8 نویسنده رومانیایی برتر تاریخ

ادبیات رومانی سابقه‌ای طولانی دارد و قدمت آن به قرون وسطی باز می‌گردد. این کشور در طول قرن نوزدهم یک روند احیای فرهنگی و ادبی به نام بیداری ملی (National Awakening) را تجربه کرد. این دوره باعث شد نسل جدیدی از نویسندگان رومانیایی ظهور پیدا کنند که از جمله آنها می‌توان به میهای امینسکو (Mihai Eminescu) اشاره کرد که با اشعار و آثار منثورش، زیبایی‌های رومانی و تاریخ مردم این کشور را ستود.

 

برترین نویسندگان اهل رومانی

اگر به ادبیات شرق اروپا علاقمند هستید؛ بهتر است با بهترین نویسندگان رومانی و آثار متعدد آنها آشنا شوید. این آثار ضمن معرفی روایت‌ها و شخصیت‌های به یاد ماندنی، شما را با تاریخچه غنی و فرهنگ معاصر مردم این مرز و بوم نیز آشنا می‌کنند. پس بیایید در این گفتار شبکه مترجمین راستین با هم نگاهی کوتاه به زندگی نامه و آثار 8 نویسنده برتر رومانیایی بیندازیم.

 

1. گابریلا آدامشتینو (Gabriela Adameșteanu)

گابریلا آدامشتینوگابریلا آدامشتینو (متولد 1942) نویسنده، مقاله ‌نویس و روزنامه ‌نگار رومانیایی است. حافظه جزء مهمی از سبک نگارش رئالیسم است که او به شکل ماهرانه‌ای از آن استفاده می‌کند؛ زیرا چارچوب زمانی داستان‌‌هایش به شکلی گیج کننده بین گذشته و حال به عقب و جلو می‌‌روند. رمان صبح بیهوده (Wasted Morning) تحسین برانگیزترین اثر آدامشتینو است که به چندین زبان مختلف ترجمه شده است.

این رمان علیرغم موضوع بحث برانگیز آن و سانسورهایی که تجربه کرده است؛ از همان زمانیکه در سال 1984 منتشر شد فوراً توجه بازار ادب را به سمت خود جلب کرد. کتاب مذکور هفت دهه را در بر می‌گیرد؛ یعنی از سال 1914 شروع می‌شود و در اواسط دهه 1980 به پایان می‌رسد. نویسنده در این اثر همزمان یک سیر تاریخی و یک مطالعه روانشناختی را بررسی می‌کند، و نگاهی به دوران بین دو جنگ جهانی در بخارست می‌اندازد و با پایان حکومت چائوشسکو (Ceausescu)، کتابش را به اتمام می‌رساند.

 

2. میرچا کارتارسکو (Mircea Cărtărescu)

میرچا کارتارسکو (متولد 1956) شاعر، رمان ‌نویس و منتقد ادبی است که به عقیده خوانندگان و منتقدان، مهم ‌ترین نویسنده معاصر رومانیایی است. مجموعه آثار شگفت انگیز کارتارسکو که به بیش از 20 زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند؛ باعث گردیده‌اند تا وی از دید بسیاری بخت اول دریافت جایزه نوبل در میان نویسندگان رومانی باشد. مهم ترین اثر او با عنوان Solenoid، داستان زندگی کارتارسکو را زمانیکه معلم بود روایت می‌کند.

کور کردن (Blinding) یکی دیگر از آثار شاخص کارتارسکو است که یک مجموعه سه گانه می‌باشد. این مجموعه داستان، سفر توهم زای قهرمان داستان در دوران کودکی و نوجوانی در بخارست خیالی مملوء از خاطرات و رویاها را شرح می‌دهد. نیمه اول این مجموعه سه گانه به انگلیسی ترجمه شده و مورد تحسین ناشران آمریکایی قرار گرفته است.

 

میرچا کارتارسکو

 

3. فیلیپ فلوریان (Filip Florian)

فیلیپ فلوریان (متولد 1968) در بخارست رومانی به دنیا آمده و در رشته زمین شناسی و ژئوفیزیک تحصیل کرده است. او چندین سال به عنوان روزنامه نگار فعالیت نمود و مدتی خبرنگار دویچه وله بود. فلوریان در سال 1999 تصمیم گرفت نویسنده شود و اولین رمانش به نام انگشتان کوچک (Little Fingers) را در سال 2005 منتشر کرد. دومین رمان او، روزهای پادشاه (Days of the King) که یک داستان کلاسیک قهرمانانه است نیز با تحسین منتقدان مواجه شد. این رمان به داستان خیالی قهرمانی به نام جوزف اشتراوس می‌پردازد.

 

4. دن لونگو (Dan Lungu)

دن لونگودن لونگو (متولد 1969) نویسنده برتر اهل رومانی است که در باکائو (Bacău) متولد شده است. هر چند تنها یکی از کتاب‌‌های وی با عنوان من یک کمونیست قدیمی هستم (I’m an Old Commie) به انگلیسی ترجمه شده است؛ اما همین اثر با موفقیت گسترده‌ای مواجه شد و بعداً یک فیلم سینمایی از آن اقتباس گردید.

لونگو بیشتر به خاطر رمان‌‌ها و داستان‌‌های کوتاهش به معروفیت رسیده است؛ آثار او غالباً بر مضامینی چون حافظه و هویت تمرکز دارند. اولین اثر ادبی وی رمان بار اضافه (Excess Baggage) نام دارد که سال 1999 به چاپ رسید و جایزه آکادمی رومانیایی (Romanian Academy Prize) برای اولین اثر داستانی را دریافت کرد.

او در زمینه نوشتن مقالات درباره ادبیات، فرهنگ و سیاست نیز بسیار فعال است، و مترجم ادبیات رومانیایی به آلمانی نیز است. دن لونگو یکی از برجسته ترین نویسندگان معاصر رومانیایی محسوب می‌شود و به خاطر سبک منحصر به فردی که به ادبیات کشورش عرضه کرده، همواره مورد تحسین قرار گرفته است.

 

 

5. یوانا پاروولسکو (Ioana Pârvulescu)

یوانا پاروولسکو (متولد 1960) رمان ‌نویس، ویراستار، مدرس و مترجم رومانیایی است که برای اثر معروف خود تحت عنوان یک صدا (A Voice) برنده جایزه شده است. این اثر یک داستان کوتاه می‌باشد و درباره روایتی متقاعد کننده از دو دیدگاه در مورد آزادی است. کتاب آغاز زندگی در جمعه (Life Begins on Friday) یکی دیگر از آثار موفق پاروولسکو است که به زبان‌های مختلف منتشر شده است.

این رمان داستانی دوست‌ داشتنی در اواخر قرن نوزدهم را روایت می‌کند و درباره مردی است که به نظر می‌‌رسد از آینده به خیابان‌های سرد بخارست آمده است. قهرمانان این اثر در اصل مضامینی چون زمان و شهر هستند. علاوه بر این رمان مملوء از مجموعه رنگارنگ شخصیت‌‌هایی است که به شکلی عجیب در وجود او در هم تنیده شده‌‌اند.

توجه کامل به جزئیات و اطلاعات کامل تاریخی باعث شده‌اند تا او در آثارش تصویری واقعی از بخارست را بازسازی کند. پاروولسکو معتقد است که دهه 1900 برای بخارست و کل بشریت بهترین دوران بود؛ زیرا در آن زمان مردم خوشحال به نظر می‌رسیدند، به آینده ایمان داشتند و مشتاقانه منتظر آن بودند.

 

یوانا پاروولسکو

 

6. فلورینا ایلیس (Florina Ilis)

ایلیس در سال 1968 متولد شده و دارای مدرک دکتری در رشته لغت شناسی است. وی نوشتن را در سنین جوانی آغاز کرد و اولین کتاب خود را به عنوان یک زن جوان در قالب مجموعه هایکو منتشر کرد. تصور می‌شود که این کتاب نتیجه علاقه بسیار زیاد او به فرهنگ ژاپن باشد. ایلیس در ادامه چندین کتاب دیگر نوشت که مشهورترین آنها La Crociata dei Bambini نام دارد. در ضمن او چندین مقاله و نمایشنامه نیز نوشته است.

کتاب Cruciada Copiilor شناخته‌ شده ‌ترین اثر ایلیس است که در سال 2005 به چاپ رسید. این رمان با استقبال زیادی در میان منتقدان و طرفداران ایلیس مواجه شد، و به عنوان بهترین کتاب سال مورد ستایش قرار گرفت و بارها در رومانی و خارج از کشور با تحسین مواجه شد. این کتاب اشاره‌ای به جنگ‌های صلیبی کودکان در قرون وسطی دارد و درباره گروهی از کودکان و مربیان است که با قطار به سمت ساحل می‌روند.

 

7. هرتا مولر (Herta Müller)

هرتا مولرهرتا مولر (متولد 1953) رمان ‌نویس، شاعر و مقاله‌ نویس رومانیایی تبار آلمانی است که در سال 2009 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. نوشته‌های او از اوایل دهه 1990 به بیش از بیست زبان مختلف ترجمه شده‌اند. مولر به دلیل افشای وحشیگری، ظلم و وحشت جمهوری سوسیالیستی رومانی در زمان نیکولای چائوشسکو معروف شده است؛ زیرا او به دلیل زندگی در آن دوران توانسته با هنر نویسندگی خود تصویر درستی از روزگار مذکور به تصویر بکشد. رمان فرشته گرسنگی (The Hunger Angel) مولر که در سال 2009 منتشر شد؛ درباره کار اجباری اقلیت آلمانی ساکل رومانی در گولاگ (زندان های شوروی در سیبری) در دوران حکومت شوروی است.

 

8. کامیل پترسکو (Camil Petrescu)

کامیل پترسکو (1894- 1957) رمان ‌نویس، شاعر و فیلسوف مشهور رومانیایی است که دوران رمان مدرن را در کشورش پایه گذاری کرده گذاشت. پدرش و مادر وی به ترتیب ریاضیدان و حسابدار بودند. با این حال هر دوی آنها زود مردند و یک پرستار بچه او را بزرگ کرد. اولین رمان پترسکو به نام همیشه آنجا (Always There) در سال 1953 منتشر شد. از آثار برتر او می‌توان به تخت پروکروستس (Procrustes’ Bed) و سه گانه مردی در میان مردان (A Man Among Men) اشاره کرد. پترسکو دو بار جایزه دولتی جمهوری سوسیالیستی رومانی را دریافت کرده است.

 

کلام پایانی درباره نویسندگان مشهور رومانی

در ادبیات رومانی وقایع و مضامین تاریخی مهمی مانند عشق، بلوغ و از دست دادن به گونه‌‌ای به تصویر کشیده می‌‌شوند که هیچ چیزی، نه زمان و نه جغرافیا نمی‌تواند آنها را محدود کند. برترین نویسندگان رومانی نیز کوشیده‌اند تا در آثارشان این مفاهیم را به شکلی جذاب بگنجانند و خوانندگان را مجذوب کارهایشان کنند.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 12 نویسنده مجارستانی مطرح تاریخ