10 اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی کارآمد برای تقویت حافظه بصری

چگونه می‌خواهید واژگان جدید انگلیسی را بیاموزید؟ ممکن است بخواهید به انجام بازی‌ (کامپیوتری یا فیزیکی) یا گوش دادن به آهنگ‌های مختلف پناه ببرید، و یا شاید به هر روش سرگرم کننده دیگری نیز متوسل شوید. با نوشتن کلمات در رسانه‌های اجتماعی و یا طی نمودن برخی تمرینات گفتاری نیز می‌توانید استفاده از لغات جدید را تمرین نمایید. به هر حال راه‌های زیادی برای پیمودن صحیح این مسیر وجود دارد.

اما گاهی اوقات لازم است چند فلش کارت درست کنید و آنها را حفظ نمایید. فلش کارت ها روشی فوق‌العاده ساده و موثر برای یادگیری کلمات انگلیسی هستند. برای به کار بردن آنها کافی است لغت جدید را در یک طرف کارت بنویسید و در طرف دیگر آن معنی یا ترجمه کلمه مورد نظر را به زبان مادری خود یادداشت کنید. سپس کارتی را برمی‌دارید؛ یک طرف آن را می‌خوانید و سعی می‌کنید آنچه که در طرف دیگر آن نوشته شده را به خاطر بیاورید.

در این صورت واقعاً مجبور می‌شوید معنی هر کلمه را به خاطر بسپارید. هر چه بیشتر تمرین کنید؛ هر لغت را بهتر به یاد می‌آورید. از این‌رو می‌توانید از این ابزارها به همراه دیگر تمرینات یادگیری لغات انگلیسی استفاده کنید. در ضمن چنانچه بخواهید از اپلیکیشن های فلش کارت قابل نصب بر روی تلفن های همراه یا تبلت‌ها بهره ببرید؛ روند یادگیری برایتان جذاب‌تر هم خواهد شد. به دلیل اینکه اپلیکیشن های فلش کارت، امکانات جانبی و گزینه‌های مختلفی برای تقویت روند آموختن دارند؛ لذا اثربخشی آنها بیشتر است. به طور کلی اپلیکیشن های فلش کارت انگلیسی، ابزارهای یادگیری بسیار عالی به شمار می‌آیند.

 

مزایای یادگیری با اپلیکیشن های فلش کارت

اپلیکیشن های فلش کارت یک همراه عالی برای زبان آموزان زبان انگلیسی هستند. اگر روی یادگیری لغات انگلیسی کار می کنید؛ بهتر است اینگونه برنامه‌ها را در تلفن همراه خود داشته باشید. چون آنها

  • قابل حمل هستند: بنابراین می‌توانید آنها را همیشه و در هر جا با خود داشته باشید. بسیاری از اپلیکیشن هایی که در این گفتار معرفی خواهیم کرد؛ به صورت آفلاین نیز در دسترس هستند. از این‌رو دیگر لازم نیست نگران گم شدن کاغذهای فلش کارت خود باشید.
  • یادگیری را به بازی تبدیل می‌کنند: بسیاری از اپلیکیشن های فلش کارت دارای ویژگی‌های جدیدی مانند دستاوردها و اطلاعات کامل فرآیند آموختن (مثل فهرست کلماتی که قبلاً یادگرفته‌اید) هستند. این ویژگی‌های بازی مانند، یادگیری انگلیسی را سرگرم‌کننده‌تر می‌کنند و شما را تشویق می‌نمایند تا دفعات بعدی بهتر عمل کنید.
  • تمام کلماتی که یاد گرفته‌اید را رهگیری می‌کنند: آموختن یک کلمه، به این معنی نیست که آن را هرگز فراموش نخواهید کرد. اپلیکیشن های فلش کارت همواره کلماتی که بر آنها تسلط پیدا کرده‌اید را به شما یادآوری می‌نمایند. در این صورت می‌توانید ببینید که چقدر پیشرفت نموده‌اید، و برای ادامه یادگیری تشویق می‌شوید.
  • اجازه تقلب را نمی‌دهند: احتمالاً برای شما هم پیش آمده که چند بار به پشت فلش کارت نگاه کنید تا معنی کلمه را به یاد بیاورید؛ سپس فکر کنید که معنی آن واژه را کاملاً یاد گرفته‌اید یا خیر. اما اپلیکیشن فلش کارت اجازه این کار را نمی‌دهد؛ زیرا اگر کلمه‌ای را فراموش کنید و برای یادآوری آن نیاز به دیدن معنی داشته باشید، برنامه فوراً متوجه می‌شود و اطلاع خواهد داد که برای یادگیری آن کلمه به تمرین بیشتری نیازمندید. دقیقاً مثل اینکه همواره یک نفر در کنارتان باشد و اجازه تقلب را به شما ندهد.

 

نحوه یادگیری کلمات انگلیسی با فلش کارت

با وجود اینکه فلش کارت ها یک ابزار عالی یادگیری هستند؛ اما نباید به عنوان تنها روش یادگیری روی آنها حساب باز کنید. ابزارهای مذکور فقط کمک می‌کنند تا معنی کلمات را حفظ نمایید. بنابراین باید به همراه سایر روش‌ها مورد استفاده قرار بگیرند تا واقعاً مثمر ثمر واقع شوند. در ضمن در هنگام استفاده از یک فلش کارت نباید فقط به آموختن یک معنی ساده از کلمه بسنده کنید؛ بلکه می‌توانید با بهره‌گیری از ترفندهای مختلف، آنها را مفیدتر و کاربردی‌تر نمایید. در زیر به چند ایده برای ساخت فلش کارت های عالی اشاره شده است:

  • جمله کاملی را در فلش کارت بنویسید که از کلمه مد نظر شما استفاده می‌کند؛ در این صورت به راحتی می‌توانید نحوه استفاده از لغت را یاد بگیرید.
  • از گزینه تلفظ کلمات که در اغلب اپلیکیشن های فلش کارت وجود دارند استفاده کنید تا بتوانید همزمان تلفظ واژه را نیز یاد بگیرید.
  • از یک تصویر، قافیه خنده‌دار و یا هر چیز دیگری که معنی کلمه را به یاد شما می‌آورد برای به خاطر سپردن معنی واژه بهره بگیرید.
  • تا جاییکه می‌توانید از ترجمه کلمه به زبان مادری خود اجتناب کنید؛ در این صورت مجبور می‌شوید با استفاده از زبان انگلیسی معنی آن را به خاطر بیاورید. تمام معانی و توضیحات را به زبان انگلیسی بنویسید.

وقتی احساس کردید یک کلمه را به لطف فلش کارت یاد گرفته‌اید؛ باید به صورت عملی در صحبت کردن، خواندن، شنیدن و نوشتن از آن استفاده نمایید. هر چه بیشتر تمرین کنید و حواس مختلف شنوایی، دیداری، چشایی و لامسه خود را بیشتر درگیر کنید؛ بهتر می‌توانید لغات تازه را درک کرده و آنها را به خاطر بسپارید.

 

 

10 مورد از بهترین اپلیکیشن های فلش کارت انگلیسی برای آی ‌او ‌اس و اندروید

آنها به این دلیل کارآمد هستند که بر اصول حافظه و یادگیری بنا شده‌اند. امروزه اپلیکیشن های فلش کارت زیادی در آپ استور (App Store) و گوگل پلی (Google Play) وجود دارند که مطالعه را برای علاقمندان زبان آسان‌تر می‌کنند. در واقع جزء منابع عالی تمرین محسوب می‌شوند؛ به شرطیکه بدانید چگونه از آنها به نفع خود استفاده کنید.

خواه بخواهید خود را برای امتحان آماده کنید و خواه به دنبال یادگیری یک زبان جدید باشید؛ اپلیکیشن های فلش کارت به شما کمک می‌کنند تا هوشمندانه‌تر به مطالعه بپردازید. فرقی نمی‌کند که دانشجو باشید و یا یک کارآموز تازه‌کار؛ چون در هر صورت این ابزارها راهی برای به خاطر سپردن اطلاعات و آماده نگهداشتن شما هستند.

اپلیکیشن های فلش کارت جزء ابزارهای فوق‌العاده و همه کاره محسوب می‌شوند. تشویق به خلاصه کردن موضوعات پیچیده در قالب Flashcardهای کوچک، جزء بهترین فعالیت‌های ذهنی است که زبان آموزان می‌توانند برای ارتقای فهم خود نسبت به نکات کلیدی انجام دهند. لذا شبکه مترجمین راستین در ادامه بهترین اپلیکیشن های فلش کارت انگلیسی را معرفی می‌کند که می‌توانید از آنها برای یادگیری لغات استفاده نمایید.

 

1. Word Power Lite

آیا می‌خواهید به سرعت کلمات انگلیسی رایج را یاد بگیرید؟ اپلیکیشن Word Power Lite که از 37 زبان زنده دنیا از جمله فارسی پشتیبانی می‌کند؛ تنها با 100 فلش کارت، پرکاربردترین واژگان انگلیسی را به شما یاد می‌دهد. هر کارت دارای تلفظ صوتی لغت است که توسط یک گویشور بومی ارائه می‌گردد. در ضمن مثال‌های تصویری و چند جمله نیز به همراه هر لغت ارائه می‌شوند.

یکی از مواردیکه این اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی را متمایز می‌کند؛ ویژگی‌های اضافی آن است. به عنوان مثال می‌توانید کلمات دشوار را در یک بانک اختصاصی ذخیره کنید و بعداً آنها را مرور نمایید. همچنین با بهره‌گیری از گزینه "کلمه روز (Word of the Day)" قادر خواهید بود تا هر روز یک واژه تازه و تصادفی را یاد بگیرید. حتی می‌توانید انواع Flashcardهایی (تصویری، صوتی و غیره) که دارید را با هم ادغام کنید و بدین صورت خود را علاقه‌مند نگهدارید.

 

2. Quizlet

اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی کویزلت (Quizlet) چیزی بیش از یک Flashcard ساده است؛ این برنامه دارای گزینه "یادگیری" است که متشکل از این امکانات است: تلفظ کلمات توسط یک گویشور بومی زبان،اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی بازی تطبیقی واژگان، قابلیت به اشتراک‌گذاری کلمات خود با دیگران و موارد دیگر. کویزلت برای دستگاه‌های آیفون، اندروید و آیپد در دسترس است، و محتواهای بسیار جذابی را برای آموختن لغات آن هم به صورت رایگان ارائه می‌دهد.

در این برنامه می‌توانید فلش کارت های ساخته شده توسط دیگر کاربران را انتخاب کنید (بیش از 13 میلیون مجموعه در موضوعات مختلف در آن وجود دارد) و یا اینکه خودتان چیزی براساس نیازهایتان بسازید. پس از اینکه لیست واژگان را کاملاً مطالعه نموده و احساس کردید به اعتماد به نفس لازم دست یافته‌اید؛ می‌توانید خود را با آزمون‌های سفارشی محک بزنید. طراحی ساده و روان برنامه مانع از حواس‌پرتی شما می‌شود.

 

3. StudyBlue

یکی از بهترین اپلیکیشن های فلش کارت انگلیسی است که به شما امکان می‌دهد تا محتوای دیجیتالی خود را به صورت رایگان ساخته، مطالعه کرده و به اشتراک بگذارید. در این برنامه قادر خواهید بود تا اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی متون مورد مطالعه خود را با کمک تصاویر و اصوات سفارشی کنید. به دلیل رایگان بودن، و داشتن نسخه‌های قابل نصب برای اندروید، آی او اس و آیپد بسیار زیاد توسط زبان آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برنامه مذکور این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا مجموعه Flashcardهای آپلود شده توسط سایر دانشجویان و معلمان را در سراسر جهان جستجو کنند. با استفاده از اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی Studyblue می‌توانید به راحتی یادداشت‌های دوره‌ای خود را در هر زمان و مکانی که مایل بودید، از طریق تلفن همراه‌تان مرور نمایید. در ضمن به دانشجویان کمک می‌کند تا برای آزمون‌ها و امتحانات پیش‌رو آماده شوند.

 

4. Flashcards+ by Chegg

این اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی ساده، فرآیند ساخت لیست واژگان را فراهم می‌کند و باعث می‌گردد تا با مرور، بتوانید بر آنها مسلط شوید. شما می‌توانید کلماتی که بر آنها تسلط پیدا کرده‌اید را در یک دسته‌بندی مجزا قرار دهید و بدین صورت بر روی لغاتی که هنوز یاد نگرفته‌اید، تمرکز کنید. در ضمن برنامه Chegg دارای گزینه‌ای برای استفاده از یک زبان دیگر در طرف دیگر کارت است؛ بنابراین اگر می‌خواهید معنی کلمه را به زبان مادری خود ضبط کنید، این گزینه به کمکتان می‌آید. با این حال این برنامه در آی ‌او ‌اس بهتر کار می‌کند و می‌توان گفت که برای کاربران اندروید مناسب نیست.

 

5. Flashcards with Cram

با استفاده از اپلیکیشن موجود در سایت Cram.com (یک وبسایت مطالعاتی است که از هزاران فلش کارت ساخته شده است) می‌توانید Flashcardها را به شکل سیار دربیاورید و هر کجا که خواستید آنها را اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی با خود ببرید. حتی اگر قبلاً از وب سایت Cram استفاده نکرده‌اید؛ باز هم کلمات و لیست‌های زیادی در این برنامه برای انتخاب وجود دارند. این اپلیکیشن هم اجازه می‌دهد تا فلش کارت‌های خودتان را بسازید و یا اینکه منابع موجود را مطابق با نیازهای خود ویرایش کنید.

از این اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی برای مرور واژگان و یا کمک به حفظ کلمات جدید می‌توانید بهره بگیرید. حالتی به نام memorize در آن وجود دارد که به صورت خودکار کلماتی که قبلاً یاد گرفته‌اید را پنهان می‌کند تا بتوانید بر روی لغات جدید تمرکز نمایید. برای یادگیری بهتر واژگان از طریق تکرار، بهتر است گزینه cram را روشن کنید. به خاطر عدم پرداخت هزینه برای استفاده از آن و داشتن زبان‌های متعدد، می‌توان در عین واحد به آموختن کلام‌های زیادی از طریق این آپ مشغول گردید.

 

6. AnkiApp Flashcards

یک اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی ساده و چند پلتفرمی است که با ویندوز، مک، آی ‌او‌ اس، اندروید و حتی لینوکس هم سازگار است. برنامه Anki App این امکان را فراهم می‌کند تا Flashcard خودتان را در اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی هر دستگاهی بسازید. شما می‌توانید به راحتی و تنها با تایپ کردن، آنچه که می‌خواهید را در جلو و پشت Flashcard بنویسید. Anki App به صورت یکپارچه با فضای ابری همگام است؛ به همین دلیل می‌توانید محتوا را در یک دستگاه ساخته و در دستگاه دیگری مطالعه نمایید.

این اپلیکیشن بر روی هر رایانه‌ای که از آخرین نسخه مرورگرهای کروم (Chrome)، سافاری (Safari) یا اپرا (Opera) استفاده می‌کند، قابل اجراست. در این اپلیکیشن همانند سایر آپ‌ها می‌توانید تصاویر و اصوات را به فلش کارت‌هایتان اضافه کنید، و بدین صورت اقلام آموزشی را به صورت کاربردی، جالب و یکپارچه دربیاورید. گزینه Whiteboard این برنامه به شما امکان می‌دهد تا فلش کارت را دستکاری کنید، اشکالات خود را برطرف نمایید و تجربه‌های عملیتان در زمینه یادگیری را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

7. Flashcards Deluxe

یک اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی آسان و در عین حال قدرتمند است که می‌توانید از آن برای مطالعه هر چیزیکه می‌خواهید استفاده کنید. در حقیقت Flashcards Deluxe برای کسانی مناسب است که به دنبال یک آپ با امکانات اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی کامل صوتی، تصویری و پشتیبانی هستند. قبل از خرید نسخه اصلی این برنامه، می‌توانید Flashcards Deluxe Lite را به صورت رایگان امتحان کنید؛ در این نسخه چهار مجموعه که هر کدام متشکل از 6 عدد کارت هستند، در اختیارتان قرار می‌گیرد.

برنامه Flashcards Deluxe دارای ویژگی‌هایی مثل دو حالت مطالعه، فهرست قابل جستجوی کارت‌ها، قابلیت تبدیل متن به گفتار به 18 زبان بوده، و امکان ادغام با سایت Quizlet.com را دارد. قابلیت‌های دیگری نیز در این برنامه نهفته است؛ از جمله رابط کاربری ساده، امکان سفارشی‌سازی متن، و ساخت کارت با ویژگی‌های مختلف، و وجود بیش از 10000 کارت آماده و قابل دانلود. بنابراین امکان ندارد در هنگام کار با این آپ به مشکل بربخورید.

 

8. AnkiMobile Flashcards

نسخه موبایلی فلش کارت های آنکی جزء برنامه‌های قدرتمند، هوشمند، رایگان، چند پلتفرمی و منبع باز به شمار می‌آید. این اپلیکیشن در میان جوامع دانشگاهی، علمی و فنی طرفداران زیادی دارد؛ زیرا از لاتک (LaTeX) که یک زبان تخصصی اسنادی است، پشتیبانی می‌کند.

اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی Anki به راحتی دسته کارت‌های متشکل از بیش از 100 هزار کارت را مدیریت می‌کند. در ضمن می‌توانید کلیپ‌های صوتی، تصاویر، ویدئوها و برچسب‌های علمی خود را با دقت بر روی محتواهایتان جاسازی نمایید.

 

9. Flashcards Maker

خواه قصد آماده کردن خود برای آزمون زبان را داشته باشید و خواه تنها به دنبال یادگیری باشید؛ اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی Flashcards Maker برایتان انتخاب مناسبی محسوب می‌شود. این برنامه به شما امکان می‌دهد تا محتوای خود را با استفاده از متون و تصاویر بسازید، و آنها را با روش تکرار فاصله‌دار به صورت کامل یاد بگیرید.

اگر به دنبال اپلیکیشنی می‌گردید که بتوانید به راحتی با آن فلش کارت‌های خود را بسازید؛ این برنامه برای شما معجزه می‌کند. چرا که به راحتی می‌توانید با آن به ساخت محتوای خودتان اقدام کنید، مطالعه نمایید و یاد بگیرید. به علاوه می‌توانید Flashcardهای مختلفی را برای موضوعات مختلف بسازید، و به راحتی در کلاس درس به متون مورد مطالعه خود دسترسی پیدا کنید.

 

10. Tinycards

یکی از اپلیکیشن های فلش کارت انگلیسی محبوب است که مانند دولینگو (Duolingo) بر پایه روش تکرار فاصله‌دار کار می‌کند؛ اما توانسته این روش را در قالب موضوعات متنوعی از پایتخت کشورها و تاریخ گرفته، تا صورفلکی ادغام نماید. کاربران می‌توانند Flashcardها را به صورت آنلاین و یا در آپ تلفن اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی همراه خود جستجو کرده، بسازند و مطالعه نمایند.

اپلیکیشن جدید دولینگو به نام Tinycards به شما کمک می‌کند تا بیشتر از یک زبان را یاد بگیرید. این برنامه شرایطی را فراهم می‌کند تا فلش کارت ها را براساس دروس مورد مطالعه خود در موضوعات مختلف بسازید؛ از این رو می‌توانید هر چیزی را از واژگان اسپانیایی گرفته تا جغرافیای جهان را حفظ نمایید. در آن هر تعداد کارت که می‌خواهید را می‌توانید به دسته کارت‌هایتان اضافه کنید؛ به علاوه امکان به اشتراک‌گذاری محتوایتان در صورت تمایل با دیگران وجود دارد و یا اینکه می‌توانید آنها را فقط برای خود نگهدارید.

این برنامه شامل حافظه قدرتمندی است که کاربر باید با بررسی دوره‌ای کارت های خاص، این ابزارهای حافظه را پر کرده و به روز نگهدارد. تسلط بر برخی از فلش کارت‌ها باعث باز شدن قفل سطوح جدید برنامه می‌شود؛ در واقع این آپ از بازی‌واره‌های خود برای تشویق کاربرانش استفاده می‌کند. کاربران در این اپلیکیشن می‌توانند کارت‌هایشان را ساخته و آنها را با دوستانشان به اشتراک بگذارند. همچنین می‌توانید Flashcardهای خود را بسازید، و متون یا تصاویر را به آنها اضافه کنید.

 

پیش به سوی تقویت حافظه بصری

امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشید بهترین اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی را برای مطالعات خود پیدا کنید و حافظه بصری‌تان را تقویت نمایید. از آنجاییکه این برنامه‌ها بر پایه تکرار و تمرین چند باره استوار هستند؛ لذا به شما در یادگیری و تقویت قدرت حافظه‌تان کمک می‌کنند. در صورتیکه به استفاده از این اپلیکیشن‌ها عادت کنید؛ دیگر هرگز نیازی به ابزارهای کاغذی پیدا نخواهید کرد. شما برای یادگیری لغات جدید انگلیسی از چه برنامه‌های فلش کارتی استفاده کرده‌اید؟ لطفا حاصل تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.