10 نویسنده کره ای که خواندن کتاب هایشان لذت بخش است

بهترین نویسندگان کره جنوبی در جهان ادبی جایگاه متمایزی دارند؛ از اینرو کند و کاو در ادبیات این کشور، کلید رمزگشایی از آثار ادبی جهان است. چه در جستجوی داستان‌های علمی تخیلی باشید و چه بخواهید آثار بررسی کننده موضوعات اجتماعی را بخوانید؛ بهتر است از دیدگاه نویسندگان کره جنوبی به این مضامین نگاه کنید. زیرا آنها دارای دیدگاه‌‌های منحصر به ‌فرد و تند و تیزی هستند که اغلب مورد تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند.

 

برترین نویسندگان کره جنوبی

نویسندگان کره جنوبی اغلب آثار خود را به چندین زبان ارائه می‌دهند؛ بنابراین مردم سراسر جهان می‌توانند با آثار آنها ارتباط برقرار کنند. پس بیایید در ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین با 10 نویسنده برتر کره ای آشنا شویم.

 

1. سانگ یونگ پارک (Sang Young Park)

سانگ یونگ پارکسانگ یونگ پارک (متولد 1988) اولین بار پس از نوشتن داستان "در جستجوی پاریس هیلتون (Searching for Paris Hilton)" به دنیای ادبیات معروف شد و بعدها با نگارش داستان "اشک های یک هنرمند ناشناس (The Tears of an Unknown Artist)" که در سال 2018 منتشر شد؛ به نوشتن داستان‌های عامه پسند ادامه داد. اولین رمان انگلیسی پارک، "عشق در شهر بزرگ (Love in the Big City)" نام دارد که داستانی کمدی مربوط به دوران بلوغ است، و به مضامین خانواده، تنهایی و روابط می‌پردازد.

پارک در ابتدا کار خود را به عنوان یک نویسنده خلاق آغاز نکرد. او قبل از روی آوردن به نویسندگی، در دانشگاه سونگ کیون کوان (Sungkyunkwan University) در رشته روزنامه ‌نگاری و زبان فرانسوی تحصیل می‌کرد. وی پس از اینکه متوجه تمایل خود به نویسندگی خلاقانه شد؛ مسیر شغلی خود را تغییر داد و در برنامه کارشناسی ارشد نویسندگی خلاقانه دانشگاه دونگ گوک (Dongguk University) ثبت نام نمود.

 

2. چو نام جو (Cho Nam-Joo)

چو نام جو (متولد 1979) در ابتدا فیلمنامه نویس بود و بعدها به رمان نویسی روی آورد. معروف ترین کتاب او تحت عنوان کیم جی یونگ، متولد 1982 (Kim Jiyoung, Born 1982) که در سال 2016 منتشر شد؛ خوانندگان زیادی را در کره جنوبی و سراسر جهان جذب کرد. انتشار این رمان با راه اندازی جنبش می تو (#MeToo) مصادف شد و تاکنون بیش از یک میلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده است.

کیم جی یونگ قهرمان این داستان از تجربه زندگی نام جو الهام گرفته شده است؛ زیرا این نویسنده پس از تولد فرزندش مجبور شد به یک زن خانه‌دار تبدیل شود. این اثر در میان زنان کره ای که مجبورند بین شغل و خانواده یکی را انتخاب کنند، طرفدار پیدا کرده است. امروزه این رمان به 18 زبان زنده دنیا ترجمه شده و بسیار مورد علاقه باشگاه‌های کتاب و منتقدان است.

 

چو نام جو

 

3. بائه میونگ هون (Bae Myung-Hoon)

بائه میونگ هون (متولد 1978) نویسنده رمان های تحسین شده برج (Tower)، چیزی را پرتاب کن! (Launch Something!) و فلفل سبز موج آبی (Blue Wave Green Pepper) است که به خاطر کارهایش در ادبیات بین المللی جنجال زیادی به پا کرده است. این نویسنده علمی تخیلی در سال 2005 با نوشتن Seumateu D برنده مسابقه نویسندگی داستان کوتاه شد و همچنان با کتاب‌های بعدی خود منتقدان را شگفت زده کرد. میونگ هون به خلق آثاری معروف است که در خط بین داستان‌های علمی تخیلی و استاندارد قرار دارند؛ به همین دلیل خوانندگان آثارش نمی‌دانند که چه چیزی در رمان‌های او ممکن و چه چیزی غیرممکن است.

 

4. کیم بو یونگ (Kim Bo-Young)

کیم بو یونگکیم بو یونگ (متولد 1975) یک نویسنده علمی تخیلی است که در عرصه‌های طراحی گرافیک، توسعه بازی و فیلمنامه نویسی نیز دستی بر آتش دارد. اولین اثر او با عنوان تجربه لمس (The Experience of Touch) در سال 2004 منتشر شد و برنده جایزه نویسندگی خلاقانه فناوری و علوم کره شد. بسیاری از آثار بو یونگ به زبان‌های دیگر ترجمه شده‌اند؛ از جمله من در انتظار تو هستم و داستان های دیگر (I’m Waiting for You and Other Stories) و در مورد منشاء گونه ها و داستان های دیگر (On the Origin of Species and Other Stories).

یانگ به این معروف است که رویدادهای معروف کره را در نوشته‌هایش منعکس می‌کند که از آن جمله می‌توان به: فاجعه کشتی سئول و رسوایی گیمرگیت (Gamergate) که در آن یک صداپیشه مشهور پس از پوشیدن پیراهنی با پیام‌‌های فمینیستی شغل خود را از دست داد، اشاره کرد. برداشت این نویسنده از رویدادهای اجتماعی شده تا افراد زیادی در سراسر جهان با آثار او ارتباط برقرار کنند؛ زیرا بسیاری از مسائل اجتماعی در کره جنوبی به شکل‌های دیگر نیز در سایر کشورهای جهان دیده می‌شوند.

 

5. شین کیونگ سوک (Shin Kyung-sook)

شین کیونگ سوک (متولد 1963) که در سال 2008 به خاطر رمان لطفاً مراقب مامان باشین (Please Look After Mom) معروف شد و امروزه در فهرست برترین نویسندگان کره ای قرار دارد؛ کار نویسندگی خود را در سال 1985 با انتشار کتاب افسانه زمستانی (Winter’s Fable) آغاز کرد که برای آن برنده جایزه شد. زندگی حرفه‌ای کیونگ سوک به عنوان نویسنده با بحث و جدل‌های زیادی همراه بوده است؛ زیرا او در سال 2015 برای نوشتن بخشی از کتابش تحت عنوان Legend به سرقت ادبی متهم گردید. وی مجبور شد بابت این کار عذرخواهی کند و ناشرش مجموعه داستان‌های کوتاه مورد بحث را حذف کرد.

 

 

6. کرایز لی (Kyrs Lee)

کرایز لی (متولد 1985) اصالتاً اهل کره جنوبی است؛ اما در ساحل غربی ایالات متحده بزرگ شده و مدرک لیسانس خود را از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (UCLA) گرفته است. وی بیشتر به خاطر نوشتن رمان چگونه من یک کره شمالی شدم (How I Became a North Korean) و مجموعه داستان کوتاهش با عنوان خانه سرگردان (Drifting House) معروف شده است. در ضمن او در زمینه مترجمی و روزنامه نگاری نیز فعال است.

 

7. کیم اون سو (Kim Un-su)

کیم اون سوکیم اون سو (متولد 1972) کار نویسندگی خود را با نوشتن داستان‌‌های کوتاه آغاز کرد و بعدها اولین کتابش به نام کابینت (The Cabinet) را منتشر نمود. تریلر هیجان ‌انگیز او تحت عنوان توطئه‌ گران (The Plotters) در عرصه جهانی به شهرت رسیده و عنوان اولین رمان او را به خود اختصاص داده که به انگلیسی ترجمه‌ شده است. اون سو در سال 2016 کتاب موفقی به نام خون داغ (Hot Blood) را منتشر کرد که برنده بیست و دومین جایزه ادبی هان مو سوک (Hahn Moo-Sook Literary Prize) شد.

 

8. هوانگ سوک یونگ (Hwang Sok-yong)

هوانگ سوک یونگ (متولد 1943) در مانچوکوئو (Manchukuo) به دنیا آمده است. وی از کودکی به نوشتن علاقه داشت و برنده مسابقه سراسری نویسندگی کلاس چهارم شد. او در اواسط دهه 60 میلادی به دلایل سیاسی به زندان افتاد و پس از آزادی، در طول جنگ ویتنام در ارتش تفنگداران دریایی جمهوری کره خدمت کرد.

اولین رمان این نویسنده برتر کره جنوبی، سرگذشت آقای هان (Mr. Han’s Chronicle) نام دارد؛ این اثر داستان خانواده‌‌ای را روایت می‌کند که به دلیل جنگ کره، جدایی را تجربه کرده‌اند. کتاب چانگ کیل سان (Chang Kil-san) که تمثیلی در مورد دیکتاتوری است؛ یکی از شناخته شده‌ترین آثار سوک یونگ است که فروش میلیونی را تجربه کرده است.

 

شین کیونگ سوک

 

9. هان کانگ (Han Kang)

هان کانگ (متولد 1970) بیشتر به خاطر نوشتن رمان گیاهخوار (The Vegetarian) معروف شده و به خاطر آن توانسته جایزه بین المللی من بوکر (Man Booker International Prize) برای ادبیات داستانی را در سال 2016 از آن خود کند. عشق یئوسو (A Love of Yeosu) اولین رمان هان کانگ است که به دلیل سبک دقیقش مورد ستایش قرار گرفته است. در ضمن وی به خاطر کتاب اعمال انسانی (Human Acts) که پیامدهای خشونت در کره جنوبی را روایت می‌‌کند، مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. کانگ یک رمان زندگی ‌نامه‌‌ای تحت عنوان کتاب سفید (The White Book) نیز منتشر کرده که درباره غم و اندوه خانواده‌ او در سوگ خواهر بزر‌گش است.

 

10. آئه ران کیم (Ae-ran Kim)

آئه ران کیم آئه ران کیم (متولد 1980) کار خود را با نوشتن داستان کوتاه "بدون در زدن در این خانه (No Knocking in This House)" آغاز کرد؛ این کتاب درباره زنانی است که در اتاق‌های جداگانه در یک پانسیون زندگی می‌کنند. وی بعدها کتاب بدو، بابا، بدو (Run, Daddy, Run) را نوشت که بسیار مورد توجه قرار گرفت. کیم به نوشتن داستان‌های کوتاه درباره جوانان و چالش‌های منحصر به فردی که آنها پس از مهاجرت از مناطق روستایی به شهرهای بزرگ متحمل می‌شوند، معروف شده است.

 

کلام پایانی درباره شاخص ترین نویسندگان کره ای

امروزه ادبیات کره جنوبی با دنیای غرب ارتباط تنگاتنگی دارد و اغلب نویسندگان معاصر این کشور علاوه بر زبان مادری خودشان، آثارشان را به چندین زبان از جمله انگلیسی و فرانسوی نوشته‌اند. به همین خاطر آنها در کشورهای غربی نیز شهرت فراوانی دارند و بسیاری از کتاب‌هایشان به فروش خوبی رسیده‌اند. بنابراین جای تعجبی ندارد که لیست برترین نویسندگان اهل کره جنوبی شامل کسانی باشد که در روزگار کنونی زندگی می‌کنند.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 10 نویسنده چینی برجسته و مشهور