روزهای هفته به زبان کره ای + کلمات مرتبط

در هنگام فراگیری یک زبان، یادگیری نحوه گفتن زمان بسیار مهم است. روزهای هفته جزء زمان‌هایی هستند که در گفتار روزمره بسیار رایج می‌باشند؛ چون با شناخت آنها بهتر می‌توانید در مورد وقت صحبت کنید، برنامه ریزی مناسب‌تری داشته باشید، رستوران و هتل رزرو کنید و برنامه خود را بنویسید.

در این راستا ما در این گفتار شبکه مترجمین راستین قصد داریم تا درباره روزهای هفته به زبان کره ای حرف بزنیم و معنی اسامی روزهای هفته را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. ضمناً به کلماتی که توصیف کننده هفته، ماه و سال هستند نیز می‌پردازیم.

تلفظ برخی از این کلمات در ابتدا کمی دشوار است؛ به خصوص اگر بخواهید آنها را بر اساس نسخه رومی شده تلفظ کنید. پس بهتر است از همان ابتدا سعی نمایید آنها را با توجه به نسخه هانگول یاد بگیرید؛ در این حالت یادگیری زبان کره ای در کل برای شما آسان‌تر می‌شود.

 

روزهای هفته به زبان کره ای

در زبان کره ای برای اشاره به کلمه روز از il - 일 استفاده می‌شود؛ اما به روز هفته yoil - 요일 گفته می‌شود. وقتی این را بدانید بقیه کارها آسان می‌شود؛ چون هر روز هفته در زبان کره ای به 요일 ختم می‌شود. در این صورت فقط کافی است یک هجا یا یک بلوک هانگول را برای هر روز به خاطر بسپارید.

بهرحال در ادامه با ذکر چند مثال به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید کلمات بیانگر روزهای هفته زبان کره ای را با گره زدن به زبان انگلیسی به خاطر بسپارید. همچنین به یاد داشته باشید که ژاپنی و کره ای از نظر معنی (و حتی برخی صداها) با هم یکسان هستند و روزهای هفته در هانجای کره ای دقیقاً مشابه ژاپنی هستند. (هانجا حروف چینی در نوشتار کره ای است که هر چند به اندازه ژاپنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ولی هنوز هم گاهی اوقات به کار می‌روند.)

به همین دلیل در برخی مواقع از ژاپنی استفاده می‌شود تا زبان کره ای به خاطر سپرده شود. در هر صورت باید به دنبال روش‌هایی بگردید و بهتر است در صورت امکان بین زبان مادری خودتان و زبانی که یاد می‌گیرید پل بزنید. اما نیازی به نگرانی نیست؛ چون با گذشت زمان هر چه بیشتر در زبان جدید ادغام شوید راحت‌تر می‌توانید کلمات زیر را به خاطر بیاورید و دیگر نیازی به این ترفندها هم ندارید.

 

روزهای هفته در زبان کره ای

 

wollyoil - 월요일 (دوشنبه)

در زبان کره ای کلمه wol - 월 به معنای ماه است؛ بنابراین دوشنبه معنای "روز ماه" را می‌دهد. در زبان انگلیسی نیز همینطور است و کلمه توصیف کننده این روز از کلمه ماه می‌آید. برای درک تلفظ بهتر 월요일 به بررسی نحوه بیان نسخه لاتین نویسی آن می‌پردازیم: l در پایین بلوک اول یک صدای l تکانه‌ای یا مضاعف ایجاد می‌کند و در بلوک حرف دوم ترکیب می‌شود. به همین دلیل به جای تلفظ wol-yo-il به صورت wol-lyo-il بیان می‌گردد.

 

hwayoil - 화요일 (سه شنبه)

وقتی روزهای هفته به زبان اسپانیایی را مطالعه می‌کردیم به واقعیت جالبی برخورد کردیم که در کره ای نیز صدق می‌کند: در اکثر این سیستم‌های ارتباطی، روزها با اجرام آسمانی یا خدایان نورس و رومی در ارتباط هستند. در واقع در این حالت نیز سه شنبه مانند دوشنبه که با ماه ارتباط دارد با سیاره مریخ در پیوند است. اگر به معنی کلمه hwa - 화 (آتش) توجه کنیم متوجه این قضیه می‌شویم؛ چون در عقاید رومیان، مریخ همان خدای آتش است.

 

suyoil - 수요일 (چهارشنبه)

روز چهارشنبه در زبان کره ای به صورت suyoil - 수요일 نوشته می‌شود. کلمه su - 수 در این سیستم ارتباطی به معنای آب است و با کلمه بیانگر عطارد، یعنی suseong - 수성 (سیاره آب) مرتبط می‌باشد. از طرفی عطارد یک نوع خدای رومی است که معادل خدای نورسی اودین (Odin) می‌باشد. اگر از طرفداران دنیای مارول هستید احتمالاً این موارد را می‌شناسید. گاهی اوقات Woden نیز به آن گفته می‌شود و چهارشنبه زبان انگلیسی یعنی Wednesday نیز از آن می‌آید.

 

mogyoil - 목요일 (پنجشنبه)

در این مورد mok - 목 به معنای چوب است و با سیاره مشتری mogseong - 목성 ارتباط دارد. جهت مرتبط کردن کلمه بیانگر پنجشنبه در زبان کره ای با اسامی هفته در زبان انگلیسی باید بگوییم که پنجشنبه یا Thursday از Thor (ثور) که خدای تندر است می‌آید. ثور در اساطیر رومی مترادف با مشتری است.

 

geumyoil - 금요일 (جمعه)

جمعه در کشور کره جنوبی روز دریافت حقوق است. پس واقعاً یک روز طلایی است؛ حتی کلمه geum - 금 در 금요일 نیز معنای طلا را می‌دهد. این کلمه را می‌توان به مطالعه اساطیر هم مرتبط کرد. سیاره طلایی زهره در زبان کره ای به صورت geumseong - 금성 خوانده و نوشته می‌شود. زهره الهه رومی عشق، زیبایی و رفاه است. همتای نورسی سیاره زهره، Frigg (فریگ) است که همسر اودین می‌باشد و کاملاً مشخص است که کلمه توصیف کننده جمعه در زبان انگلیسی یعنی Friday از آن می‌آید.

بد نیست بدانید که مردم کره علاقه زیادی به کوتاه کردن کلمات و ترکیب کردن آنها با هم برای خلق معانی عامیانه جدید دارند. کلمه bulgeum - 불금 یک نمونه جالب در این زمینه است. این واژه از ترکیب کلمات bul - 불 (توصیف کننده آتش) و geum - 금 گرفته شده که به معنای جمعه آتش است و به مهمانی بعد از کار در شب جمعه اشاره دارد. مانند اصطلاح TGIF (خدا رو شکر هفته تموم شد) که در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

toyoil - 토요일 (شنبه)

برای اشاره به شنبه در زبان کره ای از toyoil - 토요일 استفاده می‌شود. کلمه to – 토 به معنی خاک است و به نوعی بیانگر سیاره زحل در این زبان یعنی toseong - 토성 می‌باشد؛ زیرا خدای رومی زحل یا Saturn، خدای برداشت محصول است. به همین دلیل تقریباً می‌توانیم بگوییم شنبه زبان انگلیسی یعنی Saturday نیز از زحل گرفته شده است.

 

ilwoil - 일요일 (یکشنبه)

در زبان کره ای برای خواندن و نوشتن روز یکشنبه از کلمه ilwoil - 일요일 استفاده می‌شود. پیشتر گفتیم که il - 일 به معنای روز است اما می‌تواند معنی خورشید را هم بدهد. پس این کلمه نیز مانند دوشنبه زبان انگلیسی یعنی Monday است و می‌توانید به راحتی آن را به خاطر بسپارید.

 

یکشنبه

 

سایر واژگان مربوط با هفته به زبان کره ای

حالا که روزهای هفته به زبان کره ای را یاد گرفتیم بیایید چند کلمه مرتبط با آنها، یعنی روز، هفته، ماه، سال، فصل را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

 

روزها به زبان کره ای

قبلاً یاد گرفتیم که در این سیستم ارتباطی برای اشاره به روز از چه کلمه‌ای استفاده می‌شود. حال سوال این است که چگونه به زبان کره ای، چیزهایی مانند روز چهارم را بگوییم. در این صورت شما باید در هنگام شمارش روزها ابتدا اعداد کره ای و نحوه شمارش آنها تا 100 را بدانید. ما برای شمارش روزها از سیستم اعداد بومی کره ای استفاده می‌کنیم.

کره ای لاتین نویسی معنی
하루 haru یک روز
이틀 iteul دو روز
사흘 saheul سه روز
나흘 naheul چهار روز
닷새 datsae پنج روز

از اینها برای گفتن جملاتی مانند موارد زیر استفاده می‌کنیم:

  • در تمام طول روز: haru jongil - 하루 종일 
  • 3 روز تعطیل: saheul yeonhyu - 사흘 연휴

در مورد گفتن تاریخ‌های ماه نیز شرایط ساده‌ای پیشرو دارید. فقط کافی است از اعداد چینی - کره ای + 일 استفاده کنید.

کره ای لاتین نویسی معنی
일일 il-il اولین
이일 i-il دومین
삼일 sam-il سومین
사일 sa-il چهارمین
오일 o-il پنجمین
십일 sib-il دهمین
십오일 sibo-il پانزدهمین
이십일 i-sibil بیستمین
삼십일일 samsibil-il سی و یکمین

 

هفته به زبان کره ای

ju - 주 در زبان کره ای به معنی هفته است. همچنین اگر می‌خواهید عبارت‌هایی مانند یک هفته یا سه هفته را بگویید باید از ju-il - 주일 استفاده کنید که به معنای هفته ها است. در ضمن می‌توانید از jugan - 주간 که به معنای هفتگی یا زمان هفته ها است نیز استفاده کنید. به عنوان مثال:

  • یک هفته: il juil - 일 주일
  • زمان سه هفته: sam jugan - 삼 주간

وقتی در مورد دوشنبه تا جمعه صحبت می‌کنید؛ می‌توانید از jujung - 주중 برای روزهای هفته استفاده کنید. یا pyeong-il - 평일 را فقط برای یک روز خاص هفته به کار بگیرید. jumal - 주말 نیز در زبان کره ای به معنی آخر هفته است.

 

ماه ها به زبان کره ای

در زبان کره ای برای اشاره به ماه های سال از کلمات زیر استفاده می‌شود:

کره ای لاتین نویسی معنی
일월 ilwol ژانویه
이월 iwol فوریه
삼월 samwol مارس
사월 sawol آوریل
오월 owol می
유월 yuwol ژوئن
칠월 chilwol جولای
팔월 palwol آگوست
구월 guwol سپتامبر
십월 sibwol اکتبر
십일월 sibilwol نوامبر
십이월 sibiwol دسامبر

برای گفتن این ماه ها فقط کافی است اعداد چینی کره ای را به کلمه بیانگر ماه یعنی wol – 월 اضافه کنید.

 

سال به زبان کره ای

برای اشاره به سال در زبان کره ای از nyeon – 년 استفاده می‌شود. همانند روز و هفته کافی است اعداد را به این کلمه اضافه نمایید تا بتوانید به یک سال مشخص اشاره کنید. در این حالت بیان تاریخ نیز کار آسانی خواهد شد.

 

فصل ها در زبان کره ای

sijeun - 시즌 در زبان کره ای به معنی فصل است. چهار فصل این سیستم ارتباطی عبارتند از:

کره ای لاتین نویسی معنی
bom بهار
여름 yeoreum تابستان
가을 gaeul پاییز
겨울 gyeoul زمستان

 

کلام پایانی

حال تمام کلماتی که برای صحبت کردن در مورد روزها به زبان کره ای لازم است را یاد گرفته‌اید. پس اکنون باید بتوانید برنامه خود را به این زبان بنویسید، تقویم خود را برنامه ریزی کنید یا با دوستانتان قرار ملاقات بگذارید. بهتر است با تمرین نمونه‌های مختلف شروع کنید؛ مثل "کلاس ساعت 3 بعد از ظهر سه ‌شنبه" یا "کار: 9 صبح دوشنبه". پس هفته خود را به زبان کره ای برنامه ریزی نمایید، و روزها، تاریخ‌ها و زمان‌ها را به این زبان بنویسید. هر چه بیشتر تمرین کنید بهتر می‌شوید.