بهترین کتاب های جنایی واقعی؛ 20 رمان قتل و معما

خیلی‌ها از خواندن داستان های پلیسی و جنایی سیر نمی‌شوند، و رمان‌های این ژانر خوراکشان است. آنها اغلب داستان‌های واقعی یا حداقل نوشته شده براساس واقعیت را دنبال می‌کنند؛ چون تمایل دارند تا با نحوه رخداد یک جنایت آشنا شوند و ماجرا را از نگاه افراد مختلف ببینند. پس همیشه به دنبال بهترین آثار این حوزه هستند؛ بنابراین بیایید در این گفتار شبکه مترجمین راستین با هم نگاهی به برخی از بهترین کتاب های جنایی واقعی بیاندازیم.

 

جذاب ترین کتاب های جنایی واقعی تمام دوران

آیا به دنبال بهترین کتاب های جنایی واقعی تاریخ می‌گردید؟ به شما توصیه می‌کنیم ادامه این مطلب را تا انتها بخوانید؛ زیرا قصد داریم در اینجا شما را با بهترین رمان های این ژانر آشنا کنیم.

 

1. ترانه دژخیم (The Executioner’s Song) - نورمن میلر

ترانه دژخیمدر کتاب ترانه دژخیم (2012)، جرم شخصیت اصلی داستان قتل است که نسبتاً واضح و آشکار رخ داده است. با وجود اینکه این اتفاق به خودی خود جالب است؛ اما آرزوی قاتل یعنی گری گیلمور، در کانون توجه آن قرار دارد، چون او می‌خواهد هر چه سریع‌‌تر اعدام شود. اما همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود؛ زیرا زندگی او توسط نورمن میلر (Norman Mailer) به گونه‌ای روایت می‌شود که نه تنها به جنایت، بلکه به زندگی اولیه او نیز می‌پردازد. این کتاب با دیدگاهی طنز به مرگ نگاه می‌کند و از این جهت جالب توجه است که ماجرای آن با احیا شدن مجازات اعدام در ایالات متحده رخ می‌دهد.

 

2. زودیاک (Zodiac) - رابرت گری اسمیت

زودیاک قاتل یکی از بدنام ترین قاتلان تاریخ ایالات متحده است. کتاب زودیاک (1986) نوشته رابرت گری اسمیت (Robert Graysmith) به مجموعه‌ای از قتل‌های وحشتناک می‌پردازد که در طول دهه‌های 1960 و 1970 در کالیفرنیای شمالی رخ داده‌اند.

گری اسمیت یک کاریکاتوریست بود که در آن زمان برای روزنامه سان فرانسیسکو کرونیکل (San Francisco Chronicle) کار می‌کرد. بعدها زودیاک نامه‌هایی را به دفتر روزنامه ارسال کرد که منجر به افشا شدن یک راز پنجاه ساله شدند. این کتاب به تاثیر اینگونه حوادث بر جوامع محلی، نظریه‌های مختلفی که از این حوادث پر رمز و راز منتج می‌شوند و چگونگی آشکار شدن تحقیقات در این زمینه می‌پردازد. این اثر برای افرادیکه از کاوش در پرونده‌های مختومه لذت ببرند، بسیار عالی است.

 

در کمال خونسردی

 

3. در کمال خونسردی (In Cold Blood) - ترومن کاپوتی

ترومن کاپوتی (Truman Capote) یکی از برترین نویسندگان جنایی واقعی طول تاریخ است. کتاب در کمال خونسردی (1994) از بسیاری از جهات باعث تشکیل ژانری شد که امروزه بسیاری از مردم آن را می‌شناسند و به آن علاقه دارند. این داستان به بررسی یک قتل چهارگانه می‌‌پردازد که در کانزاس اتفاق می‌افتد و شهر را کاملاً به هم می‌ریزد.

اگر چه پرونده "در کمال خونسردی" نسبتاً ساده است و به سرعت بسته می‌شود؛ اما روانشناسی پشت آن ارزش بررسی و کاوش را دارد. این رمان براساس مصاحبه با قاتلان، تحقیق در مورد قربانیان و کاوش در مورد چگونگی وقوع این پرونده نوشته شده است و راهی عالی برای آشنایی بیشتر مردم با این ژانر منحصر به فرد است.

 

4. نیمه شب در باغ خیر و شر (Midnight in the Garden of Good and Evil) - جان برنت

رمان نیمه شب در باغ خیر و شر (1999) یکی از بهترین کتاب های جنایی واقعی طول تاریخ محسوب می‌شود. این اثر جان برنت (John Berendt) به خاطر تصاویر واضح، سبک جامع و توانایی پرداختن به پس زمینه تاریخی که جنایت در آن اتفاق افتاده معروف شده است. این داستان درباره قتل یک گارد محافظ (اسکورت) است که توسط یک تاجر محلی کشته می‌شود و چهار دادگاه را پشت سر می‌گذارد. از طرف دیگر، رویکرد ساکنان این منطقه و واکنش آنها به این جنایت، در نهایت باعث جذابیت قصه می شود.

 

5. غریبه ای کنار من (The Stranger Beside Me) - آن رول

غریبه ای کنار مندر طول تاریخ ایالات متحده، قاتلان سریالی زیادی وجود داشته‌اند که تد باندی (Ted Bundy) یکی از معروفترین آنهاست. آن رول (Ann Rule) یکی از نزدیکترین دوستان باندی بوده و این کتاب را درباره او نوشته است. کتاب غریبه ای کنار من (2008) قصد دارد نگاهی متفاوت به تد باندی به عنوان یک محکوم به قتل بیندازد.

نویسنده در این اثر می‌گوید که قبل از سال 1974 یعنی زمانیکه ارتباطش با باندی قطع شد؛ برای مراقبت از فرزندانش به او اعتماد می‌کرده است. اگر چه کاملاً مشخص است او نمی‌خواهد اعتراف کند که باندی توانایی انجام این جنایت‌ها را داشته یا خیر؛ اما رمان به خودی خود نشان می‌دهد شناخت کسی که چنین جنایت‌های فجیعی را مرتکب می‌شود، چگونه است و چه احساسی دارد.

 

6. هرج و مرج (Helter Skelter) - وینسنت باگلیوسی

جامعه همواره تمایل دارد به جنایات فجیع آب و تاب بدهد. یکی از بهترین نمونه‌ها در این زمینه، قتل های خانواده منسون است که در قرن بیستم رخ داده‌اند. در این باره اثری توسط وینسنت باگلیوسی (Vincent Bugliosi) که مسئول تعقیب قضایی خانواده منسون در سال 1970 بود، نوشته شده است. او در کتاب هرج و مرج (2001) سعی دارد با تمرکز بر تحقیقات اولیه، دستگیری‌ها و محکومیتی که پس از وقوع این جنایت‌ها رخ می‌دهد، سوابق این پرونده را با توجه به روال وقوع ماجراها تهیه کند.

 

7. شکارچی ذهن (Mindhunter) - جان ای داگلاس

شاید این نام برای خیلی‌ها آشنا باشد؛ زیرا سریالی با همین عنوان از این رمان اقتباس شده و اکنون در نتفلیکس در دسترس است. این کتاب توسط یکی از ماموران سابق اف بی آی (FBI) به نام جان ای داگلاس (John E. Douglas) نوشته شده که در آن نگاهی به نحوه توسعه پروفایل‌های جنایی توسط اف بی آی می‌اندازد. کتاب شکارچی ذهن (1995) به بررسی یکی از بدنام ترین قاتلان طول تاریخ می‌پردازد و توضیح می‌دهد که چگونه پلیس می‌‌تواند از این پروفایل‌ها برای دستگیری مجرمان استفاده کند.

 

شکارچی ذهن

 

8. دزد ارکیده (The Orchid Thief) - سوزان اورلئان

بسیاری از مردم عاشق خواندن کتاب‌هایی در مورد جنایت‌های واقعی هستند؛ اما در عوض از جزئیات قتل‌های وحشتناک غافل می‌شوند. داستان دزد ارکیده (2000) در جنوب فلوریدا می‌‌گذرد. سوزان اورلئان (Susan Orlean) در این اثر تحقیقات زیادی انجام می‌دهد، و آن را با روایت‌های زیبا درهم می‌آمیزد و بر نحوه دستگیری شکارچیان ارکیده تمرکز می‌کند. ارکیده‌‌ها گل‌های زیبایی هستند که پرورش آنها بسیار سخت و چالش برانگیز است؛ به همین دلیل نابودی تمام آنها بسیار ناامید کننده و غیرقابل تحمل است. هر چند این کتاب ممکن است مانند دیگر آثار جنایی یک قتل واقعی را توصیف نکند؛ اما مانند آنها متقاعد کننده و جالب است.

 

9. روزنامه نگار و قاتل (The Journalist and the Murderer) - جانت مالکوم

این کتاب به بررسی واقعه‌ای می‌پردازد که در کارولینای شمالی رخ داده است. کتاب روزنامه نگار و قاتل (1990) پرونده‌ای را روایت می‌کند که در آن یک زن باردار و دو فرزندش با چاقو کشته می‌شوند. شوهر زن از این مهلکه جان سالم به در می‌برد و به سرعت به مظنون شماره یک تبدیل می‌گردد.

این مرد تصمیم می‌گیرد با نویسنده‌ای که شرح زندگی او را منتشر کرده است همکاری کند تا این به صورت بتواند خود را ببخشد. جانت مالکوم (Janet Malcolm) به این موضوع می‌پردازد که چگونه روزنامه نگار وانمود می‌کند این مرد بی گناه هست؛ قبل از اینکه هیچگونه راهی برای اثبات گناهکار بودن او ارائه دهد.

 

10. تیری در قلب (Shot in the Heart) - میکال گیلمور

کتاب تیری در قلب (1995) داستان میکال گیلمور را روایت می‌کند که به همراه یک قاتل بزرگ می‌شود. خیلی‌‌ها می‌خواهند بدانند چه چیزی در دوران کودکی فرد باعث می‌شود تا کسی قاتل شود. هر چند ذات فرد و نحوه تربیت او در شکل گیری شخصیت قاتل نقش دارند؛ اما میکال گیلمور (Mikal Gilmore) در این کتاب جنایی واقعی درباره نحوه فرار او از سرنوشت برادرش صحبت می‌کند. او در اینجا به توصیف سوء استفاده‌ها و اعتیادی می‌پردازد که او و برادرش در خانه متحمل شده‌اند. اگر چه این اثر ساده و سر راست نیست؛ اما برای کسانیکه دوست دارند با نحوه شکل گیری شخصیت شرورترین جنایتکاران تاریخ آشنا شوند بسیار مناسب است.

 

11. زیر پرچم بهشت (Under the Banner of Heaven) - جان کراکائر

زیر پرچم بهشتاکثر متخصصان جرم شناسی تازه کار، چیزهای زیادی از جان کراکائر (Jon Krakauer) آموخته‌اند. وی در کتاب زیر پرچم بهشت (2004)، داستان زندگی یک خانواده مورمون را روایت می‌کند که خواهر شوهر خودشان و فرزندش را به قتل می‌رسانند و معتقدند خدا به آنها دستور داده این کار را انجام دهند.

این داستان بسیار رعب آور و ترسناک است؛ اما در اصل قصد دارد به دین مورمونیسم (Mormonism) و عناصر بحث ‌برانگیز موعظه‌های آن و تاثیری که این موعظه‌ها بر جامعه بشریت دارند، بپردازد. به عنوان مثال نشان می‌دهد وجود افرادیکه از نظر ذهنی ثبات ندارند و معتقدند که خدا با آنها صحبت می‌کند تا چه اندازه ممکن است برای جامعه فاجعه ‌بار و خطرناک باشد.

 

12. مکان های تاریک من (My Dark Places) - جیمز الروی

نویسنده در کتاب مکان های تاریک من (1997) به بررسی مسیری می‌‌پردازد که برای پیدا کردن قاتل مادرش طی می‌کند. پرونده قتل مادر او چندین دهه پیش مختومه شده است؛ اما جیمز الروی (James Ellroy) هرگز از تلاش برای کشف اینکه چه کسی مادرش را کشته دست بر نمی‌دارد. او حتی یک کارآگاه خصوصی را در لس آنجلس استخدام می‌کند تا به او در حل این پرونده کمک نماید.

با وجود اینکه کتاب بیشتر بر نحوه حل و فصل این پرونده تمرکز دارد؛ اما در هنگام مرور خاطرات نویسنده، جزئیاتی از دوران کودکی او را فاش می‌کند. حتی وقتی جیمز سعی می‌کند بفهمد چه کسی مادرش را کشته است؛ به این فکر می‌‌کند که واقعاً مادرش تا چه اندازه برایش اهمیت داشته است.

 

مرد بی گناه

 

13. مرد بی گناه (The Innocent Man) - جان گریشام

جان گریشام (John Grisham) یکی از مشهورترین نویسندگان ژانر داستانی است؛ اما او کتاب مرد بی گناه (2012) را در ژانر غیر داستانی نوشته است. تمرکز این اثر جنایی روی فردی است که به اشتباه محکوم شده، و به جرم قتل به یک پیشخدمت جوان محکوم می‌شود. با وجود اینکه شخصی که به اشتباه محکوم شده یک فرشته نیست؛ اما این رمان جنایی سعی می‌کند به چگونگی سوء استفاده پلیس از شواهد و استیصال آنها بپردازد که باعث می‌شود آنقدر یک بیگناه را تحت فشار قرار دهند تا به گناه نکرده اعتراف کند. او در نهایت در سال 1988 به اعدام محکوم شد؛ اما آیا رای دادگاه تغییر کرده است؟

 

14. کلمباین (Columbine) - دیو کالن

قتل عام مدرسه کلمباین در قرن بیستم، یکی از ویرانگرترین رویدادها در تاریخ ایالات متحده است. کتاب کلمباین (2010) بر آنچه بر شهر، قبل، حین و بعد از وقوع این اتفاق رخ می‌دهد، تمرکز دارد. دیو کالن (Dave Cullen) به تجربیات قربانیان و برنامه‌ریزی دقیق قاتلان می‌پردازد. در ضمن به طرز وحشتناکی، آنچه در صحنه تیراندازی رخ داده را توصیف می‌کند و به همین دلیل تصویری ویرانگر را از یک تراژدی قابل پیشگیری روایت می‌کند. این داستان قدرتمند را باید همه بخوانند تا دلیلی شود برای جلوگیری از تکرار چنین وقایعی.

 

15. شیطان در شهر سفید (The Devil in the White City) - اریک لارسن

شیطان در شهر سفیدکتاب شیطان در شهر سفید (2004) درباره یکی از اولین قاتلان زنجیره‌ای است که پرونده او در تاریخ ایالات متحده ثبت شده است. نمایشگاه جهانی (World Exhibition) در سال 1893 در شیکاگو برگزار شد و به همین خاطر شیکاگو، شهر سفید نام گرفت.

در حالیکه شهر خود را برای استقبال از میهمانان در سراسر جهان آماده می‌کند؛ یک داروساز محلی تصمیم می‌گیرد تعدادی از مردم را در یک هتل محلی به قتل برساند. اریک لارسن (Erik Larson) به تلاش مقامات برای کشف این توطئه اشاره می‌کند که قبل از کشتن همه افراد حاضر در نمایشگاه، می‌خواهند جلوی او را بگیرند.

 

16. راهنمای زهرگیر (The Poisoner’s Handbook) - دبورا بلوم

کتاب راهنمای زهرگیر (2011) یک جنایت واقعی را توصیف می‌کند که در آن برخلاف دیگر رمان های جنایی خبری از چاقوکشی و تیراندازی نیست. دبورا بلوم (Deborah Blum) در این اثر نگاهی به سم شناسی می‌‌اندازد. داستان کتاب در اوایل قرن بیستم اتفاق می‌افتد و بر اتفاقاتی که در شهر نیویورک رخ می‌دهند، متمرکز است. در آن زمان چارلز نوریس تصمیم می‌گیرد با همکاری یک سم شناس محلی بفهمد که چگونه مردم در دوران ممنوعیت فروش مشروبات الکلی، مرتکب جنایات غیر عادی می‌شوند. داستان بر روی مونوکسید کربن، مسمومیت‌ها و الکل تمرکز دارد، و به مبنای علمی چگونگی فاش شدن قتل‌ها نیز می‌پردازد.

 

17. برادران (The Brothers) - ماشا گسن

حادثه بمب گذاری در ماراتن بوستون (Boston Marathon) در سال 2013 رخ داد. در این واقعه 5 نفر کشته و تعداد بی‌شماری زخمی گردیدند. دو برادر عامل حادثه به سرعت شناسایی و دستگیر شدند. کتاب برادران (2016) به اندیشه این دو برادر و اعتقادات آنها، و روانشناسی یک حمله تروریستی با انگیزه‌های سیاسی می‌پردازد.

ماجرای بمب گذاری بوستون هنوز در ذهن بسیاری از مردم تازه است. ماشا گسن (Masha Gessen) در این کتاب جنایی نگاهی درونی به نحوه وقوع این اتفاق و انگیزه عاملان آن می‌اندازد و بررسی می‌کند که چگونه می‌توان از تکرار چین فجایعی جلوگیری کرد.

 

راهنمای زهرگیر

 

18. پنج روز در یادبود (Five Days at the Memorial) - شری فینک

کتاب پنج روز در یادبود (2013) به ماجراهایی که در یک مرکز پزشکی محلی رخ می‌دهند می‌پردازند. این مرکز پس از طوفان کاترینا تحت استرس و فشار زیادی قرار دارد. ناگهان متخصصان و مدیران پزشکی این مرکز تصمیم می‌گیرند بیماران بستری که بیانیه عدم احیا (DNR) را امضا کرده بودند، از اولویت خارج کنند. این بدان معنی است که در صورت مرگ این افراد نباید آنها را احیاء کرد. حتی ممکن است اقداماتی برای تسریع مرگ آنها انجام شود. این اثر شری فینک (Sheri Fink) یک داستان آموزنده است که درس‌های زیادی برای گفتن دارد.

 

19. شیطان در بیشه (Devil in the Grove) - گیلبرت کینگ

شیطان در بیشهگیلبرت کینگ (Gilbert King) در رمان شیطان در بیشه (2013)، دادگاه یک پرونده جنایی در سال 1949 را روایت می‌کند. در آن زمان چهار مرد جوان آفریقایی- آمریکایی به تجاوز جنسی متهم شدند. متاسفانه یکی از آنها کشته شد و سه نفر دیگر توسط نیروهای پلیس محلی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

تورگود مارشال (Thurgood Marshall)، وکیل مشهور براون در برابر هیئت آموزش (Brown vs. Board of Education)، دفاع از این پرونده را برعهده گرفت. این پرونده به نقطه عطفی در تاریخ حقوق مدنی ایالات متحده تبدیل شد، و یکی از بهترین داستان های جنایی واقعی طول تاریخ را ساخت.

 

20. خون امت تیل (The Blood of Emmett Till) - تیموتی تایسون

بسیاری از مردم معتقدند که قتل به دست اوباش، به کتاب‌های تاریخی منتقل شده است. اما رمان خون امت تیل (2017) داستانی را روایت می‌‌کند که هنوز در ذهن بسیاری از مردم تازه است و به پرونده‌ای می‌پردازد که باعث تسریع کلیت جنبش حقوق مدنی آمریکا شد. با وجود اینکه امت تیل به نمادی برای بسیاری از مردم ایالات متحده بدل گشته؛ اما خیلی‌ها فراموش کرده‌اند وی پسری نوجوان بود که زندگیش ظالمانه از او گرفته شد. تیموتی تایسون (Timothy Tyson) در این اثر به بررسی عواقب شخصی و سیاسی پس از قتل او می‌پردازد.

 

کلام پایانی در مورد معروف ترین کتاب های جنایی واقعی

اگر به قفسه کتابفروشی‌ها نگاهی بیاندازید؛ با انبوهی از آثار جنایی و معمایی مواجه خواهید شد که همه آنها قصد دارند خوانندگان را با خود همراه سازند. با این حال فقط تعداد انبوهی به واسطه طرح داستان درست و استفاده از عناصر واقعی می‌توانند در رده بهترین کتاب های جنایی واقعی قرار گیرند. ما در این مطلب به بخشی از آنها اشاره کردیم؛ شما هم می‌توانید در بخش ثبت نظرات دیگر رمان‌های برتر این ژانر را معرفی نمایید.