12 نویسنده نروژی که از خواندن آثارشان لذت می برید

نویسندگان نروژی در تاریخ ادبی این کشور جایگاه منحصر به فردی دارند. آشنایی بیشتر با آنها راهی فوق ‌العاده برای گسترش دانش ادبی و آموختن این دنیای گسترده است. پس این مطلب شبکه مترجمین راستین را دنبال کنید تا بهترین نویسندگان نروژی کل تاریخ را بشناسید.

 

برترین نویسندگان نروژ

قدمت ادبیات نروژ به بیش از یک هزار سال پیش بر می‌گردد و ریشه در گذشته بت پرستی این کشور دارد. به همین دلیل رمان‌ های نروژی معمولاً با ادبیات دانمارک و ایسلند پیوند گسترده‌ای دارند. لیست نویسندگان زیر بهتر شما را با ادبیات این سرزمین سردسیر آشنا می‌کند.

 

1. کنوت هامسون (Knut Hamsun)

کنوت هامسونکنوت هامسون در سال 1859 به دنیا آمد و تا زمان مرگش (در سال 1952) زندگی حرفه‌ای خود را وقف داستان نویسی کرد. وی یکی از اولین نویسندگانی بود که به سبک خاطر نمایی می‌نوشت؛ در این سبک مطالب به گونه‌ای نوشته می‌شوند که خواننده می‌‌تواند درونی‌‌ترین افکار قهرمان داستان را تجربه کند. گفته می‌شود که هامسون بر بسیاری از رمان نویسان بزرگ از جمله فرانتس کافکا، ارنست همینگوی (Ernest Hemingway) و جان فانته (John Fante) تاثیر گذاشته است.

سبک نویسندگی هامسون به گونه‌ای بود که خوانندگان آثارش می‌توانند با استفاده از ابزارهای ادبی (از جمله فلش بک‌ها) با شخصیت‌های آثارش در سطح جدیدی آشنا شوند. امروزه وی به شخصیت بحث برانگیزی تبدیل است؛ زیرا از حامیان مشهور هیتلر در طول جنگ جهانی دوم بود. او پس از مرگ هیتلر به خیانت متهم گردید؛ ولی به خاطر اختلال در توانایی‌های ذهنی، بی‌گناه شناخته شد.

 

2. هنریک ایبسن (Henrik Ibsen)

هنریک ایبسن نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر در سال 1828 متولد شد و در سال 1906 درگذشت. این نویسنده نروژی آثار معروفی از خود بر جای گذاشته که از جمله آنها می‌توان به خانه عروسک (A Doll’s House)، هدا گابلر (Hedda Gabler)، اردک وحشی (The Wild Duck)، ارواح (Ghosts)، دشمن مردم (An Enemy of the People) و استاد سولنس معمار (The Master Builder) اشاره کرد. ایبسن خود را تبعید کرده بود؛ وی نروژ را در سال 1862 ترک نمود و به مدت 27 سال در آلمان و ایتالیا زندگی کرد.

 

3. یو نسبو (Jo Nesbo)

یو نسبو تاکنون بیش از 3 میلیون نسخه از آثارش را فروخته و کتابهایش به بیش از 50 زبان زنده در سراسر جهان ترجمه شده‌اند. وی در سال 1960 در اسلو به دنیا آمد و در مولده (Molde) بزرگ شد. او قبل از شروع کار رمان نویسی، به عنوان دلال سهام و روزنامه نگار فریلنسر فعالیت می‌کرد. سری کتاب های هری هول (Harry Hole) و کتاب کودکانه دکتر پروکتور (Doctor Proctor) معروف ترین آثار یو نسبو هستند.

 

پیر پیترسون

 

4. پیر پیترسون (Per Petterson)

پیر پیترسون متولد سال 1952 در اسلو است، و در زمینه نوشتن رمان و داستان‌های کوتاه به شهرت رسیده است. وی در سال 1998 برای رمان سیبری (Siberia) نامزد جایزه ادبیات شورای نوردیک (Nordic Council Literature) شد. از دیگر کتاب‌های مطرح وی می‌توان خارج از دزدیدن اسب ها (Out Stealing Horses) را نام برد. پیترسون علاوه بر نوشتن رمان، کتابدار است و به عنوان منتقد ادبی و مترجم نیز فعالیت داشته است.

 

5. تاریای وسوس (Tarjei Vesaas)

تاریای وسوس (1897- 1970) یکی از برجسته ترین نویسندگان نروژی طول تاریخ محسوب می‌شود. وی در طول زندگی خود جوایز متعددی را برای آثارش دریافت کرده که از جمله آنها می‌توان به جایزه ادبیات شورای نوردیک در سال 1963 برای کتاب قصر یخی (The Ice Palace) اشاره کرد. در ضمن وسوس برنده جایزه دابلوگ (Dobloug) در سال 1957 و وقف گیلدنال (Gyldendal’s Endowment) در سال 1943 نیز شده است.

 

 

6. ارلند لوی (Erlend Loe)

ارلند لوی (1969) به خاطر شوخ طبعیش معروف شده و اغلب در آثار خود نگاهی طنز به جامعه دارد. وی در اوایل کار خود به عنوان یک روزنامه نگار فریلنسر فعالیت می‌کرد و در نهایت یک انجمن اداری برای فیلمنامه نویسان به نام Screenwriters Olso را تأسیس نمود. لوی هم در نوشتن رمان‌های بزرگسالان و هم کتاب‌های کودکان، دستی بر آتش دارد، و در تمام آثارش جای پای طنز منحصر به فردش به وضوح دیده می‌شود.

 

7. یوستین گردر (Jostein Gaarder)

یوستین گردریوستین گردر (1952) به خاطر نوشتن کتاب‌‌های مختص کودکان، داستان‌‌های کوتاه و رمان‌های مختلف مشهور شده است. وی در رمان‌‌هایش از تکنیک ادبی ماورای داستان (Metafiction) برای خلق دنیاها در دنیاها استفاده می‌‌کند. شهرت گردر بیشتر به خاطر کتاب دنیای سوفی: رمانی درباره تاریخ فلسفه (Sophie’s World: A Novel About the History of Philosophy) است. وی و همسرش سیری دانویگ (Siri Dannevig) به مدت شش سال جایزه سوفی را به نویسندگان تازه کار اهدا کردند؛ نام این جایزه از اسم شخصیت رمان موفق او الهام گرفته شده است.

 

8. یون فوسه (Jon Fosse)

یون فوسه (1959) نمایشنامه نویس و نویسنده‌ای است که به خاطر نوشتن نمایشنامه‌هایی مانند لیلیا (Lilia) و سایه ها (Shadows) و مجموعه‌ای متنوع از اشعار معروف شده است. وی در طول سال‌های متمادی فعالیتش به عنوان نویسنده، مورد تحسین منتقدان بسیاری قرار گرفته است. از جمله افتخارات فوسه می‌توان به دریافت جایزه دابلوگ (1999) و جایزه آکادمی سوئد نوردیک (2007) اشاره کرد.

 

9. سیگرید اوندست (Sigrid Undset)

سیگرید اوندست یکی از پرکارترین نویسندگان تاریخ نروژ است که در سال 1928 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. وی در اصل در دانمارک متولد شد؛ اما خانواده‌اش در دوران کودکی به نروژ مهاجرت کردند. اوندست بیشتر به خاطر نوشتن سه گانه کریستین لاورانسداتر (Kristin Lavransdatter) معروف شده است. خوانندگان با خواندن این مجموعه سه جلدی می‌توانند زندگی یک زن از تولد تا مرگ را در دوران قرون وسطی تجربه کنند.

 

سیگرید اوندست

 

10. هلگا فلاتلاند (Helga Flatland)

هلگا فلاتلاند (1984) در رده نویسندگان نروژی نسل جدید قرار می‌گیرد که امروزه داستان‌هایش بسیار مورد توجه هستند. او در آثارش اغلب به موضوعات پیچیده خانوادگی، والدین، روابط و زنانگی می‌پردازد. فلاتلاند برنده چندین جایزه ادبی مختلف شده که دو مورد از آنها جایزه کتابفروشان نروژ (Norwegian Booksellers’ Prize) و موقوفه مدز ویل نایگارد (Mads Wiel Nygarrd’s Endowment) هستند.

 

11. ماجا لونده (Maja Lunde)

ماجا لونده (1975) یکی از موفق ترین نویسندگان معاصر نروژی است. او تاکنون چندین رمان عالی نوشته که معروف‌ترین آنها یک کتاب کودکانه به نام آن سوی مرز (Across the Border) است؛ این رمان داستان دو کودک را روایت می‌کند که سعی دارند در سال 1942 با عبور از مرز آلمان به سمت سوئد از دست نازی‌‌ها فرار کنند.

 

12. روی جاکوبسن (Roy Jacobsen)

روی جاکوبسن نویسنده نروژی داستان‌های کوتاه و رمان در سال 1954 در اسلو به دنیا آمد. وی در نوجوانی عضو یک گروه جنایتکار به نام باند آرول بود. به همین خاطر در 16 سالگی دستگیر شد و بیش از یک ماه را در سلول انفرادی گذراند. بسیاری معتقدند که دوران جوانی منحصر به‌ فرد جاکوبسن باعث شده تا سبک نوشتاری تند و تیزی داشته باشد.

 

کلام پایانی در مورد برترین نویسندگان نروژی

فهرست نویسندگان این گفتار طولانی بود؛ این مسئله نشان می‌دهد که ادبیات نروژ غنی و سرزنده است، و ادیبان فراوانی در طول تاریخ به خود دیده است. ما در این مطلب به بخشی از آنها و آثارشان اشاره کردیم؛ لطفاً شما هم در بخش ثبت نظرات، دیدگاه خود در مورد نویسندگان اهل نروژ را بنویسید تا این مقاله جامع‌تر گردد.