12 مورد از بهترین کتاب های جورج اورول + حقایق جالب

اریک آرتور بلر (Eric Arthur Blair) متخلص به جورج اورول (George Orwell) به عنوان نویسنده، شاعر، روزنامه نگار، منتقد و مقاله نویس بریتانیایی از جایگاه بالایی در جهان ادبیات برخوردار است. حتماً در هنگام بازدید از نمایشگاه‌های کتاب یا کتابخانه شخصی دیگران، برخی از آثار او مانند قلعه حیوانات یا 1984 توجه شما را به خود جلب کرده‌اند. کسانیکه خود را اهل ادبیات می‌دانند؛ حداقل این دو اثر از مجموعه کتاب های اورول را مطالعه نموده‌اند.

بلر نویسنده‌ای پر کار بود که رمان‌ها، اشعار، نقدهای ادبی و مقالات مختلفی درباره موضوعاتی مانند فرهنگ، زبان، سیاست و ادبیات از او به یادگار مانده است. کتاب‌های او برای تمام خوانندگان آثارش دلچسب و شیرین هستند؛ از اینرو شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد تا بهترین کتاب های جورج اورول را معرفی نمایند. قطعاً این لیست، شما را مجذوب خواهد نمود و باعث می‌گردد تا بیشتر برای خواندن شاهکارهای این نویسنده بریتانیایی وقت بگذارید.

 

نگاهی کوتاه به زندگی کاری جورج اورول

جورج اورول در دوران جنگ داخلی در اسپانیا زندگی می‌کرد. بعدها به ارتش جمهوری خواه در آراگون (Aragon) ملحق شد. او حتی در بارسلونا هم جنگید. اما مجبور شد به اسپانیا برگردد؛ زیرا زندگیش در خطر قرار داشت. زمانیکه در آراگون می‌جنگید؛ گلویش آسیب دید و این اتفاق بر صدایش تاثیر گذاشت. او تمام وقایع این دوران از زندگی خود را در کتاب درود بر کاتالونیا به تصویر کشیده است. تجربیات او واقعاً خواندنی هستند. در ضمن او اثری در مورد وضعیت مردم در طول جنگ جهانی دوم به نام تنفس هوای تازه نوشته که در آن نجابت مردم به همراه ترس آنها از جنگ را به نمایش می‌گذارد.

جورج اورول در سال 1944 کتابی با عنوان قلعه حیوانات نوشت که با الهام از انقلاب روسیه به رشته نگارش درآمده بود. این اثر که برای اولین بار وی را در کانون توجه قرار داد؛ لحنی طنز داشت و پر از فانتزی بود. کتاب بعدی وی به نام 1984 در سال 1949 نوشته شد و باعث تغییر زندگیش گردید. این رمان که درباره استالینیسم و نازیسم است؛ آخرین کتاب اورول محسوب می‌شود، زیرا وی در سال 1950 در لندن درگذشت. با این حال زندگی این نویسنده پر از نکات و حقایق جالب است که در زیر به 10 مورد از آنها اشاره می‌گردد:

  • در دوران کودکی به عنوان فردی طناز و شوخ طبع مشهور بود؛ با این حال همین ویژگی در دوران بزرگسالی برایش دردسرهای زیادی درست کرد.
  • به منظور تحقیق در مورد فقیرترین محله‌های لندن و پاریس در این نواحی زندگی کرد و حتی بازداشت هم شد.
  • به هفت زبان تسلط داشت (فرانسوی، برمه‌ ای، یونانی، اسپانیایی، لاتین، آلمانی و البته انگلیسی).
  • در طول جنگ داخلی اسپانیا بر علیه فرانکو می‌جنگید؛ اما به خیانت متهم شد و مجبور گردید به همراه همسرش از این کشور فرار کند.
  • کلمات و اصطلاحات جدیدی را به دنیا معرفی کرد؛ از جمله جنگ سرد (Cold War) و بزه فکری (Thoughtcrime).
  • به عنوان مفسر رادیویی برای بی بی سی کار می‌کرد؛ هر چند خودش از این شغل متنفر بود.
  • مخالف کمونیست بود و در این راستا بسیاری از افرادیکه برای پیشبرد اهداف این اندیشه در انگلستان تلاش می‌کردند را شناسایی نمود (در سال 1949 فهرستی تهیه کرد و به وزارت خارجه فرستاد).
  • در زمان زندگی در اسکاتلند که مشغول نگارش رمان 1984 بود؛ در طی یک سفر قایق سواری در خلیج کری رکن نزدیک بود به همراه پسرش غرق شود.
  • روی بند انگشتانش خالکوبی داشت. مشخص نیست چرا این کار را انجام داده بود؛ اما برخی محققین اعتقاد دارند که خرافات بومیان برمه‌ در این خصوص تأثیرگذار بوده است.
  • با بیماری سل دست و پنجه نرم می‌کرد و سرانجام بر اثر همین بیماری از دنیا رفت.

 

بهترین آثار جورج اورول

جورج اورول یکی از تحسین برانگیزترین شخصیت‌های ادبی در سراسر جهان به شمار می‌آید که سالانه هزاران نسخه از آثارش به فروش می‌رسد. در بخش فوق به صورت گذرا به برخی از کارهای این شخصیت برجسته ادبی اشاره نمودیم؛ اما فعالیت‌های اورول به قدری درخشان هستند که اگر به درستی آنها را معرفی نکنیم در حق وی جفا نموده‌ایم. پس در ادامه بهترین کتاب های جورج اورول را یک به یک توضیح می‌دهیم.

 

1. قلعه حیوانات

کتابی است که تمام شخیت‌های آن عاری از ناقص هستند. رمان قلعه حیوانات (Animal Farm) روایتگر داستانی زیبا از یک مزرعه است که در آن حیوانات، انسان‌ها را از مزرعه بیرون می‌کنند، حکومت آنها را سرنگون می‌نمایند و رژیم خود را برپا می‌دارند. اما در نهایت معلوم می‌شود که "همه حیوانات با هم برابرند؛ اما بعضی برابرترند".

اعتقاد بر این است که داستان این کتاب کنایه‌ای به رژیم استالین است. هر چند داستانش از نظر ظاهری شبیه قصه‌های کودکانه است؛ ولی اگر آن را بخوانید متوجه می‌شوید بسیار عمیق تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد و چیزهایی زیادی در مورد ماهیت طبیعت انسان را هویدا می‌کند. حجم مزرعه حیوانات زیاد نیست؛ اما قطعاً از خواندن آن لذت خواهید برد.

 

قلعه حیوانات

قلعه حیوانات

 

2. 1984

داستان آن مانند رمان قلعه حیوانات درباره تمامیت خواهی است؛ اما این کتاب کمی گام را فراتر نهاده و تقریباً جامعه‌ای پاد آرمان ‌شهر را به تصویر می‌کشد که در آن همه چیز توسط یک حزب کنترل می‌شود (این حزب خود را برادر بزرگ همه می‌داند). در این جامعه آزاد اندیشی جزء جنایت‌های نابخشودنی محسوب می‌شود؛ آزادی، بیان احساسات و عقاید به طور کامل ممنوع است. رمان 1984 جزء ترجمه ترین کتاب های دنیا به شمار می‌آید (به بیش 65 زبان زنده دنیا برگردانده شده) و موفقیت زیادی در جلب توجه مخاطبان داشته است. جورج اورول در این داستان شما را وادار می‌کند تا به مسائل پیرامون خود به گونه‌ای متفاوت بنگرید.

 

3. ژرفنا (جاده ای به سوی اسکله ویگان)

دیگر کتابی است که در مجموعه آثار جورج اورول می‌درخشد. رمان جاده ای به سوی اسکله ویگان (The Road to Wigan Pier) اولین بار در سال 1937 نوشته و منتشر شد. این اثر در قالب یک تحقیق منطقی اجتماعی، به بررسی شرایط زندگی طبقه کارگر می‌پردازد. از آنجاییکه پیش زمینه آن به دوران جنگ جهانی دوم برمی‌گردد؛ لذا برای علاقمندان به دنیای کتاب‌های سیاسی جزء آثار خواندنی به حساب می‌آید.

فصل اول رمان ژرفنا تاثیر زیادی روی خواننده می‌گذارد؛ چون بخش زیادی از آن در مهمانخانه وحشتناکی که توسط یک زوج به نام ویگان بروکرز (Wigan Brokers) اداره می‌شود اتفاق می‌افتد. نیمه دوم کتاب به بحث در مورد سوسیالیسم می‌پردازد؛ اما توسط کسی نوشته شده که درک درستی از این مقوله ندارد. این کار از یک طرف زیرکانه است اما از طرف دیگر بسیار ناشیانه انجام می‌شود؛ با این وجود ریزبینی اورول باعث می‌گردد تا مخاطبان از خواندن این مطالب لذت ببرند.

 

4. آس و پاس در پاریس و لندن

این کتاب تصویری واقع گرایانه و تقریباً دقیق از واقعیت‌های بی‌رحمانه زندگی روزمره در دنیای واقعی ارائه می‌دهد. جورج اورول در رمان آس و پاس در پاریس و لندن (Down and Out in Paris and London) تصویری متفاوت از زندگی واقعی خود در این دو شهر به خوانندگان نشان می‌دهد (در آن زمان مردم به دلیل بی‌عدالتی‌های مختلف در شرایط ظالمانه‌ای با گرسنگی و بی‌خانمانی دست و پنجه نرم می‌کردند). این کتاب شما را با چیزهایی آشنا می‌کند که همیشه بدیهی فرض می‌کردید، و حقیقتاً چشمتان را به روی حقایق آن دوران باز می‌کند.

 

5. درود بر کاتالونیا

به روایت تجربیات زندگی خود اورول در طول جنگ داخلی اسپانیا در سال 1936 می‌پردازد. وی در آن زمان تنها در نقش یک روزنامه نگار که برای روزنامه‌های بریتانیا گزارش می‌نوشت فعالیت نمی‌کرد؛ بلکه برای آرمان‌های خود و بر علیه فاشیسم نیز می‌جنگید. او به مبارزات مردم اسپانیا پیوست و به خدمت در جنگ پرداخت. اگر به خواندن وقایع آن زمان و یا آشنایی با تجربیات شخصی نویسنده علاقه دارید؛ خواندن درود بر کاتالونیا (Homage to Catalonia) برایتان جالب خواهد بود.

 

6. به آسپیدیستراها رسیدگی کن

نویسنده در این کتاب از طریق شخصیت اصلی داستان، یعنی گوردون کامستاک (Gordon Comstock)، فردی را به تصویر می‌کشد که از جامعه بیزار است؛ به همین دلیل جامعه را رها کرده و در حاشیه آن زندگی می‌کند. اما به زودی متوجه می‌شود که نمی‌تواند به راحتی در این شرایط به حیات بپردازد. به آسپیدیستراها رسیدگی کن (Keep the Aspidistra flying) روایتگر یک ماجراجویی کامل است که با بازگشت قهرمان داستان به بطن جامعه و پیوستن مجدد او به سیستمی که از آن متنفر بود به پایان می‌رسد. نویسنده داستانی جذاب از یک شخصیت را روایت می‌کند که توسط سیستم حاکم بر جامعه، سرخورده شده است.

 

به آسپیدیستراها رسیدگی کن

به آسپیدیستراها رسیدگی کن

 

7. روزهای برمه

رمانی است که در سال 1934 در شهر نیویورک منتشر شد. کتاب روزهای برمه (Burmese Days) براساس وقایع برمه تحت سلطه بریتانیا نوشته شده، و تمرکزش بیشتر بر فساد و تعصب است. این کتاب به داستان زندگی یک تاجر الوار می‌پردازد که حامی سیاه پوستان است؛ ولی تنها در صورتی زنده می‌ماند که به باشگاه سفید پوستان بپیوندد. در واقع اورول در این اثر، تجربه زندگی خود به عنوان یک افسر پلیس در برمه در دهه 1920 را به تصویر می‌کشد.

شخصیت اصلی این داستان، یک تاجر انگلیسی الوار به نام فلوری (Flory) است. وی وارد چرخه نژادپرستی عجیبی می‌شود که او را در نهایت به یاغی‌گری می‌کشاند. نویسنده در این اثر، نژادپرستی و امپریالیسم را به گونه‌ای به تصویر می‌کشد که درک عملی ما را از این مفاهیم بسیار آسان‌تر می‌کند. این کتاب به گونه‌ای تداعی بخش شرایطی است که دنیا امروزه در آن به سر می‌برد و جورج فلوید (George Floyd) شاهد مدعای این دنیای دروغین است. اگر می‌خواهید نژادپرستی را به خوبی درک کنید؛ خواندن این کتاب جورج اورول در سال 2022 به شما توصیه می‌شود.

 

8. تنفس هوای تازه

یک رمان نوستالژیک است که تنها چند ماه قبل از آغاز جنگ جهانی دوم منتشر شد. قهرمان آن یک فرد میانسال است که در خلال داستان از شهری دوران کودکی خود بازدید می‌کند و با تمام تغییراتی که بعد از ترک او در آنجا رخ داده، مواجه می‌شود. در رمان تنفس هوای تازه (Coming up for Air) موضوعاتی مانند سرمایه داری در کنار سایر مباحث اجتماعی و سیاسی در پیش زمینه بریتانیای روستایی و نیمه روستایی مورد بحث قرار می‌گیرد.

 

9. زندگی در نامه ها

جورج اورول یک روزنامه نگار مشتاق و سرزنده بود. او به راحتی با هر کسی اعم از اعضای خانواده، دوستان، خبرنگاران و چهره‌هایی مانند هنری میلر (Henry Miller)، کریل کانولی (Cyril Connolly)، استیون اسپندر (Stephen Spender)، آرتور کستلر (Arthur Koestler) و حتی غریبه‌هایی که به صورت غیر منتظره برای او نامه می‌نوشتند، ارتباط برقرار می‌کرد. در واقع زندگی در نامه ها (A Life in Letters) که مجموعه‌ای گلچین شده از مکاتبات اوست؛ داستانی سلیس و روان از زندگی این نویسنده چیره دست از دوران مدرسه تا زمان بیماری وی را روایت می‌کند.

 

10. شلیک به فیل و مقالات دیگر

مجموعه مقالاتی هستند که بین سال‌های 1931 تا 1942 نوشته شده و به صورت جداگانه انتشار یافته‌اند، و بعدها در قالب یک مجموعه گردآوری شدند. این مقالات در ایران تحت عنوان "در کام نهنگ و چند مقاله دیگر" به چاپ رسیده‌اند؛ اما نام اصلی کتاب یعنی Shooting an Elephant and Other Essays به "شلیک به فیل و مقالات دیگر" اشاره دارد. این جستارها بسیار جالب هستند و در مورد چیزهای مختلفی صحبت می‌کنند.

مقاله اصلی به نام شلیک به فیل (که این کتاب براساس آن نامگذاری شده است) در مورد این صحبت می‌کند که چگونه یک استعمارگر با ظلم به دیگران، انسانیت و آزادی خود را از دست می‌دهد. اورول در روزهایی که در برمه زندگی کرده، تجربه‌ای مشابه داشته است؛ زیرا مجبور شده تا به یک فیل از کنترل خارج گردیده تیراندازی کند. اگر شما هم دوست دارید بدانید که بعد از این حادثه چه در ذهن نویسنده گذشته است؛ بایستی این اثر را مطالعه کنید.

 

11. دختر کشیش

اثری است که در سال 1935 نوشته شده است. رمان دختر کشیش (The Clergyman’s Daughter) یکی از بهترین کتاب های جورج اورول است. شاید شما هم متوجه شده باشید که بیشتر آثار این نویسنده به نوعی روایتگر تجربیات شخصی او یا وقایعی هستند که در جامعه‌اش اتفاق افتاده است. شخصیت اصلی این کتاب زندگی آرامی دارد؛ او هر روز با همسایگانش دیدار می‌کند و نیازهای والدین خود را برآورده می‌نماید.

ولی یک روز به شکلی غیر منتظره خود را در یکی از خیابان‌های لندن می‌بیند؛ بدون اینکه بداند کیست، چگونه به آنجا رسیده و حتی بدون اینکه یک پنی پول داشته باشد. این اثر به دختری می‌پردازد که از فراموشی رنج می‌برد. این بیماری وضعیت زندگی شخصیت داستان را تغییر می‌دهد. کتاب دختر کشیش در قالب درام روایت می‌شود و تنها چند فصل دارد؛ از اینرو سریعاً می‌توانید با خواندن آن به پایان داستان پی ببرید.

 

1984

رمان 1984

 

12. شیر و تک شاخ: سوسیالیسم و نبوغ انگلیسی

این اثر براساس نمادهای انگلستان و اسکاتلند، یعنی شیر و تک شاخ نامگذاری شده است. این نامگذاری به این دلیل است که اورول در مقاله "شیر و تک شاخ: سوسیالیسم و نبوغ انگلیسی (The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius)" درباره بریتانیای زمان جنگ جهانی دوم صحبت می‌کند. به نظر او یک انقلاب سوسیالیستی ممکن است بتواند به انگلستان در برابر نازی‌ها کمک کند. او در این جستار اظهار می‌دارد که بریتانیا راهکارهای منسوخ و یک سیستم طبقاتی مازاد و قدیمی دارد که مانع از بهبود موقعیت آن می‌شود. قطعاً خواندن این مقاله در زمان حاضر هم خالی از لطف نخواهد بود.

 

آغاز مطالعه کتاب های جورج اورول

در این گفتار 12 مورد از بهترین آثار جورج اورول را معرفی کردیم که تمام آنها کتاب‌ها و مقالاتی خواندنی هستند. اورول در بیشتر کتاب‌هایش عقاید سیاسی و تجربیات شخصی خود را با خواننده به اشتراک می‌گذارد، و دیدگاه‌هایش در مورد مسائل داغ جامعه از جمله امپریالیسم، کمونیسم، نژادپرستی، تبعیض و بسیاری موارد دیگر را مطرح می‌کند. او یک نویسنده با ارزش، شجاع و بی نظیر بود. برخی از مقالات او در قالب کتاب نوشته شده‌اند. الان وقت آن رسیده که روی کاناپه دراز بکشید و با خواندن یکی از رمان های اورول، با افکار سیاسی او و شرایط تاریخی آن زمان آشنا شوید.