بهترین کتاب های سیدنی شلدون؛ معرفی 10 اثر خواندنی

سیدنی شلدون (Sidney Sheldon) یکی از بهترین نویسندگان جنایی طول تاریخ است. او علاوه بر نوشتن تعداد انگشت شماری از فیلم‌ها و نمایشنامه‌های برادوی (نمایش‌هایی که در برادوی نیویورک برگزار می‌شوند)، داستان‌های تعلیقی و هیجانی بسیاری نیز نوشته است. وی که در زندگی شخصی چندان موفق نبود؛ توانست زندگی کاری خود را به درستی پیش ببرد و قبل از دنیا رفتن در سال 2007، مجموعه گسترده‌ای از آثار متنوع را برای جامعه فرهنگی به یادگار گذاشت.

 

معروف ترین آثار سیدنی شلدون

با وجود اینکه شلدون دیگر در این دنیا نیست؛ اما میراث او همچنان در کتابهایش زنده است. پس اگر دوست دارید بیشتر با کتاب های سیدنی شلدون آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب شبکه مترجمین راستین ما را همراهی بفرمایید. ولی قبل از شروع بهتر است به برخی از رویدادهایی که زندگی حرفه‌ای او را توصیف می‌کنند، اشاره نماییم.

  • او حدود 18 رمان و 200 نمایشنامه تلویزیونی نوشت.
  • تقریباً در ژانر روزنامه نگاری به نگارش مشغول بود.
  • رمان‌هایش از دید خوانندگان واقع گرایانه و محاوره‌ای محسوب می‌شدند.
  • شخصیت اصلی کتاب‌هایش بیشتر زنان با استعداد و توانا بودند؛ زیرا اعتقاد داشت که زنان دارای قدرت فوق العاده زنانگی هستند ولی مردان از چنین موهبتی برخوردار نیستند.
  • 18 رمان شلدون به 51 زبان مختلف ترجمه شده‌اند که بیش از 300 میلیون نسخه از آنها در سراسر جهان به فروش رفته‌اند.
  • طرح داستان‌های او بسیار احساسی بود و تعلیق بالایی در آنها دیده می‌شد. رمان‌هایش آنچنان پرکشش بودند که خوانندگان را تا آخرین ورق مجذوب خود می‌کردند.
  • لس آنجلس تایمز سه سال قبل از مرگش، او را آقای بلاک باستر (Mr. Blockbuster) نامید.

 

1. اگر فردا بیاید (If Tomorrow Comes)

در رمان اگر فردا بیایید (1985) با زنی به نام تریسی ویتنی مواجه می‌شویم. او به ازدواج با عشق خود بسیار نزدیک شده و با هیجان بسیار منتظر شروع یک زندگی تازه است. اما با وجود اینکه هیچ جرمی مرتکب نشده؛ توسط مافیا به خیانت متهم می‌گردد. نامزدش او را رها می‌کند؛ زیرا تریسی به یک دهه و نیم زندان محکوم شده است. وی با عصبانیت تصمیم می‌گیرد تا از تمام کسانیکه به او خیانت کرده‌اند انتقام بگیرد. در نهایت تریسی با فرد مسبب روزگارش روبرو می‌شود و اینجاست که داستان به اوج می‌رسد.

 

خشم فرشتگان

 

2. خشم فرشتگان (Rage of Angels)

خشم فرشتگان (1980) یکی از برجسته ترین آثار شلدون است. این داستان به بررسی زندگی جنیفر پارکر می‌پردازد؛ وی وکیلی است که به تازگی از دانشکده حقوق فارغ التحصیل شده است. متاسفانه وکلای تازه کار به شدت در معرض اشتباه قرار دارند؛ او نیز از این اصل مصون نبوده و اشتباهش باعث شده تا یکی از رهبران مافیا آزاد شود.

این موضوع آنقدر بد و غیر قابل قبول است که خیلی‌ها نمی‌توانند قبول کنند تنها یک اشتباه در زمینه وکالت بوده است؛ زیرا این تنها در صورتی ممکن است که مافیا به دادستان منطقه رشوه داده باشد. از اینرو پارکر باید به سختی تلاش کند تا ضمن حفظ حرفه خود، یکپارچگی دفتر دادستانی را نیز حفظ نماید.

 

3. استاد بازی (Master of the Game)

رمان استاد بازی (1982) یکی از محبوب ترین کتاب های شلدون است؛ خصوصاً برای کسانیکه اولین بار با آثار او آشنا می‌شوند. شخصیت اصلی این داستان، کیت بلک ویل 90 ساله است. او یک زن تواناست و از چندین جهت بر کل جهان تاثیر گذاشته است. وی ثروت قابل توجهی را از والدینش که فروشنده الماس بوده‌اند به ارث برده و بعدها از این ثروت برای ساخت یک امپراطوری بزرگ استفاده می‌کند. این کتاب در مورد شکستن قلب، پیروزی، خیانت و انتقام است.

 

4. آسیاب خدایان (Windmills of the Gods)

کتاب آسیاب خدایان (1988) به بررسی زندگی یک استاد مطالعات اروپا در دانشگاه ایالتی کانزاس به نام مری اشلی می‌پردازد. این خانم به دلیل کارش به سمت سفیر ایالات متحده در رومانی منصوب می‌شود؛ به همین دلیل این مدت را در پرده‌ آهنین (Iron Curtain) سپری می‌کند.

وی دارای دو فرزند خردسال است و این انتقال محل زندگی تنش زیادی به خانواده‌اش وارد می‌نماید. اشلی در این شرایط بسیار بد، هدف یک سوء قصد خارجی نیز قرار می‌گیرد. همانطور که به تدریج لایه‌های داستان باز می‌شود؛ تمام جهان درگیر یک تحقیق گسترده می‌شود که لحظات پیروزی، خطر، خیانت و مرگ جزء مشخصه‌های اصلی آن هستند.

 

 

5. آن سوی نیمه شب (The Other Side of Midnight)

قهرمان کتاب آن سوی نیمه شب (1973)، کاترین داگلاس است. او با وجود اینکه تنها نظاره‌گر یک توطئه بین المللی است؛ اما غرق آن می‌شود. در این بین شوهر وی نیز از ایالات متحده به تعقیب یک ستاره سینما می‌پردازد. این کتاب خواننده را به سراسر جهان می‌برد و در آن مسیرهای مختلفی را تجربه می‌کند. پول، عشق، خیانت و تعلیق جزء عناصر اصلی این رمان سیدنی شلدون هستند. این کتاب آنقدر موفق بود که در سال 1997 به فیلم تبدیل شد.

 

6. از رویاهایت برایم بگو (Tell Me Your Dreams)

شلدون در رمان از رویاهایت برایم بگو (1998)، زندگی اشلی پترسون را دنبال می‌کند؛ وی مطمئن است که کسی او را تعقیب می‌کند. پترسون که استاد فناوری‌های مدرن است؛ هیچ مدرکی برای اثبات حرف‌هایش ندارد و فقط یقین دارد که چیزی درست نیست. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد از مهارت‌های خود در زمینه تکنولوژی استفاده کند و در این بین از چند نفر دیگر کمک می‌گیرد تا بفهمد چه اتفاقی برایش در حال رخ دادن است. اما ناگهان یک قتل مرموز رخ می‌دهد و همه چیز را پیچیده‌تر از قبل می‌کند. جالب است بدانید که این رمان براساس اتفاقات واقعی نوشته شده، و این واقعیت تعلیق و هیجان آن را بیشتر می‌کند.

 

7. شن های زمان (The Sands of Time)

کتاب شن های زمان (1989) درباره چند زن ساکن اسپانیا است. آنها در پناه یک صومعه زندگی می‌کنند؛ اما تصمیم می‌گیرند آنجا را ترک کرده و دنیای بیرون که مدتهاست ندیده‌اند را کشف کنند. داستان این کتاب در اسپانیای پس از دوران دیکتاتور فرانسیکو فرانکو می‌گذرد؛ یعنی زمانیکه هرج و مرج عظیمی تمام اسپانیا را فراگرفته بود.

در آن زمان دولت اسپانیا در حال مبارزه با شورشیان باسک بود و ناگهان این چهار زن خود را وسط این ماجرا می‌یابند. آنها احساس می‌کنند در محاصره خطر قرار گرفته‌اند، و همین امر باعث می‌شود تا هر کدام از این زن‌ها در تاریخی‌ترین جایگاه خود در زندگی، ملقمه‌ای از رستگاری، عشق و حقیقت را تجربه کنند.

 

خط خون

 

8. خط خون (Bloodline)

خط خون (1988) یکی از معتبرترین کتاب های شلدون است که درباره یک شرکت بین المللی می‌باشد. قدرت بی حد و حصر این شرکت باعث شده تا مدیران آن به کنترل دیگران معتاد شوند؛ به گونه‌ای که تصمیم گرفته‌اند کل جهان و دنیای صنعت را به کنترل خود در بیاورند.

رهبر این شرکت قرار است بمیرد؛ اما تصمیم می‌گیرد که کنترل سازمان خود را به یکی از پسرانش واگذار نکند و دخترش الیزابت را به جای خود منصوب نماید. حال الیزابت باید کنترل شرکت را به دست بگیرد و همه را متقاعد کند که شایسته این جایگاه است. در ضمن وی همزمان باید با رقبای حریصی که احساس می‌کنند او برای این کار مناسب نیست نیز مبارزه نماید. این شرایط باعث می‌شود که در این مدت حتی یک سوء قصد هم به جان او صورت بگیرد.

 

9. هیچ چیز تا ابد باقی نمی ماند (Nothing Lasts Forever)

هیچ چیز تا ابد باقی نمی ماند یک رمان پزشکی جنایی است که در سال 1994 منتشر شد. این رمان درباره سه پزشک زن است که سعی می‌کنند در مواجه با چالش‌های زندگی، بهترین خودشان را به نمایش بگذارند. این کتاب شامل مجموعه‌ای از حوادث مرگبار است که خواننده را تا انتهای داستان به دنبال خود می‌کشانند.

 

10. چهره عریان (The Naked Face)

چهره عریان (1970) اولین رمان سیدنی شلدون است. قهرمان آن یک روانکاو به نام جاد استیونز است که باید ذهن یک قاتل را بخواند، وگرنه خودش را به خاطر قتل دستگیر می‌کنند. همین امر او را در وضعیت سرنوشت سازی قرار می‌دهد. این تریلر هیجان انگیز برنده جوایز متعددی شده و فیلم سینمایی نیز از آن اقتباس گردیده است.

 

شما بهترین کتاب سیدنی شلدون را انتخاب کنید

در بین این 10 مورد رمان معرفی شده، کدام یک را مطالعه کرده‌اید؟ به نظرتان چه کتاب‌های دیگری می‌توانستند در این فهرست جای بگیرند؟ در کل نظرتان در مورد سبک نویسندگی شلدون و آثار پلیسی وی چیست؟ لطفا نظرات خود را به ما بگویید.