آشنایی با نام 20 عضو بدن به زبان کره ای

همه ما انسان‌ها خواه ناخواه بدن خود را دوست داریم و هر طور که باشیم به بدنمان افتخار می‌کنیم؛ چرا که آن را هدیه‌ای از طرف خداوند می‌دانیم. اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که در هنگام یادگیری یک زبان جدید، آشنایی با اعضای مختلف بدن چقدر اهمیت دارد. زبان کره ای نیز از این اصل مستثنی نیست.

 

قسمت های مختلف بدن به زبان کره ای

اگر اهمیت این موضوع را درک کرده‌اید؛ لطفاً تا پایان این مطلب شبکه مترجمین راستین با ما همراه باشید چرا که ما در اینجا قصد داریم از سر تا پا، با اعضای مختلف بدن به زبان کره ای آشنا شویم. همچنین نکات فرهنگی را نیز چاشنی کار خود می‌کنیم تا این مطلب برای شما دلنشین‌تر و جذاب‌تر شود. ضمناً به برخی کاربردهای این کلمات در زندگی روزمره نیز نگاهی می‌اندازیم.

 

1. meo-ri - 머리 (سر)

خب بیایید از عضو بالایی بدن یعنی سر یا 머리 شروع کنیم. سر شامل صورت یا eol-gul - 얼굴 با چشم‌ها، گوش‌ها و بینی می‌شود که در ادامه این مطلب بیشتر درباره آنها صحبت می‌کنیم. جالب اینجاست که کلمه 머리 می‌تواند به مو نیز اشاره داشته باشد. کره ای ها با این واژه هم به سر و هم به مو اشاره می‌کنند؛ به همین دلیل باید به زمینه مطلب توجه کنید تا متوجه منظور آنها شوید. در ضمن کلمه meo-ri-ka-rak - 머리카락 نیز به معنی مو است.

 

2. nun - 눈 (چشم)

چشم

جراحی پلاستیک در کره جنوبی بسیار رایج است و یک هنجار اجتماعی به شمار می‌آید. یکی از متداول‌ترین انواع عمل‌های زیبایی، بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) یا جراحی پلک دوتایی است که باعث بزرگ‌‌تر به نظر رسیدن 눈 می‌شود. برخی از ستاره‌های کی پاپ تحت این عمل قرار گرفته‌‌اند.

 

3. ko - 코 (بینی)

جالب است بدانید که طرفداران فیلم‌های درام و جراحان پلاستیک، خانم سونگ هه کیو (Song Hye Kyo) را به عنوان دارنده بهترین 코 کره ای انتخاب کرده‌اند. او بازیگر با استعدادی است که در درام نسل خورشید (Descendants of the Sun) نقش دکتر را بازی کرد.

 

4. gwi - 귀 (گوش)

آیا تا حالا چیزی در مورد بذر گوش (Ear Seeding) شنیده‌اید؟ این در اصل یک روش طب سوزنی برای 귀 است. ایده پشت این روش آن است که قسمت‌های مختلف گوش با بخش‌های گوناگون بدن ارتباط دارند. در این روش با استفاده از دانه‌های ریز، نقاط مختلف گوش به منظور تحریک قسمت‌های مختلف بدن، تحت فشار قرار می‌گیرند. سلبریتی‌های کره ای علاقه زیادی به این روش دارند؛ به همین منظور مراکزی در بهترین نقاط سئول راه اندازی شده‌اند که این خدمت را ارائه می‌دهند.

 

5. ip - 입 (دهان)

خارج از 입، لب ها یا ip-sul - 입술 قرار می‌گیرند. در ضمن در کره ای برای اشاره به به زبان و دندان به ترتیب از hyeo - 혀 و ee - 이 استفاده می‌شود. بد نیست بدانید که برای تلفظ صحیح کلمات به کره ای باید بیشتر بر روی نیمه جلویی زبان خود تمرکز کنید. این در حالی است که در انگلیسی از تمام قسمت‌های مختلف زبان (نوک، وسط و پشت آن) برای تولید صدا استفاده می‌شود. اما در کره ای زبان چندان حرکت نمی‌کند. به همین دلیل بیشتر صداها در قسمت جلویی زبان متمرکز می‌شوند.

 

6. mok - 목 (گردن)

목 همه چیزهایی که تاکنون در مورد آنها صحبت کرده‌ایم را نگه می‌دارد و اعضای مختلف را به بقیه بدن متصل می‌کند.

 

7. eo-kkae - 어깨 (شانه ها)

تا حالا پیش آمده که کسی به شما بی اعتنایی کند؟ شاید این بدان دلیل است که شما در روز تولد او هدیه‌ای برایش تهیه نکرده‌اید و یا ناخواسته به وی بی توجهی نموده‌اید. بی اعتنایی که با بالا انداختن شانه‌ها در ارتباط است، قطعاً به شما احساس خوبی نمی‌دهد. جالب است بدانید که کلمه کره ای 어깨 بسیار شبیه کلمه Okay تلفظ می‌شود.

 

8. pal - 팔 (بازوها)

ما با بازوهایمان دیگران را بغل می‌کنیم و بخش زیادی از فعالیت‌های روزمره خود را انجام می‌دهیم. این یعنی بازوهای ما رفیق بزرگی برایمان هستند؛ کره ای زبان ها نیز این موضوع را با انتخاب کلمه 팔 به خوبی نشان داده‌اند. دو کلمه son - 손 و son-ga-lag - 손가락 به ترتیب بیانگر دست و انگشت هستند.

 

9. ga-seum - 가슴 (سینه)

گویشوران بومی از کلمه 가슴 به معنای سینه یا قلب استفاده می‌کنند. اما اگر به طور خاص می‌خواهید به پستان ها اشاره کنید می‌توانید yu-bang - 유방 را به کار بگیرید. از سوی دیگر کلمه sim-jang - 심장 در زبان کره ای به معنی قلب است.

 

10. deung - 등 (پشت)

بیایید زیاد روی جلوی بدن تمرکز نکنیم و 180 درجه به عقب برگردیم. پس اینبار نوبت معرفی کلمه 등 است که برای مردم کره برای اشاره به پشت بدن خود از آن استفاده می‌کنند.

 

11. yeop-gu-ri - 옆구리 (پهلو)

پهلو

옆구리 بین جلو و پشت بدن قرار می‌گیرد. البته بسته به زمینه صحبت این کلمه می‌تواند به معنی دنده نیز باشد.

 

12. bae – 배 (شکم)

شکل شکم هر کس بسته به هیکل او متفاوت است. اما در هر صورت کلمه 배 در زبان کره ای، معده یا شکم شما را توصیف می‌کند.

 

13. heo-ri - 허리 (کمر)

کوان مینا (Kwon Mina) خواننده کی پاپ به کمرباریکی معروف است. دور 허리 او تنها 17/9 اینچ است و به همین دلیل مثال خوبی از عبارت کره ای gae-mi heo-ri - 개미 허리 یا کمر مورچه ای به شمار می‌آید.

 

14. eong-deong-i - 엉덩이 (باسن)

엉덩이 یکی دیگر از اعضای بدن است که نقش نشیمنگاه ما را برعهده دارد؛ البته نمی‌توان از نقش آن در زیبایی هیکل و اندام نیز به راحتی گذشت. بسیاری از سلبریتی‌ها مانند کیم کارداشیان (Kim Kardashian)، معروفیت خود را مدیون این عضو از بدنشان هستند. به همین دلیل خیلی‌ها مانند جنیفر لوپز (Jennifer Lopez) ترجیح می‌دهند با بیمه 27 میلیون دلاری از این عضو حیاتی بدنشان محافظت کنند.

 

15. da-ri - 다리 (پاها)

پاها یا 다리 بخش پایینی آناتومی بدن انسان را تشکیل می‌دهند. این عضو یکی از بزرگترین نعمت‌هایی است که خدا به ما ارزانی بخشیده است. ما به لطف پاهایمان می‌توانیم راه برویم، راهپیمایی کنیم، قدم بزنیم و به جاهایی که دوست داریم برویم.

 

16. heo-beok-ji - 허벅지 (ران)

허벅지 وظیفه اتصال پاهایمان به بالاتنه را برعهده دارد. جالب است بدانید کلمات مربوط به اعضای بدن انسان همان کلماتی هستند که در منوی چینی کره ای پیدا می‌کنید. پس حالا که می‌دانید به پاها، ران و سینه چه می‌گویند؛ به راحتی می‌توانید مرغ سوخاری در کره جنوبی سفارش دهید.

 

17. mu-reup - 무릎 (زانوها)

무릎 در قسمت وسط پاها قرار می‌گیرد. زانو زدن بخشی سنتی از فرهنگ کره است. به عنوان مثال فرزندان یک خانواده در روز سال نو به شکلی تشریفاتی در مقابل والدین خود زانو می‌زنند و تعظیم می‌کنند و برای آنها آرزوی رفاه و سلامتی می‌کنند. زانو زدن و رکوع نشانه تواضع و احترام است. در ضمن هنگامی که فرد کار بدی انجام داده و از کرده خود عمیقاً ابراز پشیمانی می‌کند؛ می‌تواند با زانو زدن و تعظیم کردن، طلب بخشش نماید.

 

18. bal - 발 (مچ پا به پایین)

برای اینکه بتوانید کلمه 발 را به خاطر بسپارید می‌توانید تصور کنید همانطور که بال به پرنده تعادل می‌بخشد؛ این عضو بدن نیز وظیفه حفظ تعادل شما را برعهده دارد.

 

19. pi-bu - 피부 (پوست)

کره ای ها به دلیل 피부 خوب در سراسر جهان مشهور شده‌اند. معمولاً آنها پوستی صاف، روشن و بدون عیب و نقص دارند. در همین راستا صنعت لوازم آرایشی کره سعی کرده راز خود را با جهان در میان بگذارد؛ به همین دلیل ما شاهد طوفان محصولات زیبایی کره ای، رژیم‌ها و روش‌های مراقبت از پوست در جهان هستیم که ادعا می‌کنند می‌توانند پوست ما را مانند مردم کره شفاف و بی نقص کنند.

 

20. ppyeo - 뼈 (استخوان)

استخوان

بسیاری از قسمت‌هایی که در مورد آنها صحبت کردیم بدون 뼈 یا استخوان تبدیل به یک خمیر ماسیده می‌شوند. به عبارت دیگر استخوان چارچوبی است که تمام ماهیچه‌های بدن را به هم متصل می‌کند.

 

اصطلاحات زبان کره ای با نام اعضای بدن

در تمام زبان‌ها اصطلاحاتی وجود دارند که با اشاره تلویحی به اعضای بدن، منظور خاصی را منتقل می‌کنند. به عنوان مثال شانه بالا انداختن به معنی کم محلی یا بی توجهی است. زبان کره ای نیز از این اصل مستثنی نیست. به عنوان مثال می‌توانید به چند عبارت زیر توجه کنید:

  • Nun-i nop-da - 눈이 높다 به صورت تحت اللفظی به معنی "چشم ها بلند هستند" است. اما این اصطلاح کره ای به افرادی اشاره دارد که حساس هستند و یا توقعات زیادی دارند. مثلاً می‌توانید از این اصطلاح برای اشاره به افرادی استفاده کنید که هنوز تن به ازدواج نداده‌اند؛ یعنی اینکه این افراد توقع زیادی دارند و نتوانسته‌اند فردی را متناسب با استانداردهای خودشان پیدا کنند.
  • عبارت Gwi-ga yal-da - 귀가 얇다 در حالت کلمه به کلمه به صورت "گوش های نازک" ترجمه می‌شود. اما در اصل به شخصی اشاره دارد که به راحتی متقاعد می‌شود یا تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر دوست شما هر چیزی که در رسانه‌های اجتماعی می‌بیند را باور می‌کند؛ می‌توانید از این عبارت برای اشاره به او استفاده نمایید.
  • اصطلاح Son-i keu-da - 손이 크다 به صورت تحت اللفظی به معنی "دست ها بزرگ هستند" است. اما این عبارت در اصل به کسی اشاره دارد که بیش از حد سخاوتمند یا دست و دل باز است. فرض کنید آخر هفته به دیدن مادربزرگتان می‌روید؛ اگر او انواع غذاها را برای شما تدارک دیده باشد که بتوان با آنها کل یک دهکده را سیر کرد، می‌توانید عبارت مذکور را برای اشاره به او به کار ببرید.

 

کلام پایانی

حال که می‌دانید چگونه به قسمت های مختلف بدن خود به زبان کره ای اشاره کنید؛ می‌توانید با مرور این کلمات و به خاطر سپردن آنها شرایط زندگی در کره جنوبی را برای خودتان آسان نمایید. علاوه بر این قادر خواهید بود تا به راحتی به تماشای سریال مورد علاقه خود بنشینید و یا در مواجهه احتمالی با یک فرد کره ای زبان بهتر بتوانید با وی مکالمه داشته باشید.