8 نویسنده هندی برتر تاریخ

مردم هند سابقه طولانی در داستان سرایی دارند که قدمت آن به 1500 سال قبل از میلاد بر می‌گردد. قدیمی ترین متون ادبی هندوستان به زبان سانسکریت نوشته شده‌اند. با گذشت زمان این آثار به زبان‌‌های مختلفی از جمله کننادا (Kannada)، هندی، تلوگو (Telugu)، اودیه (Odia)، بنگالی، مایتهیلی (Maithili)، آسامی، اردو و غیره منتقل شدند و به ثبت رسیدند.

بهرحال هند 22 زبان رسمی دارد و آثار ادبی به اشکال مختلفی در آن به ثبت رسیده‌اند. برخی از آثار ادبی این کشور به زبان‌هایی نوشته شده‌اند که توسط دولت به عنوان زبان رسمی در نظر گرفته نمی‌شوند. به عنوان مثال برخی از آثار ادبی هندی به زبان فارسی و برخی دیگر به زبان انگلیسی (عمدتاً آثار متعلق به شمال شرق هندوستان) به رشته تحریر درآمده‌اند.

 

برترین نویسندگان هندوستان

به تدریج با تکامل آثار ادبی هندی، تغییرات سبک نیز به وجود آمد. دوران قدیم ادبیات جای خود را به دوبیتی داد و جنبش رنسانس این کشور کم کم آغاز شد. دوره جدید از جنبش‌های رمانتیک و مترقی استقبال کرد و همین امر باعث تغییر هر چه بیشتر ادبیات نثری و داستانی شد. هندوستان به دلیل برخورداری از تنوع مذهبی چشم انداز ادبی گسترده‌ای دارد. بنابراین ما در این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم تا نگاهی به برترین نویسندگان این کشور بیاندازیم.

 

1. ارونداتی روی (Arundhati Roy)

ارونداتی رویاولین رمان ارونداتی روی (متولد 1961)، خدای چیزهای کوچک (The God of Small Things) نام دارد که او را در سال 1997 به شهرت جهانی رساند. این کتاب بیشتر بر روی تبعیض طبقاتی متمرکز است و روایتگر داستانی دلخراش است که در لفافه شعری زیبا پیچیده شده است. این اثر جایزه بوکر را برای ارونداتی به ارمغان آورد، به لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز راه یافت و نقدهای مثبتی را از منتقدان در سراسر جهان به خود جلب کرد.

با وجود اینکه ارونداتی روی آثار کمی را منتشر کرده است؛ اما به دلیل درخشش آنها توانسته جایگاهی برای خود در فهرست بهترین نویسندگان هندی دست و پا کند. دومین رمان او با عنوان وزارت نهایت خوشبختی (The Ministry of Utmost Happiness) 20 سال بعد از کتاب اولش منتشر شد؛ با این وجود وی سبک شاعرانه خود را حفظ کرد و در عین حال سعی نمود نیم نگاهی به خشن‌ترین بخش‌های تاریخ هند بیندازد.

 

2. جومپا لاهیری (Jhumpa Lahiri)

جومپا لاهیری (متولد 1967) نویسنده آثار پرفروش و مورد تحسین منتقدان است و یکی از محبوب ترین نویسندگان هندوستان به شمار می‌آید. وی از پدر و مادری بنگالی در لندن به دنیا آمد و با این وجود بیشتر عمر خود را در ایالات متحده گذرانده است. مضمون دست و پنجه نرم کردن افراد حاشیه نشین با هویت خود، بیشتر داستان‌های او را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

لاهیری با انتشار مجموعه‌‌ای از داستان‌های کوتاه با عنوان مترجم دردها (The Interpreter of Maladies) برنده جایزه پولیتزر در ادبیات داستانی شد. او از آن زمان تاکنون مجموعه داستان کوتاه همنام (The Namesake)، و رمان های خاک غریب (Unaccustomed Earth) و گودی (The Lowland) را منتشر کرده است. تمام این آثار مورد استقبال مخاطبان و تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند.

لاهیری عاشق یک مرد ایتالیایی شد. به همین دلیل رمانی را به زبان ایتالیایی نوشت و منتشر کرد که در نهایت آن را به انگلیسی ترجمه و با عنوان محل زندگی (Whereabouts) به چاپ رساند. اگر چه وی این رمان را به زبان دیگری نوشت و در آن به زندگی قهرمانی پرداخت که تمام طول عمرش را در همان شهر زندگی کرده بود؛ اما در این اثر سعی کرد فرد غریبه‌ای را به تصویر بکشد که همیشه سعی می‌کند خودش باشد.

 

جومپا لاهیری

 

3. آنیتا دسای (Anita Desai)

آنیتا دسای در سال 1937 در موسوری (Mussoorie) هند از پدری بنگالی و مادری آلمانی به دنیا آمد. وی از همان سنین کودکی به چندین زبان مختلف صحبت می‌کرد. با این وجود انگلیسی را به عنوان زبان ادبی خود پذیرفت و اولین داستانش را در 9 سالگی منتشر کرد. او علاوه بر کار نویسندگی در تدریس نیز فعالیت می‌کند، و در موسسات آموزش عالی مختلفی به تدریس پرداخته است.

دسای در سال 1963 اولین رمان خود با نام فریاد، طاووس (Cry, the Peacock) را منتشر کرد و از آن زمان تاکنون بیش از دوازده رمان مختلف به چاپ رسانده که جوایز بیشماری را برای او به ارمغان آورده‌اند. آثار ادبی دسای مانند بسیاری از بهترین نویسندگان هندی، زبانی شاعرانه دارند. در واقع داستان‌های او سرشار از نمادگرایی، بازگشت به گذشته و مضامین جادویی هستند.

 

4. چیترا بانرجی دیواکارونی (Chitra Benerjee Divakaruni)

چیترا بانرجی دیواکارونیچیترا بانرجی دیواکارونی (1956) در هند متولد شده و اکنون استاد نویسندگی در دانشگاه هیوستون تگزاس است. وی بیش از 20 کتاب نوشته که همگی بر مضامین جهانی تمرکز دارند. او همواره در آثارش سعی کرده تاریخ، اسطوره سازی و رئالیسم جادویی را درهم بیامیزد. کتاب های دیواکارونی که جز پر فروش ‌ترین‌ها هستند و حداقل به 29 زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند؛ به بررسی تجربیات زنان و مهاجران می‌پردازند.

دو رمان چیترا بانرجی دیواکارونی به نام‌های بانوی ادویه ‌ها (The Mistress of Spices) و خواهر قلبی من (Sister of My Heart) به فیلم تبدیل شده‌اند، و یکی از داستان‌های کوتاه او تحت عنوان کلمه عشق (The Word Love) دستمایه ساخت یک فیلم کوتاه موفق شده است. آثار او حتی الهام بخش آثار صحنه‌ای هم بوده‌اند؛ به عنوان مثال کتاب یک چیز شگفت انگیز (One Amazing Thing) وی در بیش از 35 شهر به عنوان منتخب تک خوانی انتخاب شده است.

 

 

5. آراویند آدیگا (Aravind Adiga)

آراویند آدیگا (متولد 1974) زمانی به معروفیت رسید که اولین رمان او با نام ببر سفید (The White Tiger) برنده جایزه بوکر شد و در فهرست آثار پرفروش قرار گرفت؛ این کتاب دستمایه یکی از پرمخاطب‌ترین آثار نتفلیکس شد. این رمان به بررسی تنش شخصی یک فرد روستایی می‌پردازد که غیرمستقیم با تبعات جهانی شدن اقتصاد هند مواجه می‌گردد.

آدیگا تحت تاثیر بهترین نویسندگان فرانسوی مانند فلوبر (Flaubert) و بالزاک (Balzac)، و چارلز دیکنز نویسنده انگلیسی قرار گرفته است؛ به همین دلیل سعی دارد با انتقاد از بی‌عدالتی‌ها الهام بخش اصلاحات اجتماعی باشد. وی در ابتدا به عنوان یک نویسنده امور مالی شروع به کار کرد و قبل از اینکه نوشتن را به عنوان شغل تمام وقت خود انتخاب کند به صورت آزاد به عنوان خبرنگار برای مجله تایم کار می‌کرد.

 

6. شاشی تارور (Shashi Tharoor)

شاشی تارور (متولد 1956) یکی از برترین نویسندگان هندوستان است که علاوه بر نویسندگی به عنوان کارمند دولتی، دیپلمات و سیاستمدار نیز فعالیت کرده است. وی در لندن به دنیا آمده و مدرک دکترای خود را از دانشگاه تافتز (Tufts University) ایالات متحده گرفته است؛ اما بیشتر عمر خود را در هند گذرانده است. تارور یکی از ستون نویسان معروف هر سه روزنامه بزرگ هندی است، و علاوه بر این برای روزنامه‌های مشهوری چون نیوزویک (Newsweek)، واشنگتن پست، نیویورک تایمز و نشریات مشهور دیگری نیز ستون نویسی کرده است.

تارور اولین داستان خود را زمانی منتشر کرد که تنها ده سال داشت، و یک سال بعد اولین رمانش با عنوان Operation Bellows را با محوریت یک خلبان در جنگ جهانی دوم منتشر کرد. وی از آن زمان چندین رمان برجسته دیگر از جمله کتاب "رمان بزرگ هندی" (The Great Indian Novel) را به رشته تحریر درآورده است. او در این مدت بیش از دوازده کتاب غیرداستانی با تمرکز بر تاریخ هند، استعمار، ناسیونالیسم و موضوعات مشابه به چاپ رسانیده است.

 

شاشی تارور

 

7. آمیتاو گوش (Amitav Ghosh)

آمیتاو گوش (متولد 1956) نویسنده کلکته‌ای است که به خاطر نوشتن داستان‌های تاریخی درباره زندگی مردم در جنوب شرقی آسیا به زبان انگلیسی به شهرت رسیده است. وی به خاطر نوشتن درباره تغییرات آب و هوایی، استعمار و دیگر مسائل اجتماعی و زیست محیطی نیز مخاطبان فراوانی پیدا کرده است.

گوش مانند بسیاری دیگر از نویسندگان مشهور هندی، تحصیل را از مدرسه دون (The Doon School) شروع کرد و در نهایت موفق به کسب مدرک دکترا از دانشگاه آکسفورد شد. او قبل از اینکه تمام وقت مشغول نویسندگی شود برای نشریات دوره‌ای و مؤسسات آموزش عالی کار می‌کرد. اولین رمان گوش، دایره عقل (The Circle of Reason) نام دارد؛ او پس از آن چند کتاب داستانی از جمله رمان های Ibis trilogy، خطوط سایه (The Shadow Lines) و قصر شیشه ای (The Glass Palace) را منتشر کرد.

 

8. رابیندرانات تاگور (Rabindranath Tagore)

رابیندرانات تاگوررابیندرانات تاگور (1861- 1941) در سال 1913 برای نوشتن مجموعه اشعار خود به نام گیتانجالی (Gitanjali) برنده جایزه نوبل ادبیات شد و اولین غیر اروپایی بود که این جایزه را به خود اختصاص داد. وی در رمان‌‌ها، داستان‌‌ها، اشعار، مقالات و دیگر آثار خود با زبانی غنایی به بررسی موضوعات شخصی و سیاسی پرداخته است.

تاگور یکی از اولین نویسندگان هندی بود که از فرم‌‌های کلاسیک و ساختارهای شعر سنتی سرباز زد. او بیش از نیم قرن قبل از استقلال هند، صراحتاً با پادشاهی بریتانیا مخالفت کرده بود. آثار وی الهام بخش بهترین نویسندگان هندی و نویسندگان معروفی در سراسر جهان هستند. آثار تاگور به زبان‌های مختلفی ترجمه شده‌اند؛ در ضمن نوشته‌های او بر نویسندگان بی شماری در سراسر جهان از جمله پابلو نرودا (Pablo Neruda) و اکتاویو پاز (Octavio Paz) تاثیر گذاشته‌اند.

 

کلام پایانی درباره بهترین نویسندگان هند

هندوستان از پیشینه ادبی فاخر و دیرینه‌ای برخوردار است و وجود نویسندگان برتر که جهانیان با آثارشان آشنایی دارند گواه این ادعاست. 8 مورد از برترین خالقان آثار ادبی این کشور در این گفتار معرفی شد؛ اگر شما هم با دیگر نویسندگان مشهور هندی آشنایی دارید و کتاب‌هایشان را خوانده‌اید در بخش ثبت نظرات نام آنها را به ما بگویید.