7 لهجه مختلف زبان انگلیسی

انگلیسی زبانان ربات نیستند؛ اما همه آنها در هنگام انگلیسی صحبت کردن دقیقاً مثل یک دستیار صوتی عمل می‌کنند. متاسفانه در دیدگاه این دست از افراد، بومی زبانان از روش‌های منحصر به فردی برای تکلم بهره می‌گیرند. احتمالاً در طول مسیر یادگیری با هزاران لهجه انگلیسی، کلمات عامیانه و عادت‌های تلفظی برخورد می‌کنید که ممکن است درک همه آنها برایتان آسان نباشد. اما همه چیز هم به این سیاهی نیست.

یادگیری لهجه‌ها و گویش‌های مختلف انگلیسی در نوع خود هیجان انگیز است. نه تنها تمرین کردن آنها نوعی لذت به فرد منتقل می‌کند؛ بلکه با کشف این طیف گسترده در سراسر جهان، در آشنایی با فرهنگ‌های جدید نیز به رویتان باز می‌شود. در این راستا، شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد 7 لهجه مختلف زبان انگلیسی را معرفی نماید که آشنایی با آنها جزء ضروریات به حساب می‌آید. در ابتدا قصد داریم با دو مورد رایج شروع کنیم که احتمالاً از قبل با آنها آشنایی دارید. سپس به سراغ موارد کمتر شناخته شده می‌رویم.

 

تفاوت انگلیسی امریکن و بریتیش

انگلیسی آمریکایی یا امریکن همان گفتاری است که مردم ایالات متحده و کانادا به آن صحبت می‌کنند. مردم در بریتانیا از طریق انگلیسی استاندارد بریتانیایی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. اینها دو نوع رایج از زبان انگلیسی هستند که در کلاس‌های ESL به کار می‌روند.

البته هر کدام از این شیوه‌های گفتاری، خود دارای زیر مجموعه‌هایی هستند (مثلاً زبان انگلیسی که در ایالت‌های جنوبی ایالات متحده به آن صحبت می‌شود، یکی از آنهاست). اما هر یک از ویژگی‌های مهمی برخوردارند که زبان آموزان باید با آنها آشنایی پیدا کنند. بزرگترین تفاوت بین انگلیسی امریکن و انگلیسی بریتیش، در تلفظ و هجی کردن کلمات است.

 

تفاوت‌های املایی

وقتی صحبت از املای کلمات می‌شود؛ قسمت اعظم ایالات متحده کلمات را به شیوه‌ای متفاوت هجی می‌کنند. اگرچه در کانادا از انگلیسی آمریکای شمالی استفاده می‌شود؛ اما معمولاً شیوه املای کلمات در آنجا شبیه انگلیسی بریتانیایی است.

1. بیشتر کلماتی که در امریکن انگلیش به or- ختم می‌شوند؛ در زبان انگلیسی بریتیش به our- خاتمه می‌یابند.

امریکن بریتیش معنی کلمات
Color Colour رنگ
Honor Honour افتخار

 

2. آن دسته از واژگانی که در امریکن انگلیش به ize- منتهی می‌گردند؛ در انگلیسی بریتانیایی به ise- ختم می‌شوند.

امریکن بریتیش معنی کلمات
Organize Organise سازمان دادن
Recognize Recognise تشخیص دادن

 

3. برخی از کلمات هم در انگلیسی امریکن و بریتیش به صورت یکسان تلفظ می‌شوند؛ اما دارای املای متفاوتی هستند.

امریکن بریتیش معنی کلمات
Checking account Chequing account حساب جاری
Curb Kerb حاشیه پیاده‌روی خیابان‌ها
Tires Tyres چرخ‌های ماشین

 

تفاوت در تلفظ

وقتی کسی در مورد بریتیش انگلیش صحبت می‌کند؛ در اصل به انگلیسی فصیح = Received Pronunciation (RP) اشاره دارد. این نوع رایج‌ترین لهجه انگلیسی است که هنگام یادگیری با آن برخورد می‌کنید. معمولاً در شبکه BBC News از طریق آن مطالب به خورد بینندگان داده می‌شود. شناخت RP به درک تمایز بین لهجه‌های بریتیش و آمریکایی کمک می‌کند. برخی از تفاوت‌های عمده بین تلفظ RP و آمریکای شمالی عبارتند از:

 • در RP حرف r در صورت قرارگیری در انتهای کلمات بسیار ملایم تلفظ می‌شود. مثلاً فردی که دارای لهجه بریتیش باشد؛ حرف r را در انتهای کلمه pork (خوک) به سختی تلفظ می‌کند. در اینجا حتی می‌توان گفت که این حرف اصلاً تلفظ نمی‌شود.
 • در RP وقتی حرف t در وسط کلمات قرار می‌گیرد؛ به وضوح تلفظ می‌شود. اما این حرف در انگلیسی امریکن بیشتر شبیه حرف d تلفظ می‌گردد. مثلاً یک فرد بریتانیایی، کلمه water را به صورت کامل تلفظ می‌نماید؛ در حالیکه در امریکن همین کلمه به حالت wah-der تلفظ می‌شود.
 • در RP در هنگام تلفظ کلمات، فشار ادای واژگان نسبت به لهجه امریکن بیشتر است. نمونه‌های زیر به خوبی گویای این فشار هستند؛ پس به قسمت‌های بولد آنها توجه کنید:
امریکن بریتیش معنی کلمات
Garage Garage گاراژ
Address Address نشانی

 

سایر لهجه‌های زبان انگلیسی

از آنجاییکه انگلیسی امریکن و بریتیش جز رایج‌ترین لهجه‌های زبان انگلیسی هستند که در برنامه‌های تلویزیون، سریال‌ها و ESL مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ لذا اکثر زبان آموزان ترجیح می‌دهند تا آنها را فرا بگیرند. با این حال در طول سفر به کشورهای گوناگون یا یادگیری کلام‌های مختلف شاید با لهجه‌های دیگر نیز برخورد داشته باشید؛ به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم به انواع دیگر گویش‌های زبان انگلیسی هم بپردازیم تا کمی با آنها آشنا شوید.

 

انگلیسی اسکاتلندی

اگر بازی‌ جرارد باتلر (Gerard Butler) را در فیلم‌های مختلف مشاهده کرده باشید؛ احتمالاً با لهجه اسکاتلندی خنثی وی آشنا شده‌اید. در صورتیکه لهجه این بازیگر را با لهجه غلیظ مردم گلاسکو مقایسه نمایید؛ به این نتیجه می‌رسید که تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد. اما خبر خوب این است که احتمال مواجه شدن شما با لهجه‌ای که جرارد باتلر به آن صحبت می‌کند؛ بیشتر از سایر لهجه‌های زبان اسکاتلندی است. بسیاری از گویشوران زبان اسکاتلندی دوست دارند از کلماتی استفاده کنند که تنها مختص این کلام است؛ به همین دلیل حتی بومی زبانان اسکاتلندی هم ممکن است با لهجه غلیظ مردم خودشان مشکل داشته باشند. در زیر کلماتی آورده شده که احتمالاً فقط در کشور اسکاتلند با آنها مواجه خواهید شد:

 • Braw (عالی / بهت آور / فوق العاده)
 • Tidy (توصیفی مثبت شبیه چیزی زیبا / خیره کننده / دوست داشتنی)
 • Balloon (فردی مزاحم یا کند ذهن)
 • Bucket (سطل زباله)

 

لهجه زبان انگلیسی

تفاوت بین انگلیسی امریکن و بریتیش

 

انگلیسی ایرلندی

همانطور که از نامش پیداست؛ در جمهوری ایرلند و منطقه بریتانیایی شمال ایرلند از طریق انگلیسی ایرلندی (Irish English) صحبت می‌شود. یکی از بارزترین ویژگی‌های این کلام این است که صدای th (مانند کلمه thousand) شبیه t یا d تلفظ می‌گردد. اگر می‌خواهید بیشتر با لهجه‌های مختلف ایرلندی آشنا شوید؛ می توانید به پلتفرم‌های سرویس اشتراک ویدئو نظیر یوتیوب مراجعه نمایید. حال بیایید به برخی از کلماتی بپردازیم که تنها ممکن است در زبان انگلیسی ایرلندی با آنها مواجه شوید:

 • Craic (از نظر لغوی به معنای ترک خوردن است، اما وقتی کسی از شما می‌پرسد ?What’s the craic؛ در واقع قصد احوال‌پرسی را دارد و می‌توان آن را مترادف ?How are you دانست.
 • Gob (به معنی دهان است، اما در اصل یک توهین محسوب می‌شود؛ مانند Shut your gob (دهان خود را ببند).
 • Eejit (در تلفظ ایرلندی به معنای احمق است).

 

انگلیسی استرالیایی

این لهجه در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین نسخه‌های زبان انگلیسی است؛ زیرا افراد زیادی از کشورهای نزدیک مانند چین و کره جنوبی برای تحصیل به استرالیا سفر می‌کنند. یکی از سریع‌ترین راه‌های تلفظ کلمات در انگلیسی استرالیایی (Australian English)، استفاده از صداهای مصوت بلند است. زبان عامیانه استرالیایی بسیار منحصر به فرد است؛ در حقیقت مردم این کشور دوست دارند همه چیز را خلاصه کنند. در زیر به برخی از کلمات مختص زبان استرالیایی که احتمالاً در هیچ جای دیگر با آنها مواجه نمی‌شوید، اشاره می‌کنیم:

 • Bogan (شخصی ساده لوح)
 • Mozzie (پشه)
 • Whinge (ناله کردن)
 • Servo (پمپ بنزین).

 

انگلیسی نیوزلندی

به لهجه کیوی (Kiwi) معروف است و یکی از خنثی‌ترین نسخه‌های لهجه انگلیسی به شمار می‌آید. با وجود اینکه با گویش بریتیش انگلیش تمایز زیادی دارد؛ اما بسیاری از زبان آموزانی که به گویش RP عادت کرده‌اند، مشکلی با لهجه کیوی ندارند. با این حال زبان انگلیسی نیوزلندی (New Zealand English) مانند کلام مورد استفاده توسط مردم همسایه‌اش یعنی استرالیا، پر از عبارت‌هایی است که احتمالاً هرگز خارج از قاره اقیانوسیه با آنها برخورد نمی‌کنید. کلمات زیر را احتمالاً تنها در نیوزیلند خواهید شنید:

 • Jandals (دمپایی انگشتی)
 • Chilly bin (دستگاه خنک کننده‌ای که از آن برای سرد نگهداشتن نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود)
 • Sweet as (مشکلی نیست / همه چیز خوب پیش می‌رود)
 • Hardout (از آن برای تشدید صفت استفاده می‌شود؛ مثلاٌ It’s hardout hot today، یعنی امروز هوا به شدت گرم است).

 

لهجه انگلیسی نیوزلندی

لهجه انگلیسی نیوزلندی

 

انگلیسی سنگاپوری (سینگلیش)

انگلیسی یکی از چهار زبان رسمی سنگاپور است و در تجارت محلی و بین‌‌المللی در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنچه باعث شده تا سینگلیش (Singlish) از دیگر زبان‌های انگلیسی متمایز شود؛ تاثیرپذیری آن از دیگر کلام‌های این کشور است. درک سینگلیش برای افراد خارجی ممکن است کمی دشوار باشد؛ زیرا بسیاری از کلمات و عباراتی که در این شیوه گفتاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، در اصل از چینی ماندارین، مالایی و تامیل (Tamil) آمده‌اند. بیایید به برخی از کلماتی که تنها در این زبان وجود دارند، نگاهی بیاندازیم:

 • Lah (یک کلمه پرکننده است که از آن برای تاکید استفاده می‌شود و بسته به موضوع می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد)
 • Lepak (به معنی گردش بی‌هدف است)
 • Heck it (این کلمه زمانی به کار گرفته می‌شود که به چیزی اهمیت نمی‌دهید)
 • Sia la (یک حرف ندا به معنی "وای" یا "خدای من" است).

 

دیگر از لهجه‌های زبان انگلیسی نترسید

لیست کشورهای انگلیسی زبان دنیا تقریبا طولانی است؛ بنابراین می‌توان حدس زد که برای این کلام رایج چه تعداد زیادی لهجه و گویش مختلف پدید آمده است. ما در این گفتار سعی کردیم به 7 مورد از رایج‌ترین آنها اشاره نماییم؛ اما توجه داشته باشید که هر یک لهجه‌های زبان انگلیسی به دلیل ویژگی‌های خاص خود منحصر به فرد و یکتا شده‌اند، پس نباید به سادگی از آنها عبور نمود. با وجود اینکه عادت کردن به انواع مختلف اینگونه گویش‌ها در ابتدا دشوار است؛ اما با کمی تمرین می‌توانید در هنگام بازدید از ایالات متحده، ایرلند، استرالیا و سایر مناطق جهان به راحتی با مردم آنجا ارتباط برقرار نمایید. دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.