10 نویسنده مکزیکی مشهور تاریخ

مکزیک به داشتن ادبیات غنی مشهور است، و تقریباً تمام اهل مطالعه در سراسر جهان با نویسندگان مکزیکی آشنایی دارند. قبل از اینکه این کشور تحت استعمار قرار بگیرد؛ مردم بومی آن برای زنده نگهداشتن تاریخ و سنت‌های خود به داستان سرایی پناه بردند. ادبیات مکزیک پس از استعمار از نظر کیفی به سمت مستیسو (Mestizo) گرایش پیدا کرد که ترکیبی از زبان مکزیکی تحت استعمار با مسائل و موضوعات اروپایی بود.

 

مطرح ترین نویسندگان مکزیکی

امروزه ادبیات مکزیک به دلیل ماهیت غنی و تعهدی که به خلق حس و حالی خاص در خواننده دارند، مشهور شده است و گویی خواننده واقعاً در محیط توصیف شده حضور دارد. به همین دلیل شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد به کند و کاو در رئالیسم جادویی آثار ادبی مکزیک بپردازد و ببیند چرا ادبیات آمریکای لاتین بر جهان امروز تاثیری شگرف گذاشته است.

 

1. خوان رولفو (Juan Rulfo)

خوان رولفو خوان رولفو به خاطر نوشتن رمان "پدرو پارامو (Pedro Páramo)" در سال 1955 و مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه به نام "دشت سوزان (El Llano en llamas)" در سال 1953، در دسته مشهورترین نویسندگان مکزیک قرار گرفته است. آثار وی به بررسی فرهنگ و ایده‌های مکزیکی می‌پردازند و به خوانندگان آثارش در سراسر جهان این احساس را می‌بخشند که گویی در کنار قهرمانان نویسنده در روستاهای مکزیک زندگی می‌کنند.

رولفو دوران کودکی سختی داشت؛ زیرا در سن پایین والدین خود را از دست داد. وی توسط مادربزرگش بزرگ شد و در دوران جوانی به مبارزات خود ادامه داد؛ چون ثروت خانواده‌اش در طول انقلاب مکزیک به دست کاتولیک های رومی افتاده بود.

 

2. اکتاویو پاز (Octavio Paz)

اکتاویو پاز به عنوان یک کنشگر اجتماعی، نویسنده و روزنامه نگار مشهور بود، و یک چهره مترقی در مکزیک به شمار می‌رفت که در سال 1990 برنده جایزه نوبل گردید. پاز به خاطر نوشتن شعرها و تالیفاتی معروف شده که نگاهی انتقادی به ادبیات و هنر دارند. آثار برگزیده وی در مجموعه‌ای با عنوان "اشعار جمع آوری شده اکتاویو پاز (The Collected Poems of Octavio Paz)" در سال 1952 منتشر گردیده‌اند.

با وجود اینکه مکزیک در اکثر آثار اکتاویو پاز نقش محیطی برجسته‌ای داشته است؛ اما کارشناسان ادبی تالیفات و اشعار او را به دلیل بین المللی بودن می‌ستایند، و همین امر به خوانندگان سراسر جهان این امکان را می‌دهد تا با مضامین و احساساتی که پاز توصیف کرده، همذات پنداری کنند.

 

3. کارلوس فوئنتس (Carlos Fuentes)

روزنامه گاردین لقب مشهورترین رمان نویس مکزیک را به کارلوس فوئنتس اهدا نموده است. از آثار معروف او می‌توان به "مرگ آرتمیو کروز (The Death of Artemio Cruz)"، "آب سوخته (Burnt Water)"، "گرینگوی پیر (Old Gringo)" و "کریستوفر نازاده (Christopher Unborn)" اشاره کرد. فوئنتس در سال 1999 مدال افتخار بِلیساریو دومینگز (Belisario Domínguez) را دریافت نمود. وی علاوه بر نوشتن آثار ادبی سرنوشت ساز، در اواسط دهه 1970 سفیر مکزیک در فرانسه نیز بود. فوئنتس در هنگام نوشتن، مخاطب خود را با دقت در نظر می‌گرفت، و فقط از قلم و کاغذ برای نوشتن آثارش استفاده می‌کرد.

 

اکتاویو پاز

برترین نویسندگان مکزیک

 

4. لائورا اسکیبل (Laura Esquivel)

لائورا اسکیبل به خاطر پر فروش ترین اثرش یعنی رمان "مثل آب برای شکلات (Like Water for Chocolate)" که بعدها به یک فیلم موفق در گیشه تبدیل شد، در دسته نویسندگان معروف مکزیکی قرار می‌گیرد. این رمان بیشتر بر غذا تمرکز دارد و شامل انواع دستورالعمل‌های غذاهای مکزیکی است؛ در ضمن کتاب هر دستور غذا را به رویدادی در زندگی راوی ارتباط داده است. اسکیبل معتقد است که آشپزی جزء اصلی هر خانه‌ای است و آثارش را براساس همین طرز تفکر خود نوشته است.

 

5. والریا لوئیزلی (Valeria Luiselli)

والریا لوئیزلی یکی از مشهورترین نویسندگان مکزیکی، والریا لوئیزلی نام دارد. وی در شهر مکزیکوسیتی متولد شده و جزء نویسندگان لاتینی است که به خاطر نوشتن آثار ادبی بی‌شمار از جمله رمان پر فروش "چهره ها در جمعیت (Faces in the Crowd)" شناخته شده است. لوئیزلی یک برنامه سواد آموزی برای زنان زندانی در زندان‌های نیویورک که متعهد به اصلاح بودند، به اجرا درآورد. وی در حال حاضر به تدریس نویسندگی خلاقانه در کالج بارد (Bard College) مشغول است و در نیویورک زندگی می‌کند. لوئیزلی در سال 2020 برای وعده‌های خلاقانه در ادبیات، جایزه ویلچک (Vilcek Prize) را از آن خود کرد.

 

6. گوادالوپه نتل (Guadalupe Nettel)

گوادالوپه نتل که خالق رمان های "جسمی که در آن متولد شدم (The Body Where I Was Born)" و "بعد از زمستان (After the Winter)" است؛ جزء نویسندگان معاصر مکزیکی به شمار می‌آید که آثارش اغلب با استقبال گسترده منتقدان مواجه می‌گردد. نتل با مشکلات بینایی متولد شد، و اغلب در کودکی قربانی قلدری شده و مورد تحقیر قرار می‌گرفت؛ به همین دلیل به دنیای کتاب روی آورد. او پس از اخذ دکترا در رشته زبان شناسی به نوشتن رمان‌ها و داستان‌های کوتاه مشغول گردیده است.

 

7. خوان ویلورو (Juan Villoro)

خوان ویلورو (وییورو) نویسنده مشهور مکزیکی و فرزند فیلسوف مشهور لوئیس ویلورو (Luis Villoro) است. وی در اوایل کار خود را به عنوان یک روزنامه نگار آغاز کرد، و در زمینه موسیقی، سفر و هنر گزارش می‌نوشت. ویلورو آثار زیادی دارد که از جمله آنها می توان به "ریف (The Reef)"، "کتاب وحشی (The Wild Book)" و مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه با نام "گناهکار (The Guilty)" اشاره کرد. او از تقسیم کردن هنر خود با دیگران لذت می‌برد، و به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های سطح بالایی چون استنفورد، ییل (Yale) و پرینستون فعالیت کرده است.

 

خوان ویلورو

نویسندگان مطرح مکزیک

 

8. مارتین لوئیس گوزمان (Martín Luis Guzmán)

مارتین لوئیس گوزمان سیاستمدار و نویسنده، یکی از مشهورترین نویسندگان قرن بیستم مکزیک است. او از سال 1969 تحت عنوان سناتور در مکزیک به خدمت پرداخت و نهایتاً در سال 1976 بر اثر حمله قلبی درگذشت. "سایه رهبر (La sombra del caudillo)" و "خاطرات پانچو ویلا (Memorias de Pancho Villa)" دو اثر معروف وی می‌باشند.

 

9. یوری هررا (Yuri Herrera)

یوری هررا یوری هررا یکی از نویسندگان لاتین تبار معروف است که به عنوان محقق حوزه علوم سیاسی و استاد دانشگاه تولین (Tulane University) در حال فعالیت می‌باشد. هررا به خاطر نوشتن اولین رمانش با عنوان "هدایت پادشاهی (Trabajos del reino)" در سال 2004 برنده جایزه شد. دیگر رمان هررا در سال 2009 با نام "مرز بی هویت (Signs Preceding the End of the World)" نیز با استقبال گسترده منتقدان مواجه گردید.

هررا تلاش می‌کند تا آگاهی اجتماعی را به داستان‌های خود بیاورد. او زمانی گفت: «ادبیات نمی‌تواند مسئولیت کامل ساخت مردان و زنان خوب یا بد را برعهده بگیرد؛ اما قادر است ابزارهایی را در اختیار نوع بشر قرار دهد تا بتوانند با استفاده از آنها، خود را به یک شهروند آگاه تبدیل کنند. از این نظر من معتقدم که ادبیات همیشه یک مسئولیت سیاسی دارد».

 

10. ساندرا سیسنروس (Sandra Cisneros)

ساندرا سیسنروس یک شاعر مکزیکی- آمریکایی، مولف، رمان نویس، مجری، هنرپیشه و نویسنده داستان‌های کوتاه است. سیسنروس بیشتر به خاطر نوشتن رمانش با نام "خانه خیابان مانگو (The House on Mango Street)" مشهور شد. بیشتر آثارش فصل مشترک فرهنگ آمریکایی- مکزیکی را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ زیرا او زنی اهل قوم شیکانو (Chicana) است که در ایالات متحده زندگی می‌کند. سیسنروس به عدالت اجتماعی متعهد است؛ به همین دلیل در سال 1998 ورکشاپ نویسندگان ماکوندو (Macondo Writers Workshop) را راه اندازی کرد.

 

سخن آخر در مورد 10 نویسنده برتر مکزیکی

نویسندگان مکزیکی چیزهای زیادی برای عرضه به جهان دارند؛ از داستان‌ها گرفته تا نقدهای هنری. بسیاری از آنها عمیقاً از بی‌عدالتی‌ها آگاه هستند و بیشتر وقت خود را صرف ادای دین به جامعه می‌کنند. خواندن آثار نویسندگان مکزیکی معرفی شده در این مطلب برای علاقه ‌مندان به آمریکای لاتین و کتاب‌های کلاسیک واقعاً لذت بخش است. اگر شما تاکنون یکی از این رمان‌ها را مطالعه کرده‌اید؛ نظر خودتان را در مورد آن به ما بگویید.