زندگینامه و معرفی بهترین کتاب های جین آستن

جین آستن (Jane Austen) یکی از مهم ترین شخصیت‌ های ادبی انگلیسی است. رمان‌های او که به زندگی در قرن نوزدهم انگلستان می‌پردازند؛ در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارند. آستن امروزه به خاطر شش رمانش (در این مطلب شبکه مترجمین راستین به آنها پرداخته می‌شود) همچنان در خاطره‌ها زنده است که معروف‌ ترین آنها "غرور و تعصب" نام دارد. این نویسنده در آثار خود به موضوعات مختلفی مانند روابط عاشقانه، جوانی، ثروت و فقر می‌پردازد. بسیاری از ویژگی‌‌های شخصیت‌های زن رمان‌ های آستن و مبارزات آنها با خانواده‌هایشان، یادآور لحظات زندگی خود اوست.

 

دوران کودکی و جوانی جین آستن

جین آستن در 16 دسامبر سال 1775 در روستای استیونتون ریکتوری (Steventon Rectory) شهر همپشایر انگلستان به دنیا آمد. متأسفانه به جز اطلاعاتی که از نامه‌های او به خانواده‌اش به دست آمده است؛ اطلاعات زیادی در مورد زندگی او وجود ندارد. گفته می‌شود از میان 3 هزار نامه‌ای که وی در طول زندگی خود نوشته است تنها 161 نامه باقی مانده است. او بیشتر این نامه‌ها را برای خواهرش کاساندرا (Cassandra) نوشته شده بود که وی تعداد زیادی از آنها را سوزاند.

پدر جین آستن پیشوای کلیسای استیونتون و دین (Steventon and Deane) بود. وی از نسل بازرگانان پشم بود؛ لذا جزء افراد قابل احترام جامعه محسوب می‌شد. کاساندرا خواهر جین در سال 1773 و برادرش فرانسیس، در سال 1774 به دنیا آمدند. جین آستن دوران کودکی خود را در خانه‌ای با سطح فکری بالا و تحصیلات مناسب سپری کرد؛ به همین دلیل در خانه آنها دیدگاه‌های مختلف به صورت آزادانه مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گرفتند. این دو خواهر در سال 1783 به آکسفورد فرستاده شدند. متاسفانه هر دوی آنها پس از ابتلا به تیفوس به خانه برگردانده شدند؛ بیماری که بالاخره سال‌ها بعد باعث مرگ جین آستن شد.

جین قبل از اینکه به مدرسه دخترانه ریدینگ ابی (Reading Abbey) فرستاده شود تا سال 1785 در خانه تحصیل می‌کرد. این بار نیز این دو خواهر به خانه بازگردانده شدند؛ البته این مرتبه به دلیل هزینه‌های تحصیل. جین در خانه به کتاب‌‌های پدرش دسترسی داشت؛ اتفاقی که بعدها ثابت شد مهمترین بخش از تحصیل او بوده است. دوستان و اعضای خانواده‌‌اش گاهاً در انبار خانه به اجرای نمایش می‌پرداختند و جیمز برادر بزرگ‌‌ترش نیز مانند او از نوشتن لذت می‌‌برد. وقتی جین 12 ساله بود؛ نمایشنامه نویسی را شروع کرد و چند نمایشنامه نوشت.

 

جین آستن

 

شروع شغل نویسندگی آستن

جین آستن در دهه 1790 شروع به نوشتن کرد و دو اثر مهم خود با عناوین عشق و دوستی (Love and Friendship) و تاریخ انگلستان (The History of England) را به رشته تحریر درآورد. وی در این دوران بر روی یک داستان نامه نگارانه به نام لیدی سوزان (Lady Susan) کار کرد و روند نوشتن داستانی به نام "عقل و احساس" که بعدها منتشر شد را آغاز کرد. خانواده آستن در سال 1801، اندکی پس از مرگ پدرشان به باث (Bath) نقل مکان کردند. این جابجایی به طرز چشمگیری باعث افزایش مشکلات مالی خانواده شد؛ در نتیجه آنها خانه به خانه نقل مکان کردند تا اینکه سرانجام توانستند در کلبه ادوارد در چاوتون (Chawton) مستقر شوند. در این زمان آستن کم کم انتشار رمان‌های خود به صورت ناشناس را آغاز کرد.

 

 

برترین کتاب های جین آستن

دو مورد از شش کتاب معروف جین آستن پس از مرگ او منتشر شدند؛ در حالی که بقیه در دوران حیات، برای او شهرت را به ارمغان آوردند. آثار آستن معمولاً حاوی داستان‌های بلوغ هستند و آداب و رسوم جامعه او را تا حد زیادی بازگو می‌کنند.

آستن در همه آثارش به موضوعات مشخصی می‌‌پردازد که عبارتند از: عشق، جوانی، ثروت و فقر و جایگاه اجتماعی و نقش یک زن در جامعه. تمام رمان‌های او به سریال های تلویزیونی، فیلم و نمایشنامه تبدیل شده‌‌اند. همه آثار این نویسنده حتی بعد از مرگ او نیز محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند و حتی با انتشار آثار اقتباسی در سال‌های اخیر محبوب‌تر شده‌اند. قهرمان‌های آستن جلوتر از زمان خود هستند و معمولاً دارای رگه‌هایی از سرکشی و استقلال هستند؛ همین امر باعث می‌شود که خواننده با آنها ارتباط برقرار کند و از خواندن آن آثار لذت ببرد.

 

1. غرور و تعصب (Pride and Prejudice)

کتاب غرور و تعصب بدون شک معروف ترین رمان جین آستن است. این اثر در ژانویه 1813 منتشر شد و ماجرای آن یک سال قبل یعنی در سال 1812 در هرتفوردشایر (Hertfordshire) و دربی ‌شایر (Derbyshire) اتفاق می‌افتد. آستن در این کتاب بیشتر به قهرمان اصلی خود یعنی الیزابت بنت (Elizabeth Bennet) می‌پردازد. این کتاب به دلیل اینکه به زیبایی و به شیوه‌ای احساسی، روابط قرن نوزدهم را به تصویر می‌کشد، بسیار محبوب است.

الیزابت یکی از پنج دختری است که به همراه والدینش در املاک لانگبورن زندگی می‌کنند. این رمان درباره وقایعی است که پس از ورود یک آقای تحصیلکرده و جوان به نام بینگلی به خانه‌ای در همسایگی آنها در ندرفیلد هال (Netherfield Hall) اتفاق می‌افتند. فردی به نام آقای دارسی همراه اوست؛ وی مردی گوشه گیر است که بلافاصله جذب الیزابت می‌شود اما نمی‌داند چگونه احساس خود را بروز دهد.

این رمان به بررسی رشد شخصیت الیزابت و نحوه تغییر احساسات او در مورد آقای دارسی می‌پردازد. با وجود اینکه دهه‌ها از انتشار این رمان می‌گذرد؛ اما خوانندگان از تمام طیف‌های اجتماع توانسته‌اند با وضعیت عاطفی الیزابت ارتباط برقرار کنند. از زمان انتشار این رمان، چندین اثر موفق تلویزیونی و سینمایی از روی آن اقتباس شده و همین امر به محبوبیت هر چه بیشتر کتاب کمک شایانی کرده است.

 

غرور و تعصب

 

2. ترغیب (Persuasion)

ترغیب آخرین رمان کامل جین آستن بود که در سال 1817 یعنی 6 ماه پس از مرگ وی منتشر شد. این رمان درباره یک زن 27 ساله انگلیسی به نام آنه الیوت (Anne Eliot) است که خانواده‌اش خانه خود را به یک دریاسالار و همسرش اجاره می‌دهند. این همسایگی باعث شد که آنه یک بار با برادر همسر کاپیتان فردریک ونتورث نامزد کند؛ اما نامزدی آنها به هم خورد. با این وجود آنها دوباره همدیگر را ملاقات می‌کنند و یک رابطه جدید را آغاز می‌کنند که زمینه را برای شادی دوباره آنها فراهم می‌آورد.

رمان ترغیب در زمان انتشار بسیار محبوب بود و اکنون محبوبیت آن حتی از آن دوران نیز بیشتر شده است. تاکنون 4 اثر نمایشی مختلف از روی آن ساخته شده است. خیلی‌ها معتقدند که آنه یکی از بهترین قهرمان های آستن است؛ زیرا شخصیت او بسیار بالغ‌تر از زنانی است که وی در رمان‌های دیگر خود به آنها پرداخته است.

 

3. اما (Emma)

رمان اما نیز مانند سایر آستن بر روی یک سری موضوعات مشابه تمرکز دارد که شامل جوانی و موضوعات عاشقانه می‌شود. این اثر نیز مانند غرور و تعصب، رمانی درباره آداب و رسوم است. (منظور رمان‌هایی است که داستان آنها به خوبی آداب و رسوم و ارزش‌های جامعه را در یک برهه خاص تاریخی به تصویر می‌کشند.)

اما قهرمان زن داستان آستن کم کم از یک زن جوان، سرسخت و نامطلوب به یک قهرمان متفکر تبدیل می‌شود که می‌تواند بر اساس حقیقت احساسات خود عمل کند. رمان آستن با درگیری شخصیت اصلی او با زندگی و روابط دیگران شروع می‌شود؛ اما در ابتدای داستان سعی دارد یک باره به هر چه که می‌خواهد برسد. وی از تمایلش به خواستگاری چشم پوشی می‌کند و خود را درگیر شبکه‌‌ای از روابط مختلف می‌‌کند که در نهایت باعث می‌شوند او دقیق‌تر با احساسات واقعی خود در بلند مدت روبه‌رو شود.

 

 

4. عقل و احساس (Sense and Sensibility)

کتاب عقل و احساس در ابتدا به صورت ناشناس در سه جلد در سال 1811 منتشر شد. در آن زمان فقط بر روی جلد این کتاب‌ها نوشته شده بود "نوشته شده توسط یک خانم". داستان این رمان بین سال‌‌های 1792 و 1797 در لندن و ساسکس (Sussex) اتفاق می‌افتد. این رمان درباره چند خواهر به نام‌های داشوود، الینور و ماریان (و مادر، خواهر کوچک‌‌تر و برادرشان) است؛ این افراد مجبور می‌شوند از خانه‌ای که در تمام عمرشان می‌شناختند خارج شوند و به راه دوری بروند و در نهایت به یک کلبه که متعلق به سر جان میدلتون است می‌رسند. جین آستن در این کتاب سعی می‌کند روابط و مشکلات آنها را به تصویر بکشد.

رمان عقل و احساس از سال 1811 به طور مداوم در حال چاپ است؛ انتشارات مختلف روش‌های گوناگونی را برای چاپ این کتاب انتخاب کرده‌اند؛ برخی به صورت مصور و برخی به صورت خلاصه و گزیده به چاپ آن می‌پردازند. در ضمن این رمان نیز در صحنه نمایش مورد اقتباس قرار گرفته است.

 

عقل و احساس

 

5. منسفیلد پارک (Mansfield Park)

رمان منسفیلد پارک درباره فردی به نام فانی پرایس (Fanny Price) است که در ده سالگی به دلیل مشکلات مالی خانواده‌‌اش، برای زندگی به نزد عمه و عمویش در منسفیلد پارک فرستاده می‌‌شود. او رابطه نزدیکی با یکی از پسرعموهایش به نام ادموند برقرار می‌کند و به مرور زمان به او احساس می‌یابد. عمه نوریس همیشه برای سرزنش فانی آماده است و به مرور زمان ظالم‌تر و بدتر می‌شود.

بعد از اینکه هنری و مری کرافورد به نزدیکی محل زندگی آنها نقل مکان می‌کنند؛ شبکه‌‌ای از روابط درهم تنیده در طول رمان شکل می‌گیرد. هنری با دو خواهر برترام معاشقه می‌کند و ادموند با مری ارتباط برقرار می‌کند. هنری در نهایت عاشق فانی می‌شود؛ اما فانی در برابر عشق او مقاومت می‌کند. این موضوع باعث عصبانیت عموی فانی می‌شود؛ زیرا او فکر می‌کند که هنری بهترین همسر برای فانی است. داستان در نهایت با پیچ و خم‌های بیشتر، قلب‌های شکسته و یک پایان خوش ادامه پیدا می‌کند.

 

6. نورثنگر ابی (Northanger Abbey)

نورثنگر ابی یک رمان بالغ محسوب می‌شود و جنبه‌ای طنز از رمان های گوتیک به شمار می‌آید. این کتاب در سال 1803 تکمیل شد؛ اما همانند رمان ترغیب پس از مرگ جین آستن منتشر شد. این اثر درباره زن جوانی به نام کاترین مورلند (Catherine Moreland) است که در طول رمان، کم کم به درک درستی از خودش و جهان پیرامونش می‌رسد. او یکی از ده فرزند خانواده است و تنها کسی است که به همراه خانواده آلن به باث سفر کرده است.

او در آنجا با هنری تیلنی که یک روحانی جوان است آشنا می‌شود. کاترین در حالی که با کاترین تورپ دوست است عاشق این روحانی می‌گردد. به تدریج که رمان جلو می‌رود؛ کاترین با جان تورپ برادر ایزابلا نیز ملاقات می‌‌کند؛ با این وجود او را طرد می‌کند و تصمیم می‌گیرد به علاقه‌‌اش به هنری بپردازد تا اینکه دوباره او را در یک رقص می‌بیند. در پایان رمان، هنری برمی‌گردد و به کاترین پیشنهاد ازدواج می‌‌دهد؛ در نهایت این دو پس از مدت کوتاهی فریب با هم ازدواج می‌کنند.

 

کلام پایانی

جین آستن در سال 1816 در سن 41 سالگی درگذشت. علت مرگ او کاملاً مشخص نیست؛ اگر چه براساس برخی گزارش‌ها، بیماری آدیسون باعث مرگش شده است. دو کتاب ترغیب و نورثنگر ابی پس از مرگ او منتشر شدند. همچنین جین آستن به طور مشخص تحت تأثیر نویسندگانی مانند ساموئل ریچاردسون (Samuel Richardson) و فرانسیس برنی (Frances Burney) قرار گرفته است.