حرف بی صدا (Consonant) چیست: معرفی 24 صامت (همخوان) انگلیسی

در زبان انگلیسی دو نوع آوا، وجود دارد: صدا دار (مصوت) و بی صدا (صامت). حروف صدا دار (Vowel) بدون قطع شدن از دهان خارج می‌گردند؛ یعنی زبان، لب‌ها و دندان‌ها مانع از تشکیل یک آهنگ روان در دهان نمی‌شوند. اما حروف بی صدا (Consonant) هر کدام به نوعی توسط دهان قطع می‌گردند. یعنی در هنگام تلفظ آنها زبان، دندان‌ها، لب‌ها و پشت دهان خم می‌شوند و آوا را در خود می‌پیچند تا در نهایت یک هجای خاص تولید کنند.

در زبان انگلیسی 24 حرف بی صدا وجود دارد. هر چند در این مطلب به لهجه هم توجه می‌گردد؛ اما ممکن است لازم باشد برای بررسی سایر نکات مرتبط با تلفظ، 7 لهجه مختلف زبان انگلیسی را نیز بررسی کنید. این آواها با الفبای انگلیسی و یا ترکیبی از حروف مختلف قابل نوشتن هستند. در واقع اگر بتوانید به صورت کامل بر آنها مسلط شوید؛ تلفظ انگلیسی شما شهره خاص و عام خواهد شد. پس برای رسیدن به این مرحله، در این گفتار با شبکه مترجمین راستین همراه باشید.

 

گوش دادن و تمرین حروف بی صدای انگلیسی

بهترین راه برای تسلط بر صداهای صامت انگلیسی این است که آنها را به وضوح بشنوید و به کرات تمرین کنید. و چه جایی بهتر از اینترنت برای انجام این کار. در حال حاضر سازمان Cambridge English چند ویدئویی عالی را برای تمرین حروف بی صدا در وب سایت خود منتشر کرده است. آنها شامل نمای نزدیک از دهان در هنگام تلفظ این آواها هستند؛ بنابراین می‌توانید با تقلید از این تصاویر، این حروف را تمرین نمایید.

در سایت LawlessEnglish نیز تمام حروف بی صدای انگلیسی در قالب آموزش‌های عالی و عمیق، به همراه تلفظ ضبط شده و مثال‌ها ارائه گردیده‌اند. همچنین اگر می‌خواهید تلفظ حروف صامت در انگلیسی بریتیش را یاد بگیرید؛ می‌توانید از مثال‌ها و تمرینات وب سایت آموزشی EnglishRadar که مخصوص لهجه بریتیش است، استفاده کنید. با شرکت در یک دوره الکترونیکی رایگان و انجام تمرینات مختلف نیز در این حوزه پیشرفت خوبی خواهید داشت.

در ضمن برای تمرین هدفمندتر می‌توانید از دوره‌های Speechactive استفاده کنید. با کمک ابزارهای آنلاین این وب سایت قادر خواهید بود تا به تک تک حروف صامت گوش داده و آنها را ضبط کنید. پس از آن می‌توانید به صدای ضبط شده خود گوش بدهید و آن را با نمونه مقایسه نمایید؛ بعد با اصلاح خطاهای خود، دوباره کلام‌تان را ضبط کنید.

 

آواهای بی صدا (صامت) انگلیسی

حال در این بخش تمام صداهای صامت در انگلیسی امریکن را تک تک مورد بررسی قرار دهیم و برای توصیف هر آوا از الفبای آوانگاری بین المللی (IPA) استفاده می‌کنیم. زیرا گاهی اوقات یک صدا توسط حروف مختلف ساخته می‌شود، یا یک حرف بیش از یک آوا را تولید می‌کند. بعلاوه اگر این صداها را براساس استاندارد IPA یاد بگیرید؛ هر بار تنها با یک جستجوی ساده در یک فرهنگ لغت دقیقاً می‌دانید که چگونه باید هر کلمه را تلفظ نمایید (معمولاً همه دیکشنری‌ها شامل قرائت IPA هستند). هر کدام از آواهای بی صدای زیر با چند مثال و نحوه تلفظ صدا در قالب یک کلمه همراه است.

 

1. انسدادی (Plosive)

/p/

این صدا واقعاً ساده است و به صورت حرف p نوشته می‌شود. برای تلفظ آن باید هوا را از لب‌های خود به بیرون فشار دهید و همزمان لب‌هایتان را باز کنید. قطعاً این هَمخوان را در کلمات pig (خوک) یا lip (لب) شنیده‌اید.

 

/b/

حرف بی صدا شبیه حرف بی صدای p است. برای تلفظ /b/ نیز کافی است هوا را از لب‌هایتان به بیرون فشار دهید و همزمان لب‌های خود را باز کنید. اما این بار تارهای صوتی شما هم در حال حرکت هستند و صدا از آنها بیرون می‌آید. این صامت در کلمات bit (ذره) یا tub (وان) قابل شنیدن است. با این حال اگر در تشخیص آن با همخوان قبلی مشکل دارید؛ راه ساده‌ای برای تشخیص آنها از هم وجود دارد.

در هنگام تلفظ /b/ دستتان را به آرامی زیر گلوی خود قرار دهید؛ در این حالت باید لرزش گلویتان را احساس کنید. ولی توجه داشته باشید که تلفظ /p/ هیچگونه لرزشی ایجاد نمی‌کند. همچنین اگر در هنگام تلفظ هر دو آوا یک تکه کاغذ را جلوی لب‌های خود قرار دهید؛ متوجه می‌شوید که /p/ باعث وزش هوا می‌شود و کاغذ را به حرکت درمی‌آورد. اما در هنگام بر زبان آوردن /b/ کاغذ حرکت نمی‌کند؛ چون هوا از لب‌هایتان خارج نمی‌گردد.

 

/t/

یک حرف بی صدای جالب در زبان انگلیسی است؛ زیرا برای ادای آن ضمن بیرون راندن هوا از دهان خود، باید با زبان به دندان‌هایتان در هنگام عبور هوا ضربه بزنید. معمولاً به صورت t نوشته می‌شود؛ اما اگر در آخر یک فعل با زمان گذشته قرار بگیرد (مانند pushed)، می‌توان آن را با d نیز نوشت. در کلمات tiger (ببر) یا basset (نوعی سگ) امکان شنیدن آن مهیا شده است.

 

/d/

حرف بی صدا مانند /t/ با بیرون راندن هوا از دهان و ضربه زدن زبان به دندان‌ها در حین عبور هوا تلفظ می‌شود. در هنگام ادای آن تارهای صوتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و با ضربه زدن زبان، به لرزش درمی‌آیند. (در این حرف بی صدا نیز مانند /b/ می‌توانید با لمس گلوی خود، تفاوت آنها را احساس کنید). این صدای صامت در انگلیسی آمریکن با حروف dd ،d یا tt مانند کلمه butter (کره) نوشته می‌شود. به احتمال زیاد آن را در کلمات dad (پدر) یا mad (دیوانه) شنیده‌اید.

 

/k/

در هنگام تلفظ باید پشت زبان شما به سقف دهانتان ضربه بزند. نوشتن صامت /k/ کمی مشکل است؛ با این حال می‌توان آن را به شکل‌های k مثل واژه kit (چمدان)، ck مانند کلمه pack (بسته) یا به صورت c نوشت. اما این صدا تنها در حالتی به صورت c نوشته می‌شود که قبل از مصوت‌هایی مانند o ،a یا u بیاید؛ مانند کلمات cap (کلاه) و cup (فنجان).

 

/g/

همانند صامت /k/ با ضربه زدن پشت زبان به سقف دهان به وجود می‌آید. تنها تفاوت آنها در این است که در هنگام تلفظ /g/ تارهای صوتی به لرزه در‌می‌آیند و صدا تولید می‌کنند. این Consonant تقریباً همیشه به صورت g نوشته می‌شود؛ مانند کلمات good (خوب) و bag (کیف).

 

2. سایشی (Fricative)

/f/

صامت /f/ در انگلیسی با اتصال لب‌های بالایی به دندان‌های پایین و بیرون راندن هوا بیان می‌گردد، و اغلب به صورت «f» نوشته می شود؛ مانند کلمه find (پیدا کردن). اما با کمال تعجب می‌توان آن را به صورت ph در نام Phil یا gh در کلمه cough (سرفه) نیز نوشت.

 

/v/

بسیار شبیه حرف بی صدای فوق است. در هنگام ادای آن باید لب بالایی را به دندان‌های پایین فشار داده و هوا را بیرون بدهید. اما باید تارهای صوتی شما در حین انجام این کار به لرزه دربیایند و صدا تولید کنند. این همخوان همیشه به صورت v نوشته می‌شود؛ مانند واژگان van (پیشقدم) و cover (پوشش).

 

/θ/

در انگلیسی "تتا (Theta)" نامیده می‌شود، و برای بیان آن باید زبان در بین دندان‌ها و درست پشت آنها قرار بگیرد و هوا به بیرون دهان دمیده شود. این صامت همیشه به صورت th مورد نگارش قرار می‌گیرد؛ مانند کلمات thing (چیز) و with (با).

 

/ð/

با /θ/ شباهت بسیاری دارد. در زبان انگلیسی به این صدا، eth می‌گویند، و برای تلفظ آن باید زبان را بین دندان‌ها قرار دهید که در این صورت با لرزش تارهای صوتی، هجا تولید خواهد شد و آن را به بیرون خواهید دمید. این صامت همیشه به صورت th نوشته می‌شود؛ مانند کلمات that (که یا آن) و weather (آب و هوا). چون theta و eth هر دو به یک شکل مورد نگارش قرار می‌گیرند؛ لذا باید سعی کنید لغاتی که دارای صداهای جداگانه هستند را به خاطر بسپارید.

 

/s/

حرف بی صدا برای تلفظ آن باید نوک زبان را در قسمت جلویی دهانتان قرار دهید (البته نباید آن را لمس کنید) و هوا را به بیرون بدمید؛ در ضمن باید دندان‌های خود را کمی باز نگهدارید. اگر به کلمات sad (غمگین) یا bass (بم) توجه کنید؛ متوجه می‌شوید که این صامت همیشه به صورت s یا ss نوشته می‌شود. همچنین در صورتیکه این صدا در کلمه‌ای قبل از حروف صدا دار e و i قرار بگیرد؛ به حالت c نگارش می‌گردد؛ مانند واژگان cell (سلول) و cinema (سینما).

 

/z/

این صامت نیز با قرار دادن نوک زبان در قسمت جلویی دهان (البته بدون لمس آن) و دمیدن هوا به بیرون تلفظ می‌شود؛ اما برای بیانش باید از تارهای صوتی استفاده کنید. به صورت حروف بی صدای z یا zz در کلماتی مانند zap (نابود کردن) و buzz (شایعه) دیده می‌شود. همچنین در صورتیکه بین حروف صدا دار یا در انتهای کلمه قرار بگیرد؛ می‌توان آن را به صورت s نوشت. این حالت در لغات laser (لیزر) یا bushes (بوته‌ها) قابل رویت است.

 

/ʃ/

با قرار دادن نوک زبان در بالای دهان (بدون لمس آن) و سپس دمیدن هوا به سمت بیرون تلفظ می‌شود؛ اما در هنگام ادای آن باید موقعیت زبان کمی عقب‌تر از حالتی باشد که در آن صدای /s/ بیان می‌گردد. در کلمات shade (سایه) و passion (اشتیاق) می‌توان شکل نوشتاری حرف بی صدا را مشاهده نمود.

 

/ʒ/

مانند صامت /ʃ/ تلفظ می‌شود؛ بنابراین باید نوک زبان را در بالای دهانتان (بدون لمس آن) قرار دهید (بدون لمس) و سپس هوا را به بیرون بدمید. در این حالت نیز باید موقعیت زبان کمی عقب‌تر از حالت بیان /s/ باشد و بایستی تارهای صوتی هم به ارتعاش دربیایند. همیشه از حرف s برای شکل نوشتاری آن بهره گرفته می‌شود (مانند کلمه leisure = فراغت)؛ اما گاهی اوقات به صورت g نیز نوشته می‌شود (مانند کلمه regime = رژیم).

 

/h/

حرف بی صداتلفظ این صامت آسان نیست؛ چون باید دهان خود را شل کرده و مقداری از هوایی که پشت گلویتان قرار دارد را به بیرون فشار دهید. در این حالت دیگر نیازی به قرار گرفتن زبان در موقعیتی خاص یا ارتعاش تارهای صوتی نیست. همیشه برای بیان حرف بی صدای مذکور در لغاتی مثل help (کمک) و ahold (گرفتن) از h کمک گرفته می‌شود.

 

3. ادغامی (Affricate)

/tʃ/

ترکیبی از صداهای /t/ و /ʃ/ است. ابتدا باید با /t/ شروع کنید؛ یعنی در آغاز با نوک زبانتان به بالای دندان‌های خود ضربه بزنید، و سپس صدای /ʃ/ را بیان نمایید و زبان را نزدیک سقف دهانتان کمی دورتر از جاییکه /s/ را تلفظ می‌کنید قرار دهید. اگر این کار را سریع پیش ببرید؛ می‌توانید صامت /tʃ/ را به راحتی ادا کنید. در کلمات check (چک) و pitch (گام) می‌توانید ببینید که این صدا به شکل‌های ch و tch نوشته می‌شود.

 

/dʒ/

تلفظ صامت /dʒ/ مشکل به نظر می‌آید. با این حال اگر بتوانید /tʃ/ را به صورت صحیح بیان نمایید؛ در ادای آن نیز موفق عمل خواهید کرد. فقط کافی است این بار تارهای صوتی‌ خود را نیز مرتعش کنید. حروف j یا dg پذیرای این همخوان در لغات مختلفی مانند June (ژوئن) و judge (قضاوت) هستند.

 

4. خیشومی (Nasal)

/m/

برای تلفظ آن باید لب‌هایتان را محکم ببندید و هوا را از بینی خود خارج کنید. به همین دلیل است که مردم هنگام بیماری صدای /m/ را بامزه تلفظ می‌کنند؛ زیرا در این حالت با پر کردن بینی از هوا مشکل دارند. در این حالت باید مطمئن شوید که تارهای صوتی شما هم به ارتعاش درآمده و آوا ایجاد می‌کنند. در لغات mad (دیوانه) و ma’am (مادر) می‌توانید شکل نوشتاری این صامت را ملاحظه نمایید.

 

/n/

حرف بی صدااین صامت نیز از طریق بینی بیان می‌شود که برای تلفظش باید زبان خود را کمی بالاتر از دندان‌هایتان قرار دهید؛ سپس بایستی لب‌هایتان را کمی باز کرده تا تارهای صوتیتان مرتعش شود و در نهایت هوا را از بینی خارج کنید. این آوا به صورت n نوشته می‌شود؛ مانند کلمات nun (راهبه) و sun (خورشید).

 

/ŋ/

این آخرین صدایی است که برای تلفظ آن از بینی استفاده می‌گردد. برای بیانش باید با لب‌های باز، پشت زبانتان را در پشت دهان قرار دهید؛ سپس بایستی هوا را با زور از بینی خود خارج کرده و تارهای صوتی‌تان را به ارتعاش درآورید. باید توجه داشته باشید که تلفظ این صدا به تنهایی دشوار است؛ به همین دلیل باید سعی کنید آن را به عنوان بخشی از یک کلمه ادا نمایید. این حرف بی صدا در انگلیسی به صورت ng نوشته می‌شود که شکل آن در کلمات wing (بال) و finger (انگشت) نشان داده شده است.

 

5. ناسوده (Approximant)

/l/

یک آوای عجیب در انگلیسی است؛ زیرا هم به شکل‌های l و ll نوشته می‌شود، و هم می‌توان آن را به دو روش تلفظ کرد. در روش اول باید دهان خود را کمی باز کنید و با نوک زبانتان برآمدگی لثه پشت دندان‌های خود را لمس نمایید. این صامت، "ال روشن (light l)" نیز نامیده می‌شود و در کلمه like (مانند) صدای l را ایجاد می‌کند. در حالت کلی چنانچه در ابتدای کلمه قرار بگیرد، L روشن نامیده شده و تلفظ می‌گردد. صدای "ال تاریک (Dark l)" نیز به این صورت ادا می‌گردد؛ اما در آن پشت زبان مقداری بیشتر بالا می‌آید. احتمالاً تا حالا L تاریک را در کلمات fell (انداختن) و bull (گاو نر) شنیده‌اید.

 

/r/

حرف بی صداتلفظ این آوا برای گویشوران غیر انگلیسی زبان دشوار است؛ چون برای بیانش باید دو طرف زبان را در مقابل دو طرف دندان‌های عقب خود قرار دهید. جلوی زبان باید به سمت پایین باشد و وسط پشت زبان هم بایستی پایین بیاید تا صدا از وسط این عضو بدن حرکت کند. این صامت در زبان انگلیسی از طریق r و wr در کلماتی مثل rock (سنگ) و writer (نویسنده) نوشته می‌شود.

 

/w/

اگر لب‌های خود را به شکل o درآورده، و سپس پشت زبانتان را بدون آنکه با سقف دهان خود تماس پیدا کند، بالا ببرید؛ قادر به بیان /w/ خواهید بود. در ادامه باید با جریان یافتن هوا، تارهای صوتی شما به ارتعاش دربیایند. در لغات want (خواسته) و cow (گاو) می‌توانید شیوه نوشتاری این صامت را ملاحظه کنید.

 

/x/

یک صدای نادر در زبان انگلیسی است، و بیشتر از طریق کلمات وام گرفته شده از زبان‌های دیگر، به این کلام وارد گردیده است. برای تلفظ آن باید پشت زبانتان را تا پشت دهان (تقریباً گلو) بالا بیاورید و هنگام عبور هوا، زبانتان را بلرزانید. این آوا را می‌توان در کلمه loch (دریاچه) که از زبان اسکاتلندی وام گرفته شده است، شنید.

 

حال تلفظ خود را ارتقاء دهید

اکنون که با حروف بی صدا آشنا شده‌اید و می‌دانید که هر یک را باید چگونه بیان نمایید؛ یقیناً در بقیه مراحل یادگیری زبان انگلیسی موفق‌تر عمل خواهید کرد. اگر همچنان و به صورت مستمر به تمرین تلفظ این صامت‌ها ادامه دهید؛ در دراز مدت تلفظ انگلیسی خود را نیز بسیار قوی خواهید نمود. بنابراین در سریع‌ترین زمان ممکن، آموخته‌های این گفتار را تمرین کنید و خود را در مسیر موفقیت تجسم نمایید.