8 مورد از بهترین نویسندگان علمی تخیلی طول تاریخ

آیا به دنبال بهترین آثار نویسندگان علمی تخیلی هستید؟ اگر چنین است؛ پس لطفا‌ً تا انتهای این گفتار با شبکه مترجمین راستین همراه باشید. چرا که قصد داریم شما را با برجسته‌ترین افراد این حوزه آشنا کنیم، و آثار شگفت انگیز آنها را به شما بشناسانیم.

 

مطرح ترین نویسندگان علمی تخیلی

دنیای داستان های علمی تخیلی هیچ شباهتی به جهان واقعی ندارند. آنها فوراً شما را به دنیای دیگری برده و از زمین دور می‌کنند. به علاوه ناخواسته شما را به سفر زمان می‌برند، و کمک می‌کنند تا با دستگاه‌های اندرویدی ارتباط برقرار نمایید. همچنین شما را با دنیای هوش مصنوعی درگیر می‌کنند و تجربه آینده قریب ‌الوقوع را به شما هدیه می‌دهند.

دنیاهایی که در رمان های علمی تخیلی مورد بحث قرار می‌گیرند؛ از بسیاری از جهات مردم را به بلند پروازی تشویق می‌کنند، و به آنها کمک می‌کنند تا رویاهای بزرگ داشته باشند و از آنچه در این فضا یاد می‌گیرند به عنوان الگوی زندگی خود در آینده استفاده کنند.

اما بهترین نویسندگان علمی تخیلی طول تاریخ چه کسانی هستند؟ کدام رمان ها جزء شاهکارهای این حوزه از ادبیات به شمار می‌آیند؟ بیایید به همراه هم، پاسخ این سوالات را در ادامه این مطلب بیابیم.

 

1. آیزاک آسیموف (Isaac Asimov)

آیزاک آسیموف آیزاک آسیموف (1920 – 1992) یکی از بهترین نویسندگان آثار علمی تخیلی طول تاریخ است. وی که در دانشگاه بوستون در زمینه تدریس بیوشیمی فعالیت می‌کرد؛ در طول زندگی حرفه‌ای خود بیش از 500 کتاب را نوشته یا ویرایش کرده است. اگر چه عناصر علمی تخیلی زیادی را مورد کاوش قرار داده؛ اما در بیشتر آثارش به سیستم‌های اندرویدی، ربات‌ها و سایر جنبه‌های زندگی علمی پرداخته است.

آسیموف را از بسیاری از جهات، پدر ژانر علمی تخیلی مدرن می‌دانند. بسیاری از کتاب‌های او همچنان جزء پرفروش‌ترین‌ها هستند. در ضمن به دلیل اینکه اقتباس‌های زیادی از آثارش صورت گرفته (چندین سریال از جمله مجموعه تلویزیونی "بنیاد = Foundation")؛ لذا نویسنده شناخته شده‌ای به شمار می‌آید. همچنین وی کتاب "من، ربات (I, Robot)" را نوشته که به یک فیلم سینمایی معروف تبدیل شده است.

 

2. آرتور چارلز کلارک (Arthur Charles Clarke)

آرتور سی. کلارک (1917 – 2008) نویسنده انگلیسی داستان های علمی تخیلی است. او علاوه بر فعالیت به عنوان یک نویسنده، در برنامه‌های تلویزیونی نیز حضور داشت و بخش اعظمی از وقت خود را صرف کاوش در اعماق اقیانوس‌ها می‌کرد. وی علاوه بر رمان‌هایش، مقاله‌های زیادی را با تمرکز بر سفرهای فضایی منتشر کرده است؛ به همین دلیل آثارش فرد را به بلند پروازی تشویق می‌کنند.

کلارک حتی توانایی پیش بینی آینده را نیز داشت. وی قبل از اختراع اینترنت پیش بینی کرد که بالاخره روزی بشر می‌تواند با افراد دیگر در سراسر کره زمین به راحتی ارتباط برقرار نماید. با وجود اینکه بسیاری از آثارش در فهرست بزرگترین داستان های علمی تخیلی تاریخ قرار گرفته‌اند؛ اما او بیشتر با رمان "2001: اودیسه فضایی" معروف شده است. این داستان بعدها توسط استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) به فیلم تبدیل شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

 

آرتور چارلز کلارک

نویسندگان مطرح رمان های علمی تخیلی

 

3. فرانک هربرت (Frank Herbert)

فرانک هربرت (1920 - 1986) نویسنده مشهور آمریکایی داستان های علمی تخیلی است. او از همان دوران کودکی به نویسندگی علاقه داشت و سعی می‌کرد تا روزنامه‌های تلنبار شده روی پیشخوان روزنامه فروشی‌ها را بخواند. وی در نهایت به دنیای رمان های علمی تخیلی گرایش پیدا کرد و به تصور کردن دنیای آینده علاقمند گردید. او علاوه بر نویسندگی در زمینه‌های روزنامه نگاری، عکاسی و سخنرانی نیز فعالیت می‌کرد.

بیشتر معروفیت هربرت مدیون انتشار رمان "تلماسه (Dune)" در سال 1965 است. این رمان به موفقیت بزرگی دست یافت و الهام‌ بخش دنباله‌های پس از خود شد. به علاوه این رمان محبوب، چندین بار بر روی پرده نقره‌ای مورد اقتباس قرار گرفته است. داستان مجموعه تلماسه در آینده‌ای دور و ظرف هزاران سال بعد اتفاق می‌افتد. این اثر به بررسی مشکلات مختلفی می‌پردازد که نوع بشر باید با آنها مقابله کند تا به جهان‌های دیگر راه یابد.

 

4. اورسولا کروبر لو گویین (Ursula Kroeber Le Guin)

اورسولا کروبر لو گوییناورسولا کروبر لو گویین (1929 – 2018) یکی از محبوب ترین نویسندگان علمی تخیلی آمریکایی در طول تاریخ است. بیشتر داستان‌های او در دنیای منحصر به فرد هاینیش (Hainish) اتفاق می‌افتند و به خاطر نوشتن رمان های فانتزی "دریای زمین (Earthsea)" مشهور گردیده است. وی بیش از 60 سال فعالیت کرد، و ده‌ها رمان و داستان کوتاه منتشر نموده است.

گویین مدرک کارشناسی ارشد را در رشته زبان فرانسه دریافت کرد و در اواخر دهه 1950 کار خود را به صورت تمام وقت در زمینه نویسندگی شروع نمود. "یک جادوگر دریای زمین (A Wizard of Earthsea)" و "دست چپ تاریکی (The Left Hand of Darkness)" جزء معروف ترین کتاب های گویین هستند. نوشتن کتاب آخری جوایز هوگو (Hugo) و نبولا (Nebula) را برایش به ارمغان آورده است. او اولین زنی است که برنده این دو جایزه شده است.

 

5. هربرت جورج ولز (Herbert George Wells)

هربرت جورج ولز موسوم به اچ. جی. ولز (1866 – 1946) یک نویسنده انگلیسی است که در نیمه آخر قرن نوزدهم می‌زیسته است. اگر چه در زمینه‌های مختلفی چون نوشتن زندگی ‌نامه، طنز، داستان‌های تاریخی و تفسیر اجتماعی نیز فعالیت کرده؛ اما در اصل یکی از پیشگامان داستان های علمی تخیلی است و یکی از اولین‌ها در این عرصه محسوب می‌شود.

جی. ولز از بسیاری از جهات، دیدگاه مترقی نسبت به آینده داشت. او یک آینده ‌پژوه محبوب بود و مدت‌ها قبل از اینکه سلاح‌های هسته‌ای، سفرهای فضایی، هواپیماها، تلویزیون‌های ماهواره‌ای و اینترنت به واقعیت تبدیل شوند، درباره آنها می‌نوشت. وی چیزی شبیه به یک مدینه فاضله را در آینده تصور می‌کرد. همچنین در آثارش به بررسی امکان سفر در زمان می‌پرداخت و در مورد امکان نامرئی شدن صحبت می‌نمود.

از جمله معروف ترین آثار هربرت جورج ولز می‌توان به این موارد اشاره کرد: "جنگ دنیاها (The War of the Worlds)"، "جنگ در هوا (The War in the Air)"، "ماشین زمان (The Time Machine)" و "مرد نامرئی (The Invisible Man)". او چهار بار نامزد جایزه ادبیات نوبل شده است.

 

6. نیل استیونسن (Neal Stephenson)

نیل استیونسن (متولد 1959) یکی از محبوب ترین نویسندگان علمی تاریخی معاصر آمریکایی است. اگر چه او تقریباً در تمام طول زندگیش به فناوری‌های آینده علاقمند بوده؛ اما حوزه‌های بسیاری را در زمینه علمی تخیلی کشف کرده است. آثار او بیشتر در سبک سایبر پانک (Cyberpunk) منتشر شده‌اند که تلفیقی از داستان‌های تاریخی، علمی تخیلی و رمزنگاری هستند.

آثار سایبر پانک منحصر به فرد او دنیایی پاد آرمان شهر را خلق می‌کنند که در آن افراد ناامید و دستکم گرفته شده جامعه با فناوری‌های پیشرفته یکی می‌شوند و همین منجر به خلق پویایی جالب توجهی می‌گردد. از محبوب ترین آثار استیونسن می‌توان به "سیستم جهان (The System of the World)"، "سردرگمی (The Confusion)" و Cryptonomicon اشاره کرد. وی علاوه بر کار به عنوان یک رمان نویس، به طور منظم مقالاتی را در زمینه فناوری برای مجله وایرد (Wired) منتشر می‌کند.

 

نیل استیونسن

بهترین نویسندگان علمی تخیلی جهان

 

7. دن سیمونز (Dan Simmons)

دن سیمونز (متولد 1948) یکی از نویسندگان مشهور آمریکایی رمان های علمی تخیلی است. او در شهر پئوریا (Peoria) به دنیا آمده و مدرک لیسانس خود را در رشته زبان انگلیسی از کالج واباش (Wabash College) گرفته است. وی از سن پایین نوشتن داستان‌های کوتاه را شروع کرد؛ اما تا سال 1982 موفقیت چندانی به دست نیاورد.

او در آن زمان داستان کوتاهی با عنوان River Styx Runs Upstream را منتشر کرد که در مجله Twilight Zone منتشر شد و به همین دلیل شهرت فراوانی کسب نمود. امروزه سیمونز به دلیل نوشتن مجموعه "سرودهای هایپربون (Hyperion Cantos)" و رمان های "ایلیوم / اولیمپوس (Ilium/Olympos)" بسیار مشهور شده است.

سیمونز این توانایی را دارد که چندین ژانر را با هم ترکیب کند و معمولاً ژانرهای ترسناک، علمی تخیلی و فانتزی را با هم ادغام می‌نماید. در ضمن او در سال 1985 به خاطر نوشتن کتاب "آواز کالی (Song of Kali)"، جایزه جهانی فانتزی (World Fantasy Award) را به دست آورده است.

 

8. فیلیپ کیندرد دیک (Philip Kindred Dick)

فیلیپ کیندرد دیکفیلیپ کی. دیک (1928 – 1982) یکی از پرکارترین نویسندگان علمی تخیلی طول تاریخ است. وی در شیکاگو به دنیا آمده؛ اما بیشتر در منطقه خلیج سانفرانسیسکو زندگی کرده است. او اولین داستان‌های خود را در سال 1952، یعنی زمانیکه تنها 23 سال داشت منتشر نمود، و از آن زمان بیش از 44 رمان و 121 داستان کوتاه نوشته است. بیشتر داستان‌ های علمی تخیلی وی در مجلات معروف این حوزه منتشر گردیده‌اند.

کی. دیک به دلیل نوشتن رمان "ساکن برج بلند (The Man in the High Castle)" در سال 1962 تحسین منتقدان را به دست آورد. او برای این اثر، جایزه هوگو بهترین رمان را کسب کرد. در ضمن یک سریال تلویزیونی محبوب نیز از این داستان اقتباس شده است. از دیگر آثار او می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: "آیا آدم مصنوعی ها خواب گوسفند برقی می بینند؟ (?Do Androids Dream of Electric Sheep)"، "یوبیک (Ubik)"، "اشک هایم را جاری کن، پلیس گفت (Flow My Tears, the Policeman Said)".

آثار کی. دیک به بررسی موضوعات مختلفی منجمله ماهیت واقعیت، ماهیت انسان، ادراک و ایده‌های هویت می‌پردازند. در ضمن او داستان‌هایی را بازگو کرده که در واقعیت‌های متناوب رخ داده‌اند و هیچکدام از آنها جزء حالات تغییر یافته آگاهی نبوده‌اند.

 

کلام پایانی در مورد نویسندگان برتر رمان های علمی تخیلی

این چند نفر تنها معدودی از محبوب ترین نویسندگان علمی تخیلی طول تاریخ هستند. این ژانر عظیم، ایده‌های پیچیده‌ای برای کشف کردن دارد. این دنیای ادبیات به ما حس جاه‌طلبی می‌بخشد و شبیه یک مسابقه، ما را به سمت جلو سوق می‌دهد.

اگر چه بسیاری از رمان های علمی تخیلی دنیای آینده ما را تیره و تاریک جلوه می‌دهند؛ اما در عین حال می‌توانند الهام بخش‌مان باشند تا بهترین خود باشیم. در نتیجه بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و جهش‌های فناوری شگفت ‌انگیز از کتاب‌های این سبک الهام گرفته شده و اقتباس گردیده‌اند، و همین امر قدرت آنها را بازگو می‌کند.

اگر می‌خواهید با این ژانر آشنا شوید؛ می‌توانید نگاهی به آثار نویسندگان این مطلب بیاندازید. خیلی زود متوجه خواهید شد که حوزه علمی تخیلی، زیر ژانرهای بسیار زیادی دارد. حتی ممکن است به این نتیجه برسید که بسیاری از کتاب‌های این نویسندگان، الهام بخش شخصیت‌های مورد علاقه شما در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بوده‌اند.