‌ها را در Pinterest (وب‌سایتی برای اشتراک‌گذاری تصاویر) نشانه‌گذاری نمود، اما این کار امکان ساده پیدا کردن قسمت‌هایی از لینک‌ها را فراهم نمی‌کند. اما Evernote Web Clipper دقیقاً برای این کار ساخته شده است. این ابزار، کاربران را قادر خواهد ساخت تا به جای ذخیره تصاویر و متن‌های متفرقه مختلف در فایل‌های اسناد رایانه خود به صورت غیر سازمان یافته، هر بخش از صفحه وب که در آینده می‌خواهند از آن استفاده کنند را برش بزنند.

 

Evernote Web Clipper

  Evernote Web Clipper (نوار کناری سمت راست)  

 

این ابزار برای مرورگرهای سفاری (Safari)، گوگل کروم (Google Chrome) و اپرا (Opera) بهینه شده است، و می‌تواند مقالات جالب، اسناد پی دی اف و پیام‌های مهم ایمیل را ضبط کند. همچنین هر صفحه وب مورد نظر را علامت‌گذاری کرده و از آن اسکرین شات می‌گیرد. کاربران می‌توانند صفحه وب را به صورت کامل ذخیره کنند و یا اینکه تنها بخشی از آن که برایشان اهمیت بیشتری دارد را ذخیره نمایند. به راحتی می‌توان یک گزینه از Clipper را انتخاب کرد، سپس برچسب‌ها یا یادداشت‌های اضافی را برش داده و با انتخاب یک برگه یادداشت به ذخیره کردن مطالب برش داده شده در آن اقدام نمود.

با انواع ابزارهای نشانه‌گذاری موجود در Clipper می‌توان بر روی صفحات وب یادداشت نوشت. سپس می‌توان صفحه مشخص شده را ذخیره کرده یا آن را از طریق ایمیل یا سایر رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. از همه مهمتر، هر صفحه وبی که برش زده‌اید یا بر روی آن یادداشت نوشته‌اید را می‌توانید دقیقاً مانند سایر یادداشت‌های Evernote برچسب‌گذاری کرده و سازماندهی نمایید. دفعه دیگر که برنامه اورنوت را باز می‌کنید می‌توانید تمام چیزهایی که از اینترنت ذخیره کرده‌اید را به همان صورت بخوانید و جستجو کنید؛ بدون اینکه مجبور شوید دوباره آنها را پیدا کنید.

 

ابزارهای نشانه‌گذاری وب کلیپر در اورنوت

  ابزارهای نشانه‌گذاری وب کلیپر در اورنوت  

 

در وب کلیپر یک ابزار فوق‌العاده عالی وجود دارد: ادغام جستجوی گوگل (Google Search integration). برای استفاده از این ابزار، تنظیمات Evernote Web Clipper را در مرورگر خود باز کنید و به دنبال گزینه فعال‌کننده جستجوی اورنوت در جستجوی گوگل بگردید. آن را فعال کنید تا دفعه بعد که چیزی را به صورت آنلاین جستجو کردید، Evernote همه یادداشت‌ها و قسمت‌های بریده شده وب‌سایت‌هایی که قبلاً ذخیره‌کرده‌اید را نیز جستجو نماید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به جای اینکه دوباره جستجوهای اینترنتی خود را تکرار کنید، با یک کلیک بهترین اطلاعاتی که قبلاً ذخیره نموده‌اید را پیدا کنید.

 

اسرارهای جستجوی اورنوت (Evernote)

اورنوت (Evernote) دارای قابلیت جستجوی بسیار قدرتمندی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا دقیقاً همان چیزی که می‌خواهند را پیدا کنند. علاوه بر این، اورنوت می‌تواند متون داخل عکس‌ها را تشخیص داده و جستجو کند؛ چنانچه به طور منظم با عکس‌ها، رسیدها یا سایر اسناد حاوی متون سر و کار دارید این قابلیت بسیار برایتان کاربردی خواهد بود و روند کار شما را سریع خواهد کرد.

فقط متنی که می‌خواهید جستجو کنید را تایپ نمایید؛ چون اورنوت آنچه که شما به دنبال آن هستید را به بهترین شیوه پیدا خواهد کرد. اما برای محدود کردن جستجو و یافتن دقیق یادداشت‌های مورد نیاز چندین راهکار وجود دارد که آنها را در زیر ذکر کرده‌ایم. با دنبال کردن این راهکارها می‌توانید به یک حرفه‌ای برای نوشتن پایان ‌نامه و یا مقاله‌ نویسی با استفاده از اورنوت تبدیل گردید.

  • برگه‌های یادداشت (Notebooks): برای جستجوی یادداشت‌های ذخیره شده در یک برگه یادداشت خاص این عبارت notebook:\[notebook name] را وارد کنید و اینتر بزنید. مثلا با وارد کردن notebook:apple، تمامی تحقیقات مرتبط با مقاله نوشته شده در مورد اپل بر روی صفحه نشان داده خواهد شد.
  • برچسب‌ها (Tags): برای جستجوی یادداشت‌هایی که با یک کلمه کلیدی خاص برچسب‌گذاری شده‌اند، عبارت tag:\[tag] را وارد نموده و اینتر بزنید. مثلا tag:history هر یادداشتی که دارای برچسب تاریخچه است را به نمایش در می‌آورد. با وارد کردن عبارت tag:\[tag]- و اینتر زدن، همه یادداشت‌هایی که با آن برچسب خاص مشخص نگردیده‌اند به نمایش گذاشته می‌شوند.
  • تاریخ‌ها و زمان (Dates and Time): اگر می‌خواهید تمام یادداشت‌های ایجاد شده در روز آخر را پیدا کنید؛ عبارت created:day-1 را در بخش جستجو وارد کرده و اینتر بزنید. به همین ترتیب می‌توانید برای مشاهده یادداشت‌های ایجاد شده در 30 روز گذشته عبارت created:day-30 را تایپ نمایید، و یا برای مشاهده یادداشت‌هایی که در یک روز خاص ایجاد کرده‌اید می‌توانید از عبارت created:\[YYYYMMDD استفاده کنید. مثلا با تایپ این عبارت created:20140210، هر یادداشتی که در دهم فوریه 2014 ایجاد کرده‌اید برای شما به نمایش در می‌آید.
  • فایل‌ها و موارد دیگر (Files and More): برای مشاهده هرگونه یادداشتی که حاوی تصاویر یا فایل‌های صوتی است می‌توانید به‌ترتیب عبارت‌های *\/resource:image و *\/resource:audio را تایپ کنید.

 

شمایل جستجوی اورنوت

  شمایل جستجوی اورنوت (Evernote)  

 

اورنوت؛ ابزاری قدرتمند در میان بسیاری از نرم افزارهای پایان نامه نویسی

در این مقاله آموزشی نشان داده شد که چگونه از برنامه Evernote استفاده کنید، در جستجو استاد شوید و ابزار Evernote Web Clipper نیز معرفی گردید. همانطور که مشاهده کردید، اورنوت یک برنامه بسیار متنوع است که به سختی می‌توان همه قابلیت‌های آن را به تصویر کشید. با این حال ما سعی کردیم تا در این مقاله تمام چیزهایی که برای شروع کار و پایان نامه نویسی با این برنامه لازم است را به شما نشان دهیم. پس به راحتی هر آنچه که می‌خواهید در Evernote ذخیره کنید و دیگر هرگز نگران فراموش کردن آن نباشید.