کتاب های ایشی گورو؛ معرفی 10 اثر معروف و ماندگار

کازوئو ایشی گورو (Kazuo Ishiguro) یکی از موفق ترین رمان نویسان بریتانیایی است که هشت کتاب و دو مجموعه داستان کوتاه منتشر کرده است. او در سال 1954 در ناکازاکی ژاپن به دنیا آمد و وقتی پنج ساله بود به همراه والدینش به انگلستان نقل مکان کرد. با وجود اینکه ایشی گورو فقط مدت کوتاهی در ژاپن زندگی کرد، اما به دلیل میراث خانوادگیش، با تصاویر ذهنی از این کشور بزرگ شد؛ این تاثیر را می‌توان به راحتی در چندین رمان اول او مشاهده کرد. به همین دلیل ایشی گورو یک نویسنده بریتانیایی آسیایی محسوب می‌شود؛ در واقع زندگی او به عنوان یک کودک ژاپنی که در بریتانیا بزرگ شده است، به او کمک کرد تا زندگی را از زاویه‌‌ای منحصر به فرد نگاه کند.

 

برترین رمان های ایشی گورو

ایشی گورو اگرچه نویسنده‌ای پرکار نیست؛ اما جوایز بسیاری برای آثارش به دست آورده و اغلب کتابهایش در فهرست نهایی جوایز مهم قرار گرفته‌اند. در ضمن فعالیت‌هایش در عرصه ادبیات نیز جوایز و عناوین زیادی را برای او به ارمغان آورده است. ایشی گورو در سال 2017 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. ضمناً روش منحصر به فرد وی در ایجاد پیچش‌‌های داستانی و ایده‌های علمی تخیلی در رمان‌‌هایش باعث شده که او نویسنده بسیار محبوبی باشد.

ایشی گورو در سال 2018 به دلیل خدماتش به ادبیات، لقب شوالیه (Knight Bachelor) را به دست آورد و نشان خورشید فروزان (Order of the Rising Sun) را از آن خود کرد. وی علاوه بر نوشتن رمان ‌ها و داستان‌ های کوتاه، پنج فیلمنامه و شعر پنج آهنگ را نوشته است. در ادامه بیشتر درباره کتاب های برتر ایشی گورو صحبت می‌کنیم. پس اگر دوست دارید بیشتر با آثار این نویسنده معروف آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مطلب شبکه مترجمین راستین را تا انتها بخوانید.

 

1. هرگز رهایم مکن (Never Let Me Go)

هرگز رهایم مکن (2005) که یکی از محبوب ترین کتاب های ایشی گورو است که به مرحله نهایی جایزه بوکر نیز راه یافته است. این اثر داستان زنی را روایت می‌کند که در یک مدرسه شبانه روزی انگلیسی بزرگ شده است. به تدریج که خوانندگان در اعماق این داستان فرو می‌روند؛ به سرعت متوجه می‌شوند که اتفاقات زیادی پشت پرده ظاهر این مدرسه در جریان است و دانش آموزان این مدرسه برای یادگیری خواندن و نوشتن آنجا نیستند.

این رمان در بطن خود به پرسش‌‌های پیچیده‌‌ای می‌‌پردازد که از زندگی در مواجهه با انتظار برای مرگ سرچشمه می‌گیرند. وقتی شخصیت‌‌های اصلی این داستان یعنی کتی، روث و تامی متوجه می‌‌شوند که آنها موجودات شبیه سازی شده‌ایی هستند که فقط برای اهدای اعضای بدن خود به دیگران خلق شده‌‌اند؛ تصمیم نمی‌‌گیرند فرار کنند بلکه در نهایت سرنوشت خود را می‌پذیرند.

کتاب "هرگز رهایم مکن" با یک نگاه اخلاقی و جالب، به خطرات شبیه سازی انسان می‌پردازد. در سال 2010 یک اثر سینمایی از روی این کتاب اقتباس شد و در سال 2016 به یک سریال تلویزیونی کوتاه تبدیل شد. جالب اینجاست که هر چند این رمان این یک اثر علمی تخیلی است اما در آینده اتفاق نیفتاده است. ایشی گورو در این اثر در مورد یک واقعیت بالقوه و غیرواقعی می‌نویسد، و احساس واقع گرایانه‌ای از محیط را به خواننده القا می‌کند.

 

هرگز رهایم مکن

 

2. بازمانده روز (The Remains of the Day)

کتاب بازمانده روز (1989) داستان زندگی استیونز را روایت می‌کند؛ او یک پیشخدمت است که در دهه 1950 در دارلینگتون هال (Darlington Hall) زندگی می‌کند و تصمیم می‌گیرد یک سفر جاده‌ای را به غرب انگلستان شروع کند. خوانندگان به تدریج در طول سفر او با تاریخ انگلستان آشنا می‌شوند؛ استیونز و کارفرمایانش در این زمینه نقش پر رنگی را در طول داستان ایفا می‌کنند. صدای غیرقابل انکار راوی و تصاویر سر زنده از زندگی او، این کتاب را به یک اثر خواندنی قدرتمند تبدیل کرده و مهارت های نوشتاری ایشی گورو را به نمایش می‌گذارد. در ضمن این رمان مملوء از منابع و بینش‌های فرهنگی بریتانیایی است.

 

3. غول مدفون (The Buried Giant)

غول مدفون (2015) یکی از رمان های فانتزی ایشی گورو است. اگر چه این کتاب بهترین رمان نیست اما با توجه به تیپ شخصیتی و سایر آثار ایشی گورو، شایسته تقدیر است. این نویسنده دوست دارد درباره ژاپن و بریتانیا بنویسد؛ در این بین کتاب "غول مدفون" بدون شک بریتانیایی ترین رمان اوست.

این رمان درباره داستان زندگی یک زوج مسن به نام اکسل و بئاتریس است که ناگهان به یاد می‌آورند که یک پسر دارند. موضوع اصلی این است که این دو از مشکل از دست دادن حافظه رنج می‌برند؛ مشکلی که به نظر می‌رسد با مهی که روی زمین نشسته گره خورده است. قسمت اعظم داستان به سفری اختصاص پیدا می‌کند که این دو در جستجوی پسرشان در سرتاسر زمین طی می‌کنند.

رمان "غول مدفون" ساختاری که ایشی گورو به خاطر آن مشهور شده را به سخره می‌گیرد و آن چیزی نیست جز یک راوی غیرقابل اعتماد! سوال این است که اگر نمی‌توان به راویان و قدرت حافظه آنها اعتماد کرد پس آنها چقدر می‌توانند قابل اعتماد باشند؟ این رویکرد جالب باعث شده که این اثر به یکی از ساده ترین و سرزنده ترین رمان های ایشی گورو تبدیل شود.

 

 

4. کلارا و خورشید (Klara and the Sun)

ایشی گورو در رمان علمی تخیلی "کلارا و خورشید" (2021) از نگاه کلارا که یک دوست مصنوعی است به زندگی نگاه می‌کند. کلارا یک برنامه اندرویدی است که با هدف کمک به یک کودک ثروتمند ساخته شده و تمام آن چیزهایی که باید او در مدرسه بیاموزد را روی صفحه نمایش به او یاد می‌دهد. وقتی این کودک در حال خرید است؛ کلارا دنیای اطراف خود را تماشا می‌کند و به دلیل اینکه خورشیدی است از انرژی خورشیدی تغذیه می‌کند. وقتی کلارا عاشق دختری می‌شود که قرار است با او دوست شود؛ خواننده نگاهی هیجان انگیز به معنای عشق و انسانیت می‌اندازد. این رمان در اصل برداشتی متفاوت از داستان عشق سنتی است؛ زیرا کلارا دوست انسانی خود را دوست دارد اما نه به شیوه سنتی و رمانتیک.

 

5. تسلی ناپذیر (The Unconsoled)

رمان تسلی ناپذیر که در سال 1995 منتشر شد؛ تنها سه روز از زندگی رایدر که یک پیانیست اهل اروپای مرکزی است را پوشش می‌دهد. او برای اجرای یک کنسرت به شهری دیگر می‌رود، و برای رسیدن به کنسرت خود سعی می‌کند یک سری قرارها و وعده‌ها را پشت سر بگذارد. ناگهان داستان به شکلی وهم آور تغییر می‌کند؛ زیرا خوانندگان متوجه می‌‌شوند که پیانیست نمی‌‌تواند موافقت خود با اجرای کنسرت را به یاد بیاورد و حتی نمی‌داند در چه شهری قرار دارد.

وقتی رمان مذکور برای اولین بار منتشر شد؛ طرح داستان، خوانندگان را به شدت سردرگم کرد و به همین دلیل نظرات منفی زیادی به همراه داشت. اما منتقدان کم کم در اوایل قرن بیستم نظر خود را درباره این اثر تغییر دادند و کتاب "تسلی ناپذیر" را یکی از برترین رمان های ایشی گورو نامیدند. اگرچه در نگاه اول دنبال کردن داستان آن ممکن است دشوار باشد؛ اما خواندن این اثر برای کسانی که مایل به حل راز هستند و سعی دارند چشم انداز دائماً در حال تغییر کتاب را دنبال کنند، خالی از لطف نیست.

 

تسلی ناپذیر

 

6. وقتی یتیم بودیم (When We Were Orphans)

وقتی یتیم بودیم (2000) پنجمین رمان ایشی گورو است و داستان یک یتیم انگلیسی به نام کریستوفر بنکس را دنبال می‌کند که تا سن 10 سالگی و ناپدید شدن پدر و مادرش در یک دهکده در چین زندگی می‌کند. او بزرگ می‌شود تا یک کارآگاه شود و سعی می‌کند از مهارت‌های خدادادی خود برای حل مسئله ناپدید شدن والدینش استفاده کند.

کتاب "وقتی یتیم بودیم" نگاهی جالب به حافظه انسان می‌اندازد و به چگونگی تغییر آن توسط افراد مختلف می‌پردازد. اگر چه این اثر به دلیل اینکه یک رمان جنایی است و جزء ژانر کاری ایشی گورو نیست مورد استقبال منتقدان قرار نگرفت؛ اما حقیقتاً یکی از رمان های برتر ایشی گورو به شمار می‌آید. زیرا امروزه خوانندگان آثار این نویسنده شاهد آن هستند که ایشی گورو با سبک خاص خود به سراغ ژانرهای جدید ادبی می‌رود.

 

7. هنرمندی از جهان شناور (An Artist of the Floating World)

داستان رمان هنرمندی از جهان شناور (1986) در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. راوی داستان نقاش سالخورده‌ای به نام ماسوجی اونو است که به زندگی خود نگاه می‌کند و اینکه چگونه جنگ، شهرت و نگرش او به زندگی را تغییر داده است. او در این داستان باید یاد بگیرد که با اعمال گذشته و مسئولیت خود در قبال آنها مقابله کند.

این رمان در فهرست نهایی جایزه بوکر قرار گرفت و در سال 1986 به عنوان کتاب سال ویتبرد (Whitbread) انتخاب شد. این کتاب محبوب تاکنون به 40 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. البته "هنرمندی از جهان شناور" تا حدی دارای مضمون زندگی نامه‌ای است؛ زیرا ایشی‌گورو مادری ژاپنی داشت و در ژاپن به دنیا آمد و حتی با وجود اینکه در انگلستان بزرگ شد اما با فرهنگ ژاپنی تربیت شد. این اثر در سال 2019 به یک فیلم تلویزیونی تبدیل شد.

 

 

8. منظره پریده رنگ تپه ها (A Pale View of Hills)

منظره پریده رنگ تپه ها اولین رمان ایشی گورو است و داستان زنی ژاپنی به نام اتسوکو را روایت می‌کند که به تنهایی در انگلستان زندگی می‌کند و در عین حال مجبور است با خودکشی دخترش کنار بیاید. بسیاری معتقدند که این کتاب به دلیل لحن اسرارآمیز آن یک داستان ارواح است. این اثر بخشی از حال و هوای فرهنگ ژاپنی را در خود دارد و نشان دهنده فرهنگ دوگانه ایشی گورو است.

منتقدان "منظره پریده رنگ تپه ها" را به خاطر لحن اسرارآمیزش تحسین کردند؛ همین امر باعث شد تا در دنیای نویسندگی حرفه‌ای به روی ایشی گورو باز شود. در ضمن این کتاب کمی ماهیت زندگی نامه‌ای دارد؛ زیرا شخصیت‌های آن همانند خود نویسنده، یک نوع انتقال فرهنگی را در هنگام نقل مکان به انگلستان تجربه کرده‌اند. این کتاب در سال 1982 که سال انتشار آن بود؛ جایزه یادبود هولتبی (Holtby Memorial Prize) را از آن خود کرد.

 

وقتی یتیم بودیم

 

9. باران بیا یا بیا بدرخش (Come Rain or Come Shine)

باران بیا یا بیا بدرخش (2019) یک کتاب داستانی کوتاه از ایشی گورو است. بسیاری از داستان‌های کوتاه این مجموعه به جامعه مدرن و ویژگی‌های آن می‌پردازند. این داستان‌ها نسبت به رمان های فانتزی مرموز ایشی گورو ساده‌تر هستند. آنها طیف گسترده‌ای از ژانرها را پوشش می‌دهند و نشان دهنده نگاهی هستند که نویسنده به زندگی مدرن دارد.

 

10. شبانه ‌ها: پنج داستان موسیقی و شب (Nocturnes: Five Short Stories of Music and Nightfall)

کتاب شبانه ‌ها (2009) مجموعه دیگری از داستان های کوتاه ایشی گورو است؛ چیزی که این کتاب را بسیار جالب می‌کند نحوه ارتباط داستان‌ها با یکدیگر است. در هر یک از آنها موسیقی شخصیت اصلی داستان است و قصه با تاکید بر حافظه ضعیف راوی روایت می‌شود. علاوه بر این هر کدام از این داستان‌ها پایانی دارند که کاملاً سنتی نیست و خوانندگان از آن لذت می‌برند.

 

کلام پایانی درباره آثار برتر ایشی گورو

ترجمه باعث شده تا بتوانیم برترین آثار کازوئو ایشی گورو را مطالعه کنیم و از آنها لذت ببریم. پس حال شما به ما بگویید که کدام یک از کتاب های معرفی شده این گفتار را خوانده‌اید و ترجمه چه کسی را پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات شما می‌تواند سایر خوانندگان را برای انتخاب کتاب درست راهنمایی نماید.