18 سنت فرهنگی جالب در سراسر جهان

هر جامعه‌ای از سنت‌های فرهنگی خاص خود برخوردار است که میراث آن جامعه را تشکیل می‌دهند و آن را از دیگر جوامع متمایز می‌کنند. با این حال برخی از افراد، به ویژه آنهایی که تازه وارد یک کشور خارجی می‌شوند؛ از مردم محلی انتظار دارند که مانند آنها رفتار کنند.

سنت‌های فرهنگی مانند زبان، جزء میراث افراد محسوب می‌شوند که در وجود مردمان آن نهادینه می‌گردند. در واقع اینها اعمال و باورهایی هستند که از همان بدو تولد به انسان آموزش داده می‌شوند. به همین دلیل مردم یک کشور نباید فکر کنند که رفتارهای معقول و مودبانه، حالات چهره، حرکات دست و سایر اعمال فرهنگی که در کشور خودشان هنجار به شمار می‌آید و پسندیده است؛ در کشورهای دیگر نیز قابل قبول باشد.

 

آداب و رسوم منحصر به فرد چهار گوشه دنیا

برای اینکه هنگام بازدید از یک کشور دیگر، اقدامی انجام ندهید که از نظر آنها بی احترامی تلقی شود؛ باید با برخی از آداب و رسوم فرهنگی رایج در کشورهای مختلف جهان آشنا شوید. بنابراین خواندن لیست جامع زیر در شبکه مترجمین راستین را از دست ندهید.

 

1. گل هایی که به یک فرد روس می‌دهید را گلچین کنید

گلاگر دوست یا همکار روس دارید؛ مراقب گل‌هایی باشید که به او هدیه می‌دهید. از هدیه دادن گل‌هایی با رنگ زرد اجتناب کنید؛ زیرا نشان دهنده پایان یک رابطه یا فریب است. گل میخک قرمز نیز انتخاب مناسبی نیست؛ چون این گل در این کشور به جانبازانی که از جنگ جان سالم به در برده‌اند اهدا می‌شود و گذاشتن آن بر سر قبر مرده‌ها نیز در این کشور بسیار رایج است.

 

2. مراقب چیزهایی که به همکاران چینی خود هدیه می‌دهید باشید

هر چند چین درهای خود را به سوی غرب باز کرده است؛ اما سنت‌های فرهنگی همچنان جایگاه مهمی در میان مردم این کشور دارند. چین دارای یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان است؛ به همین دلیل توسعه و تکامل سنت‌های فرهنگی آنها هزاران سال به طول انجامیده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند.

اکثر چینی‌ها بسیار خرافاتی هستند و معانی مختلفی را به اشیاء مختلف نسبت می‌دهند. پس مواظب باشید وقتی به دوست چینی خود گل هدیه می‌دهید از گل‌هایی با رنگ سفید اجتناب کنید؛ زیرا این گل‌ها از دید مردم این کشور جنوب شرقی آسیا با ارواح و مرگ در ارتباط هستند.

این در حالی است که گل‌های سفید در ایالات متحده، نماد بی گناهی و پاکی هستند. همچنین بهتر است از هدیه دادن گل‌هایی با ساقه‌های خاردار نیز خودداری نمایید. برخی دیگر از چیزهایی که برای چینی‌ها، هدیه مناسبی محسوب نمی‌شوند، عبارتند از:

  • ساعت: عبارت ارسال ساعت در چینی به صورت sòng zhōng نوشته می‌شود؛ این جمله شبیه عبارتی است که به معنی تشییع جنازه می‌باشد. در ضمن ساعت به این معنی است که زمان در حال اتمام است و ممکن است یک رابطه یا زندگی، عنقریب به پایان برسد.
  • دستمال گردن: نحوه تلفظ دستمال گردن در زبان چینی مانند کلمه‌ای است که به پیشواز وداع رفتن را بیان می‌کند.
  • چتر: اهدای یک چتر به دوست یا همکار چینی نشانه ظریفی از پایان یافتن رابطه بین شما و اوست. البته شما می‌توانید چتر خود را به دوست چینی‌تان بدهید؛ اما باید آن را پس بگیرید.
  • هدایایی که در قالب یک ست چهارتایی ارائه می‌شوند: زیرا عدد 4 در این فرهنگ با مرگ در ارتباط است.
  • صندل یا کفش حصیری: بدان معنی است که شما می‌خواهید راه خود را جدا کنید.
  • کلاه سبز: رنگ سبز از نظر بسیاری از فرهنگ‌ها نماد خوش شانسی است؛ زیرا رنگ پول است. با این حال کلاه سبز برای چینی‌ها به معنای خیانت همسر است.

 

 

3. مردم همه کشورها در مورد وقت شناسی مثل هم فکر نمی‌کنند

زمانارزش وقت شناسی در کشورهای مختلف، متفاوت است. در ونزوئلا تاخیر یک امر عادی است؛ از اینرو اگر 10 تا 15 دقیقه با تاخیر به دعوت شام برسید، هیچ مشکلی وجود ندارد. زود رسیدن برای ونزوئلایی‌ها به این معنی است که شما بیش از حد مشتاق یا حریص هستید. اما مردم آمریکا مانند افراد ساکن در آلمان، کره جنوبی و ژاپن به وقت شناسی بسیار اهمیت می‌دهند.

اما جالب است بدانید در مالزی 5 دقیقه تاخیر (که می‌تواند تا 60 دقیقه هم به طول بیانجامد) قابل قبول است و نیازی به عذرخواهی نیست. بد نیست بدانید که ملاقات در زمان دقیق در مراکش کاملاً بی معنی است؛ زیرا یک ساعت تا یک روز تاخیر هم اشکالی به وجود نمی‌آورد. تا 10 دقیقه تاخیر هم از نظر چینی‌ها بلامانع است؛ در حالیکه مکزیکی‌ها و یونانی‌ها در صورت 30 دقیقه تاخیر، عذر شما را خواهند خواست.

 

4. به آداب میز غذا در نروژ توجه کنید

در برخی از فرهنگ‌ها، خوردن غذا با دست خالی قابل قبول است. اما در بیشتر کشورها باید آداب و رسوم صرف غذا رعایت شود، و از ظروفی مانند قاشق و چنگال، چوب غذای چینی و کارد حتماً باید استفاده گردد. قبل از سفر به نروژ حتماً باید نحوه غذا خوردن با کارد و چنگال را یاد بگیرید؛ زیرا در این کشور اسکاندیناوی، حتی ساندویچ نیز با کارد و چنگال خورده می‌شود.

 

5. در هلند و چین، به کسی اشیای نوک تیز هدیه ندهید

آداب و رسوم فرهنگی کشورهای هلند و چین بسیار متفاوت هستند؛ اما آنها در یک مورد با هم اتفاق نظر دارند و آن قبح دریافت هدایای نوک تیز مانند قیچی و چاقوی آشپزخانه است. این را فراموش نکنید که هدیه دادن اشیاء نوک تیز به دوستان و همکاران در هلند و چین، بسیار غیر قابل قبول است. اشیاء تیز از نظر هلندی‌ها یک نوع هدیه شوم محسوب می‌شوند؛ در حالیکه برای چینی‌ها به معنی پایان یا قطع رابطه هستند.

 

6. در یونان به گونه‌ای دیگر با از دست دادن دندان برخورد می‌شود

دنداندر بسیاری از فرهنگ‌ها به کودکان گفته می‌شود دندان‌های شیری خود را زیر بالش‌شان بگذارند تا پری دندان (Tooth Fairy)، دندان افتاده را بردارد و به جای آن سکه بگذارد. اما به بچه‌های یونانی گفته می‌شود که دندان‌های شیری‌شان را روی پشت بام خانه‌ خود قرار دهند. این سنت فرهنگی در این کشور، به معنی داشتن دندان‌های سالم برای فرزندان و خوشبختی برای خانواده است.

 

7. کوبیدن کیک روی صورت در جشن تولد مکزیکی‌ها یک سنت می‌باشد

در فیلم‌های اکشن و انیمیشن‌ها، کوبیدن کیک تولد فرد به صورت او، روشی برای خنداندن مخاطب است. برخی افراد این کار را به عنوان یک شوخی، و برخی از روی انزجار و عصبانیت انجام می‌دهند. اما این عمل در مکزیک یک سنت فرهنگی است و هیچ دلیلی برای ناراحتی وجود ندارد.

در واقع این کار آداب و رسوم خاص خود را دارد؛ کیک با تشریفاتی بیرون آورده می‌شود و به صورت فرد کوبیده می‌گردد. سپس مهمانان آهنگ تولدت مبارک را می‌خوانند و شمع فوت می‌شود. در این صورت فرد یک تکه از کیک را برش می‌دهد و همانطور که انتظار می‌رود تصویر کوبیده شده صورت او روی کیک، نصیب یک نفر می‌شود.

 

8. سعی نکنید در ترکیه سهم خود را دنگی حساب نمایید

در برخی از فرهنگ‌ها پرداخت سهم غذا، حتی اگر نهار یا شام به افتخار شما ترتیب داده شده باشد، قابل قبول است؛ اما این اقدام در ترکیه جایز نیست. در اینجا پرداخت نصف هزینه غذا مودبانه تلقی می‌شود؛ اما اگر اصرار کنید میزبان شما آزرده خاطر می‌گردد. در این صورت بهتر است میزبان خود را به وعده غذایی بعدی دعوت کنید و این بار هزینه نهار یا شام را شما بپردازید.

 

9. نگران رفتن به سونا در فنلاند نباشید

سونابرای بسیاری از افراد، رفتن به سونا یک امر شخصی است؛ چون یک راه مناسب برای کاهش استرس و دستیابی به آرامش است. در ضمن در برخی از جوامع یکی از راه‌های اجتماعی شدن به شمار می‌آید. فنلاندی‌ها دقیقاً اینطور فکر می‌کنند. پس اگر مشتری یا همکاری تجاری فنلاندی شما بعد از یک جلسه، شما را به سونا دعوت کرد، نگران نشوید. این بدان معنی است که شما جلسه کاری موفقی داشته‌اید.

 

10. در استرالیا هنگام سوار شدن به تاکسی، جلو بنشینید

در فیلم‌ها دیدن افرادیکه هنگام سوار شدن به تاکسی در صندلی پشت می‌نشینند بسیار رایج است. احتمالاً در کلاس آداب معاشرت به شما یاد داده‌اند که اگر تنها سوار تاکسی شدید؛ در صندلی عقب بنشینید. اما در استرالیا نشستن در صندلی عقب تاکسی خودخواهی محسوب می‌شود؛ به همین دلیل آنان اغلب در صندلی جلو و کنار راننده می‌نشینند.

 

 

11. در کره جنوبی برای نوشتن نام دوستان خود از جوهر یا خودکار قرمز استفاده نکنید

خودکارها، روان نویس‌ها و ماژیک‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند، و گاهی اوقات از آنها برای ایجاد طرح‌های رنگی، نقاشی و چیزهای سرگرم کننده دیگر استفاده می‌شود. برای خیلی‌ها مهم نیست که برای نوشتن نامشان از چه رنگی استفاده می‌کنید و تنها کافی است نام آنها را درست بنویسید. اما برای نوشتن نام مردم کره جنوبی باید حتماً از رنگ‌های دیگری به جز قرمز بهره ببرید؛ زیرا جوهر قرمز برای مردم این کشور نماد مرگ است.

 

12. هنگام صرف غذا در مصر درخواست نمک نکنید

در بسیاری از فرهنگ‌ها درخواست نمک در حال سرو غذا یک چیز طبیعی است. اما اگر با دوستان و همکارانتان در مصر غذا خوردید؛ به یاد داشته باشید که درخواست نمک نکنید. زیرا این امر توهین به میزبان تلقی می‌شود. در واقع این اقدام از نظر مصری‌ها بدان معنی است شما از مزه غذایی که برایتان سرو شده خوشتان نمی‌آید.

 

13. با تبریک تولد متفاوتی در هلند مواجه خواهید شد

وقتی تولد خود را در هلند جشن می‌گیرید؛ هرگز احساس تنهایی نمی‌کنید. زیرا در این کشور مرسوم است که هنگام تولد فرد به خانواده و بستگان او نیز تبریک می‌گویند.

 

14. به روش های مختلف سلام و احوالپرسی توجه داشته باشید

سلاماگر در آلمان به یک جمع یا مهمانی دعوت شدید؛ رسم این است که باید با همه حاضرین جمع دست بدهید (این اصل حتی شامل کودکان حاضر در جمع نیز می‌شود). احوالپرسی و تشکر در ژاپن مستلزم تعظیم است. میزان خم شدن به موقعیت اجتماعی و سن طرف مقابل بستگی دارد.

در آرژانتین بوسیدن گونه یک روش مرسوم احوالپرسی است. رد و بدل شدن سه بوسه گونه در هنگام خوش و بش دوستان با یکدیگر در برزیل بسیار رایج است.

در فرانسه سنت فرهنگی بوسیدن گونه، در مناطق مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در برست (Brest) فرانسه، بوسیدن یکی از گونه‌های فرد کاملاً قابل قبول است؛ اما در تولوز (Toulouse) می‌توانید هر دو گونه را ببوسید. این در حالی است که در نانت (Nantes) تا چهار بار بوسیدن گونه‌ها نیز اشکالی ندارد.

 

15. کشیدن انگشت در اتریش جزء علایق مردم این کشور است

شاید برای شما جالب باشد که چرا مردان اتریشی به کشیدن انگشت‌های خود علاقه دارند. جالب است بدانید که این یک ورزش سنتی مرسوم در این کشور است و قوانین بسیار سخت گیرانه‌ای دارد. این بازی Fingerhakeln (کشیدن انگشت) نام دارد و یک نسخه کوچک از مسابقه طناب کشی است. به هر حال هدف این بازی‌ها یکسان است؛ زیرا در اینجا فرد سعی می‌کند حریفش را با انگشت روی میز بکشد. این ورزش در باواریا (Bavaria) نیز مرسوم است.

 

16. مجرد ماندن بعد از 25 سالگی در آلمان ریسک است

در بسیاری از فرهنگ‌ها رسم بر این است که جوانان در سنین پایین ازدواج کنند. به عنوان مثال در آلمان اگر فردی بعد از 25 سالگی همچنان مجرد باشد؛ دوستانش با پودر دارچین از او پذیرایی می‌کنند. مردم فرانسه در روز 25 نوامبر (روز سنت کاترین = Saint Catherine’s Day) برای دوستان مجرد خود کلاه‌های خنده‌دار می‌خرند.

در آلمان اگر فرد در سن 25 سالگی همچنان مجرد باشد؛ دوستانش با جوراب یک طناب درست می‌کنند و یک طرف آن را به خانه او و یک طرفش را به محلی که جشن تولد در آن برگزار می‌شود می‌بندند. سپس در امتداد این طناب حرکت می‌کنند و پس از گذشتن از چند جوراب، با صدای بلند تولد فرد را تبریک می‌گویند.

 

 

17. حمل همسر یک ورزش رقابتی در فنلاند است

چه کسی باور می‌کند که حمل همسر در گوشه‌ای از جهان یک ورزش باشد! در فنلاند مسابقه حمل همسر موسوم به Eukonkanto یک ورزش مرسوم و مورد تائید است و زوج‌های زیادی از مناطق مختلف جهان سالیانه به Sonkajarvi سفر می‌کنند تا در این رویداد ورزشی که قدمت آن به قرن نوزدهم می‌رسد شرکت کنند.

این رویداد از سال 1992 مسابقات جهانی حمل همسر (Wife Carrying World Championships) نامیده می‌شود. این مسابقه از سال 2005 در کشورهای دیگر منجمله استرالیا، ایالات متحده، انگلستان و برخی کشورهای آسیایی نیز برگزار می‌شود.

 

18. موقعیت مناسبی را برای بحث در مورد تجارت در بولیوی انتخاب کنید

بولیویاگر برای بحث و تصمیم گیری در مورد یک موضوع تجاری به بولیوی سفر کرده‌اید و زمان شما محدود است؛ هرگز این بحث را به یک مهمانی شام یا هر مناسبت اجتماعی دیگری موکول نکنید (زیرا اقدامی بسیار بی ادبانه قلمداد می‌شود). مردم بولیوی معتقدند که شام برای بهبود روابط شخصی است.

بنابراین اگر به یک نهار یا شام کاری دعوت شدید، هرگز یک موضوع تجاری را روی میز شام مطرح نکنید؛ مگر اینکه میزبان شما اولین کسی باشد که بحث را مطرح می‌کند. در غیر این صورت صرفاً به سرو غذا بپردازید و سعی کنید با صحبت در مورد خانواده، زمینه را برای آشنایی هر چه بیشتر طرفین مهیا نمایید.

 

خدمات زبانی در خدمت عبور از موانع فرهنگی

سنت‌های فرهنگی از کشوری به کشور دیگر متفاوت هستند و معمولاً باعث سردرگمی افراد در هنگام سفر به کشورهای مختلف می‌شوند. هر چند برخی از این سنت‌ها بسیار جالب هستند؛ اما بهتر است قبل از سفر به یک سرزمین، آداب و رسوم کشور مقصد را مطالعه کنید تا مرتکب اقداماتی که از نظر آنها توهین به شمار می‌آید، نشوید. اگر در حال آماده شدن برای سفر کاری هستید؛ به احتمال زیاد به خدمات ترجمه نیاز پیدا خواهید کرد. در این صورت می‌توانید روی پشتیبانی ما حساب باز کنید.