10 کتاب جنگی بی نظیر برای آشنا شدن با نبردهای بزرگ جهان

فرقی نمی‌کند به کدام موضوع جنگی علاقمند باشید؛ چون می‌توانید آثار مورد علاقه خود را از میان ده‌ها کتاب که درباره شخصیت‌های تاریخی مانند ناپلئون، هیتلر و برخی از رهبران اتحاد جماهیر شوروی نوشته شده‌اند انتخاب کنید.

پس اگر آماده‌اید تا افق‌‌های ادبی خود را گسترش دهید و با بهترین کتاب های جنگی طول تاریخ آشنا شوید؛ حتماً تا پایان این مطلب با شبکه مترجمین راستین بمانید تا با آثاری آشنا شوید که کتابخانه شما را متحول می‌کنند.

 

برترین کتاب های جنگی جهان

تاریخ نظامی موضوعی جذاب است. امکان دارد شما به داستان‌هایی در مورد جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا علاقمند باشید یا بخواهید کتاب‌هایی در مورد جنگ داخلی ایالات متحده، جنگ جهانی اول، جنگ ویتنام و یا جنگ جهانی دوم بخوانید. پس آثار زیر می‌توانند در این زمینه شما را هیجان زده کنند.

 

1. هنر رزم (The Art of War) - سون تزو

هنر رزمکتاب "هنر رزم" اثر سون تزو (Sun Tzu) هزاران سال پیش منتشر شده است. قدمت این کتاب به نخستین روزهای امپراتوری چین بر می‌گردد؛ اما امروزه هنوز هم مورد علاقه منتقدان است. این اثر در اصل یک رساله نظامی جامع است که به بررسی اصول جنگ می‌پردازد.

حتی با وجود اینکه فناوری از زمان انتشار این کتاب پیشرفت چشمگیری داشته است؛ اما هنوز هم این اثر توسط فرماندهان ارتش و افراد عادی خوانده می‌‌شود، زیرا تقریباً در مورد همه چیز، از آمادگی اولیه برای جنگ گرفته تا نحوه آماده کردن تدارکات نظامی و چگونگی پیروز شدن در نبرد قبل از شروع آن صحبت می‌کند. در نتیجه "هنر رزم" یکی از مهم ترین کتاب های جنگی طول تاریخ حتی در دوران مدرن است.

 

2. توپ های ماه اوت (The Guns of August) - باربارا تاکمن

"توپ های ماه اوت" کتابی جذاب است که توسط باربارا تاکمن (Barbara Tuchman) نوشته شده و در مورد ماه اول جنگ جهانی اول صحبت می‌کند. نویسنده در این اثر به تفصیل در مورد مهم‌ترین رویدادهای آغازین جنگ جهانی اول می‌نویسد و به نحوه شکل گیری یک نبرد سنگر به سنگر می‌پردازد. وی در این کتاب نشان می‌دهد که چگونه پیوستن کشورهای متحد به هم باعث شکل گیری یک درگیری نظامی عظیم شد که در اصل پیامد تصمیمات اتخاذ شده توسط صاحبان قدرت‌های بزرگ بود.

 

3. جنگ و صلح (War and Peace) - لئو تولستوی

کتاب "جنگ و صلح" اثر لئو تولستوی (Leo Tolstoy)، هنوز هم به عنوان یکی از بزرگترین رمان های جنگی طول تاریخ مورد احترام است. داستان این رمان در مورد عصر ناپلئون است. در آن زمان ناپلئون در تلاش بود تا جهان آزاد را به تسخیر خود در بیاورد. وی از قبل اکثریت قریب به اتفاق اروپای غربی را فتح کرده و متحدان خود را برای حمله به روسیه گردهم آورده بود.

درست زمانی که به نظر می‌رسید همه چیز برای تسخیر روسیه آماده است؛ جنگ بورودینو (Battle of Borodino) در سال 1812 رخ داد. رمان جنگ و صلح یکی از بهترین روایت‌ها را در مورد این نبرد ارائه می‌دهد. این کتاب در مورد چگونگی کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار سرباز و رنج مردم غیرنظامی صحبت می‌کند، و نشان می‌دهد که روسیه با کمک زمستان توانست فرانسویان مهاجم را به عقب براند.

 

جنگ و صلح

 

4. زنگ ها برای که به صدا در می آیند (For Whom the Bell Tolls) - ارنست همینگوی

قبل از اینکه ارنست همینگوی (Ernest Hemingway) یک نویسنده ادبی مشهور شود؛ به عنوان راننده آمبولانس در جنگ جهانی اول خدمت می‌کرد. او براساس تجربیات خود در جنگ، چندین کتاب در این زمینه نوشته که "زنگ ها برای که به صدا در می آیند" یکی از بهترین آثارش در این زمینه است.

این رمان درباره رابرت جردن، داوطلب یک واحد چریکی جمهوری ‌خواه است که در طول جنگ داخلی اسپانیا شاهد وقایع دلخراشی است. جردن برای استفاده از دینامیت آموزش دیده و وظیفه دارد یک پل را در هنگام حمله به یک شهر بزرگ منفجر کند. این رمان جنگی نگاهی به نحوه خدمت در یک جنگ بزرگ و تأثیر آن بر سایر افراد درگیر می‌اندازد، و تصویر واضحی از زندگی در خط مقدم جنگ را به تصویر می‌کشد.

 

5. سلاخ خانه شماره 5 (Slaughterhouse-Five) - کورت ونه گات

سلاخ خانه شماره 5بی‌شک کتاب "سلاخ خانه شماره 5" مشهورترین اثر کورت ونه گات (Kurt Vonnegut) است. این کتاب یک رمان علمی تخیلی است که به شدت ضد جنگ است و هدف آن ترسیم تصویری واضح از تاثیرات جنگ بر مردم و جوامع است. این تاثیرات تنها شامل پیامدهای جسمی نمی‌شود؛ بلکه اثرات روانی را نیز در بر می‌گیرد. این کتاب به صورت مفصل به زندگی بیلی پیلگریم می‌پردازد که در اواخر جنگ جهانی دوم توسط آلمان نازی دستگیر و زندانی می‌شود.

ونه کات در طول کتاب، در مورد زندگی بیلی قبل و بعد از جنگ صحبت می‌کند. موضوع اصلی داستان این است که همه شخصیت‌‌ها از جمله بیلی پیلگریم، فارغ از اینکه آیا تا پایان جنگ زنده می‌مانند یا خیر، آسیب‌های مزمن و مادام ‌العمری را به دلیل خدمت در جنگ متحمل می‌شوند. این اثر با وجود اینکه گیرا است؛ اما بر بدترین جنبه‌های جنگ تمرکز دارد.

 

6. شب (Night) - الی ویزل

"شب" رمان جنگی قدرتمندی است که به قلم الی ویزل (Elie Wiesel) منتشر شده است. این کتاب درباره دوران زندگی او در آشویتس (Auschwitz)، اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم است. ویزیل سال‌های 1944 و 1945 را در دو اردوگاه آشویتس و بوخن والد (Buchenwald) سپری کرد. با وجود اینکه سربازان متفقین سرانجام این اردوگاه‌ها را آزاد کردند؛ اما میلیون‌ها نفر در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها جان خود را از دست دادند. خواندن کتاب‌هایی از این دست، یکی از بهترین راه‌‌ها برای درک بهتر جنایت آلمان نازی است.

 

7. ایلیاد (The Iliad) - هومر

اگر دوست دارید یک اثر کلاسیک بخوانید؛ ایلیاد نوشته هومر (Homer) را فراموش نکنید. خیلی‌ها بر این اذعان دارند که این اثر یکی از بهترین داستان ‌های حماسی جهان و بهتر بگوییم یکی از بهترین کتاب های جنگی طول تاریخ است. اگر چه این کتاب هزاران سال پیش نوشته شده؛ اما هنوز هم تصویر واضحی از هیجان و شدت جنگ، استرس ناشی از آن و چگونگی مبارزه به تصویر می‌کشد. با وجود اینکه افسانه‌های زیادی در مورد سقوط تروآ وجود دارد؛ اما کتاب ایلیاد بیشتر بر خشم آشیل (Achilles)، معنای آن برای او و وحشت جنگ می‌پردازد.

 

ایلیاد

 

8. خاطرات شخصی گرانت ایالات متحده (The Personal Memoirs of U.S. Grant) - یولیسیز گرانت

یولیسیز گرانت (Ulysses Grant) در جنگ مکزیک - آمریکا شرکت کرد، اتحاد را بر علیه کنفدراسیون در جنگ داخلی آمریکا رهبری نمود، و پس از آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln) و اندرو جانسون (Andrew Johnson) دو دوره به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده خدمت کرد. با این وجود وی پس از پایان ریاست جمهوری با ورشکستگی مواجه شد، و نگران بود که خانواده‌اش تحت تاثیر این ماجرا قرار بگیرند؛ به همین دلیل خاطرات خود را با کمک مارک تواین (Mark Twain) نوشت. این عمل در قرن نوزدهم چندان رایج نبود.

هر چند اکثر خاطرات ریاست جمهوری او در این کتاب مملو از اغراق و حقایق نصفه نیمه هستند؛ اما حتی توسط برخی از دشمنان آمریکا، از جمله ایسوروکو یاماموتو (مسئول حمله به پرل هاربر) نیز این کتاب مورد تکریم قرار گرفته است. احتمالاً این اثر پیش زمینه‌ای برای افرادی مانند بوش و اوباما بوده و آنها را تشویق کرده تا همانند گرانت خاطرات خود را به رشته تحریر در بیاورند.

 

9. فرشتگان قاتل (The Killer Angels) - مایکل شارا

فرشتگان قاتلنبرد گتیسبرگ (Battle of Gettysburg) یکی از مهم‌ترین جنگ‌های ایالات متحده است و تنها باری بود که کنفدراسیون را تا مرز پیروزی پیش برد. کتاب "فرشتگان قاتل" اثر مایکل شارا (Michael Shaara) داستان نبرد گتیسبرگ را توسط مهمترین بازیگرانش روایت می‌کند. برخی از فصل‌های آن از دیدگاه اول شخص یعنی افرادی مانند جاشوا چمبرلین (Joshua Chamberlain)، جان بوفورد (John Buford)، رابرت ای. لی (Robert E. Lee)، جیمز لنگستریت (James Longstreet) و جرج پیکت (George Pickett) روایت می‌شوند.

این کتاب حماسی گسترده و پراکنده به بررسی روزهای سرنوشت ‌ساز جنگ در ژوئیه 1863 می‌‌پردازد و به خواننده نشان می‌دهد که چگونه انتخاب‌‌های فردی فرماندهان مهم نظامی، نه تنها مسیر نبرد، بلکه مسیر جنگ را نیز تعیین می‌‌کند.

 

10. آنچه با خود حمل می کردند (The Things They Carried by) - تیم اوبراین

کتاب "آنچه با خود حمل کردند" نوشته تیم اوبراین (Tim O’Brien) مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه به هم پیوسته است که به بررسی تجربیات سربازان آمریکایی در طول جنگ ویتنام می‌پردازد. خود اوبراین در این نبرد شرکت کرده و در آن آسیب دیده است. او در نوشته‌هایش مضامین جنگ، مرگ و عشق را بررسی می‌کند که سربازان از نظر جسمی و روحی با آنها مواجه هستند.

اوبراین در این کتاب جنگی معروف و تا حدودی بحث برانگیز، حقایق ناشی از تجربیات خود در نبرد را با عناصر داستانی ترکیب کرده است. در واقع این اثر یک مطالعه قدرتمند و هیجان انگیز در مورد تاثیرات جنگ بر سربازان و اطرافیان آنهاست. در ضمن اوبراین کتاب محبوب "اگر در یک منطقه جنگی بمیرم (If I Die in a Combat Zone)" را نیز نوشته است.

 

کلام پایانی در مورد بهترین کتاب های جنگی تاریخ

جنگ اتفاق خوشایندی نیست؛ ولی ماجراها و داستان‌های رخ داده در آن عبرت آموز است. نویسندگان کتاب های جنگی نیز سعی دارند به سهم خود رخداد نبردهای بزرگ را تشریح کنند تا آیندگان از آنها درس بگیرند. این گفتار نیز کوشید بهترین کارهای این نویسندگان را معرفی نماید تا شما بهتر حقایق تلخ جنگ را درک کنید. اگر شما هم تاکنون رمان یا اثری در این حوزه خوانده‌اید و ارزش معرفی دارد؛ لطفاً به لیست بهترین کتاب های جنگی این مقاله اضافه نمایید.