نحوه استفاده از کلمات پرسشی زبان انگلیسی در مکالمات

زندگی پر از سوال و پرسش است. چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه؛ حقیقت این است که این کلمات ساده کلید باز کردن قفل اطلاعات و برقراری ارتباط ما با مردم هستند. ما در موقعیت‌‌های مختلفی سوال می‌‌پرسیم؛ مانند زمانیکه به دنبال مسیر درست می‌‌گردیم، وقتی می‌‌خواهیم درباره یک رویداد بیشتر بدانیم یا تلاش می‌کنیم بفهمیم چه اتفاقی برای یک دوست رخ داده است.

از اینرو سوال پرسیدن مهارتی است که همه ما باید آن را بیاموزیم. شاید در زبان مادری پرسیدن سوال آسان و شهودی به نظر برسد؛ اما مطمئناً همین کار ساده در یک زبان خارجی بسیار پیچیده‌تر است. پس چگونه می‌خواهید به زبان انگلیسی سوال بپرسید؟ پاسخ این است که باید از کلمات پرسشی یا سوالی استفاده کنید.

پس اگر قصد دارید با نحوه صحیح طرح پرسش در زبان انگلیسی از نظر دستوری و موقعیتی آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتماً در ادامه با شبکه مترجمین راستین همراه باشید. زیرا ما در این مطلب قصد داریم تمام چیزهایی که باید در مورد کلمات پرسشی زبان انگلیسی بدانید را به شما بگوییم.

 

چگونه به زبان انگلیسی سوال بپرسیم؟

کلمه پرسشی ضمیری است که برای طرح سوال در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کلمه در یک سوال جایگزین اسم می‌شود و معمولاً اولین واژه در یک جمله سوالی است که در انتها به علامت سوال ختم می‌شود. در زبان انگلیسی به ضمایر پرسشی کلماتwh نیز گفته می‌شود؛ زیرا اکثریت قریب به اتفاق آنها با wh شروع می‌شوند که رایج‌ترین آنها در زیر آورده شده‌اند:

  • Who
  • What
  • When
  • Where
  • Which
  • How

حال که می‌دانید کلمات یا ضمایر پرسشی در زبان انگلیسی کدام‌ها هستند؛ احتمالاً از خود می‌پرسید که ساختار دستوری صحیح جملات پرسشی در زبان انگلیسی چگونه است؟ در این شیوه کلامی تشکیل سوالات از فرمول بسیار ساده زیر پیروی می‌کند:

کلمه سوالی - فعل کمکی - فاعل - فعل - متمم

گاهی اوقات ممکن است در این فرمول، اسم یا صفت اضافی بین کلمه سوالی و فعل کمکی قرار بگیرد. هنگام بحث در مورد هر کدام از ضمایر پرسشی، به طور جداگانه در این باره صحبت خواهیم کرد. در ضمن قرار نیست در هر سوالی از کل این فرمول استفاده نمایید؛ به همین دلیل بهتر است به آن به چشم یک راهنما نگاه کنید تا یک سوال سخت ریاضی! از فرمول زیر که فاقد فعل کمکی است نیز می‌توانید برای تشکیل کلمات پرسشی انگلیسی استفاده کنید:

کلمه سوالی - فعل اصلی - فاعل - متمم

به مثال‌های جدول زیر نگاهی بیندازید:

Who

Who are you?

تو که هستی؟

What

What is this?

این چیست؟

When

When did this happen?

چه زمانی این اتفاق افتاد؟

Where

Where are you?

کجایی؟

Why

Why are you upset?

چرا ناراحتی؟

Which

Which dress do you prefer?

کدام لباس را ترجیح می دهی؟

How

How are you?

چطوری؟

 

Who

Who کلمه‌ای است که برای درخواست اطلاعات در مورد اشخاص و هویت آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فعل سوالی فرم جمع ندارد. پس اگر قصد دارید در مورد چند نفر سوال بپرسید؛ باید به دنبال آن به جای یک فعل مفرد، از یک فعل جمع استفاده کنید.

در اصل این کلمه سوالی برای پرسش در مورد هویت یک فرد و کسی که انجام دهنده یک عمل است به کار می‌رود. شکل متفاوتی از آن کلمه سوالی whose است که هنگام پرسش در مورد مالکیت یک شی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. به نمونه‌های زیر دقت کنید:

Who are you going with?

با کی میری؟

Who won the game?

کی بازی را برد؟

Who gave you this dress?

چه کسی این لباس را به شما داده است؟

Who was with you at the party?

چه کسی در مهمانی با شما بود؟

Who is the person you were talking to?

اون کی بود که باهاش حرف می‌زدی؟

Whose car is this?

این ماشین مال کیه؟

Whose pencil are you using?

از مداد چه کسی استفاده می‌کنی؟

 

What

احتمالاً what اولین کلمه سوالی است که در انگلیسی یاد می‌گیرید. معمولاً معلم در اولین درس با پرسیدن What’s your name با شما آشنا می‌شود. از what برای پرسش در مورد هویت یک چیز یا ماهیت یک عمل استفاده می‌شود. در ضمن می‌توان از این کلمه پرسشی انگلیسی به همراه اسامی اضافی برای پرسیدن سوالات دقیق‌تر در مورد کسی یا چیزی استفاده کرد.

یکی دیگر از موارد کاربردی کلمه what، پرسش در مورد توصیف یک شخص، شی یا مکان است. در این مورد، سؤالات what باید شامل عبارت look like باشد که در این صورت جمله سوالی باید از فرمول زیر پیروی کند:

What - فعل کمکی - فاعل - look like؟

در ضمن می‌‌توان از این کلمه پرسشی در ترکیب با like برای پرسش در مورد شخصیت یک فرد یا ماهیت یک مکان استفاده کرد. در این صورت باید از فرمول زیر پیروی کرد:

What - فعل to be - فاعل - like؟

مثال‌های زیر این موضوع را بیشتر برای شما روشن می‌کنند:

What is your name?

اسم شما چیست؟

What are you doing?

چه کار می‌کنی؟

What ice cream flavor does you like the most?

کدام طعم بستنی را بیشتر دوست داری؟

What is your favorite TV show?

برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما چیست؟

What time do you go to work?

چه ساعتی سرکار می‌روی؟

What day is today?

امروز چه روزی است؟

What does your sister look like?

خواهر شما چه شکلی است؟

What does your car look like?

ماشین شما چه طرحی دارد؟

What is your father like?

شخصیت پدر شما چگونه است؟

 

When

When یک ضمیر پرسشی بسیار ساده است که از آن فقط برای پرسیدن زمان یک رویداد استفاده می‌شود. به عبارت دیگر برای پرسیدن در مورد نقطه‌ای از زمان که اتفاقی رخ می‌دهد به کار می‌رود.

When are you coming to visit me?

چه زمانی برای ملاقاتم خواهی آمد؟

When are you coming home?

کی به خانه می‌آیی؟

When do the holidays start?

تعطیلات کی شروع می‌شود؟

When do you want to go to the cinema?

کی می‌خواهی به سینما بروی؟

When will you visit me?

کی به من سر خواهی زد؟

 

Where

Where نیز مانند when یک کلمه سوالی بسیار ساده انگلیسی است. کاربرد اصلی این ضمیر پرسشی برای سوال در مورد موقعیت یک مکان، یک عمل یا رویداد و یا یک مقصد است. اساساً از این کلمه برای پرسیدن درباره نقطه‌ای در فضا که چیزی در آن قرار دارد استفاده می‌شود. به مثال‌های زیر توجه کنید:

Where are you going on your weekend trip?

در سفر آخر هفته به کجا می‌روید؟

Where is the bus station?

ایستگاه اتوبوس کجاست؟

Where is this train going?

این قطار کجا می‌رود؟

Where would you like to go on vacation?

دوست دارید برای تعطیلات کجا بروید؟

Where is Italy?

ایتالیا کجاست؟

 

Why

از کلمه why بیشتر برای پرسیدن علت چیزی یا دلیل پشت آن استفاده می شود. معمولاً پاسخ به سوالی که با why شروع می‌شود؛ با کلمه because همراه است. Why یک کلمه بسیار پرکاربرد است و در چندین حالت مختلف از جمله درخواست توضیح، ابراز دلخوری از چیزی و ارائه پیشنهاد به کار می‌رود.

Why did you do this?

چرا این کار را انجام دادی؟

Why did the baby throw away its food?

چرا نوزاد غذایش را دور انداخت؟

Why should we pay taxes every year?

چرا باید هر سال مالیات بدهیم؟

Why are you upset?

چرا شما ناراحت هستید؟

Why don’t we leave now?

چرا الان نرویم؟

Why isn’t the train leaving?

چرا قطار حرکت نمی‌کند؟

Why are they looking at us?

چرا آنها به ما نگاه می‌کنند؟

 

Which

وقتی صحبت از کلمه which می‌‌شود؛ با یک کلمه سوالی کاملاً خاص طرف هستیم. زمانیکه گزینه‌‌های محدودی برای انتخاب وجود دارد؛ از کلمه which برای درخواست اطلاعات بیشتر در مورد چیزی استفاده می‌‌کنیم. به عنوان مثال ما در پرسش ?Which dress do you prefer (کدام لباس را ترجیح می‌دهید؟) از گیرنده لباس در مورد ترجیحات او بین تعداد معینی از گزینه‌‌ها سوال می‌پرسیم.

وقتی از صفت‌های اشاره (the ،those و your) یا ضمایر دیگر در سوالات استفاده می‌شود؛ which را می‌توان به همراه of نیز استفاده کرد. به عنوان مثال سوال ?Which of the following features do you use the most (از کدام یک از ویژگی‌های زیر بیشتر استفاده می‌کنید؟) یک مثال عالی از نحوه استفاده از این کلمه پرسشی انگلیسی در این حالت است.

Which ice cream flavor do you prefer? Chocolate or vanilla?

کدام طعم بستنی را ترجیح می‌دهی؟ شکلاتی یا وانیلی؟

Which feature is your favorite?

کدام ویژگی مورد علاقه شماست؟

Which pencil is yours?

کدام مداد متعلق به شماست؟

Which of those shirts do you like best?

کدام یک از آن پیراهن‌ها را بیشتر دوست دارید؟

Which of your brothers is married?

کدام یک از برادران شما ازدواج می‌کند؟

 

How

ما از کلمه how در جملات سوالی برای پرسیدن در مورد نحوه انجام کاری استفاده می‌کنیم که به عنوان یک قید به معنای به چه صورت یا تا چه حد است. برای پرسش در مورد روش انجام کاری، وضعیت چیزی یا یک تجربه خاص، اندازه و پیشنهاد دادن از how استفاده می‌شود.

How are you?

چطوری؟

How was the trip?

سفر چطور بود؟

How do you make lasagna?

چطوری لازانیا درست میکنی؟

How often do you go to the cinema?

هر چند وقت یکبار به سینما می‌روی؟

How far do you live?

چقدر دور از اینجا زندگی می‌کنید؟

 

کلام پایانی

دانستن نحوه پرسیدن سوالات مختلف به زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط صحیح با دیگران ضروری است. در این صورت می‌توانید راه خود را در موقعیت‌های دشوار پیدا کنید، جزئیات ضروری یک رویداد را بپرسید و به راحتی با دوست انگلیسی زبان خود چت کنید. امیدواریم این مطلب بتواند به شما در استفاده از صحیح از کلمات سوالی در دنیای واقعی کمک کند.