12 نویسنده اوکراینی مشهور و برتر تاریخ

اوکراین تاریخچه عجیبی دارد که با جنگ، اشغال و انقلاب عجین شده است. از آن زمان تاریخ این کشور، یک سنت ادبی به راه افتاده که تلاش می‌کند مبارزات و فرهنگ مردم ستمدیده را به تصویر بکشد. این تاریخچه ادبی را شاعران، مقاله نویسان و داستان ‌نویسانی ساخته‌اند که آثار آنها ارزش مطالعه را دارد. در اینجا نیز همانند دیگر فرهنگ‌های جهان، مطالعه آثار نویسندگان اوکراینی به شما کمک می‌کند تا بیشتر با فرهنگ مردم این سرزمین آشنا شوید.

 

برجسته ترین نویسندگان اوکراینی

پس بیایید در این گفتار شبکه مترجمین راستین با هم در دنیای ادبیات اوکراین غرق شویم و نگاهی به آثار نویسندگان برتر این مرز و بوم بیندازیم. خواندن کتاب‌ها و رمان‌ها از عصر تزارها گرفته تا دوران اتحاد جماهیر شوروی و اوکراین مدرن، حس و حال بی نظیری از تاریخ مردم این کشور را به شما القاء می‌کند.

 

1. سرهی ژادان (Serhiy Zhadan)

سرهی ژادانسرهی ژادان شاعر و مقاله نویس معاصر اوکراینی است. وی در شهر خارکیف (Kharkiv) به دنیا آمده، و تاکنون بیش از 12 کتاب شعر و 7 رمان به نام خود منتشر کرده است. او حتی در دوران ناراحتی‌های سیاسی و جنگ اخیر نیز برای حفظ فرهنگ اوکراین از هیچ تلاشی دریغ نکرده است. "یتیم خانه (Orphanage)" یکی از جدیدترین آثار منثور ژادان است که به آسیب‌های انسانی جنگ اخیر شرق کشورش می‌پردازد. بین النهرین (Mesopotamia)، وروشیلوگراد (Voroshilovgrad) و آنارشی در اوکراین (Anarchy in the UKR) از دیگر آثار شاخص سرهی ژادان به شمار می‌آیند.

 

2. اوکسانا زابوژکو (Oksana Zabuzhko)

اوکسانا زابوژکو یک نویسنده معاصر اوکراینی است که در زمینه نوشتن اشعار، داستان‌ها و کتاب‌های غیر داستانی فعالیت می‌کند. در ضمن او به عنوان یک فعال سیاسی نیز شناخته می‌شود که بر علیه قوانین مالیات بر کتاب و جنبش‌های سیاسی مشابهی که به فرهنگ مردم اوکراین آسیب می‌زنند، مبارزه می‌کند. وی در سال 1960 متولد شده و در سال 1987 با مدرک دکترا از دانشگاه شفچنکو کیف (Kyiv Shevchenko University) فارغ التحصیل گردیده است.

یکی از رمان‌های زابوژکو به نام موزه اسرار متروک (The Museum of Abandoned Secrets) که در سال 2009 منتشر شد؛ از هر نظر اثری شگفت انگیز است و موفق‌ترین کتاب سال‌های اخیر به زبان اوکراینی محسوب می‌شود. این اثر در اصل کتابی زندگینامه‌ای است که تاریخ مردم کشورش را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

3. آندری کورکف (Andrey Kurkov)

آندری کورکف تاکنون 19 رمان را نوشته و در سال 2009 برنده جایزه بین المللی بوکر گردیده است. او در سال 1967 در روسیه متولد شد و بعدها به کیف نقل مکان کرد. وی در کتاب‌هایش موضوعات سیاسی را با زبان طنز مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی از آثار او به نام مرگ و پنگوئن (Death and the Penguin) در حال حاضر به 37 زبان زنده دنیا ترجمه شده و در 65 کشور جهان منتشر گردیده است. کتاب زنبورهای خاکستری (Grey Bees) یکی دیگر از آثار معروف کورکف است که داستان زندگی یک زنبوردار را در میان خشونت‌های سیاسی اوکراین بازگو می‌کند.

 

اوکسانا زابوژکو

 

4. تاراس شوچنکو (Taras Shevchenko)

تاراس شوچنکو در سال 1814 در کیف به دنیا آمد و پس از 47 سال زندگی در سن پترزبورگ درگذشت. او جزء اولین نویسندگانی است که پایه و اساس سنت‌های ادبیات اوکراین را پایه گذاری کرده‌اند. وی آثار خود را به دو زبان اوکراینی و روسی نوشته است. او به دلیل تمسخر دودمان رومانوف در سال 1845 تبعید شد، و به دلیل بیماری‌هایی که در تبعید به آنها مبتلا شد خیلی زود درگذشت. شوچنکو بیشتر به خاطر اشعارش معروف شد؛ تمام آثار او در مجموعه کوبزار (Kobzar) جمع آوری شده‌اند.

 

5. یوری آندروخویچ (Yuri Andrukhovych)

یوری آندروخویچ در سال 1960 در استانیسلاو (Stanislav) به دنیا آمد و در سال 1982 از آکادمی چاپ اوکراین (Ukrainian Printing Institute) فارغ التحصیل شد. او در اواسط دهه 1980 به دلیل عضویت در گروه شاعران بو - با - بو (Bu-Ba-Bu) به شهرت رسید.

آندروخویچ پس از انتشار چندین مجموعه شعر، با نوشتن داستان‌های کوتاه، فیلم نامه و مقاله به نوشتن نثر روی آورد. او بسیاری از آثار معروف ادبیات جهان از جمله هملت (Hamlet) را به زبان اوکراینی ترجمه کرده است. "مسکویاد (The Moscoviad)" یکی از مشهورترین کارهایش است که با زبان کمدی به کشف شادی‌های دوران جوانی می‌پردازد.

 

 

6. ناتالیا کوبرینسکا (Nataliya Kobrynska)

ناتالیا کوبرینسکا یک فمینیست اجتماعی و نویسنده اهل اوکراین بود که در سال 1851 به دنیا آمد و تا سال 1920 به زندگی ادامه داد. او بیشتر در زمینه نوشتن داستان‌های کوتاه و رمان فعالیت می‌کرد. در ضمن بسیاری از داستان‌های کوتاه نویسندگان زن کشورش را به هم پیوند داد و بر روی ترجمه انگلیسی آنها کار کرد. یکی از آثار کوبرینسکا به نام روح زمان (The Spirit of the Times) در سال 1998 به انگلیسی ترجمه شد، و پس از آن دو کار دیگرش به نام گرمای بچه ها (Warm the Children) و اٌ سان (O Sun) به زبان انگلیسی برگردانده شدند. این مجموعه‌ها برخی از بهترین آثار او را به نمایش می‌گذارند.

 

7. لس پودرویانسکی (Les Podervianskyi)

لس پودرویانسکی شاعر و نمایشنامه نویس اهل اوکراین است. نمایشنامه‌های کوتاه او مملو از هزلیات و فحاشی هستند، و در میان روشنفکران کیف طرفداران زیادی دارند. یکی از آثار معروف پودرویانسکی بازخوانی هملت در قالب طنز است که در آن شوروی را به باد تمسخر گرفته است.

 

8. لیوبکو درش (Liubko Deresh)

لیوبکو درش لیوبکو درش که در سال 1984 در شهر لووف (Lviv) متولد شده؛ در زمینه نوشتن رمان و داستان فعالیت می‌کند. وی یکی از نمایندگان برجسته ادبیات اوکراین در دوران پسا شوروی به شمار می‌آید. یکی از رمان‌های او به نام کولت (Kult) که در سال 2011 منتشر گردید؛ در مورد چگونگی تلاش جوانان اوکراینی برای یافتن حال و هوای فرهنگی خود پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی صحبت می‌کند.

 

9. واسیل شکلیار (Vasyl Shkliar)

واسیل شکلیار یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین نویسندگان معاصر اوکراینی است که بسیاری از آثار او فرهنگ مدرن کشورش را به تصویر می‌کشند. وی در سال 2011 برنده جایزه شوچنکو (Shevchenko) شده است. به دلیل محبوبیت شکلیار بسیاری از کارهای او به زبان انگلیسی ترجمه شده‌اند. کتاب راه ریون (Raven’s Way) که در سال 2009 منتشر شد یکی از این موارد است؛ این کتاب داستان شورشیانی را روایت می‌کند که در دهه 1920 سعی داشتند با ارتش اشغالگر به مبارزه بپردازند.

 

یوری آندروخویچ

 

10. لسیا یوکراینکا (Lesya Ukrainka)

لسیا یوکراینکا در سال 1871 به دنیا آمد و یکی از معدود نویسندگان زن تاریخ اوکراین محسوب می‌شود. او یک فمنیست بود و به خاطر نوشتن اشعار و نمایشنامه‌هایش شهرت بسیار زیادی داشت. بیشتر قطعات منثور وی شامل افسانه‌ها، داستان‌های و روایت‌های زندگی روستایی هستند که در نهایت همگی به ترانه‌های فولکلور تبدیل شده‌اند.

بسیاری از آثار شاعرانه یوکراینکا در قالب مجموعه روح شعله (Spirit of Flame) به زبان انگلیسی ترجمه گردیده‌اند. اشعار وی با وجود سختی‌های زندگی، مشکلات سیاسی و نگرانی‌های بهداشتی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کرد؛ دیدگاه بسیار خوشبینانه‌ای نسبت به زندگی دارند.

 

11. ایلیا کامینسکی (Ilya Kaminsky)

ایلیا کامینسکی یک شاعر کم شنوای اوکراینی است که در سال 1977 متولد شده، و یکی از معروف‌ترین آثارش به نام جمهوری ناشنوایان (Deaf Republic) گویای وضعیت جسمانی وی است. به گفته منتقدان این کتاب منتشر شده در سال 2019، بهترین اثر کامینسکی است، و نمایشنامه‌ای را در دو پرده به تصویر می‌کشد که در آن کشوری بحران زده، و درگیر سانسور و بی‌تفاوتی به نمایش در می‌آید. بی بی سی در سال 2019 او را به عنوان یکی از "12 هنرمندی که دنیا را تغییر داده‌اند" معرفی کرد.

 

12. ولودیمیر آرنیف (Volodymyr Arenev)

ولودیمیر آرنیف نام مستعار نویسنده داستان های علمی تخیلی به نام ولودیمیر پوزی (Volodymyr Puziy) است. او در سال 1978 در کیف به دنیا آمده و تا به امروز در آنجا زندگی می‌کند. آثار وی شامل چندین رمان فانتزی و مجموعه داستان کوتاه هستند. هر چند آثار زیادی به نام ولودیمیر آرنیف نوشته شده‌اند؛ اما تعداد کارهای ترجمه شده او به زبان انگلیسی بسیار اندک هستند. در عوض بخشی از فعالیت‌های وی مانند رمان Souluary به زبان روسی ترجمه شده‌اند.

 

کلام پایانی در خصوص نویسندگان اوکراینی

نویسندگان اوکراینی بیشتر آثارشان درگیر مسائل سیاسی بوده و همیشه تلاش کرده‌اند تا با مطرح کردن موضوعاتی از این دست، داستان‌های خود را پیش ببرند و خوانندگان را سرگرم کنند. پس کسانیکه به دنبال اینگونه آثار هستند؛ شاید با خواندن کتاب‌های برتر نویسندگان اوکراین که در این مطلب به بخشی از آنها اشاره کردیم به جذابیت خاصی دست یابند.