10 مورد از بهترین کتاب های جان گریشام

جان گریشام (John Grisham) یکی از موفق ترین نویسندگان ایالات متحده است؛ او این موفقیت را مدیون تجربیات خود به عنوان یک وکیل است. جان که فارغ ‌التحصیل دانشگاه ایالتی می ‌سی ‌سی ‌پی است؛ دکترای حقوق خود را در سال 1981 از همین دانشکده اخذ کرد. وی علاوه بر اینکه حدود یک دهه به وکالت مشغول بوده؛ در فاصله سال‌های 1984 تا 1990 عضو مجلس نمایندگان می ‌سی ‌سی ‌پی نیز بوده است.

گریشام کار نویسندگی را در سال 1989 آغاز کرد، و پس از موفقیت رمان دوم خود حرفه حقوقی و سیاسی را کنار گذاشت و به صورت تمام وقت به نوشتن پرداخت. امروزه کتاب ‌های جان گریشام به جایی رسیده‌اند که خواندن آنها برای همه علاقه مندان به کتابخوانی یک ضرورت محسوب می‌شود.

 

برترین رمان های جان گریشام

جان گریشام تاکنون چندین کتاب پرفروش نوشته و چندین سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی با اقتباس از آنها ساخته شده است. امروزه وی با بیش از سه دهه فعالیت حرفه‌‌ای، پادشاه تریلرهای حقوقی محسوب می‌‌شود؛ زیرا بیشتر آثار او حول محور قانون می‌‌چرخند. در اینجا شبکه مترجمین راستین نگاهی به برترین کتاب های جان گریشام می‌اندازد تا انتخاب آنها را برایتان آسان نماید.

 

1. شرکت (The Firm)

ممکن است کتاب شرکت (1991) اولین اثر جان گریشام نباشد؛ اما مطمئناً اولین اثری است که این نویسنده آمریکایی را در کانون توجه قرار داد و او را به شهرت رساند. این کتاب داستان یک جوان فارغ التحصیل دانشکده حقوق است که پس از پذیرش یک پیشنهاد کاری بسیار عالی، با اوباش درگیر می‌شود. خط داستانی آن نشان می‌دهد حرص و آز می‌تواند ما را به سمت انتخاب‌هایی سوق دهد که تاثیر زیادی بر زندگیمان می‌گذارند.

این تریلر حقوقی بلافاصله پس از انتشار، به سرعت با فروش بیش از 1/5 میلیون نسخه در سال 1993 به کتابی پرفروش تبدیل شد. این رمان آنقدر محبوب بود که یک سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی به همین نام با بازی افرادی مانند جین هاکمن (Gene Hackman)، تام کروز (Tom Cruise) و جین تریپل هورن (Jeanne Tripplehorn) از روی آن اقتباس گردید.

 

کتاب شرکت

 

2. شریک (The Partner)

اگر چه جان گریشام آثار زیادی در ژانرهای داستانی و غیرداستانی نوشته است؛ اما بدون شک کتاب شریک (1997) یکی از بهترین کارهای اوست. داستان این رمان درباره یک وکیل اهل می‌ سی ‌سی‌ پی است که مرگ خود را جعل می‌کند، 90 میلیون دلار می‌دزدد و به برزیل فرار می‌کند. با وجود اینکه او چهار سال بعد توسط پلیس پیدا می‌شود و به خانه‌اش بازگردانده می‌شود؛ اما هیچ یک از رازها و نقشه‌هایش برملا نمی‌شوند. رمان "شریک" علاوه بر یک خط داستانی پر شور، با تعلیق زیادی همراه است و در نتیجه خواننده را از ابتدا تا انتها درگیر خود نگه می‌دارد.

 

3. آخرین هیئت منصفه (The Last Juror)

جان گریشام در کتاب آخرین هیئت منصفه (2004) که یک تریلر حقوقی است؛ موضوعاتی مانند دادگاه، فعالیت وکلای شهری، زندگی در یک شهر کوچک جنوبی و بلوغ یک مرد تا بزرگسالی در دهه 1970 را با هم ترکیب می‌کند. ماجراهای این رمان در شهر خیالی فورد کانتی رخ می‌دهند و حول و حوش یک قتل وحشتناک، محاکمه عاملان این قتل و عواقب آن می‌چرخد.

کتاب "آخرین هیئت منصفه" با وجود اینکه حدود پانزده سال پس از اولین رمان گریشام منتشر شد؛ اما پیش درآمد آن محسوب می‌شود. زیرا ماجراهای این کتاب چندین سال قبل از رویدادهای رمان نخست رخ می‌دهند و برخی از شخصیت‌های آنها از نظر شغل و ویژگی با هم مشابهت دارند.

 

 

4. باران ساز (The Rainmaker)

کتاب باران ساز (1995) که در ایران تحت عنوان "معجزه سرنوشت" شناخته می‌شود؛ یکی دیگر از رمان های برجسته جان گریشام است. در آن مضامینی مانند قانون، خوش بینی، عشق، ناامیدی و اضطراب پس از دانشگاه در یک روایت ساده گردهم آورده شده‌اند. این اثر ششمین رمان گریشام است و به دلیل این که در زمان گذشته نوشته شده است؛ با سایر کارهای وی تفاوت دارد.

"باران ساز" داستان زندگی یک فارغ التحصیل حقوق است که بدون داشتن تجربه تلاش می‌کند یک شغل مناسب پیدا کند؛ کتاب به دردسرهایی می‌پردازد که او برای برنده شدن در پرونده‌ای علیه وکلای بی رحم یک شرکت شرور با آنها مواجه می‌شود. از آنجاییکه گریشام در این رمان سعی کرده بین آرمان ‌گرایی و واقعیت تعادل برقرار کند؛ لذا یکی از بهترین آثار او به شمار می‌آید. در سال 1997 فیلمی به همین نام از روی این کتاب اقتباس شد.

 

کتاب باران ساز

 

5. وصیت نامه (The Testament)

کتاب وصیت نامه (1999) پر از تعلیق است و داستان آن حاوی یک چرخش است، و جنبه‌های مختلف زندگی مردم از جمله مادی گرایی، حرص، گناه و رستگاری را مورد بررسی قرار می‌دهد. این رمان برتر جان گریشام با پیچش‌های داستانی هوشمندانه و پایانی شگفت انگیز همراه است. داستان آن دارای یک طرح دوگانه از وکیلی است که به دنبال یک مبلغ مذهبی در برزیل می‌گردد. این رمان درک اجتماعی شخصی نویسنده و اینکه دیگران چگونه نخبه‌های جامعه ما را درک می‌کنند، آشکار می‌کند.

 

6. زمانی برای کشتن (A Time To Kill)

زمانی برای کشتن (1989) اولین رمان جان گریشام است. با وجود اینکه این کتاب در ابتدا توسط ناشران بسیاری رد شد؛ اما باعث ناامیدی وی نشد. او همچنان به نوشتن ادامه داد و بعد از موفقیت دومین رمانش، این کتاب چند سال بعد به اثری پرفروش تبدیل گشت. به گفته نویسنده، رمان "زمانی برای کشتن" از تجربیات او در دادگاه شهرستان دسوتو (DeSoto County) در سال 1984 الهام گرفته شده است. او در آنجا شاهد شهادت ناراحت کننده یک قربانی تجاوز جنسی 12 ساله بود. این رمان با تم دسیسه چینی و تعلیق، خشونت و مجازات نژادی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

 

7. سوداگر (The Broker)

داستان کتاب سوداگر (2005) که در شهر بولونیای ایتالیا می‌گذرد؛ حول محور مضامینی مانند سیا و عفو ریاست جمهوری می‌چرخد و با چاشنی دسیسه بین المللی جذاب‌تر شده است. اگر چه رمان حاوی مانورها، تعلیق و دسیسه‌های مختلف است؛ اما همانند برخی از آثار گریشام فقط یک راهنمای سفر به بولونیا محسوب می‌شود زیرا به طور مفصل به وعده‌های غذایی و مکان‌های دیدنی این شهر پرداخته و داستان‌های فرعی عاشقانه‌ای را روایت می‌کند که سرانجامی ندارند. این رمان بلافاصله پس از انتشار، در صدر فهرست پرفروش ‌ترین ‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. با این وجود از سیل انتقادهای منتقدان در امان نماند.

 

8. رد شدن از کریسمس (Skipping Christmas)

هر چند جان گریشام به خاطر رمان‌‌های تخیلی حقوقی مشهور شده است؛ اما این اثر نشان می‌دهد که او قریحه نوشتن آثار کمدی را هم دارد. کتاب رد شدن از کریسمس (2001) یک رمان کمدی است و درباره زندگی زوجی است که از تجاری سازی کریسمس خسته شده‌اند و تصمیم می‌گیرند تعطیلات را نادیده بگیرند. اگر چه این رمان ساختاری هوشمندانه دارد و یکی از پرفروش ‌ترین کتاب ‌های نیویورک تایمز بود؛ اما فاقد طنز است و پایان آن تا حدودی احساسی است. فیلم کریسمس در کنار خانواده کرنک (Christmas with the Kranks) در سال 2004 و یک کتاب صوتی در سال 2006 از روی آن اقتباس شده است.

 

آخرین هیئت منصفه

 

9. اعتراف (The Confession)

رمان اعتراف (2010) به مشکلات محکومیت‌های نادرست و مجازات اعدام می‌پردازد. با این حال در طول داستان کاریکاتورها بیشتر از شخصیت‌های داستان هستند، و صحنه‌های کتاب طولانی و اغراق آمیز به نظر می‌رسند؛ بنابراین رمان هیجان خود را از دست می‌دهد و غیرقابل باور می‌شود. داستان در نهایت به شکل قابل پیش بینی و رضایت بخش به پایان می‌رسد.

 

10. افشاگر (The Whistler)

یکی دیگر از تریلرهای تخیلی حقوقی جان گریشام، افشاگر (2016) نام دارد که بیشتر به مشکلات حقوقی و اخلاقی در بازی کازینوها در میان بومیان آمریکایی می‌پردازد. کتاب داستان زندگی یک قاضی فاسد (کلودیا مک‌دوور) و وکیلی (رمسی میکس) است که می‌‌خواهند او را پایین بکشند. اما این به معنای پاکی این وکیل نیست؛ چون خود او نیز قبلاً در حرفه‌اش کاستی‌هایی داشته است. کتاب "سوت زن" یا "افشاگر" با وجود پیچش‌‌های داستانی خیره‌ کننده، هیچ نقطه اوج یا تعلیقی ندارد؛ زیرا داستان به شیوه‌‌ای ابتدایی و بسیار خسته کننده ادامه یافته و به پایان می‌رسد.

 

کلام پایانی درباره آثار جان گریشام

جان گریشام یکی از برترین نویسندگان رمان های حقوقی به شمار می‌آید که تاکنون آثارش به زبان‌های مختلفی ترجمه شده‌اند. این مطلب 10 مورد از رمان‌های برتر وی را معرفی کرد و سعی نمود تا بینشی در خصوص سبک کاری این نویسنده ایجاد نماید. اگر شما هم قبلاً یکی از آثار او را خوانده‌اید؛ لطفاً در بخش ثبت نظرات حاصل تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.