راهنمای جامع حروف تعریف معین و نامعین در زبان انگلیسی

وقتی تصمیم می‌گیرید دستور زبان انگلیسی را مطالعه کنید؛ خیلی زود خواهید فهمید بسیاری از کلماتی که ما بدیهی می‌دانیم در اصل اهداف بسیار مهمی را دنبال می‌کنند. اگر چه حروف تعریف در زبان انگلیسی نهایتاً از سه حرف تشکیل می‌شوند؛ اما به ما کمک می‌‌کنند تا مکالمات روزمره را با دقت و به صورت هدفمند دنبال کنیم.

برای کسانی که انگلیسی زبان مادری شان نیست؛ یادگیری نحوه استفاده صحیح از حروف تعریف به آنها در کسب مهارت در این شیوه کلامی کمک شایانی می‌کند. به همین دلیل ما در این گفتار شبکه مترجمین راستین تصمیم گرفته‌ایم تمام چیزهایی که باید در مورد تفاوت بین حروف تعریف معین و نامعین بدانید را به شما بگوییم؛ در ضمن در تمام موارد با ذکر مثال‌هایی فهم این نکات آموزشی را برایتان آسان‌تر کرده‌ایم. در صورتی که این راهنما را با دقت بخوانید خیلی از ابهاماتی که در این زمینه در ذهن‌تان نقش بسته‌اند از میان می‌روند.

 

نقش حروف تعریف در دستور زبان انگلیسی

حروف تعریف رایج‌ ترین تعیین کننده‌های زبان انگلیسی هستند؛ زیرا آنها در تعیین هویت یک اسم به ما کمک می‌کنند. به عبارت دیگر این حروف ما را با هویت دقیق اسم مورد نظر در زبان انگلیسی آشنا می‌نمایند.

در زبان شناسی به حرف تعریف به عنوان مرجع یک اسم ارجاع می‌شود. به عنوان مثال وقتی بدون استفاده از حرف تعریف می‌گوییم I love candles (من عاشق شمع ها هستم)؛ اشاره‌ای به مرجع اسم نمی‌کنیم و در اینجا در مورد شمع‌ ها به طور کلی حرف می‌زنیم. با این حال وقتی می‌گوییم I love the candle؛ منظورمان این است که عاشق یک شمع خاص هستیم و آن کاملاً برای مخاطب مشخص است.

 

شمع

 

حرف تعریف معین the

حرف تعریف معین برای نشان دادن اینکه فرد در مورد یک چیز یا گروهی از چیزهای خاص صحبت می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این صورت مخاطب باید کاملاً از مورد خاصی که شما در مورد آن صحبت می‌کنید آگاه باشد تا بتواند گفتگو را دنبال کند. the تنها حرف تعریف معین در انگلیسی است.

 

شیوه تلفظ the

کلمات معدودی در زبان انگلیسی وجود دارند که تلفظ آنها براساس کلمات اطراف تغییر می‌کند و the یکی از آنهاست. مثلاً این حرف تعریف معین در این مثال به صورت متفاوت تلفظ می‌‌شود: The dog took the apple (سگ سیب را گاز گرفت). در واقع وقتی کلمه‌ای که بعد از the قرار می‌گیرد با یک حرف صدادار آغاز می‌شود؛ این حرف تعریف به صورت thee تلفظ می‌شود. اما در غیر این صورت به شکل thuh بیان می‌گردد.

 

زمان استفاده از the

حرف تعریف the برای همه اسم‌ها از جمله اسامی مفرد، جمع، قابل شمارش و غیرقابل شمارش به کار می‌رود. تنها پیش شرط این است که خواننده یا شنونده از قبل با هویت اسم مذکور آشنا باشد. در حالت کلی در موارد زیر از آن استفاده می‌کنیم.

  • وقتی اسم مشخص باشد: اگر اسم مورد نظر کاملاً مشخص باشد دیگر لازم نیست نگران عدم آشنایی مخاطب با چیزی باشید که در خصوص آن صحبت می کنید. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که شما در مورد اسمی صحبت می‌کنید و آن مستقیماً در میدان دیدتان قرار دارد. به عنوان مثال فرض کنید در حال خوردن شام هستید و یک پارچ پر از آب روی میز قرار دارد؛ در این صورت می‌توانید بپرسید ?Can you pass me the water (آیا می‌توانید آب را به من بدهید؟) در این حالت می‌توان the را به عنوان "آن" ترجمه کرد. در مثال‌های زیر این حالت بهتر درک خواهد شد.

I will have the chocolate ice cream.

من آن بستنی شکلاتی را می‌خواهم.

We can’t leave until the truck gets out of the way.

تا زمانیکه آن کامیون از سر راه خارج نشود نمی‌‌توانیم آنجا را ترک کنیم.

I bumped into the tree.

من به آن درخت برخورد کردم.

  •  زمانی که اسم مورد نظر عام باشد: اگر در مورد چیزی صحبت می‌کنید که همه با آن آشنایی دارند؛ پس لازم نیست نگران سوء تفاهم مخاطب باشید. منظور در اینجا اشیا، ارزش‌ها یا احساساتی هستند که در سطح جهانی شناخته شده می‌باشند و می‌توانید انتظار داشته باشید که هر کسی روی زمین درباره آنها بداند. به چند مثال زیر توجه کنید:

The sky is so blue today.

آسمان امروز خیلی آبی است.

I love the sound of the ocean.

من عاشق صدای اقیانوس هستم.

There’s nothing like the love of a mother.

هیچ چیزی مانند عشق مادر نیست.

  • وقتی اسم مورد نظر قبلا ذکر شده باشد: ضمایر معین کمک می‌کنند از تکرار جلوگیری کنیم. ما معمولاً از آنها برای ارجاع به اسم‌هایی استفاده می‌کنیم که قبلاً در جمله یا در جملات قبل، اسامی خاصی را به مخاطب معرفی کرده‌اند. به عنوان مثال:

Mary heard some birds singing outside her window. While she loved hearing the birds sing, she couldn’t focus on her English homework.

مری صدای آواز چند پرنده را از بیرون پنجره شنید. چون او عاشق شنیدن آواز پرندگان بود؛ پس نمی‌توانست روی تکالیف انگلیسی خود تمرکز کند.

Excuse me, has anyone seen a few books around here? I think I left the books on the table about an hour ago.

ببخشید کسی اینجا چند تا کتاب دیده؟ فکر می‌کنم حدود یک ساعت پیش کتاب‌ها را روی میز جا گذاشتم.

Look at those ducks in the lake! Oh, you missed it, the ducks were swimming in sync.

به آن اردک‌های دریاچه نگاه کنید! فکر می‌کنم از دید شما گم شدند؛ اردک‌ها همزمان شنا می‌کردند.

 

حروف تعریف نامعین

از حروف تعریف نامعین برای نشان دادن اینکه شما در مورد یک گروه کلی از اسم‌ها صحبت می‌کنید استفاده می‌شود. در واقع آنها زمانی به کار می‌روند که شما در مورد مرجع خاص یک اسم حرف نمی‌زنید (یعنی نسخه دقیق اسم مذکور) و در عوض قصد دارید به هر نسخه‌ای از اسم مورد نظر اشاره کنید. حروف تعریف نامعین منحصراً با اسامی مفرد و قابل شمارش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

حروف تعریف نامعین

 

حرف تعریف نامعین a

حرف تعریف نامعین a را فقط می‌توان با اسم‌های مفرد و قابل شمارش مورد استفاده قرار داد. این بدان معنی است که حروف تعریف نامعین با اسامی قابل شمارش می‌آیند؟ آیا این ضد و نقیض نیست؟

خب در نگاه اول بله ممکن است اینگونه به نظر برسد که هنگام صحبت در مورد چیزهایی که نمی‌توان آنها را تعریف یا شمارش کرد از اسم های نامعین استفاده می‌شود؛ اما در واقع اینطور نیست. نامعین در اصل به این معنی است که شما در مورد یک نمونه خاص از یک اسم صحبت نمی‌کنید و هر مورد مجزا از آن اسم همان کارآیی را دارد. به عنوان مثال وقتی می‌‌گویید "یک لیوان آب" می‌‌خواهید؛ واقعاً برایتان مهم نیست که کدام لیوان آب را دریافت کنید و منظور از نامعین همین است.

در ادامه چند مورد از نحوه استفاده از حرف تعریف نامعین a در زبان انگلیسی آورده شده است.

  • زمانی که هویت خاصی مشخص نیست: در موقعیت‌‌هایی که نمی‌‌دانید کدام نمونه خاص از یک اسم در موقعیتی که منظور نظر شما است دخیل است؛ می‌توانید از حرف تعریف نامعین a استفاده کنید.

I think a raccoon went through my trash last night.

 فکر می‌کنم دیشب یک راکون وارد سطل زباله من شد.

She went to the store to buy a carton of eggs.

او برای خرید یک کارتن تخم مرغ به فروشگاه رفت.

My mom wanted me to leave you a note.

مادرم از من خواست برایت یک یادداشت بگذارم.

  • وقتی برای اولین بار چیزی را ذکر می کنید: همانطور که اکنون می‌دانید حرف معین the به ما کمک می‌کند از تکرار اسم‌هایی که قبلاً ذکر کرده‌ایم جلوگیری کنیم. با این وجود هنگام ذکر یک اسم برای اولین بار باید از حرف تعریف نامعین a استفاده کنید.

I left a cake in the oven. Please turn the oven off and take the cake out in thirty minutes.

یک کیک داخل فر گذاشتم. لطفا فر را خاموش کنید و بعد از سی دقیقه آن کیک را بیرون بیاورید.

I want to get a cat when I’m older. I will play with the cat all day long.

من می‌خواهم وقتی بزرگتر شدم یک گربه بگیرم. در این صورت تمام روز با آن گربه بازی خواهم کرد.

I think a student might have taken your backpack by accident. Let’s look for the student.

من فکر می‌کنم ممکن است دانش آموزی به طور تصادفی کوله پشتی شما را گرفته باشد. بیایید به دنبال آن دانش آموز بگردیم.

  • وقتی به حرفه کسی اشاره می شود: هنگام صحبت در مورد حرفه‌ها می‌توانید از حرف نامعین a استفاده کنید. در این صورت چه حرفه خودتان را بگویید و چه حرفه دیگری باید همیشه a را درست قبل از اسم وارد نمایید. به چند نمونه زیر توجه کنید:

When I grow up, I want to be a teacher.

وقتی بزرگ شدم می‌خواهم معلم شوم.

My mom’s a lawyer.

مادر من وکیل است.

I heard his brother is a comedian.

شنیدم برادرش کمدین است.

 

حرف تعریف نامعین an

an یک حرف تعریف نامعین دیگر در زبان انگلیسی است که دقیقاً مانند a است؛ البته با این تفاوت زمانی استفاده می‌‌شود که بعد از آن اسمی قرار گیرد که با حرف صدادار شروع می‌شود

He wants an apple.

او یک سیب می‌خواهد.

I wish we had an outdoor patio.

کاش یک ایوان در فضای باز داشتیم.

I once knew an Estonian teacher.

زمانی یک معلم استونیایی را می‌شناختم.

 

چه زمانی نباید از حروف تعریف در زبان انگلیسی استفاده کنید؟

اگر چه حروف تعریف در زبان انگلیسی بسیار کاربردی هستند؛ اما در برخی از موقعیت‌ها نباید از آنها استفاده کنید. در موارد زیر کلاً باید از استفاده از حروف تعریف اجتناب کنید.

 

حروف تعریف زبان انگلیسی

 

ضمایر

در بسیاری از زبان‌ها می‌توان از ضمایر و حروف تعریف با هم استفاده کرد؛ اما زبان انگلیسی اینگونه نیست. به همین دلیل هر زمانیکه قصد دارید از ضمیر استفاده کنید باید مواظب باشید که از استفاده از حرف تعریف قبل از اسم خودداری کنید.

Has anyone seen my book?

آیا کسی کتاب مرا دیده است؟

I loved their concert.

من عاشق کنسرت‌ شان بودم.

We followed their car to the venue.

ما به دنبال ماشین شان به سمت محل دادرسی رفتیم.

 

زبان ها

زبان ها در انگلیسی هیچگاه به حرف تعریف نیاز ندارند. اما گاهی اوقات در شیوه‌های گفتاری دیگر یک حرف تعریف درست قبل از اسم یک زبان استفاده می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که باید از گفتن جملاتی مانند He speaks the French در زبان انگلیسی اجتناب کنید.

My parents speak Dutch, but I don’t.

والدین من هلندی صحبت می‌کنند اما من نه.

Where did you learn to speak Spanish?

اسپانیایی صحبت کردن را از کجا یاد گرفته‌اید؟

The couple next to us is speaking German, I think.

فکر می‌کنم زن و شوهری که کنار ما هستند آلمانی صحبت می‌کنند.

 

موضوعات دانشگاهی

اگر در حال مطالعه زبان انگلیسی هستید؛ احتمالاً به مطالعه سایر موضوعات آکادمیک نیز علاقه دارید. اگر نمی‌‌دانید چگونه به این موضوعات در انگلیسی رجوع کنید پاسخ ساده است: هیچگاه از حروف تعریف استفاده نکنید.

Naser isn’t very good at math.

ناصر در ریاضی خیلی خوب نیست.

I majored in Economics.

من در رشته اقتصاد تحصیل کردم.

My mom studied business in college.

مادرم در کالج، بازرگانی خوانده است.

 

ورزش ها

نهایتاً باید توجه داشته باشید که هیچگاه در زبان انگلیسی نباید حروف تعریف را به همراه ورزش ها بیاورید. چه بخواهید در مورد سرگرمی‌های خود صحبت کنید و چه در مورد ورزش‌هایی که به تماشای آنها علاقه دارید؛ به یاد داشته باشید که نباید از حروف تعریف استفاده کنید. با این حال اگر در مورد یک مسابقه ورزشی یا یک رقابت خاص صحبت می‌کنید باید حروف تعریف را به کار بگیرید.

My favorite sport is fencing.

ورزش مورد علاقه من شمشیربازی است.

I’ve never enjoyed playing soccer, but I do love watching a good soccer game.

من هرگز از فوتبال بازی کردن لذت نبرده‌ام؛ اما عاشق تماشای یک بازی خوب فوتبال هستم.

My mom played badminton as a child.

مادرم در کودکی بدمینتون بازی می‌کرد.

 

چند نکته در مورد حروف تعریف زبان انگلیسی

  • اسم های ناشمارا (کل) با حروف تعریف نامعین همراه نمی‌شوند؛ ولی می‌توانند با حروف تعریف معین بیایند. این اسامی که به عنوان اسم‌های غیرقابل شمارش نیز شناخته می‌شوند؛ نمی‌توانند به واحدهای جداگانه تفکیک شوند. به همین دلیل نمی‌توانید از حروف تعریف نامعین درست قبل از آنها استفاده کنید.
  • کلمات مخففی که به صورت حروف مجزا خوانده می‌شوند نیاز به حرف تعریف دارند. به چند مثال زیر توجه کنید:

She works at the UN.

او در سازمان ملل کار می‌کند.

He’s getting an MBA.

او در حال گرفتن مدرک MBA است.

The CEO of the company is incredibly accomplished.

مدیر عامل شرکت فوق العاده موفق است.

  • کلمات اختصاری که به صورت یک کلمه خوانده می‌شوند نیازی به حرف تعریف ندارند.

He wants to work at NASA.

او می‌خواهد در ناسا کار کند.

FIFA organizes the World Cup.

فیفا جام جهانی را سازماندهی می‌کند.

These shirts are BOGO today only.

این پیراهن‌ها فقط امروز تخفیف دارند.

  • نام کشورها نیازی به حروف تعریف ندارند. اما برخی کشورها در این زمینه استثناء هستند؛ زیرا اسامی رایجی مانند Republic ،Kingdom ،Island و غیره دارند و یا دارای نام جمع می‌باشند. مثلاً اسامی کشورهای the Netherlands (هلند)، the United Kingdom (انگلستان)، the Russian Federation (فدراسیون روسیه) و the Czech Republic (جمهوری چک) به حرف تعریف نیاز دارند.

 

کلام پایانی

اکنون شما تمام چیزهایی که برای تسلط بر حروف تعریف زبان انگلیسی نیاز دارید را یاد گرفته‌اید. زیرا ما در این گفتار تفاوت بین حروف تعریف معین و نامعین را توضیح دادیم و مثال‌های فراوانی را در این زمینه ذکر کردیم. امیدواریم از این به بعد در این خصوص مشکلی نداشته باشید و بتوانید زبان انگلیسی را به راحتی فرا بگیرید.