بهترین نویسندگان داستان ها و رمان های تاریخی را بشناسید

خواندن داستان های تاریخی خوب باعث می‌شود تا دیدگاه افراد نسبت به این ژانر تغییر کند و آنها دیگر تاریخ را کسل کننده ندانند. موضوع برخی از این داستان‌ها در روزگار قدیم لندن و پاریس می‌گذرند و شما را به قرون 17 الی 20 باز می‌گردانند. قصه رمان های تاریخی اغلب با دیگر ژانرهای ادبیات ادغام شده‌اند و شما به راحتی می‌توانید مسائل اجتماعی، عاشقانه، سیاسی و حتی اقتصادی را در آنها بیابید.

 

معروف ترین نویسندگان رمان های تاریخی

بسیاری از نویسندگان حرفه خود را با نوشتن داستان های تاریخی آغاز کرده‌اند. آنها در کتاب‌های خود دسیسه‌های سیاسی در دادگاه‌های اروپا، اسرار امپراتوری روم، جنگ جهانی دوم و مسائل مربوط به جنگ سرد را پوشش داده‌اند. در اینجا شبکه مترجمین راستین به معرفی 12 نویسنده تاریخی خواهد پرداخت که در این مسیر پیشگام بوده‌اند.

 

1. ایزابل آلنده (Isabel Allende)

ایزابل آلندهایزابل آلنده (1942) یکی از مشهورترین نویسندگان اسپانیایی زبان جهان است که در سال 2014 نشان افتخار آزادی رئیس‌ جمهوری (Presidential Medal of Freedom) را دریافت کرد. آلنده قبل از شروع کار خود به عنوان رمان نویس مجبور به فرار از زادگاهش شیلی شد؛ چون او و سایر اعضای خانواده‌اش مورد هدف رژیم آگوستو پینوشه (Augusto Pinochet) قرار گرفتند. وی اولین کتابش را در ونزوئلا منتشر کرد. بسیاری از کتاب های آلنده از جمله دختر بخت (Daughter of Fortune)، تاریخ شیلی و دیگر کشورهای آمریکای لاتین را بازگو می‌کنند.

 

2. کن فالت (Ken Follet)

کن فالت (1949) نویسنده چندین رمان پرفروش نیویورک تایمز است که عموم آنها داستان های تاریخی را روایت می‌کنند. ستون ‌های زمین (The Pillars of the Earth) یکی از این آثار خواندنی است که اولین کتاب از مجموعه کینگزبریج (Kingsbridge) اوست. داستان این رمان در قرن دوازدهم اتفاق می‌افتد و بر ساخت یک کلیسای جامع در شهر خیالی کینگزبریج انگلستان تمرکز دارد. شخصیت‌های رمان برای ساختن کلیسای جامع تلاش می‌کنند؛ در حالیکه انگلستان درگیر جنگ داخلی است و نظم و قانون به سرعت از هم می‌پاشد.

"ستون‌ های زمین" که به خاطر نمایش زندگی در انگلستان قرون وسطی تحسین شده؛ به شیوه‌های مختلفی مورد اقتباس قرار گرفته است. کتاب های بعدی این مجموعه، زندگی شهروندان کینگزبریج را در دوره‌های بعدی تاریخ انگلیس دنبال می‌کنند. از دیگر آثار مطرح فالت می‌توان به سوراخ سوزن (Eye of the Needle)، کلید ربکا (The Key To Rebecca) و دنیای بدون پایان (World Without End) اشاره کرد.

 

کن فالت

 

3. ئی. ال. دکتروف (E. L. Doctorow)

ادگار لورنس دکتروف (1931- 2015) بدون شک یکی از رمان نویسان بزرگ آمریکایی قرن بیستم محسوب می‌شود که آثار تاریخی بسیاری را نوشته است. معروف‌ترین اثر وی به نام رگتایم (Ragtime) در سال 1975 منتشر شده که بر مجموعه‌ای از رویدادهای رخ داده بین سال‌های 1902 تا 1912 در شهر نیویورک تمرکز دارد و طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها از اقشار مختلف جامعه را شامل می‌شود. گستره وسیع رمان به دکتروف اجازه می‌دهد تا رویدادهای مهم آن دوران و همچنین تجربیات گروه‌هایی مانند مهاجران و آفریقایی- آمریکایی‌ها را پوشش دهد. رگتایم در سال 1981 به فیلمی به کارگردانی میلوش فورمن تبدیل شد.

 

4. هیلاری منتل (Hilary Mantel)

هیلاری منتلهیلاری منتل (1952- 2022) بریتانیایی بیشتر به خاطر نوشتن داستان های تاریخی به شهرت رسیده است. آثار او به دلیل شخصیت پردازی قوی و تعهدش به جزئیات تاریخی مورد تحسین قرار گرفته‌اند. وی از اواسط دهه 1980 میلادی به منتشر کردن کتاب‌هایش پرداخته و مشهورترین اثرش مجموعه توماس کرامول (Thomas Cromwell) نام دارد. این سه گانه به ظهور و سقوط کرامول که مشاور هنری هشتم و معمار اصلاحات انگلستان بود می‌پردازد.

اولین بخش این مجموعه به نام تالار گرگ (Wolf Hall)، قدرت گرفتن کرامول در دربار هنری را روایت می‌کند. منتل برای این رمان و دنباله آن یعنی اجساد را بیاورید (Bring Up the Bodies) برنده جایزه بوکر شد (وی تنها زنی است که دوبار این جایزه را کسب کرده است). آخرین قسمت این مجموعه تحت عنوان آینه و نور (The Mirror & the Light) در سال 2020 منتشر گردید. دو رمان معروف دیگر او، یعنی هر روز، روز مادر است (Every Day is Mother’s Day) و فلود (Fludd) به ترتیب در سال‌های 1985 و 1989 روانه بازار گردیده‌اند.

 

5. مادلین ال انگل (Madeleine L'Engle)

مادلین ال انگل (1918- 2007) که بیشتر به خاطر کتاب علمی تخیلی "چین‌ خوردگی در زمان (A Wrinkle in Time)" شناخته می‌شود؛ رمان های تاریخی زیادی را نیز نوشته است. وی در سال 1971، رمان طرف دیگر خورشید (The Other Side of the Sun) را منتشر نمود که داستان آن در جنوب آمریکا پس از جنگ داخلی اتفاق می‌افتد. این کتاب یک شاهکار تعلیق است که قصه استلای 19 ساله را شرح می‌دهد.

 

6. جورجت هایر (Georgette Heyer)

جورجت هایر (1902- 1974) در لندن به دنیا آمد و بزرگترین فرزند خانواده‌اش بود. او نوشتن را از دوران نوجوانی آغاز کرد و اولین کتاب عاشقانه تاریخی خود به نام شب پره سیاه (The Black Moth) را در سال 1921 منتشر نمود. وقایع رمان های عاشقانه، مهیج و داستان های پلیسی وی عمدتاً در قرن هجدهم می‌گذرند. هایر در بریتانیا، ایالات متحده و آلمان به موفقیت زیادی دست یافت؛ هر چند نتوانست همانند نویسنده هم عصر خود یعنی آگاتا کریستی به شهرت زیادی دست پیدا کند. سرپرست هاناساید و بازرس همینگوی، معروف‌ترین شخصیت‌های داستان‌های او بودند. هایر بیشتر به خاطر خلق ژانر عاشقانه Regency معروف شده است.

 

7. دایانا گابالدون (Diana Gabaldon)

دایانا گابالدوندایانا گابالدون (1952) با نوشتن مجموعه رمان های غریبه (Outlander) به شهرت رسیده است. این نویسنده آمریکایی توانایی ادغام چندین ژانر ادبیات را در داستان های تاریخی دارد. وی اولین رمان خود را به عنوان تمرین نوشت؛ زیرا به خاطر نداشتن هیچ پیش زمینه‌ای درباره تاریخ قصد نداشت به عنوان نویسنده رمان های تاریخی به فعالیت بپردازد. اما نهایتاً پس از تماشای سریال دکتر هو (Doctor Who) تصمیم گرفت این ژانر را دنبال نماید.

گابالدون موفق شده دکترای خود در رشته اکولوژی رفتاری را از دانشگاه شمالی آریزونا دریافت کند و مدتی نیز سردبیر فصلنامه نرم افزار علمی بود. وی در مجموعه رمان غریبه روایتگر یک پرستار قرن بیستمی است که به اسکاتلند قرن هجدهم باز می‌گردد و اتفاقات عاشقانه و پر هیجانی را از سر می‌گذراند. این شخصیت به آمریکای شمالی، انگلستان، فرانسه و هند سفر می‌کند.

 

8. کلسن وایتهد (Colson Whitehead)

کلسون وایتهد (1969) یکی از محبوب ترین نویسندگان داستان های تاریخی آمریکایی است که تاکنون جوایز متعددی را برای آثارش دریافت کرده است. وی اولین کتاب خود را در سال 1999 تحت عنوان موسسه (The Institution) منتشر کرد؛ با این حال محبوب‌ترین اثرش راه آهن زیرزمینی (The Underground Railroad) نام دارد که در سال 2016 روانه بازار گردید. این رمان درباره زندگی بردگان در نیمه اول قرن نوزدهم است و سرنوشت آنها در صورت فرار به جنوب ایالات متحده را بازگو می‌کند. آثار وایتهد بر بسیاری از نویسندگان جوان در زمینه داستان‌ های تاریخی تأثیر بسزایی گذاشته‌اند.

 

 

9. آلیسون ویر (Alison Weir)

آلیسون ویر (1951) در لندن به دنیا آمد و پس از خواندن رمانی درباره کاترین آراگون در نوجوانی، به تاریخ بریتانیا علاقمند شد. او در ابتدا به عنوان معلم تاریخ مشغول به کار شد و در اوایل زندگی حرفه‌ای خود در کنار معلمی می‌نوشت. این نویسنده زن معتقد است که دوره تودور (Tudor Period) دراماتیک‌ترین بخش تاریخ بریتانیا با شخصیت‌های قوی و سرزنده است.

آلیسون ویر امروزه بیشتر به خاطر بیوگرافی‌ها و آثار غیر داستانی مانند شش همسر هنری هشتم (The Six Wives of Henry VIII)، کریسمس تودور (A Tudor Christmas) و ملکه جنگ صلیبی (A Queen of Crusades) معروف شده است. از آثار داستانی تاریخی شناخته شده او می‌توان به رمان ملکه اسیر و جین سیمور: ملکه تسخیر شده (The Captive Queen and Jane Seymour: The Haunted Queen) اشاره کرد.

 

ماری رنولت

 

10. ماری رنولت (Mary Renault)

ماری رنولت (1905- 1983) بیشتر به خاطر رمان‌هایش درباره یونان باستان شناخته شده است. بسیاری از آثار او روایتگر تصویری از چهره‌های مشهور یونانی دوران باستان از جمله سقراط و افلاطون هستند. رنولت در دهه 70 و اوایل دهه 80 میلادی، مجموعه‌ای از آثار را با تمرکز بر زندگی و میراث اسکندر مقدونی نوشت. اولین کتاب این مجموعه اخگر پردیس (Fire From Heaven) بود که دوران کودکی اسکندر و مرگ پدرش را پوشش می‌دهد.

 

11. پرل باک (Pearl Buck)

پرل باکپرل باک (1892- 1973)، برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1938، اغلب آثار داستانی تاریخی خود را بر تاریخ چین متمرکز کرده است. وی تمام دوران کودکی خود را در چین گذراند و عمیقاً قدردان مردم این کشور و فرهنگ آنها بود. رمان خاک خوب (The Good Earth) داستان یک دهقانی چینی به نام وانگ لونگ و همسرش اولان را روایت می‌کند که برای ایجاد زندگی بهتر در اوایل قرن بیستم تلاش می‌کنند.

باک دو دنباله بر رمان "خاک خوب" نوشت که قصه فرزندان وانگ لونگ و اولان را شرح می‌دهند. برخی محققان این کتاب‌ها را به‌عنوان همدردی خوانندگان آمریکایی با مردم چین در زمان تهاجم ژاپنی‌ها در اواخر دهه 1930 نسبت می‌دهند. باک پس از آخرین سفر خود در سال 1934 نتوانست به چین بازگردد؛ اما بقیه عمر خود را صرف اهداف بشردوستانه کرد.

 

12. تیلور کالدول (Taylor Caldwell)

تیلور کالدول (1900- 1985) نویسنده‌ای پرکار بود که اغلب داستان‌های خود را بر روی وقایع تاریخی و افراد واقعی متمرکز می‌کرد. بسیاری از کتاب‌های او رویای آمریکایی شدن، و تنش بین میل به ثروت و قدرت و ارزش‌های اخلاقی مانند خانواده و عشق را بررسی می‌کنند. رمان‌هایش در زمان‌های متفاوتی در تاریخ آمریکا به وقوع می‌پیوندند.

اولین رمان کالدول سلسله مرگ (Dynasty of Death) بود؛ این کتاب به ماجرای نسل‌های دو خانواده می‌پردازد که یک کارخانه کوچک باروت سازی را به یک امپراتوری جهانی تبدیل می‌کنند. داستان از شهر خیالی ویندسور ایالت پنسیلوانیا در سال 1837 شروع می‌شود که در آن زمان جوزف باربور به همراه خانواده‌اش از انگلستان بدانجا مهاجرت می‌کنند. جوزف با همسایه‌اش آرماند بوچارد یک کارگاه باروت ‌سازی راه‌اندازی می‌کند؛ ولی در آینده تنش‌ها بین پسران آنها بالا می‌گیرد.

 

پیش به سوی مطالعه آثار نویسندگان داستان های تاریخی

نویسندگان برتر داستان های تاریخی، توانایی عجیبی در ترکیب حقایق تاریخی با پیچش‌های داستانی سرگرم کننده دارند. بسیاری از رمان‌های خلق شده توسط آنها، الهام بخش فیلمسازان بوده‌اند، و سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی زیادی از این آثار اقتباس شده‌اند. پس چرا شما در ایام بیکاری به سراغ یکی از آثار این نویسندگان نمی‌روید تا هم به دنیای قدیم باز گردید و هم از مطالعه یک کتاب جالب لذت ببرید؟ امیدواریم در فرصت پیشرو این کار را انجام دهید.