10 کتاب نوآر نوردیک (داستان‌ های جنایی اسکاندیناویایی) برتر دنیا

اگر از طرفداران کتاب‌ ها یا برنامه های تلویزیونی جنایی هستید و هنوز نوآر نوردیک (Nordic Noir) را تجربه نکرده‌‌اید؛ جالب است بدانید در آستانه کشف گنجینه‌‌ای از داستان‌‌های گیرا و مسحور کننده هستید که از همان ساعات اول مطالعه شما را درگیر خود می‌کنند. این زیرژانر جنایی که با نام نوآر اسکاندیناویایی (Scandinavian Noir) نیز معروف است؛ شامل روایت‌‌های واقعی از قتل و دسیسه است که معمولاً با بینش دقیقی از تاریخ و مسائل سیاسی - اجتماعی اسکاندیناوی همراه هستند.

این داستان‌‌ها معمولاً توسط قهرمانی که یک کارآگاه پلیس است هدایت می‌‌شوند؛ غالباً این شخص درگیر زندگی خود است و در ذهن مجرمان شخصی با استعداد و تیز به حساب می‌آید.

 

برترین کتاب های نوآر نوردیک

در روزهای بلند تابستان یا شب‌های سرد زمستان، هیچ چیزی به اندازه یک رمان نوآر نوردیک با داستان‌‌ های جنایی جذاب نمی‌تواند سرگرم کننده باشد. مشخصه جالب این ژانر خاص از داستان‌ های جنایی، مسحور کنندگی فوق العاده آنهاست که معمولاً دارای یک قصه پلیسی است و با داستان‌های تاریک و فضایی باورنکردنی همراه است. اگر با این ژانر آشنایی چندانی ندارید و نمی‌دانید باید چه آثاری را در این حوزه انتخاب کنید؛ در ادامه با شبکه مترجمین راستین همراه باشید تا بتوانید خود را برای خواندن بهترین کتاب ‌های نوآر نوردیک آماده نمایید.

 

1. دختری با خالکوبی اژدها (The Girl With the Dragon Tattoo) - استیگ لارسن

دختری با خالکوبی اژدها اولین کتاب از مجموعه سه گانه استیگ لارسن (Stieg Larsson) است و یکی از بهترین رمان‌ های نوآر نوردیک به شمار می‌آید. این اثر یک داستان فشرده و تاریک درباره یک کارآگاه استکهلمی بدشانس و یک دختر سرسخت پانک راک (Punk Rock) است که با هم متحد می‌شوند تا یک راز سر به مهر قدیمی را کشف کنند. بیش از 45 میلیون نسخه از این کتاب تا سال 2018 در سراسر جهان فروخته شده است. کتاب دختری با خالکوبی اژدها به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده و فیلم‌های بلند موفقی از روی آن اقتباس شده‌اند.

 

دختری با خالکوبی اژدها

 

2. خفاش (The Bat) - یو نسبو

خفاش اولین رمان از 13 کتاب مجموعه محبوب بازرس هری هول (Harry Hole)، اثر نویسنده نروژی یو نسبو (Jo Nesbø) است. هری هول یک کارآگاه باهوش و کمی غیرمعمولی است که در اسلو زندگی می‌کند؛ اما معمولاً برای مشاوره به شهرها و کشورهای دیگر فراخوانده می‌شود. او یک نابغه رنجدیده است که به خاطر اتفاقاتی که در هنگام کار برایش رخ داده‌اند؛ با اعتیاد به الکل و افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند. بازرس هول در کتاب خفاش به سیدنی فراخوانده می‌شود تا به حل معمای یک زن جوان نروژی کمک کند. با این حال هول خیلی زود متوجه می‌شود که در حال حل معمای یک قتل زنجیره‌ای است.

 

3. شاهزاده یخی (Ice Princess) - کامیلا لاکبرگ

اگر در زمینه خواندن رمان ‌های نوآر نوردیک تازه کار هستید؛ آثار کامیلا لاکبرگ (Camilla Läckberg) سوئدی نقطه خوبی برای شروع هستند. کتاب‌های این نویسنده جذابیت خاصی دارند؛ اگر چه نسبت به قسمت اعظم آثار منتشر شده در این ژانر اندکی تاریک‌تر هستند. لاکبرگ که یکی از محبوب ‌ترین نویسندگان داستان‌ های جنایی اروپا است؛ همواره سعی کرده تمام جزئیات دلخراش تحقیقات جنایی را با درام‌‌های شخصی قهرمان‌‌هایش درهم بیامیزد.

در شاهزاده یخی که اولین کتاب از یک مجموعه سه گانه است؛ نویسنده جوانی به نام اریکا با یک افسر پلیس در زمینه تحقیق در مورد خودکشی فرضی بهترین دوست دوران کودکیش همکاری می‌کند. کشش این دو به سمت همدیگر با عمیق شدن این راز بیشتر می‌شود.

 

 

4. دختری در تار عنکبوت (The Girl in the Spider’s Web) - دیوید لاگرکرانتس

وقتی مجموعه هزاره استیگ لارسن پس از مرگ او شهرت بین ‌المللی پیدا کرد؛ توجه مخاطبان بیشتر به این ژانر جلب شد. به همین دلیل وراث این نویسنده فقید، دیوید لاگرکرانتس (David Lagercrantz) روزنامه ‌نگار سوئدی را انتخاب کردند تا مسیر لارسن را ادامه دهد. او از آن زمان تاکنون چهار رمان به نام مجموعه لیسبت سالاندر (Lisbeth Salander) منتشر کرده است. اولین رمان از این مجموعه دختری در تار عنکبوت نام دارد که شامل قصه‌ای پرتعلیق به قسمت تاریک اینترنت است. در این ماجرا لیسبت و میکائیل در جستجوی هویت یک هکر بین ‌المللی با اسرار خطرناک و نیات بد هستند، و در این مسیر به دنبال مخفیگاه اصلی استیگ می‌گردند.

 

دختری در تار عنکبوت

 

5. نامطلوب (The Undesired) - ایرسا سیگورداردوتیر

نویسنده ایسلندی ایرسا سیگورداردوتیر (Yrsa Sigurdardottir) یکی از مشهورترین نویسندگان رمان های نوآر نوردیک جهان است. داستان‌های او اغلب ناخوشایند و کاملاً فی البداهه و خلاقانه هستند. مجموعه Thora Gudmundsdottir و چندین رمان معمایی مستقل مانند نامطلوب که همگی به جوایز متعددی دست یافته‌اند باعث موفقیت و شهرت ایرسا سیگورداردوتیر شده‌اند.

در تریلر پرتعلیق نامطلوب، زن جوانی که در محل نگهداری پسران در دهکده‌ای دورافتاده در ایسلند کار می‌کند، شاهد چیزی وحشتناک است. دهه‌‌ها بعد، کارآگاهی که روی یک پرونده سوء استفاده کار می‌کند؛ به این نتیجه می‌رسد که اعمال سیاه گذشته به نوعی با تصادف رانندگی و مرگ نابهنگام همسرش مرتبط هستند.

 

6. قاتلان بدون چهره (Faceless Killers) - هنینگ مانکل

در لیست برترین نویسندگان داستان های جنایی اسکاندیناوی، اسم هنینگ منکل (Henning Mankell) نیز قرار می‌گیرد. یکی از مجموعه‌های پلیسی او به نام کورت والاندر (Kurt Wallander)، یک کارآگاه پلیس دائم الخمر و قانون شکن را دنبال می‌کند که در دنیای پرونده‌هایش زندگی می‌کند و در بسیاری از مواقع به همین دلیل دچار آسیب می‌شود. اولین قسمت از این مجموعه به نام قاتلان بدون ‌چهره، مخاطبان را با کارآگاه والاندر آشنا می‌کند؛ او در این مجموعه به دنبال اجرای عدالت در حق زوج سالخورده‌ای است که به طرز وحشیانه‌‌ای در مزرعه دور افتاده خودشان در سوئد به قتل رسیده‌‌اند.

 

 

7. مستاجر (The Tenant) - کاترین انگبرگ

کاترین انگبرگ (Katrine Engberg) در سال 2020 با اولین رمان خود تحت عنوان مستاجر به شهرت رسید. او از آن زمان تاکنون دو کتاب به این مجموعه اضافه کرده است. در رمان مستاجر دو کارآگاه در کپنهاگ به نام‌های ژپه کورنر و آنت ورنر مامور می‌شوند تا در مورد قتل زن جوانی که جسدش در آپارتمان پیدا شده و نمادهای عجیبی روی صورتش نقش بسته است تحقیق کنند. آنها به زودی به صاحبخانه عجیب و غریب این زن مشکوک می‌شوند: آیا او قاتل است یا فقط عاملی برای ردگم کنی؟

 

8. احساس برف اسمیلا (Smilla’s Sense of Snow) - پیتر هوگ

کتاب احساس برف اسمیلا اثر پیتر هوگ (Peter Hoeg)، در سال 1993 به زبان انگلیسی منتشر شد. این رمان توسط مجلات تایم و هفته نامه اینترتینمنت ویکلی (Entertainment Weekly) به عنوان بهترین کتاب سال انتخاب شد. احساس برف اسمیلا که در نهایت تاملی بر تاریخ استعماری دانمارک دارد؛ زنی جوان را دنبال می‌کند که از سبک زندگی مرفه خود در کپنهاگ خسته شده و به دنبال بررسی علت مرگ همسایه جوانش است. با وجود اینکه پلیس سقوط این فرد از پشت بام آپارتمان را یک تصادف می‌داند؛ اما اسمیلا به این موضوع مشکوک است.

 

خفاش

 

9. نگهدارنده چیزهای گمشده (The Keeper of Lost Causes) - یوسی آدلر اولسن

کتاب پرفروش نویسنده دانمارکی یوسی آدلر اولسن (Jussi Adler Olsen) به نام نگهدارنده چیزهای گمشده، از سال 1945 تا سال 2007 در فهرست 100 کتاب برتر جنایی و هیجانی تایم قرار گرفت؛ به همین دلیل به عنوان اثر کلاسیک جایگاهی ویژه در ژانر نوآر نوردیک دارد. در این اثر که اولین کتاب از مجموعه نه گانه آدلر اولسن با عنوان Department Q است؛ مخاطبان با کارگاهی به نام کارل مورک آشنا می‌شوند که پس از بروز یک فاجعه در نیروی پلیس، به بخش سردسیر منتقل می‌گردد.

مورک بذله گو و بدشگون با تلاش برای کشف حقیقت در مورد یک سیاستمدار لیبرال مرده، به همکاران خود ثابت می‌کند که او هنوز هم کارآگاه زبده و قابلی است. چهار رمان از این مجموعه به فیلم‌های تحسین ‌شده‌ای تبدیل شده‌‌اند و 5 رمان باقیمانده در صف تولید هستند.

 

10. دختری که مرد (The Girl Who Died) - راگنار یوناسون

هیچ فهرستی از کتاب های برتر نوآر نوردیک بدون یکی از آثار نویسنده جنایی مشهور بین المللی، یعنی راگنار یوناسون (Ragnar Jónasson) ایسلندی کامل نخواهد بود. در کتاب دختری که مرد با شخصیتی به نام یونا مواجه هستیم که شب‌‌هایش را تنها در آپارتمانش می‌‌گذراند و به این فکر می‌‌کند که آیا مانند پدرش که اخیراً خودکشی کرده، زندگیش تمام خواهد شد. بنابراین وقتی تبلیغ استخدام یک معلم در یک دهکده کوچک و دور افتاده ایسلند را می‌بیند؛ فکر می‌کند این می‌تواند همان چیزی باشد که او همیشه به دنبالش بوده است. طولی نمی‌کشد او به این نتیجه می‌رسد که اشتباه فاحشی مرتکب شده است.

 

کلام پایانی

ادبیات نوآر اسکاندیناویایی کمتر در کشورمان مورد توجه قرار گرفته و اغلب نویسندگان این ژانر ناشناخته باقی مانده‌اند. این مطلب کوشید معروف ترین نویسندگان ژانر نوآر نوردیک و آثارشان را معرفی نماید تا علاقمندان به داستان‌های پلیسی و جنایی بتوانند رمان‌های مورد علاقه خود را راحت‌تر بیابند. امیدواریم شما هم در فرصت مطالعاتی پیشرو به خواندن آثار معرفی شده این گفتار مشغول شوید.