12 نویسنده مجارستانی مطرح تاریخ

مجارستان دارای تاریخی غنی و گسترده است. قسمت اعظم تاریخ این کشور در آثار منتشر شده توسط نویسندگان منعکس شده است. بسیاری از آثار ادبیات مجارستان، در زمینه ایمان و مبارزه هستند و برخی از آنها بازتابی از کشمکش‌های عظیمی هستند که این سرزمین در قرن‌های 19 و 20 پشت سر گذاشته است. به طور ویژه آثار متعددی در طول جنگ جهانی دوم منتشر شده که از جمله آنها می‌توان به تجربیات اردوگاه آشویتس (Auschwitz) اشاره کرد. اگر می‌خواهید بیشتر با ادبیات و نویسندگان مجارستانی آشنا شوید؛ این مطلب شبکه مترجمین راستین را تا انتها دنبال کنید.

 

مطرح ترین نویسندگان مجارستانی

وقتی کشوری از فرهنگ و تاریخچه طولانی برخوردار باشد؛ به تبع تعداد نویسندگان مطرح آن نیز فراوان است. این مسئله در خصوص مجارستان نیز صدق می‌کند؛ به همین دلیل به سختی می‌توان لیست افراد فعال حوزه ادبیات آن را محدود نمود. با این حال جهت کوتاهی مطلب در ادامه به 12 نویسنده مطرح مجارستانی اشاره می‌گردد.

 

1. شاندور پتوفی (Sandor Petofi)

اگر از افرادیکه با ادبیات اروپا آشنا هستند بپرسید بزرگترین نویسنده مجارستانی در تمام طول تاریخ چه کسی است؛ احتمالاً خیلی‌ها به نام شاندور پتوفی (1823 - 1849) اشاره می‌کنند. او را شاعر ملی مجارستان می‌نامند؛ زیرا اشعارش صدای مردم این کشور است. با بررسی مجموعه اشعار و آثاری مثل "یانوش پهلوان (János Vitéz)" می‌توانید با طرز افکار و سبک این نویسنده مطرح بیشتر آشنا گردید.

به طور خاص آواز ملی او در سال 1848 به تصنیف انقلابی مجارستان تبدیل شد؛ یعنی دقیقاً زمانیکه شهروندان مجاری تصمیم گرفتند که زنجیره حکمرانی هابسبورگ (Habsburg) را سرنگون کنند. پتوفی در آخرین نبردهای انقلاب کشته شد و این امر بیشتر باعث ماندگاری افسانه او گردید. امروزه پل‌ها، مدارس، خیابان‌ها و میدان‌های متعددی در این کشور به اسم وی نامگذاری شده‌اند.

 

2. ایمره کرتس (Imre Ketersz)

ماندگارترین و بزرگترین نویسنده مجارستانی، ایمره کرتس (1929 - 2016) است. بسیاری از آثار وی در داخل کتاب‌های درسی گنجانده شده‌اند. به علاوه ایمره کرتس تنها نویسنده مجارستانی است که جایزه نوبل ادبیات را به خاطر رمان "بی سرنوشتی (Fatelessness)" دریافت کرده است.

این رمان نه تنها یکی از محبوب‌ترین کتاب‌ها در کل مجارستان است؛ بلکه در کل جهان نیز طرفداران زیادی دارد. داستان به مبارزات کرتس برای زنده ماندن در اردوگاه‌های کار اجباری در طول جنگ جهانی دوم می‌پردازد. او مدت زیادی از جنگ جهانی دوم را در اردوگاه‌های بوخن‌ والد (Buchenwald) و آشویتس گذراند، و تمام این مدت در تلاش برای زنده ماندن، شاهد مرگ اطرافیانش بود.

وی در طول داستان نه تنها درباره تجربیات خود صحبت می‌کند؛ بلکه به این می‌پردازد که چگونه دولتمردان مجارستانی به اندازه کافی تلاش نکردند تا رژیم نازی را از سرکوب مردم سراسر اروپای شرقی به ویژه کشورش بازدارند. اگر به کنکاش در داستان‌های تاریک جنگ جهانی دوم علاقه دارید؛ بهتر است حتماً رمان بی سرنوشتی را بخوانید.

 

ایمره کرتس

ایمره کرتس

 

3. دیولا کرودی (Gyula Krudy)

عنوان محبوب ترین نویسنده مدرن گرای مجارستانی قرن بیستم، به دیولا کرودی (1878 - 1933) تعلق دارد. با وجود اینکه در طول زندگی‌اش تقریباً ناشناخته بود؛ اما در چند دهه گذشته محبوبیت زیادی کسب کرده است. او را با جیمز جویس (James Joyce) ایرلندی مقایسه کرده‌اند، و برخی از کتاب‌هایش در مدارس مجارستان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

کرودی دوست داشت در قرن بیستم به بررسی برخی از مسائل مهم بپردازد؛ بنابراین بسیاری از آثارش دریچه‌ای به این دوره تاریخی محسوب می‌شوند و به همه فرصتی برای آشنایی با این دوره می‌دهند. یکی از محبوب ترین آثار کرودی، ماجراهای سندباد (The Adventures of Sinbad) نام دارد که به بحث در مورد جنبه دیگر شخصیتی خودش می‌پردازد.

 

4. لسلو کراسناهورکایی (Laszlo Krasznahorkai)

کراسناهورکایی (متولد 1954) به خاطر روایت‌های ماهرانه‌اش معروف است. وقتی آثار او را می‌خوانید؛ احساس می‌کنید که هر کلمه در جای خود قرار دارد و نویسنده به خوبی وظیفه خود را به انجام رسانیده است. او در طول چند سال گذشته پیروانی پیدا کرده که کم از اعضای یک فرقه ندارند. زمانیکه در سال 2015 موفق به دریافت جایزه ادبی من بوکر (Man Booker) شد؛ بیش از پیش توجه طرفدارانش را به خود جلب کرد.

از او به عنوان لویاتان (Leviathan) مجارستان یاد می‌شود و آثارش بازتابی از آن هستند. اگر قصد دارید نگاهی به یکی از معروف ترین رمان‌ های کراسناهورکایی بیاندازید؛ بهتر است کتاب "تانگوی شیطان (Satantango)" را بخوانید. فیلمی با همین نام نیز از این کتاب اقتباس شده است؛ پس با نگاه کردن به آن نیز می‎‌توانید بیشتر با دیدگاه این نویسنده سرشناس آشنا شوید.

 

5. آنتال سزرب (Antal Szerb)

محقق و داستان نویس محبوب مجاری به نام آنتال سزرب (1901 - 1945)، در زمینه تفسیر آسان موضوعات ثقیل، استعداد خاصی داشت. آثار او همیشه احساسات خواننده را مورد هدف قرار می‌دادند و هر کلمه‌ای که انتخاب می‌کرد به طرزی باورنکردنی دقیق بود. بسیاری از کتابهایش در مرز بین کمدی و طنز قرار دارند؛ زیرا در مورد بسیاری از هنجارهای ابتدای قرن بیستم صحبت می‌کند که مدتهاست در کشور مادریش جایگاهی ندارند. داستان یکی از رمان‌های سزرب به اسم "سفر با مهتاب (Journey by Moonlight)" در همین خصوص است که در آن نحوه زندگی طبقه متوسط مجارستان در آغاز قرن بیستم به تصویر کشیده می‌شود.

 

6. گئورگی کنراد (Gyorgy Konrad)

بدون شک گئورگی کنراد (1933 - 2019) موفق ترین نویسنده مدرن تاریخ مجارستان است. او به خاطر بحث در مورد رویدادهای سیاسی مشهور گشته و آثار بسیار روانی دارد. وی در بوداپست به دنیا آمد؛ اما توانست از اردوگاه‌های کار اجباری فرار کند. تجربه زندگی زیر نظر نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم، الهام بخش بسیاری از آثارش بوده است.

با وجود اینکه کنراد آثار متنوعی دارد که مورد تحسین گسترده منتقدان قرار گرفته‌اند؛ اما یکی از معروف ترین داستان‌های او مربوط به نقل خاطرات شخصی خودش است. عنوان این داستان "مهمان در کشور خودم: یک زندگی مجارستانی (A Guest in My Own Country: A Hungarian Life)" است که در مورد احساس خیانت و بیگانگی او در پایان جنگ جهانی دوم صحبت می‌کند. کنراد بعداً نقش مهمی در شورش مجارستان بر علیه اتحاد جماهیر شوروی ایفاء کرد. خواندن خاطرات او خالی از لطف نیست.

 

گئورگی کنراد

گئورگی کنراد

 

7. ماگدا سابو (Magda Szabo)

یقیناً عنوان محبوب ترین نویسنده زن مجارستانی قرن بیستم متعلق به ماگدا سابو (1917 - 2007) است. با وجود اینکه از نظر شغلی محدود بود و قدرت‌های حاکم کمونیستی اجازه چاپ آثارش را به او نمی‌دانند؛ اما همچنان به عنوان معلم نقشی تاثیرگذار داشت. سابو بیشتر عمر خود را صرف آموزش به کودکان دبستانی کرد.

با این حال در نهایت آثارش در دسترس مخاطبان زیادی قرار گرفت و در واپسین دوران زندگی خود مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. یکی از محبوب ترین کتاب های سابو، ابیگیل (Abigel) نام دارد که در آن ماجراجویی‌های یک دختر دانش آموز در اواسط قرن بیستم به تصویر کشیده می‌شود. این رمان بعدها به یک سریال تلویزیونی محبوب تبدیل شد.

 

8. پیتر ناداس (Peter Nadas)

یکی از محبوب ترین نویسندگان دوران مدرن مجارستان، پیتر ناداس (متولد 1942) است. آثار او در طول چند دهه گذشته به دلیل کند و کاو تاریخ اروپا، مورد تحسین بسیاری قرار گرفته‌اند. به طور ویژه بسیاری از آثارش با نویسندگان روسی قرن نوزدهم از جمله تولستوی و داستایوفسکی مقایسه شده‌اند؛ با این حال هنوز هم کارهایش بازتاب دهنده دوران مدرن هستند. زیرا بسیاری از آثار وی منعکس کننده تغییرات سیاسی صورت گرفته در اروپای شرقی می باشند.

پیتر ناداس به دلیل توانایی خود در ادغام معضلات فلسفی و اخلاقی با داستان‌هایش، به شدت ستایش شده است. اگر دوست دارید بیشتر با شخصیت ناداس آشنا شوید؛ بهتر است نگاهی به کتاب سه جلدی "داستان های موازی (Parallel Stories)" بندازید که با فرو ریختن دیوار برلین شروع می‌شود و به تدریج در تاریخ اروپا به عقب برمی‌گردد.

 

9. شاندور مارائی (Sandor Marai)

یکی از محبوب ترین نویسندگان مجاری قرن بیستم، شاندور مارائی (1900 - 1989) است. او از منتقدان برجسته قدرت حاکم بر مجارستان در اواسط قرن بیستم بود؛ به همین دلیل در سال 1948 مجبور به فرار از کشور شد. مارائی مدت‌ها تلاش کرد تا نامی برای خود دست و پا کند؛ با این حال داستان زندگی وی در سال 1989 با خودکشی در سن دیگو (San Diego) به پایان رسید (با فوت همسرش، افسرده‌ شده بود).

آثار او پس از مرگش به محبوبیت بالایی دست یافتند. مارائی یکی از استادان ادبیات داستانی اروپا محسوب می‌شود، و همرده نویسندگان معروفی مانند برونو شولتس (Bruno Schulz) لهستانی و توماس مان (Thomas Mann) آلمانی قرار می‌گیرد. محبوب‌ترین اثر او "خاکستر گرم (Embers)" نام دارد. این رمان داستان دو مرد را روایت می‌کند که به مدت 40 سال با یکدیگر صحبت نکرده‌اند تا اینکه در نهایت در کوه‌های کارپات (Carpathian) با یکدیگر مواجه می‌گردند.

 

10. پیتر استرهازی (Peter Esterhazy)

یکی دیگر از نویسندگان مشهور مجاری قرن بیستم، پیتر استرهازی (1950 - 2016) است. وی در دوران زندگی خود کاری استثنایی انجام داد؛ زیرا تاریخ مجارستان را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کرد تا به راحتی برای مردم قابل درک باشد. اگر چه به عقیده برخی از رهبران آثار او بحث برانگیز است؛ اما باید پذیرفت که او یکی از بهترین نویسندگان مجاری کل تاریخ به حساب می‌آید.

به ویژه کتاب "هارمونی‌ های سماوی (Celestial Harmonies)" وی در سراسر جهان طرفدار دارد. استرهازی سابقه خانوادگی خود را با تاریخچه پیچیده کشورش پیوند داد، و به این شکل به هم‌میهنان و افراد خارجی فرصت داد تا بفهمند مجارستان چگونه به جایگاه امروزی رسیده است. به همین دلیل خواندن رمان مذکور خالی از لطف نیست.

 

پیتر استرهازی

پیتر استرهازی

 

11. آتیلا یوژف (Attila Jozsef)

یکی دیگر از نویسندگان تاثیرگذار مجارستانی طول تاریخ، آتیلا یوژف (1905 - 1937) می‌باشد. او با وجود اینکه در قسمت اعظم عمرش تقریباً ناشناخته بود؛ اما در پایان جنگ جهانی دوم محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. یوژف با وجود اینکه عمر کوتاهی داشت؛ ولی از نظر حزب کمونیست یک شاعر مهم تلقی می‌شد. این امر باعث افزایش محبوبیتش شد و همانند نوری، آثار او را در مرکز توجه قرار داد.

بسیاری از کارهای یوژف درباره غرور مجارستان است و در بیشتر کتاب‌هایش بر تاریخچه امپراطوری اتریش- مجارستان تمرکز کرده است. در واقع شاید بتوان گفت کتاب‌های او بهترین منبع برای آشنایی با تاریخچه اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم هستند.

 

12. میکلوس رادنوتی (Miklos Radnoti)

در طول جنگ جهانی دوم، نویسندگان مجاری زیادی در بند اسارت بودند. میکلوس رادنوتی (1909 - 1944) یکی از این افراد محسوب می‌شد که مدت مدیدی مشغول کار اجباری بود. او بسیاری از تجربیات خود در این دوره را در داستان‌ها و اشعارش به تصویر کشیده است؛ به همین دلیل آثارش به طور باورنکردنی در سراسر مجارستان و اروپا محبوب شدند.

وی مجبور بود در پیاده‌ روی‌های متعدد مرگ که توسط رژیم نازی برپا می‌شد شرکت کند؛ زیرا در طول جنگ جهانی دوم از اردوگاهی به اردوگاه دیگر منتقل می‌شد. رادنوتی سرانجام در یکی از این پیاده روی‌ها آنقدر خسته شد که نمی‌توانست به راه رفتن ادامه دهد. در نتیجه توسط اسارت گرهای آلمانی کشته شد. خوشبختانه تجربیات او همچنان باقی مانده‌اند و افراد زیادی تجربیات زندگی او تحت اشغال نازی‌ها را خوانده‌اند.

 

شما انتخاب کنید

حال که به معرفی 12 نویسنده برتر مجارستانی طول تاریخ پرداختیم و آنها را به شما شناساندیم؛ نوبت به انتخاب می‌رسد. دوست دارید آثار کدام یک از این افراد را مطالعه نمایید؟ به نظرتان چه نویسنده‌ای بیشترین تأثیر را بر روی ادبیات مجارستان و اروپا به وجود آورده است؟ و اگر بخواهید نام یک نویسنده مجارستانی را به دوستانتان برای مطالعه آثارش پیشنهاد دهید؛ کدام یک از این 12 فرد را انتخاب می‌کنید؟ منتظر شنیدن نظرات شما در این خصوص هستیم.