روزهای هفته به زبان اسپانیایی

یادگیری روزهای هفته به زبان اسپانیایی بسیار سودمند است؛ چون علاوه بر تقویت دایره واژگان باعث می‌شود تا در مکالمات روزمره خود بسیار موفق‌تر عمل نمایید. به عنوان مثال تصور کنید نمی‌دانید چه زمانی دوستان اسپانیایی شما قرار است دور هم جمع شوند، یا زمان برگزاری کلاستان چه روزی است و یا حتی چه زمانی قرار است به کشورهای اسپانیایی زبان سفر کنید؛ در آن صورت چه احساسی خواهید داشت؟

خوشبختانه یادگیری نام روزهای هفته به زبان اسپانیایی ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. زیرا به محض اینکه این مقاله شبکه مترجمین راستین را تمام کنید؛ نصف مسیر را رفته‌اید و کافی است آنچه که یاد گرفته‌اید را تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شود. پس بیایید همین الان با هم شروع کنیم.

 

مزایای یادگیری واژگان جدید زبان اسپانیایی

یادگیری زبان اسپانیایی مانند هر شیوه کلامی دیگری چالش برانگیز است. اما اگر به مزایای این فرآیند توجه کنید؛ متوجه می‌شوید فرصت‌های زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد. از جمله:

 

1. دسترسی به فرصت های شغلی جدید

قطعاً یادگیری زبان اسپانیایی فرصت های شغلی پیش روی شما را افزایش می‌دهد. آیا کار کردن و کسب درآمد را دوست دارید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که درآمد خود را افزایش دهید؟ براساس مطالعات صورت گرفته، صحبت کردن به زبان دوم تحقق این موارد را سرعت می‌بخشد.

 

2. افزایش قدرت مغز

یادگیری زبان دومی مانند اسپانیایی، به طرق مختلف زندگی شما را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال:

 • حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شما را بهبود می‌بخشد.
 • در حفظ شفافیت ذهنی به شما کمک می‌کند.
 • به شما قدرتی می‌دهد تا بتوانید عاقلانه انتخاب کنید.
 • ظرفیت مغزی را برای تفکر خلاق افزایش می‌دهد.
 • با بهبود ارتباطات عصبی ذهن، عملکردهای شناختی‌تان را ارتقا می‌بخشد.

 

3. امکان دسترسی به فیلم ها و تلویزیون های اسپانیایی زبان

اگر برای تماشای فیلم از پلتفرم‌های معروفی مانند دیزنی پلاس (Disney Plus)، نت فلیکس (Netflix)، هولو (Hulu) یا آمازون پرایم (Amazon Prime) استفاده می‌کنید؛ به احتمال زیاد دوست دارید فیلم ها و سریال های اسپانیایی زبان این پلتفرم‌ها را تماشا کنید. در این صورت تماشای فیلم‌ها به یادگیری زبان شما کمک می‌کند و از طرفی با آموختن زبان قادر خواهید بود تا فیلم‌های بیشتری را تماشا کنید. از هر طرف که به این قضیه نگاه کنید؛ یک بازی برد برد است.

 

4. دروازه ای به سوی فرهنگ اسپانیا

توانایی برقراری ارتباط به زبان اسپانیایی این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا با مردمی از فرهنگ‌های دیگر ارتباط برقرار کنید. در این صورت می‌توانید هر زمان که از یک کشور اسپانیایی زبان بازدید می‌کنید و یا با گویشوری از این کشورها مواجه می‌شوید؛ کاملاً خود را در فرهنگ و آداب و رسوم آنها غرق کنید. به یاد داشته باشید که اکثر کشورهای آمریکای لاتین نیز به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند و این یعنی آشنایی با انبوه فرهنگ‌های مختلف. در ضمن کمترین بهره آشنایی با افراد جدید و شناخت فرهنگ‌های مختلف، گسترش جهان بینی و درک و فهم شماست.

 

5. فرصتی برای پیدا کردن دوستان جدید

پیدا کردن یک دوست جدید مانند پیدا کردن همزاد خود است. به احتمال زیاد در حین یادگیری زبان اسپانیایی با دوستان جدیدی آشنا خواهید شد که به شما در درک این شیوه کلامی و قواعد دستوری آن کمک می‌کنند. در ضمن فراموش نکنید که بیش از 550 میلیون گویشور اسپانیایی زبان در سراسر جهان وجود دارند؛ اینها جمعیت عظیمی هستند که می‌توانید با هر کدام از آنها تماس برقرار کنید و در رسانه‌های اجتماعی با آنها دوست شوید.

 

مزیت زبان اسپانیایی

 

مروری بر روزهای هفته در زبان اسپانیایی

در زبان اسپانیایی برای نوشتن روزهای هفته از حروف بزرگ استفاده نمی‌شود. در ضمن روزها در این زبان مذکر هستند؛ به همین دلیل برای نوشتن آنها باید همیشه el به کار گرفته شود.

 • El lunes: دوشنبه
 • Los lunes: دوشنبه ها
 • El martes: سه شنبه
 • Los martes: سه شنبه ها
 • El miércoles: چهارشنبه
 • Los miércoles: چهارشنبه ها
 • El jueves: پنج شنبه
 • Los jueves: پنج شنبه ها
 • El Viernes: جمعه
 • Los Viernes: جمعه ها
 • El sábado: شنبه
 • Los sábados: شنبه ها
 • El domingo: یکشنبه
 • Los domingos: یکشنبه ها

معمولاً در هنگام ذکر روزهای هفته (semana) از یک حرف تعریف استفاده می‌شود؛ زیرا فرم‌های جمع و مفرد این اسم‌ها یکی هستند (مانند lunes که هم به معنی دوشنبه است و هم به معنی دوشنبه ها). به همین دلیل برای جدا شدن این دو کلمه از هم، حرف تعریف el یا los مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کل

 • روزهای هفته از lunes (دوشنبه) تا viernes (جمعه) در هر دو فرم جمع و مفرد یکسان نوشته می‌شوند.
 • روزهای miércoles و sábado دارای لهجه نوشتاری هستند.
 • هنگام نوشتن روزهای sábado (شنبه) و domingo (یکشنبه) در فرم جمع، باید یک s به آنها اضافه شود.

 

مثال‌ هایی از کاربرد روزهای هفته در جملات اسپانیایی

تنها یادگیری کلمات روزهای هفته به زبان اسپانیایی کافی نیست و مهم این است که بتوانید در جملات از آنها استفاده کنید. به همین دلیل در ادامه این مطلب با ذکر چند جمله نحوه استفاده از این کلمات را به شما نشان می‌دهیم. در ضمن این کار به شما کمک می‌کند تا ترتیب کلمات در زبان اسپانیایی را به خوبی یاد بگیرید.

Me gusta trabajar los viernes.

من دوست دارم جمعه‌ها کار کنم.

El sábado es mi dia favorito de la semana.

شنبه روز مورد علاقه من در طی هفته است.

Nuestra reunión del lunes ha sido reprogramada para el martes.

جلسه دوشنبه ما به روز سه شنبه موکول شده است.

Ella viene a trabajar solo dos veces por semana, los miércoles y los viernes.

او تنها دو روز در هفته به سرکار می‌رود؛ چهارشنبه‌ها و جمعه‌ها.

Hay dos grupos de trabajadores por turnos, los que reportan los sábados y los que reportan los domingos.

دو گروه از کارگران شیفت کار وجود دارند؛ آنهایی که شنبه‌ها گزارش می‌دهند و آنهایی که روزهای یکشنبه گزارش می‌دهند.

 

روزهای هفته به زبان اسپانیایی

 

توضیح روزهای هفته به زبان اسپانیایی

اگر دوست دارید با ریشه هر یک از کلمات توصیف کننده روزهای هفته به زبان اسپانیایی آشنا شوید؛ بهتر است ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

 

1. lunes (دوشنبه)

lunes از کلمه luna (ماه) گرفته شده و از آن برای اشاره به دوشنبه استفاده می‌شود. جالب است بدانید در چند زبان دیگر از جمله انگلیسی، ژاپنی و آلمانی نیز کلمه دوشنبه به معنی ماه است. دانستن این مطلب به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر واژه lunes را به خاطر بسپارید.

تقویم اسپانیایی نیز مانند نسخه آلمانی به جای یکشنبه از lunes (دوشنبه) شروع می‌شود. این بدان معنی است که روزهای شنبه و یکشنبه آخر هفته هستند و روزهایی برای استراحت می‌باشند. هفته به طور رسمی با بازگشت به کار از روز دوشنبه آغاز می‌گردد.

 

2. martes (سه شنبه)

در زبان اسپانیایی برای نامگذاری برخی از روزهای هفته از نام خدایان اساطیری استفاده شده است. واژه martes از نام خدای جنگ رومی Martis یا Mars گرفته شده است. با این حال این روال در انگلیسی متفاوت است. در انگلیسی کلمه Tuesday (سه شنبه) از نام خدای نورس یعنی Tyr گرفته شده است. همانطور که ملاحظه می‌کنید؛ هر دوی آنها خدایان جنگ بوده‌اند. پس اگر به اساطیر علاقمند هستید؛ فراموش نکنید که سه شنبه روز خدایان جنگ است.

 

3. miércoles (چهارشنبه)

وقتی صحبت از miércoles می‌شود؛ پای خدای رومی مرکوری (Mercury) در میان است. El miércoles که معمولاً به la entresemana معروف است؛ روش دیگری برای بیان چهارشنبه در زبان اسپانیایی است.

 

4. jueves (پنج شنبه)

مردم اسپانیا برای اشاره به روز پنجشنبه از نام یکی دیگر از خدایان رومی به نام ژوپیتر (Jupiter) استفاده کرده‌اند و واژه jueves را به وجود آورده‌اند. به نظر می‌رسد با حفظ نام خدایان رومی راحت‌تر بتوان روزهای هفته در زبان اسپانیایی را به خاطر سپرد. این بدان دلیل است که اسامی توصیف کننده ایام هفته در این شیوه کلامی هم خانواده نیستند (از این نظر شبیه انگلیسی هستند).

 

5. viernes (جمعه)

Venus یا زهره، الهه زیبایی و عشق است و روز جمعه در زبان اسپانیایی به نام او نامگذاری شده است. وقتی صحبت از خدایان به میان می‌آید؛ شاید Venus مانند دیگران شناخته شده و معروف نباشد. اما اگر به نظر شما جمعه روز شانس و موفقیت است؛ بهتر است کلمه viernes را اینگونه به خاطر بسپارید.

 

6. sábado (شنبه)

پس از آنکه کلمه Sabbath برای اشاره به خدا در زبان اسپانیایی رواج پیدا کرد؛ کلمه sábado به واژه‌ای رسمی برای بیان روز شنبه تبدیل گردد (خدای رومی Saturn = زحل، منبع اصلی کلمه Saturday در زبان انگلیسی است). گرفتن نام این روز از Sabbath، در راستای نامگذاری انجام گرفته در کتاب مقدس است. امروزه در بسیاری از کشورها، شنبه به عنوان آخرین روز کاری هفته تعطیل است.

 

7. domingo (یکشنبه)

کلمه اسپانیایی domingo از واژه لاتین Domenica گرفته شده است. نام‌های هر دو روز آخر هفته از کتاب مقدس مشتق شده‌اند؛ زیرا هر دو به معنی روز خداوند هستند.

 

حال زمان استفاده از این اسامی است

اکنون که نام روزهای هفته در زبان اسپانیایی و نحوه استفاده از آنها را در جملات یاد گرفته‌اید؛ می‌توانید آنها را در مکالمات خود وارد نمایید. یادگیری این ساختار ارتباطی نباید برای شما یک تجربه توام با استرس باشد؛ چون به راحتی می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک در زندگی روزمره‌تان، دایره لغات اسپانیایی خود را گسترش دهید.