15 مورد از بهترین کتاب های جان اشتاین بک

کتاب های جان اشتاین بک (John Steinbeck) از عصر و زمان خود فراتر هستند و به نوعی می‌توان گفت جاودانگی خاصی دارند. این غول ادبیات حتی قبل از مطرح شدن بحث تغییرات آب و هوایی و نگرانی‌های زیست محیطی، این ناهنجاری‌های بشری را شناخته بود؛ به همین خاطر آثارش در حال حاضر هم بسیار جذاب و حیرت انگیز به نظر می‌آیند. در این راستا شبکه مترجمین راستین در این مطلب، فهرستی از 15 اثر این نویسنده را گردآوردی نموده که خواندن آن به علاقمندان ادبیات و دنیای کتاب توصیه می‌گردد.

 

بهترین آثار جان اشتاین بک

داستان بسیاری از آثار اشتاین بک در دره سالیناس (Salinas) کالیفرنیا اتفاق می‌افتند و عملاً ارتباط تنگاتنگی با دنیای طبیعی دارند. وی بخشی از کالیفرنیا را در آثار خود به تصویر می‌کشد که با تصاویر پر زرق و برق دیده شده در فرهنگ عامه تفاوت دارد و درباره مردم عادی می‌نویسد: "آنها دارای شخصیتی ضعیف هستند و همواره از نظر اخلاقی مشکوک به نظر می‌رسند. قسمت اعظم آنها را مهاجرین و کارگرانی تشکیل می‌دهند که با وجود اینکه همیشه در حال تلاش هستند؛ اما بسیاری اوقات از جامعه ناسازگاری که در آن گیر افتاده‌اند، رضایت ندارند".

اشتاین بک همیشه در حال سعی و خطا بوده، و همواره سعی نموده تا به شیوه‌های مختلف بنویسد؛ به همین خاطر در آثار او داستان‌های بلند، رمان حماسی، داستان کوتاه و حتی آثار غیر داستانی نیز دیده می‌شود. اما ویژگی تعیین کننده‌ای که ماهیت اصلی آثار او را تشکیل می‌دهند؛ هسته اخلاقی غیر قابل انکار آنهاست. این نویسنده برنده جایزه نوبل دائماً در مورد راست و دروغ پرسش مطرح می‌کند؛ از این‌رو موضوعات جذابی را در پس زمینه‌های بسیار ظریف خیر و شر بشری می‌یابد. اگر هنوز هم در مورد چگونگی آشنایی با آثار این نویسنده تردید دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم با ما بمانید، چرا که در ادامه این مطلب قصد داریم تا 15 مورد از بهترین کتاب های جان اشتاین بک را به شما معرفی نماییم.

 

1. شرق بهشت (1952)

این رمان که در سال 1952 نوشته شده، درباره گستره و شدت تاثیرگذاری کتاب مقدس است. اشتاین بک در کتاب "شرق بهشت (East of Eden)" در عین روایت داستان زندگی چندین نسل خانواده‌های همیلتون و تراسک، داستان دره سالیناس را نیز روایت می‌کند؛ او از دیدگاهی فراتر به این منطقه نگاه کرده و با گذشت زمان خط سیر داستانی خود را تغییر می‌دهد. کتاب می‌پرسد: آیا فرد خوبی هستید یا بد؟ آیا سرنوشت شما این است که همانی باشید که الان هستید و یا اینکه بالعکس می‌بایست به جای شخص دیگری می‌بودید؟ آیا هرگز تلاش کرده‌اید کنترل زندگی خود را به دست بگیرید؟

هر چند شخصیت‌های اصلی این شاهکار همه شمول (چرا که خود اشتاین بک آن را بزرگترین اثر خود می‌دانست) درمی‌یابند که در حال تجربه دوباره زندگی آدم و حوا، و هابیل و قابیل هستند؛ اما در حین خواننده با روایتی قدرتمند و قانع کننده همراه می‌شود که اطمینان می‌دهد تمام شخصیت‌های داستان به نوعی تحت تاثیر یک ذهنیت بزرگ قرار دارند. در واقع در رمان شرق بهشت، انسانیت از منظر پرنده‌ای مجسم می‌گردد که علی‌رغم تلاش بی‌وقفه، ناگهان کوچک می‌شود و تأثیری شگرف از خودش بر جای می‌گذارد.

 

شرق بهشت

کتاب شرق بهشت

 

2. خوشه های خشم (1939)

داستان این رمان کلاسیک در دوران رکود بزرگ اتفاق می‌افتد و گذشته‌ای متلاطم دارد. وقتی رمان "خوشه ‌های خشم (The Grapes of Wrath)" برای اولین بار منتشر شد، در بسیاری از مدارس و کتابخانه‌ها ممنوع گردید؛ اما در سال 1940 برنده جایزه پولیتزر (Pulitzer Prize) شد و بیش از 15 میلیون نسخه از آن به فروش رفت. این کتاب داستان زندگی "جودها" را روایت می‌کند که خانواده‌ای فقیر از کارگران مزارع اوکلاهاما هستند و در جستجوی کار، سفری ناامید کننده و طولانی به غرب دارند.

در طول خشکسالی شدید، کارگران مزارع مانند جودها خودشان را در حال مبارزه برای به دست آوردن لقمه نانی می‌یابند که در این بین به استثمار کشیده می‌شوند و عزت نفس خود را می‌بازند. خواندن این اثر پرشور و حرارت اشتاین بک نه تنها برای خوانندگان آمریکایی، بلکه برای تمام افراد با احساس جذاب است؛ از این‌رو تعجبی ندارد که رمان خوشه ‌های خشم همواره در فهرست بهترین کتاب های تاریخی قرار می‌گیرد.

 

3. زمستان نارضایتی ما (1961)

آخرین رمان اشتاین بک است و در شهر کوچکی در سواحل شرقی ایالات متحده اتفاق می‌افتد که در آنجا شخصیت اصلی داستان، یعنی ایثن آلن هاولی (Ethan Allen Hawley) باید با معایب شخصیتی و معیارهای وسواس گونه‌اش مقابله کند. ایثن احساس می‌کند همیشه تحت فشار است؛ چرا که گذشته باشکوه خانواده‌اش و انتظارات بلندپروازانه آنها همواره وی را رنج می‌دهد. بنابراین روزی تصمیم می‌گیرد که از همه قید و بندهای ساخته شده برای خودش دست بکشد و آزاد شود.

رمان "زمستان نارضایتی ما (The Winter of Our Discontent)" تا حدی نمایشنامه‌های آرتور میلر (Arthur Miller) را به تصویر می‌کشد و روایت‌گر کند و کاوی حیرت افزا در گوشه‌های تاریک روح انسان است. نویسنده در این اثر، پرده از احساس اجتناب‌ناپذیر افول برمی‌دارد، و تصویرگر تفاوت‌های دلسرد کننده‌ای بین ظاهر جهان و کارکردهای واقعی آن است. در عین حالیکه این رمان غم انگیز مرز بین تراژدی و امید را طی می‌کند؛ خوانندگان احساس می‌کنند که هم با انسانیت خود بیگانه شده‌اند و هم مجدداً به آن پیوند می‌خورند.

 

4. موش ها و آدم ها (1937)

"موش ها و آدم ها (Of Mice and Men)" یکی دیگر از آثار محبوب اشتاین بک است که ذهن را به سال‌های رکود بزرگ در کالیفرنیا سوق می‌دهد. این رمان روایتگر داستان دو کارگر مزرعه به نام‌های لِنی و جورج است که به دنبال رویای خود برای داشتن قطعه زمینی هستند تا بتوانند با آرامش در آن مستقر شوند. با این حال لنی با وجود اینکه از نظر جسمی قدرتمند است؛ اما دنیایی کودکانه دارد و تنها آرزویش نگهداری از خرگوش‌های خانگی است تا بتواند موهای نرم آنها را نوازش کند. همین آرزوی ناخواسته مشکلاتی را برای او و تنها دوستش به وجود می‌آورد. این داستان عمیقاً تاثیرگذار در مورد دوستی، تنهایی و امید است و در عین ملایم بودن، بسیار کوبنده و ویرانگر می‌باشد؛ به گونه‌ای که مدت‌ها پس از پایان خواندن کتاب با شما می‌ماند.

 

5. راسته کنسروسازی (1945)

این رمان کوتاه که جزء بهترین آثار جان اشتاین بک محسوب می‌شود؛ از الزامات متداول قوس‌های داستانی (Narrative Arcs) صرف‌نظر می‌کند. در عوض هدف آن امپرسیونیستی است؛ چرا که قصد دارد احساس تعلق به یک جامعه، یعنی همان نوع جامعه‌ای که ریشه در تربیت کالیفرنیایی نویسنده دارد را در قالب 150 صفحه به تصویر بکشد. شاید با خود بیاندیشید داستانی که در مورد شخصیت‌هایی مانند مالک یک مغازه خواربار فروشی، یک زیست شناس، چند فرد مست و چند شخص مفلوک است که در یک شهر کوچک کالیفرنیایی زندگی می‌کنند؛ نمی‌تواند چندان بر شما تاثیر بگذارد. اما باید بگوییم در اشتباه هستید. در واقع رمان "راسته کنسروسازی (Cannery Row)" از قالب روایت‌های مستقل اشتاین بک خارج شده و روی موارد ژرفی دست می‌‌گذارد که خوانندگان را در نوستالژی مالیخولیایی (آن هم در گذشته‌ای که حتی متعلق به خودشان نیست) فرو می‌برد.

 

راسته کنسروسازی

رمان راسته کنسرو سازی

 

6. سفر با چارلی: در جستجوی آمریکا (1962)

اغلب آثار ادبی کلاسیک در مورد سفر جاده‌ای آمریکا، مردم را به یاد رمان "در جاده (On the Road)" جک کرواک (Jack Kerouac) می‌اندازد. اما اگر با این رمان اشتاین بک همراه شوید؛ می‌توانید با وی یک سفر جاده‌ای آرام، خیالی و روح‌نواز را تجربه نمایید. نویسنده در مسیر کالیفرنیا، افکار خودش را در مورد آمریکا، مردم آن، و چشم‌انداز گذشته و آینده آنها با خوانندگان به اشتراک می‌گذارد. کتاب "سفر با چارلی: در جستجوی آمریکا (Travels with Charley in Search of America)" که خود به نوعی یک کلاس پیشرفته در نگارش سفرنامه است؛ خوانندگان را با دیدگاه‌های احساسی نویسنده آشنا می‌کند. نویسنده در عین اینکه خواننده را به جلو هول می‌دهد؛ حس کنجکاوی او را برانگیخته و وی را آماده پذیرش رویدادهای جدیدی می‌کند.

 

7. پنجشنبه شیرین (1954)

این کتاب ما را به دنیای رمان راسته کنسروسازی می‌برد؛ اما این بار گشت و گذار رمان حول محور یک داستان عاشقانه می‌گذرد و سیر داستان دارای سرعت قابل‌توجهی است. اگرچه اینگونه مجموعه داستان‌ها اغلب نا‌امیدکننده از کار درمی‌آیند؛ اما این کتاب کوتاه یک استثناء محسوب می‌شود. اشتاین بک در رمان "پنجشنبه شیرین (Sweet Thursday)"، با عشق و علاقه‌ای وافر به شخصیت‌های آشنا باز می‌گردد و بر روابط تنگاتنگ افراد در یک جامعه شهری کوچک تمرکز می‌کند. ساکنان این شهر کوچک در عین رویارویی با حوادث و اتفاقات ناگوار، این کتاب درخشان را برای خوانندگان جذاب می‌کنند.

 

8. چمنزارهای بهشت (1932)

همانطور که از عنوان کتاب "چمنزارهای بهشت (The Pastures of Heaven)" پیداست؛ داستان آن در دره حاصلخیز کالیفرنیا اتفاق می‌افتد. اگرچه این دره شبیه بهشت است؛ اما ساکنان آن در دنیایی بسیار متفاوت از جهان اهورایی زندگی می‌کنند. کتاب مذکور متشکل از دوازده داستان کوتاه به هم پیوسته است که هر کدام از آنها نقش شخصیت‌هایی را دارند که به نوعی یادآور رمان‌های شروود اندرسن (Sherwood Anderson) هستند و هر کدام به شیوه‌ای درد و رنج گسترده شخصیت‌های داستان را بیان می‌کنند.

از جمله داستان‌هایی که در اینجا روایت می‌شوند؛ می‌توان به داستان زندگی دو خواهر که به سمت تن فروشی سوق داده می‌شوند، زنی که با مسائل روانی دست و پنجه نرم می‌کند، پدر مجردی که نقش یک منشی دفتری را دارد و سعی می‌کند تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد، پدری که بیش از حد از دخترش حمایت می‌کند و کشاورزی که بر سر شرکت یا عدم شرکت در یک مراسم اعدام مردد است، اشاره کرد. این داستان‌های ناهمگون که به گرمی و با زبان طنز بیان می‌شوند؛ همگی انسانیت مشترک این شخصیت‌ها را هدف گرفته‌اند.

 

9. به خدایی ناشناخته (1933)

یکی دیگر از کارهای اولیه اشتاین بک است که گواهی بر قدرت آزمایشگری اوست. در رمان "به خدایی ناشناخته (To a God Unknown)"، قهرمان داستان به نام جوزف وین (Joseph Wayne) با دعای خیر پدر در حال مرگ خود، راهی کالیفرنیا می‌شود. او در آنجا خانه جدیدی را در کنار یک درخت بلوط غول پیکر برای خود می‌سازد که احساس می‌کند روح پدرش در آن تجسم یافته است.

اما برادران جوزف پس از مدتی متوجه می‌شوند که او به شکل مشکوکی درخت بلوط را می‌پرستد؛ از این رو تصمیم می‌گیرند مانع از این کار او شوند. با این حال وقتی درخت آسیب می‌بیند؛ دوره خشکسالی شدیدی آغاز می‌شود. بنابراین خانواده مجبور می‌شوند برای زنده ماندن تقلا کنند. این کتاب عرفانی که با رئالیسم جادویی آمیخته شده، سوالاتی معنوی در مورد محیط زیست مطرح می‌کند: آیا انسان‌ها واقعاً می‌توانند طبیعت را کنترل کنند؟ آیا نیرویی برتر در پشت کارهای اسرارآمیز دنیای طبیعت موجود است؟ آیا انسان‌ها به نوعی با زمین ارتباط دارند؟

 

10. در نبردی مشکوک (1936)

سیاسی‌ترین کتاب جان اشتاین بک است. داستان کتاب "در نبردی مشکوک (In Dubious Battle)" در دره سالیناس می‌گذرد، و اولین رمان از مجموعه سه گانه‌ای است که به "داست بول یا کاسه غبار (Dust Bowl)" معروف است (رمان‌های موش ها و آدم ها و خوشه های خشم دو کتاب دیگر این مجموعه هستند). همانطور که اشتاین بک در دو اثر دیگر این مجموعه در مورد کارگران فقیر محروم از حق و حقوق شهروندی صحبت می‌کند؛ در این کتاب نیز به کارگران میوه چین در تلاش برای سازماندهی اعتصاب کارگری اشاره دارد.

این کتاب علاوه بر اینکه به گونه‌ای با جوامع کارگری ارتباط برقرار می‌کند؛ داستانی مهیج را در بستری پر از تنش، تعلیق و ریسک روایت می‌نماید. اشتاین بک علاوه بر ابراز نگرانی در مورد بی‌عدالتی و نا‌آرامی‌های صنعتی، همواره سعی کرده تا در مورد روش‌های تغییر رفتار انسان‌ها آن هم وقتی فردیت خود را کنار گذاشته و عضوی از یک گروه می‌شوند، عمیقاً به کند و کاو بپردازد.

 

11. ماه پنهان است (1942)

همانطور که اشاره کردیم؛ قدرت آزمایشگری جان اشتاین بک در تمام آثار او به تصویر کشیده می‌شود. این بار داستان کتاب "ماه پنهان است (The Moon Is Down)" دیگر در دره‌های سرسبز کالیفرنیا روایت نمی‌گردد؛ بلکه داستان در یک شهر ساحلی و کوچک تحت اشغال نظامی در یک کشور اروپایی نامعلوم اتفاق می‌افتد. "مرکز ملی اشتاین بک (National Steinbeck Center)" در خصوص این داستان می‌گوید: "این یک رمان پروپاگاندایی برای حمایت از افرادی است که در طول جنگ جهانی دوم در مناطق تحت اشغال نازی‌ها زندگی می‌کردند"؛ از این‌رو کتاب نشان می‌دهد که چگونه مقاومت در قلب مردم شهر ریشه دوانده و به خوبی این واقعیت که اشغال به تدریج در روح جمعی آنها نفوذ می‌کند را مجسم می‌نماید. خفقانی که اشتاین بک به تصویر می‌کشد؛ باعث خلق نیاز به آزادی می‌شود که در عمل خود را نشان می‌دهد.

 

ماه پنهان است

کتاب ماه پنهان است

 

12. اتوبوس سرگردان (1947)

این رمان از نزدیک به بررسی دقیق جنبه‌های مختلف شخصیتی گروه‌های گوناگونی از افراد داستان می‌پردازد که در دوران پس از جنگ در یک اتوبوس در دره سالیناس کالیفرنیا با هم همسفر می‌شوند. هر چند کتاب "اتوبوس سرگردان (The Wayward Bus)" یک رمان کامل است و داستانش همچنان به فلسفه رمان‌نویسی پایبند است؛ اما در آن هیچگونه حادثه مهیج یا اوج خاصی روایت نمی‌شود.

در واقع اتوبوس تنها تکه‌ای از زندگی این شخصیت‌ها را به تصویر می‌کشد؛ چرا که همه آنها مقصدی فراتر از مسیر این اتوبوس دارند. در اصل این نوع روایت در مسیر، مطالعه‌ای جذاب از لحظات است؛ چون به موارد ظریفی همچون چگونگی لمس مکان‌ها و نحوه سیر و سلوک افکار مردم اشاره دارد، و به خوبی نشان می‌دهد که زندگی از لحظات کوچک و بی‌اهمیت ساخته می‌شود.

 

13. اسب سرخ (1933)

یک رمان اپیزودیک است و شامل چهار داستان می‌باشد. هر چهار داستان "اسب سرخ (The Red Pony)"، گوشه‌هایی از زندگی پسر جوانی به اسم جودی تفلین که در مزرعه‌ای در دره سالیناس زندگی می‌کند را شرح می‌دهد. داستان‌های این کتاب که به گونه‌ای از به بلوغ رسیدن جودی تاثیر می‌پذیرند؛ در نهایت باعث می‌شوند تا او درس‌های مهم و دردناکی در مورد مرگ و زندگی بیاموزد.

در داستان اول، پدر جودی یک اسب قرمز به او هدیه می‌دهد. وی با تمام وجود در جوانی عاشق آن حیوان می‌شود؛ اما وقتی با بدشانسی روبه‌رو می‌شود، دنیای او از اساس ویران می‌گردد. رمان اسب سرخ در عین زیبایی، دردناک است؛ چرا که از نظر احساسی بسیار غمگین است و روند بزرگ شدن را در یک لحظه دردناک به تصویر می‌کشد. به علاوه تصویرگر فردی است که در یک آن، بی‌گناه درهم می‌شکند.

 

14. ورود از دریای کورتز (1951)

دریای کورتز در واقع همان خلیج کالیفرنیاست که در آنجا اشتاین بک و دوست زیست ‌شناسش اد ریکتس (Ed Ricketts) این روایت غیر داستانی را به تصویر می‌کشند. (اد ریتکس از شخصیت دکتر در رمان‌های راسته کنسروسازی و پنجشنبه شیرین الهام گرفته شده است). داستان کتاب "ورود از دریای کورتز (The Log from the Sea of Cortez)" به سال 1941 برمی‌گردد که در آن این دو دوست در جستجوی بی‌مهرگان دریایی (نوعی بی‌مهره هستند که در زیستگاه‌های دریایی یافت می‌شوند)، سر از سواحل وحشی درمی‌آورند. نهایتاً این خاطرات به مدیتیشنی در مورد زندگی متمرکز بر اکولوژی و وضعیت تعادلی ارگانیک طبیعی تبدیل می‌شود. هر چند تشریح مفصل زندگی آبزیان ممکن است برخی از خوانندگان را خسته کند؛ اما به نظر ما این کتاب هر کسیکه عاشق دریا و دنیای طبیعی است را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

15. تورتیلا فلت (1935)

با الهام از افسانه شاه آرتور، داستان شهر مونته‌ری در کالیفرنیا را روایت می‌کند. رمان تورتیلا فلت (Tortilla Flat) با دنبال کردن زندگی دنی و گروه دوستان منحصر به فردش که به دلیل تحریک شدن در اثر نوشیدن شراب زیاد دست به شرارت های فراوان می‌زنند؛ قصد دارد تا داستان رمان راسته کنسروسازی را تکمیل کند، چون خواننده شدیداً به شخصیت‌های عمیقاً ناقص داستان علاقه‌مند می‌شود.

اگرچه اعمال این شخصیت‌ها با هم تفاوت دارد؛ اما کاملاً مشخص است که شخصیت‌های اصلی محله تورتیلا فلت نیت بدی ندارند، چرا که اشتاین بک آنها را در معرض دید خواننده قرار می‌دهد تا تجلی راست و دروغ را در اعمال آنها مورد بررسی قرار دهد. اما باید توجه داشته باشید این کتاب در سال 1935 نوشته شده، و به برخی از کلیشه‌های نژادی اشاره دارد که باعث کاهش موفقیت و محبوبیت آن شده است.

 

مطالعه کتاب های جان اشتاین بک را آغاز کنید

قطعاً کتاب های جان اشتاین بک از آثار ادبی مورد علاقه بسیاری از ماها به حساب می‌آیند. بسیاری از کسانیکه تنها قصد خواندن یک یا دو مورد از رمان‌های این نویسنده را دارند؛ به ناگاه خود را در یک سفر ادبی می‌یابند و متوجه می‌شوند که کتاب های جان اشتاین بک را یکی پس از دیگری خوانده‌اند. از این‌رو امیدواریم این فهرست مختصر از شاهکارهای اشتاین بک به شما در طی این سفر دور و دراز کمک کند.