یادگیری لغات زبان انگلیسی در قالب تمرینات مختلف

در مقاله منتشر شده در وب سایت بی بی سی آمده است که اگر 800 کلمه انگلیسی بلد باشید؛ می‌توانید 75% از آنچه در مکالمات روزمره رد و بدل می‌شود را درک کنید. مشخص نیست آنها چگونه به چنین رقمی رسیده‌اند؛ چون همه متخصصین این عرصه در این زمینه توافق نظر دارند که هر چه کلمات بیشتری بلد باشید بهتر است.

به احتمال زیاد قصد ندارید تا به عنوان شکسپیر بعدی معرفی گردید؛ اما یادگیری واژگان کاری است که به عنوان زبان آموز باید دیر یا زود آن را انجام دهید. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این مطلب به روش‌هایی اشاره خواهد نمود که در قالب آنها قادر خواهید بود تا به تمرین واژگان انگلیسی بپردازید و اطلاعات خود را از کلمات این کلام ارتقا دهید.

 

چند کلمه انگلیسی باید یاد گرفت؟

برای مکالمات اولیه به یادگیری حدود 800 کلمه نیاز دارید. اما برای اینکه بتوانید از سطح مبتدی فارغ التحصیل شوید؛ باید حدود 1000 واژه را فرا بگیرید. با یادگیری حدود 4000 کلمه نیز قادر خواهید بود تا خود را یک زبان آموز سطح متوسط ماهر توصیف کنید. با این حال اگر می‌خواهید کاملاً روان به زبان انگلیسی صحبت کنید؛ به آموختن حدود 16 هزار واژه نیازمند هستید.

 

تعداد واژگان زبان انگلیسی

سومین فرهنگ لغت جدید بین‌المللی وبستر (Webster’s Third New International Dictionary) شامل حدود 47 هزار مدخل است (البته به همراه بخش پیوست آن که در سال 1993 به این مجموعه اضافه شده است). با این حال زبان انگلیسی در اصل از کلمات بیشتری تشکیل گردیده؛ زیرا معمولاً لغت‌نامه‌ها تنها شامل شکل پایه لغات هستند (به عنوان مثال تنها یک مدخل برای فعل to like وجود دارد؛ در حالیکه هیچگونه مدخل جداگانه‌ای برای likes ،liking و liked تعریف نمی‌شود).

 

اهمیت یادگیری کلمات خارجی

واژگان در هر زبانی، از جمله زبان مادری شما نیز اهمیت دارند. در حقیقت سخن گفتن بدون استفاده از کلمات غیر ممکن است؛ حتی اگر با تمام قوانین گرامری موجود نیز آشنایی داشته باشید. اگر با اشاره به اشیاء، حیوانات و افراد کار خود را پیش ببرید؛ در ادامه حتماً با چالش مواجه خواهید شد. مثلاً فرض کنید در یکی از کشورهای انگلیسی زبان می‌خواهید مقداری پنیر بخرید؛ اما نمی‌دانید با چه واژه‌ای باید منظور خودتان را برسانید. در ضمن بیایید در نظر بگیریم که با کلماتی مانند Milk (شیر)، Cow (گاو)، Farm (مزرعه) و Dairy (لبنیات) نیز آشنایی ندارید؛ حالا چگونه می‌خواهید مقداری Cheese (پنیر) بخرید؟

شاید بگویید: Good morning. I would like to buy some coagulated yellow thing (صبح به خیر. من می‌خواهم مقداری چیز زرد لخته شده بخرم). به نظرتان اصلی کسی پیدا می‌شود که بتواند شما را درک کند. شاید این مثال خیلی اغراق آمیز باشد، اما به خوبی اهمیت واژگان را نشان می‌دهد؛ به ویژه زمانیکه فرد قصد یادگیری یک زبان خارجی را دارد.

در واقع تنها تمرین کردن کلید رهایی از اینگونه موقعیت‌ها و رسیدن به مهارت است. با این حال به یاد داشته باشید که یک تمرین منظم هم خود نوعی مهارت است؛ اما مهم این است که چگونه در آن مهارت پیدا کنید. به همین دلیل تمرین واژگان انگلیسی، بهترین راه برای به خاطر سپردن کلمات جدید است تا بتوانیم برای برقراری ارتباط با سایر افراد دچار مشکل نشویم. پس بیایید به کل مواردیکه به یادگیری واژگان جدید انگلیسی ارتباط دارند بپردازیم.

 

تمرینات یادگیری کلمات انگلیسی

تعیین تعداد واژگان مورد نیاز جهت مکالمات اولیه

 

نقش تمرینات در توسعه دایره لغات و آموختن کلمات جدید انگلیسی

شاید بپرسید چرا وقتی صحبت از یادگیری واژگان جدید و کلمات گیج کننده زبان انگلیسی به میان می‌آید؛ تمرینات نقش بسیار حائز اهمیتی پیدا می‌کنند؟ مفید بودن آنها به چه عواملی بستگی دارد؟ تمرین واژگان انگلیسی به دلایل زیادی ارزش صرف وقت را دارد؛ آن هم به خاطر کمک برای

 

راحت‌تر به خاطر سپردن کلمات و اصطلاحات

اگر لیستی از کلمات و ترجمه آنها را پیش روی خود قرار دهید و آن را بارها بخوانید؛ خیلی زود خسته می‌شوید و در نهایت تنها چند واژه را فرا خواهید گرفت. اما اگر سعی کنید همان لیست را به کمک تمرینات یاد بگیرید؛ در عین اینکه برایتان سرگرم کننده‌تر می‌شود؛ کلمات جدید بیشتری را نیز فرا می‌گیرید.

وقتی کلمات جدیدی را در یک متن و یا در قالب جملات کامل یا بازی یاد می‌گیرید؛ از کاری که انجام می‌دهید لذت می‌برید و برای رسیدن به هدف خود که همانا یادگیری لغات زبان انگلیسی است، شانس بیشتری خواهید داشت.

 

ارتقاء تمام مهارت‌های اصلی زبانی به صورت همزمان

تمرینات مختلفی برای یادگیری لغات زبان انگلیسی وجود دارند که با پیاده‌سازی آنها این فرصت را پیدا خواهد کرد تا هر چهار مهارت اصلی زبانی خود را تقویت نمایید:

 • شنیداری یا لیسنینگ (Listening): فعالیت‌هایی مانند دیکته یا پر کردن جاهای خالی وجود دارند که می‌توانید آنها را با صدای بلند تمرین کنید.
 • نوشتاری یا رایتینگ (Writing): در اکثر تمرینات موجود لازم است تا کلمات یا جملات کاملی را بنویسید.
 • خواندن یا ریدینگ (Reading): یک راه عالی برای یادگیری لغات در متون است. به علاوه تمرینات درک مطلب، کلمات جدید انگلیسی زیادی را به شما یاد می‌دهد که قطعاً برایتان کاربرد خواهد داشت.
 • صحبت کردن یا اسپیکینگ (Speaking): بهترین راه برای اطمینان از فرا گرفتن واژگان، استفاده از آنهاست. برخی از تمرینات به گونه‌ای هستند که شما را مجبور به تکرار کلمات می‌کنند و یا اینکه شما را مکلف می‌‌سازند تا جملات بسازید و آنها را با صدای بلند تکرار نمایید. حتی اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌هایی هم وجود دارند که براساس تشخیص گفتار کار می‌کنند.

 

 

درهم شکستن فلات یادگیری زبان

فلات یادگیری زبان (Language Learning Plateau) که به فلات میانی (Intermediate Plateau) هم معروف است؛ مرحله‌ای از یادگیری است که تقریباً هر زبان آموزی در مسیر تسلط کامل بر شیوه‌های کلامی آن را تجربه می‌کند. این اتفاق در سطح متوسط برای زبان آموز رخ می‌دهد؛ یعنی جاییکه سرعت فرد در یادگیری اصلاً مناسب نیست و یا اینکه به نظر می‌آید اصلاً چیزی را فرا نمی‌گیرد.

به جای ناامیدی و تسلیم شدن، به تلاش و سعی بیشتری برای غلبه بر این اتفاق نیاز است. انجام تمرینات زیاد و بالاخص تمرینات واژگان، یکی از بهترین روش‌ها برای شکستن فلات و رفتن به سطوح بعدی است. هر چه دایره واژگان شما محدودتر باشد؛ مدت زمان بیشتری در فلات میانی باقی می‌مانید.

در واقع ما بیش از حد بر گرامر تمرکز می‌کنیم و از یاد می‌بریم که در صورت ندانستن کلمات لازم، هرگز نمی‌توانیم از قوانین گرامری به درستی بهره ببریم. چنانچه در حال عبور از فلات میانی هستید؛ حتماً تمرین واژگان را نیز به روال یادگیری خود اضافه کنید تا از نتایج فوق‌العاده آن شگفت زده شوید.

 

روان و با فصاحت صحبت کردن به انگلیسی

اگر از همان ابتدا از تمرینات اصولی برای یادگیری واژگان انگلیسی استفاده کنید؛ فلات یادگیری شما بسیار کوتاه خواهد شد و می‌توانید خیلی سریع‌تر به سطح پیشرفته بروید. سطح پیشرفته تنها یک گام قبل از تسلط کامل به زبان انگلیسی است؛ بنابراین این آخرین تلاش شما برای رسیدن به هدف نهایی‌تان، یعنی روان صحبت کردن محسوب می‌شود.

 

یادگیری کلمات زبان انگلیسی

رفع مقابله با فلات یادگیری زبان

 

نکاتی در زمینه یادگیری کلمات زبان انگلیسی از طریق تمرین

تا حالا متوجه شده‌اید که اگر از تمرینات لغات انگلیسی به درستی استفاده شود؛ آنها واقعاً فوق‌العاده هستند. اما چگونه می‌توان دقیقاً از آنها بهره گرفت؟ نکات مفید زیر به شما کمک می‌کنند تا کلمات زیادی را به خاطر بسپارید.

 

تهیه یک دفترچه یادداشت

تمام چیزهایی که درباره یک زبان یاد می‌گیرید را در یک دفترچه یادداشت کنید. چنین چیزهایی شامل واژگان و تمرینات جدید هستند. سپس با آنها جمله بسازید. این یک تمرین عالی است و باعث می‌شود تا واژگان و گرامر خود را به صورت همزمان تمرین کنید. به علاوه از آنجاییکه می‌نویسید؛ لذا یکی از چهار مهارت اصلی زبانی را به راحتی فرامی‌گیرید.

روش دیگری که می‌توانید از یک دفترچه یادداشت برای کمک به یادگیری لغات جدید انگلیسی استفاده نمایید؛ این است که تمام تمرینات آنلاین و یا آنهایی که در کتاب گرامر خود انجام می‌دهید را دست‌نویس کنید. در واقع نوشتن کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپاریم؛ بنابراین تقریباً مطمئن می‌شوید که در پایان جلسه یادگیری، اکثر واژگان جدید را به خاطر سپرده‌اید.

 

انتخاب سطح مناسبی از تمرین

هر زبانی شامل سه سطح اصلی است: مبتدی، متوسط و پیشرفته. در ضمن می‌توان سطوح زبانی را به مبتدی، مقدماتی، متوسط، متوسط به بالا، پیشرفته و ماهر هم تقسیم کرد. مثلاً اگر یک زبان آموز مرحله مقدماتی هستید؛ تلاش برای انجام تمرینات پیشرفته نه تنها برایتان مضر است، بلکه باعث سردرگمی شما هم می‌شود. تقریباً چیزی متوجه نمی‌شوید و فقط وقت خود را تلف می‌کنید.

حتی یک زبان آموز سطح متوسط به بالا هم اگر یک ساعت را به انجام تمرینات مبتدی اختصاص دهد؛ همین اتفاق برایش رخ خواهد داد. در این صورت آیا چیز مفیدی که برای سطح‌تان مناسب باشد را یاد گرفته‌اید؟ مسلم است که خیر. بنابراین بسیار مهم است که تمرینات واژگان را متناسب با سطح خود انتخاب نمایید.

اگر احساس می‌کنید اعتماد به نفس خوبی دارید؛ می‌توانید به سراغ تمریناتی بروید که یک سطح از شما بالاتر هستند، اما فقط یک سطح و نه بیشتر. یادگیری زبان به معنی هزاران بار آزمایش، تلاش، شکست و موفقیت است؛ اما وقتی صحبت از سطح تمرینات به میان می‌آید، بهتر است منطقی عمل نمایید و زیاد ریسک نکنید.

 

 

استفاده از کلمات تازه فرا گرفته در متون

اگر نمی‌دانید که چگونه و چه موقع باید از یک واژه استفاده کنید؛ پس هدف‌تان از یادگیری لغات زبان انگلیسی چیست؟ بنابراین تا جاییکه می‌توانید کلماتی که به تازگی فرا گرفته‌اید را در متون مختلف تمرین کنید؛ به این صورت قادر خواهید بود تا آنها را برای همیشه به خاطر بسپارید.

 

به کار گیری الگوهای سرگرم کننده در طول روز

اگر همیشه فقط یک نوع تمرین را انجام دهید؛ کم کم یادگیری واژگان جدید برایتان خسته کننده می‌گردد. در اصل این فرآیند زمانی موثرتر خواهد بود که به شیوه‌ای سرگرم کننده انجام شود؛ پس از یادگیری خلاقانه نترسید. در این راستا راه‌های زیادی برای مقابله با این مسئله و جذاب کردن روند آموختن وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • واژگان جدید را با الگوهای رفتاری بیاموزید. یادگیری تفریحی تضمین شده است؛ شک نداشته باشید.
 • بازی‌های Taboo و Scrabble را در زبان انگلیسی با دوستان خود تمرین کنید.
 • هر روز پنج کلمه را انتخاب کنید، و هنگام سلام و احوال پرسی با اعضای خانواده خود از آنها استفاده نمایید.
 • خود را از استفاده از کلماتی خاص به صورت روزانه منع کنید. از این‌رو دائماً مجبورید در مورد لغاتی جدید فکر کنید؛ لذا آنها را به راحتی فرا خواهید گرفت.

 

ایجاد تمرینات واژگان مختص به خود

اگر از خلاقیت لذت می‌برید؛ همیشه خودتان می‌توانید تمریناتی را برای یادگیری لغات انگلیسی بسازید. فقط به لیستی از کلمات، یک نوع تمرین (که خودتان می‌توانید بسازید) و کمی تخیل نیاز دارید. نکات ارائه شده در این مطلب و تمریناتی که در ادامه خواهید دید؛ تنها نمونه‌ای از فعالیت‌هایی هستند که می‌توانید برای آموختن کلمات جدید انجام دهید.

شاید روشی برای یادگیری واژگان جدید می‌دانید که همیشه برای شما جواب داده، یا تمرینات جدیدی را دیده یا شنیده‌اید که در اینجا نیامده‌اند. اگر چنین است؛ پس به سراغ آنها بروید و از آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که باید روش‌های جدید را امتحان کنید تا آنچه که برایتان مناسب است را بیابید.

 

یادگیری لغات زبان انگلیسی

ابزار سرگرمی برای به خاطر سپردن لغات

 

انواع مختلف تمرینات برای یادگیری لغات انگلیسی

تعداد تمرینات به اندازه تعداد زبان آموزان انگلیسی بی‌شمار است. حقیقت این است که در هنگام یادگیری زبان‌های جدید مثل انگلیسی، اسپانیایی، روسی یا سواحلی، برخی از تمرین‌ها بیشتر از بقیه به چشم می‌آیند. با این حال ما در این بخش می‌خواهیم روش‌های سنتی و کمتر سنتی را به شما معرفی کنیم. پس اگر می‌خواهید با روش‌های متنوع یادگیری لغات انگلیسی آشنا شوید؛ بهتر است به خواندن ادامه دهید.

 

ورک شیت ها و کاربرگ ها

امروزه مجموعه ورک شیت های آموزش لغات زبان انگلیسی به وفور در سطح اینترنت در دسترس هستند. اینگونه فایل‌ها را می‌توانید به صورت آنلاین پیدا کرده و در رایانه خود بارگیری کنید؛ بعضی از آنها رایگان هستند و برای برخی دیگر باید هزینه پرداخت نمود. ورک شیت ها معمولاً حاوی تمریناتی هستند که می‌توان به صورت سنتی اقدام به طبقه‌بندی‌شان کرد (مانند تمریناتی که در بخش قبلی مقاله ذکر کردیم). زبان آموزان در هر سطحی که باشند می‌توانند از این منابع استفاده کنند؛ زیرا کاربرگ ها در هر موضوعی و در هر سطحی وجود دارند، اما معمولاً زبان آموزان مبتدی و جوان‌تر بیشترین بهره را از آنها می‌برند. همچنین آنها به چند دلیل از سایر روش‌ها متمایز می‌باشند:

 • معمولاً در یک زمان تنها بر روی یک موضوع تمرکز می‌کنند.
 • به گونه‌ای جذاب برای زبان آموزان طراحی شده‌اند (معمولاً رنگی بوده و شامل نقاشی‌ها، تصاویر و غیره می‌باشند).
 • به نحوی طراحی گردیده‌اند که شامل یک جلسه یادگیری هستند.
 • حاوی چندین نوع تمرین هستند.
 • ممکن است حاوی برگه پاسخ‌ها هم باشند.

 

سیستم تکرار با فاصله‌های زمانی معین (SRS)

تکرار فاصله‌دار یک روش یادگیری است که در آن کلمات (یا کل درس‌ها) با مرور زبان مرتباً بازبینی و تکرار می‌شوند؛ آن هم تا زمانیکه در حافظه بلند مدت جای بگیرند. یکی از تمرین‌های سنتی که بر این روش متمرکز است؛ استفاده از فلش کارت ها می‌باشد. اما در اصل می‌توانید هر نوع تمرینی را به یک تجربه SRS تبدیل نمایید. با این حال اگر به هیچگونه اپلیکیشن یا سیستمی دسترسی ندارید که پیشرفت شما را به صورت خودکار ارزیابی کند و بگوید چه زمانی باید تمرین‌ها را تکرار کنید؛ می‌توانید خودتان یک برنامه زمانی برای تکرار دروس آماده نمایید.

همچنین می‌توانید تعداد تکرارها و فاصله زمانی بین آنها را انتخاب کنید. اما بهتر است از روشی تحت عنوان "تکنیک مضاعف" بهره بگیرید. استفاده از این تکنیک بسیار ساده است. کافی است 12 ساعت پس از یادگیری کلمات، تکرار آنها را شروع نمایید. سپس بعد از اینکه دو بار آنها را تکرار کردید (یعنی یک روز)؛ فاصله زمانی تکرار را دو برابر کنید (دو روز) و به این ترتیب. چنانچه قصد دارید از این تکنیک کمک بگیرید؛ باید کلمات را در این فواصل زمانی تکرار کنید: 12 ساعت، یک روز، دو روز، چهار روز، هشت روز و غیره.

همین کار را می‌توان با تمرینات کامل انجام داد. سه تا پنج تمرین واژگان که برایتان چالش برانگیز (دشوار) هستند را انتخاب کنید و دوباره آنها را بعد از 12 ساعت، یک روز، دو روز و دیگر زمان‌ها تکرار کنید. قطعاً نتایج این کار شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این سیستم یادگیری لغات زبان انگلیسی آنقدر عالی است که بدون توجه به سطح زبان آموزان، برای همه آنها توصیه می‌شود.

 

 

جداول کلمات متقاطع و پازل های جستجوی کلمات

نوع دیگری از تمریناتی که می‌توانید برای یادگیری کلمات جدید انگلیسی، یا مرور لغاتی که قبلاً یاد گرفته‌اید انجام دهید؛ جدول کلمات متقاطع (Crossword) و پازل جستجوی واژه (Word-search Puzzle) هستند. اگر یک زبان آموز مبتدی هستید؛ باید با Word-search Puzzle شروع کنید. اجرای آنها بسیار آسان است (معمولاً لغاتی که باید پیدا کنید، به شما داده می‌شوند) و می‌توان آنها را در مدت زمان کوتاهی انجام داد.

اما نوع دیگری از پازل‌های جستجوی کلمات وجود دارند که در آنها لغت به شما داده نمی‌شوند؛ بلکه تنها یک دسته‌بندی (مانند ماه‌های سال یا افعالی که با حرف S شروع می‌شوند) در اختیارتان قرار می‌گیرد. این کار مقداری بیشتر وقت شما را می‌گیرد؛ به ویژه اگر هنوز واژگان زیادی را فرا نگرفته‌اید، زیرا پیدا کردن لغات در اقیانوسی از حروف بسیار سخت است.

با این حال اگر یک زبان آموز سطح متوسط یا پیشرفته هستید؛ می‌توانید برخی از جداول کلمات متقاطع انگلیسی را حل نمایید. سایت‌های زیادی برای پیدا کردن اینگونه جدول‌ها وجود دارند. در حالت کلی Crossword را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود: دسته اول برای یادگیرندگان زبان طراحی شده‌اند (اگر در سطح متوسط هستید؛ این جدول ها برایتان مناسب هستند) و دسته دوم برای افراد بومی زبان انگلیسی ایجاد گردیده‌اند.

 

بازی کلمات

یکی از روش‌های جالب برای یادگیری لغات زبان انگلیسی در قالب تمرینات، استفاده از بازی کلمات است. شاید همه از این نوع تمرین خوششان نیاید؛ اما اگر از تفریح لذت می‌برید، حتماً با این روش حال خواهید کرد. در واقع اگر در مورد استفاده از واژگانی که به تازگی فرا گرفته‌اید جدی هستید؛ قطعاً باید صرف‌نظر از سطح زبان خود، بازی کلمات را امتحان کنید.

انواع مختلفی از بازی کلمات وجود دارند؛ برخی از آنها به صورت گیم‌های فکری (مانند بازی اسکربل = Scrabble) در دسترس هستند، و برخی دیگر را می‌توان به صورت آنلاین بازی کرده و یا اینکه آن را در رایانه یا تبلت خود دانلود نمود (مثل Spellbound). همچنین بعضی از آنها فقط مخصوص تلفن‌های همراه هستند (مانند کدی کراس = CodyCross).

 

تمرینات یادگیری کلمات زبان انگلیسی

تمرین جدول کلمات متقاطع برای فراگیری لغات انگلیسی

 

تمرینات یادگیری واژگان انگلیسی را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

پس کجا می‌توان این همه تمرینات شگفت‌انگیز که صحبت کردن درباره آنها هرگز تمام نمی‌شود را پیدا کرد؟ تعداد انتخاب‌ها در این زمینه برای شما زیاد است. در حقیقت هر یک از ما روش‌های خاص خود را برای یادگیری داریم. برخی کتاب‌ها را ترجیح می‌دهند، برخی دیگر عاشق یادگیری زبان انگلیسی با پازل‌ها و بازی‌ها هستند و برخی دیگر نیز سیستم بسیار عالی فلش کارت های قدیمی را برمی‌گزینند.

انتخاب هر کدام از ما هر چه که باشد؛ یک ویژگی مشترک داریم و می‌خواهیم از فرآیند آموختن لذت ببریم. پس در ادامه به فهرستی از مکان‌هایی که به راحتی می‌توانید تمرینات واژگان را پیدا کنید، توجه نمایید. با مطالعه این لیست قادر خواهید بود تا بسته به سبک یادگیری خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

 

اپلیکیشن های آموزش زبان

اگر قصد دارید واژگان جدید را از طریق تلفن همراه خود یاد بگیرید؛ اپلیکیشن های زیادی برای بارگیری در دستگاه‌های اندروید و iOS وجود دارند. بعضی از آنها رایگان هستند؛ در حالیکه بعضی دیگر به واسطه دریافت هزینه، امکانات اضافی را برایتان فراهم می‌کنند.

بهتر است همیشه دو اپلیکیشن زبانی در تلفن همراه خود داشته باشید تا بتوانید به صورت پی در پی به تمرینات و کلمات دسترسی پیدا کنید، و احتمال سرگرم شدن شما با آنها نیز دو برابر شود. بزرگترین مزیت استفاده از اپلیکیشن ها برای انجام تمرینات یادگیری واژگان انگلیسی این است که می‌توانید این ابزارها را همیشه با خود به همراه داشته باشید.

 

 

اپلیکیشن‌ های فلش کارت و SRS

پیشتر هم عنوان کردیم که روش‌های سیستم تکرار با فاصله‌های زمانی معین یا همان SRS و استفاده از فلش کارت ها، جزء شگفت‌انگیزین ابزارها برای یادگیری لغات جدید و بعدها تمرین آنها هستند. اگر از طرفداران این روش هستید؛ می‌توانید از اپلیکیشن های فلش کارت برای یادگیری کلمات انگلیسی که به صورت رایگان در دسترس هستند بهره بگیرید.

این ابزار قابلیت شخصی سازی شدن را دارد؛ یعنی می‌توانید کلمات مد نظر خود و آنچه که واقعاً می‌خواهید فرا بگیرید را به آنها اضافه کنید؛ با این حال می‌توان از فلش کارت های آماده در زمینه‌های مختلف هم استفاده نمود. با بهره‌گیری از این روش می‌توانید تمرینات و فاصله تکرار آنها را به میل خودتان تعیین و آماده نمایید.

 

آزمون های آنلاین

یکی دیگر از روش‌های عالی تمرین واژگان انگلیسی، استفاده از آزمون‌هاست. معمولاً بعد از آموختن کلمات جدید لازم است که حتماً در امتحانات شرکت کنید. انواع آنها را می‌توانید به راحتی در اینترنت پیدا کنید؛ به این صورت به راحتی سطح یادگیری خود را می‌سنجید و متوجه می‌شوید که تا چه اندازه به مطالعه بیشتر نیاز دارید.

مزیت روش مذکور این است که می‌توانید با آزمون‌های واقعی انگلیسی کار کنید. در این صورت احساس می‌کنید که در یک تست واقعی شرکت کرده‌اید و دفعه بعدی که در یک امتحان انگلیسی مثل تافل شرکت می‌کنید؛ بهتر با استرس آزمون کنار می‌آیید.

آنقدر حجم اطلاعات مندرج در اینترنت فراوان است که همه ما به معنای واقعی کلمه، تنها به اندازه یک کلیک با میلیون‌ها وب سایت ارائه دهنده آزمون واژگان انگلیسی فاصله داریم. تقریباً هر چیزیکه نیاز دارید را می‌توانید به صورت آنلاین در اینترنت پیدا کنید. فقط باید عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید تا با بهترین نتایج ممکن مواجه شوید. بهتر است به دنبال موضوعات و صفحات خاصی باشد که دارای تمرینات آماده در زمینه واژگان هستند. بیشتر اوقات این تمرینات تعاملی هستند و پس از اتمام آنها فوراً بازخورد دریافت خواهید کرد.

 

کتاب‌ها و ورک بوک ها

برای کسانیکه عاشق کتاب‌ها هستند؛ صدها و شاید هزاران گزینه در دسترس است. معمولاً بسیاری از کتاب‌های گرامر همراه با یک ورک بوک که حاوی تمرینات کاملی است ارائه می‌شوند. معمولاً آنها بیشتر بر روی گرامر تمرکز دارند تا واژگان؛ اما گزینه مناسبی برای یادگیری کلمات جدید انگلیسی محسوب می‌شوند.

در ضمن کتاب‌های زیادی هم برای آموزش واژگان طراحی شده‌اند. در این صورت چنانچه قصد دارید تنها بر روی دایره لغات خود کار کنید؛ آنها ابزاری مناسب برای این کار هستند. احتمالاً این تکنیک سنتی‌ترین روش تمرین واژگان است؛ اما به طور حتم بعد از امتحان کردنش حتماً از آن خوشتان خواهد آمد. هرگز صفحه نمایش جای یک کتاب واقعی را نمی‌گیرد.

 

یادگیری لغات زبان انگلیسی را شروع کنید

حالا حتماً دیگر آماده پیدا کردن تمرینات واژگان انگلیسی و کار کردن بر روی آنها هستید؛ پس با سرعت پیش بروید و آنها را به کار بگیرید. سعی کنید یک روش یادگیری سرگرم کننده را انتخاب کنید و به شکلی موثر از آن استفاده کنید تا بیشترین بهره را ببرید. این روش‌ها هیچگونه حد و حصر و محدودیتی ندارند. تنها کافی است تکنیک‌های مناسب خود را پیدا کنید. از نکات موجود در این مقاله استفاده کنید تا تفاوت را در زمان یادگیری لغات زبان انگلیسی احساس کنید. امیدواریم در این عرصه موفق باشید.