اپی ‌گراف (Epigraph) چیست و چگونه می‌ توان آن را نوشت؟

برخی از کتاب‌ها در ابتدا حاوی یک نقل قول یا عبارت کوتاه هستند. به اینگونه عبارات اپی ‌گراف گفته می‌شود. اما چرا نویسندگان کتاب‌های متنی از آن استفاده می‌کنند؟ هدف از نوشتن این عبارت‌ها چیست؟ شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد تا به تمام سوالاتی که در این زمینه مطرح هستند پاسخ دهد؛ پس لطفاً با ما همراه باشید.

 

اپی ‌گراف چه تعریفی دارد؟

معمولاً اپی ‌گراف ها بخشی از متن اصلی کتاب هستند. این بدان معنی است که قبل از متن اصلی می‌آیند؛ بنابراین بیشتر نویسندگان از آنها برای قالب بندی بقیه کتاب یا پیش آگاهی در مورد ساختار اثر استفاده می‌کنند.

اپیگراف اغلب با اپیگرام (Epigram) اشتباه گرفته می‌شود. با این حال توجه داشته باشید که اپیگرام (تقریظ) یک بیانیه طنز و مختصر است که یک فکر واحد را بیان می‌کند. اپیگرام ها معمولاً ماهیت طنز دارند و ممکن است شعر به حساب بیایند؛ زیرا معمولاً در قالب نظم نوشته می‌شوند. اگر یک اپی ‌گرام در گیومه بعد از صفحه عنوان یا در ابتدای متن بیاید؛ اپی ‌گراف قلمداد می‌گردد.

 

هدف از نوشتن اپی ‌گراف چیست؟

نوشتن اپی ‌گراف اهداف مختلفی دارد؛ اما سه مورد از رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 

1. تنظیم مضمون، لحن و حال و هوا

نوشتن اپی‌ گراف روش خوبی برای تنظیم لحن کتاب است. به عنوان مثال رمان پدر خوانده، اثر ماریو پوزو (Mario Puzo) با این نقل قول کوتاه شروع می‌شود: "پشت هر ثروت کلان، جنایتی نهفته است. بالزاک". البته انتساب این نقل قول، کمی جای بحث دارد. اما صرف نظر از اینکه چه کسی آن را نوشته است؛ این جمله از بالزاک به ما می‌گوید در شرف خواندن داستانی هستیم که در آن پول، قدرت و جنایت عواملی کلیدی به شمار می‌آیند. بنابراین یکی از گزینه‌های قابل استفاده برای نوشتن یک اپی ‌گراف، یافتن یک نقل قول یا عبارت کوتاه است که ماهیت یا مضمون کل داستان را به تصویر می‌کشد.

 

2. ساختار دنیای داستان

گاهی اوقات یک اپی ‌گراف درباره دنیای داستان به ما اطلاعاتی می‌دهد. این مورد در رمان‌های فانتزی و علمی تخیلی که معمولاً با یک نقل قول خیالی درباره تاریخ یا اسطوره شناسی دنیای داستان شروع می‌شوند، بسیار رایج است. یک نمونه جالب در این زمینه، سری کتاب‌های ارباب حلقه ها، نوشته جی. جی. آر. تالکین (J.R.R. Tolkien) است. نقل قول‌های خیالی این رمان هم اطلاعات پس زمینه‌ای در مورد سرزمین میانه (Middle Earth ) ارائه می‌دهند، و هم حس و حال لحن اسطوره‌ای که مشخصه حماسه‌های فانتزی تالکین است را به خواننده القا می‌کنند.

 

اپیگراف

اپیگراف

 

3. پیش آگاهی در مورد قصه

گاهی اوقات نویسنده متنی را انتخاب می‌کند که به نقاط عطف داستان او اشاره دارد. به عنوان مثال در صفحه عنوان کتاب فرانکنشتاین اثر مری شلی (Mary Shelley)، دو خط کوتاه از بهشت گمشده جان میلتون (John Milton) نقل شده است. این رویداد کلیدی پیش آگاهی درباره داستان را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

 

از چه چیزهایی می‌توان در اپی‌ گراف استفاده کرد؟

اگر به دنبال یک اپی ‌گراف برای کتاب خود هستید؛ بهتر است به دنیای ادبیات سر بزنید. شما می‌توانید از یک کتاب، شخصیت تاریخی، شعر، آهنگ یا حتی بسته بندی مواد غذایی و هر چیز دیگری که به ذهنتان می‌رسد، نقل قول کنید. حتی می‌توانید مانند تالکین خودتان دست به قلم ببرید. تنها لازم است که دستورالعمل‌های زیر را رعایت نمایید:

  • اپی‌ گراف باید کوتاه باشد (به اندازه یک خط یا نهایتاً کوتاه‌تر از یک پاراگراف).
  • اگر از متنی نقل قول می‌کنید که دارای حق کپی رایت است؛ باید حتماً در ابتدا اجازه بگیرید.

نکته دوم بسیار مهم است؛ زیرا اپی‌ گراف ها جزء استفاده منصفانه محسوب نمی‌شوند. برای دور زدن این مشکل، باید حتماً از دارنده حق کپی رایت اجازه بگیرید و یا از متونی استفاده کنید که دارای حق کپی رایت اختصاصی نیستند.

 

کلام پایانی در خصوص اپی گراف

بسیاری از کتاب‌ها حتی بدون اپی ‌گراف هم کامل هستند. بیشتر نویسندگان از آن به عنوان راهی برای ورود به فضای داستان و ادای احترام به کسانیکه بر آنها در نوشتن رمان تاثیر گذاشته‌اند، استفاده می‌کنند. یک اپی‌ گراف مناسب می‌تواند خواننده را به سمت خود بکشد و او را برای خواندن آنچه پیش رویش است، آماده نماید.

استفاده از اپی‌ گراف کاملاً به نویسنده بستگی دارد. اما اگر قصد دارید از نقل قول استفاده کنید؛ حتماً باید قوانین کپی رایت را رعایت نمایید تا با مشکلات قانونی مواجه نشوید. البته خودتان همیشه می‌توانید یک اپی ‌گراف مناسب برای کتاب خود بنویسید.