تفاوت بین صفحه آرایی با فرمت بندی کتاب

کلمات، تصاویر، ایده‌ها، طراحی جلد و قالب بندی، مواردی هستند که یک کتاب واقعی را خلق می‌کنند. ده‌ها چیز بزرگ و کوچک مختلف وارد یک کتاب می‌شوند تا در نهایت یک اثر کامل را شکل دهند. با این حال قبل از انتشار باید بین قالب ‌بندی و صفحه آرایی تمایز قائل شوید. پس در این مطلب با شبکه مترجمین راستین همراه باشید.

 

قالب ‌بندی کتاب

قالب بندی یا فرمت بندی کتاب (Book Formatting) به معنی آماده سازی دست نوشته متنی (مانند مایکروسافت ورد) برای آپلود در یک پلتفرم خود نشر مانند انتشارات مستقیم آمازون کیندل (KDP) است. قالب‌ بندی کتاب عمدتاً شامل صفحات داخلی آن می‌شود و دربرگیرنده استفاده از سبک‌های حداقلی در تصاویر و متن است. به عنوان مثال کل متن از یک سبک فونت حاوی استایل‌های اضافی مانند بولد، زیر خط (آندرلاین) و ایتالیک با یک اندازه مشخص استفاده می‌کند.

از آنجاییکه فرمت بندی به مهارت‌های کم و نرم افزارهای ساده‌ای نیاز دارد؛ لذا ارزانتر از صفحه آرایی کتاب است. محصول متن نهایی بسته به الزامات پلتفرم‌های خود نشر، در قالب یک سند پی ‌دی ‌اف یا ورد ظاهر می‌شود. قالب‌ بندی کتاب برای موارد زیر توصیه می‌گردد:

 • کتاب‌های متنی بدون تصویر و جدول؛
 • ایبوک ها، زیرا فایل‌های پی ‌دی ‌اف در دستگاه‌های کتابخوان به خوبی به نمایش در‌نمی‌آیند؛
 • صفحات داخلی؛
 • نویسندگانی که دارای بودجه محدودی هستند؛ چون کم هزینه است.

 

صفحه آرایی و طراحی کتاب

طراحی کتابیک پروژه پیچیده است که در آن از یک نرم افزار طراحی گرافیکی پیچیده مانند ادوبی این ‌دیزاین (Adobe InDesign) برای قرار دادن تصاویر و متون در هر یک از صفحات استفاده می‌شود. در صفحه آرایی کتاب (Book Layout)، سبک‌های متنوع و نامحدودی برای طراحی صفحات، متون و تصاویر به کار می‌رود. برنامه‌های نرم افزاری که در اینجا مورد استفاده قرار می‌گیرند، به مهارت‌های زیادی نیاز دارند؛ بنابراین برای نویسندگانی که به دنبال یک راهکار خودکفا هستند، مناسب نیستند.

صفحه ‌آرایی کتاب نسبتاً گران و خسته کننده است؛ اما نسخه خطی قبل از چینش و انتشار به شکل نسخه پی ‌دی ‌اف یا چاپی، نیاز به ویرایش و غلط‌گیری دارد. طراحی برای موارد زیر مناسب است:

 • متون حاوی تصاویر متعدد؛
 • ایده‌آل برای نویسندگانی که ایده خاصی در مورد نحوه چاپ کتاب دارند؛
 • طراحی جلد؛
 • کتاب‌هایی با صفحات داخلی رنگی.

اگر می‌خواهید در عین صرفه جویی در هزینه‌های خود، یک اثر حرفه‌ای خلق کنید؛ می‌توانید از خدمات همزمان صفحه ‌آرایی و قالب ‌بندی کتاب استفاده کنید. به عنوان مثال اگر صفحات داخلی عمدتاً متنی هستند؛ می‌توانید آنها را فرمت بندی کنید و از صفحه آرایی فقط برای جلد بهره بگیرید.

یا اگر می‌خواهید نسخه‌ای از نوشته را به صورت الکترونیکی منتشر کنید؛ می‌توانید نسخه الکترونیکی را قالب‌ بندی کرده و نسخه چاپی آن را طراحی نمایید. این بهترین انتخاب برای شماست؛ زیرا اکثر پلتفرم‌های خود نشر، فایل‌های پی ‌دی ‌اف را به دلیل اینکه به خوبی در کتاب‌خوان های الکترونیکی به نمایش درنمی‌آیند، پذیرش نمی‌کنند.

 

نکاتی در زمینه انتخاب خدمات صفحه ‌آرایی و فرمت بندی کتاب

درست مانند هر خدمات دیگری، باید در هنگام انتخاب خدمات حرفه‌ای برای آماده کردن کتاب، حواستان حسابی جمع باشد. از اینرو لازم است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • تخصص: برخی از ارائه دهندگان خدمات کتاب به درستی فرق بین "قالب ‌بندی" و "صفحه‌ آرایی" را نمی‌دانند، و آنها را با هم اشتباه می‌گیرند. پس لطفاً بپرسید و با چشم باز انتخاب کنید.
 • برنامه های مورد استفاده: از قبل با برنامه‌ها و نرم افزارهایی که شرکت مورد نظر برای آماده کردن کتاب شما از آنها استفاده می‌‌کند، باید آشنایی داشته باشید. از اینرو بایستی در این زمینه از آنها سوال بپرسید.
 • فونت‌ها و تصاویر: تنها شما باید فونت‌ها و تصاویر مورد استفاده در کتاب را تعیین و تائید کنید تا بعدها درگیر مشکلات مرتبط با نقض قوانین کپی رایت و مواردی از این دست نشوید.
 •  قرارداد: بایستی مطمئن شوید قراردادی که امضا می‌کنید تمام شرایط و حقوق شما را شامل می‌شود.
 • دریافت همه فایل‌ها: از آنجاییکه برای خدمات فوق هزینه می‌کنید؛ لذا حق و حقوق همه نسخه‌های ساخته شده متعلق به شماست. زیرا در برخی از مواقع لازم است به منظور به روزرسانی کتاب و اطلاعات مندرج در آن، تغییراتی ایجاد کنید، و یا آن را غلط‍‌گیری و اصلاح نمایید.