10 مورد از بهترین دیکشنری های آنلاین انگلیسی

اگر مدام با کلمات سخت انگلیسی مواجه شوید و معنی آنها را ندانید؛ چه کاری انجام می‌دهید؟ حتماً می‌خواهید مثل زمان‌های قدیم از فرهنگ‌های لغت بزرگ و سنگین برای یافتن معانی لغات استفاده نمایید؟ اگر واژه مورد نظرتان در آنها وجود نداشته باشد، چه می‌کنید؟ در صورتیکه خجالتی هستید و دوست ندارید از دیگران کمک بگیرید؛ تکلیف انجام کارهایتان چه خواهد شد؟ نگران نباشید؛ شما در قرنی زندگی می‌کنید که در آن ارتباطات به شکل چشم‌گیری گسترده شده و تنها با یک کلیک می‌توانید بسیاری از نیازهای خودتان را در فضای اینترنت پیدا نمایید.

امروزه سایت‌های ارائه دهنده دیکشنری ‌های آنلاین انگلیسی بسیار توسعه پیدا کرده‌اند که از طریق آنها به راحتی می‌توانید چه در خانه و چه در بیرون، معانی لغات را بیابید. غالب این سایت‌ها به گونه‌ای ساده طراحی شده‌اند و کار کردن با آنها راحت است. با این حال تعدادشان به قدری زیاد است که کاربران در انتخاب مناسب‌ترین‌ آنها بعضاً با سردرگمی مواجه می‌شوند و نمی‌دانند که بهترین دیکشنری آنلاین انگلیسی کدام است. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این مطلب دست به کار شده، و فهرست کامل و کاربردی از 10 مورد از بهترین آنها را گردآوری نموده است.

 

معیارهای لازم برای انتخاب بهترین دیکشنری آنلاین

اینکه کدام فرهنگ لغت برایتان مناسب است؛ در اصل بستگی به کاری دارد که می‌خواهید از طریق آن انجام دهید. شما از یک دیکشنری آنلاین انگلیسی چه می‌خواهید؟ پاسخ به سوالات زیر باعث می‌شود تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید:

  • آیا به دیکشنری آنلاین تخصصی برای ترجمه مقاله نیاز دارید؟
  • آیا می‌خواهید کلمات گفته شده را بشنوید؟
  • آیا دوست دارید تا معانی لغات در جملات مختلف نیز نمایش داده شود؟
  • آیا می‌خواهید در دیکشنری با مترادف‌ و یا ریشه کلمات آشنا گردید؟
  • آیا فرم ظاهری سایت ارائه دهنده برایتان اهمیت دارد و یا اینکه فقط به دنبال معانی لغات هستید؟
  • آیا تمایل دارید تا نظرات سایر مخاطبان را در مورد معنی کلمه بدانید؟
  • آیا امکان امتیازدهی برایتان جذابیتی دارد؟

بنابراین براساس نیازهایتان به راحتی می‌توانید بهترین دیکشنری آنلاین انگلیسی را برای خود انتخاب کنید. معمولاً پیدا کردن معنی کلمات در این فرهنگ لغت‌ها بسیار آسان است و از طریق آنها می‌توانید دایره لغات خود را نیز افزایش دهید. برخی از آنها دارای امکانات اضافی هستند که به شما در یادگیری زبان کمک می‌کنند.

 

بهترین دیکشنری های آنلاین برای زبان آموزان انگلیسی

مهم نیست که در کدام مقطع مشغول تحصیل هستید؛ چون اگر در مدرسه یا دانشگاه تحصیل کنید، در هر صورت حتماً به یک فرهنگ لغت مناسب نیاز پیدا می‌کنید. خوشبختانه ما مثل والدینمان مجبور نیستیم کتاب‌های کاغذی بزرگ با جلدهای مقوایی و سنگین را همیشه با خودمان این طرف و آن طرف ببریم و گزینه‌های بیشتری داریم. بله ما می‌توانیم یک فرهنگ لغت قابل اعتماد را همیشه در رایانه یا تلفن همراه در کنار خود داشته باشیم.

دیکشنری های آنلاین، ابزارهای فوق‌العاده‌ای برای جستجوی سریع معنی کلمات هستند. در واقع آنها باعث می‌شوند تا به سرعت معنی واژگان جدید را یاد بگیرید و بدین صورت اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید. اینگونه فرهنگ لغت‌ها بسیار کاربردی هستند؛ زیرا در بستر فضای مجازی در دسترس می‌باشند و در هر جاییکه زبان آموزان به اینترنت دسترسی داشته باشند، قابل استفاده هستند. با این حال هزاران دیکشنری آنلاین وجود دارند، از این‌رو ممکن است در هنگام انتخاب آنها سردرگم شوید؛ پس به لیست زیر توجه کنید تا در هنگام استفاده از آنها کمتر دچار دستپاچگی شوید.

 

1. دیکشنری ‌دات ‌کام (Dictionary.com)

یکی از بهترین دیکشنری های آنلاین انگلیسی است، و در آن معنی کلمات، مترادف‌ها و ریشه‌هایشان، تلفظ صوتی واژگان، مثال‌ها، عبارات عامیانه، بازی لغات، اصطلاحات حقوقی و پزشکی، کلمه روز و موارد دیگر ارائه می‌شود. اگر به دنبال مترادف‌های لغات هستید؛ می‌توانید به راحتی آنها را در Thesaurus.com پیدا کنید، چون این وب سایت بخشی از Dictionary.com است. این لغت‌نامه بیش از 20 سال است که در دسترس می‌باشد و تاکنون به میلیون‌ها نفر کمک کرده تا زبان خود را ارتقا دهند.

 

دیکشنری ‌دات ‌کام

دیکشنری دات کام

 

2. دیکشنری مریام-وبستر (Merriam-Webster Dictionary)

یک دیکشنری آنلاین انگلیسی ایده‌آل برای کسانی است که می‌خواهند یاد بگیرند چگونه یک کلمه را به درستی بنویسند و کاملاً بر آن مسلط شوند. این فرهنگ لغت از بیش از 275 هزار کلمه هم معنی، متضاد، اصطلاحات و عبارات مرتبط پشتیبانی می‌کند. سایت مریام - وبستر دارای ویژگی‌های متمایزی مثل دیکشنری (Dictionary)، اصطلاح نامه (Thesaurus)، بازی ها (Games)، جستجوی اصطلاحات (Browse the Thesaurus)، و موارد دیگر است که می‌توانند دایره واژگان شما را ارتقا داده، و تلفظ و گرامرتان را تقویت کنند. یکی از امکانات جالب Merriam-Webster این است که در حین تایپ یک کلمه، به صورت خودکار کلمات مرتبط را به شما پیشنهاد می‌دهد.

البته امکانات داخلی دیگری نیز در این وب سایت وجود دارند که عبارتند از: ارائه کلمات مترادف مناسب، جملات نمونه مرتبط با واژه، اطلاعات بیشتر در مورد لغت، عبارات مرتبط با کلمه، معانی بیشتر برای واژه. در ضمن این دیکشنری آنلاین این امکان را فراهم کرده تا به تلفظ صوتی یک کلمه نامعلوم گوش دهید؛ در واقع این ویژگی ارزشمند باعث می‌شود تا لغات را درست و روان بنویسید.

 

3. دیکشنری اِربِن (Urban Dictionary)

جایی برای جستجوی اصطلاحات عامیانه است که توسط مردم عادی خلق شده‌اند. هر چند می‌توان اصطلاحات روزمره را به راحتی از طریق لغت‌نامه وبستر پیدا کرد؛ اما معمولاً این سوال پیش می‌آید که پس کجا می‌توان اصطلاحات عامیانه را جستجو نمود؟ اگر شما هم با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ باید به سراغ دیکشنری اِربِن بروید. تنها کافی است که کلمه مد نظر خود را جستجو کنید و از قابلیت جستجوی رایگانی که در اختیارتان قرار می‌گیرد، نهایت استفاده را ببرید. در واقع می‌توانید هر چند وقت یکبار بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در این وب سایت به جستجو بپردازید. تمام اصطلاحات انگلیسی کوچه بازاری در این دیکشنری جمع شده‌اند؛ تنها کافی است با یک جستجوی ساده عبارات مد نظرتان را بیابید.

 

4. دیکشنری انگلیسی آکسفورد (Oxford English Dictionary)

بهترین راهنمایی است که می‌توانید به راحتی در آن معنی، تاریخچه و نحوه تلفظ بیش از 600 هزار کلمه را پیدا کنید. دیکشنری انگلیسی آکسفورد با سایر فرهنگ لغت‌های فعلی تفاوت دارد؛ زیرا بیشتر بر معنی امروزی واژگان تمرکز دارد. همچنین تاریخچه تک تک لغات را به صورت مجزا ارائه می‌دهد. البته توجه داشته باشید که Oxford English Dictionary، معنی سریعی از کلمات را در اختیارتان قرار نمی‌دهد؛ اما کمک می‌کند تا با تاریخچه و معنای یک واژه آشنا شوید. مدیران این لغت‌نامه هر سه ماه یک بار مدخل‌های موجود آن را مورد بازبینی قرار می‌دهند و کلمات جدیدی را به دیکشنری اضافه می‌کنند.

 

5. دیکشنری آنلاین کمبریج (Cambridge Online Dictionary)

ساده‌ترین دیکشنری آنلاین انگلیسی است که غالباً در آن برای تعریف معنی کلمات از واژه‌های ساده‌ای استفاده شده؛ به همین دلیل به راحتی قابل فهم هستند. در دیکشنری آنلاین کمبریج علاوه بر پیدا کردن معنی کلمات، می‌توانید مثال‌ها، عکس‌ها و یادداشت‌های کاربردی مرتبط با آنها را نیز بیابید. داشتن قابلیت نحوه تلفظ، نمونه جمله، معانی دیگر کلمه، و لغات مترادف و مرتبط باعث شده تا میزان استفاده از این لغت‌نامه در بین کاربران اینترنت افزایش یابد.

 

دیکشنری آنلاین کمبریج

فرهنگ لغت آنلاین کمبریج

 

6. دیکشنری کالینز (Collins Dictionary)

یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای زبان آموزان، مترجمان و معلمان است که بیش از 4/5 میلیارد کلمه را در بطن خود دارد؛ از این‌رو مظهر تمام ویژگی‌های رده بالایی است که در یک دیکشنری آنلاین انگلیسی می‌توانید بیابید. دیکشنری کالینز دارای گزینه‌های منحصر به فردی است که به شما در بهبود گرامر و تسلط به آن کمک می‌کنند؛ برخی از این گزینه‌ها عبارتند از: اصطلاح نامه، ویدئو، مترجم و جدول کلمات. به علاوه موتور جستجوی آن مجهز به قابلیت پیشنهاد خودکار است؛ بنابراین قادر خواهید بود تا کلمه مدنظرتان را تنها با تایپ چند حرف انتخاب نمایید.

 

7. دیکشنری گوگل (Google Dictionary)

به دلیل جامع بودن یکی از معروف ‌ترین دیکشنری های آنلاین انگلیسی محسوب می‌شود. زبان آموزان می‌توانند از این فرهنگ لغت برای دسترسی آسان به معانی کلمات استفاده کنند، و یا اینکه از آن برای تحقیقات سطحی در مورد موضوعات مختلف بهره ببرند. یکی از جنبه‌های کاربردی دیکشنری گوگل، قابلیت استفاده به عنوان افزونه ترجمه متن برای مرورگرهای مختلف مثل کروم (Chrome) است که می‌توان به واسطه آن تاریخچه‌ای از معانی تمام واژگان و ریشه‌های آنها را بررسی نمود. همچنین زبان آموزان با ریختن تمام اطلاعات در قالب یک فایل CSV می‌توانند به ساخت فلش کارت نیز اقدام نمایند.

 

8. دیکشنری آنلاین مک میلان (Macmillan Online Dictionary)

برای پیدا کردن معانی کلمات ترکیبی که هرگز به راحتی نمی‌توانید آنها را در فرهنگ لغت‌های دیگر پیدا کنید، مناسب است. دیکشنری آنلاین مک میلان در عین کاربردی بودن، توضیحات ساده و روانی دارد، و بهترین مکان برای یادگیری روزانه چیزهای جدید است. یک اصطلاح نامه در آن ادغام شده، و صدها مترادف و کلمه مرتبط نیز در این لغت‌نامه وجود دارد.

 

دیکشنری آنلاین مک میلان

فرهنگ لغت مک میلان

 

9. وکبیولری دات کام (Vocabulary.com)

دیکشنری آنلاین انگلیسی Vocabulary.com برای زبان آموزان عالی است؛ زیرا معانی قابل فهم و ساده‌ای برای کلمات ارائه می‌دهد. این سایت به گونه‌ای معنی واژگان را تعریف می‌کند که انگار معلم مورد علاقه‌تان، آن را برای شما توضیح می‌دهد. هر کدام از تعاریف شامل توضیحاتی در مورد معنای واژه، و زمان و چگونگی استفاده از آن هستند.

 

10. دیکشنری آنلاین انگلیسی معاصر لانگمن

از هر لحاظ جزء بهترین دیکشنری های آنلاین انگلیسی به شمار می‌آید؛ چون هم حاوی تلفظ واژگان است و هم دربرگیرنده نتایج مرتبط است. دیکشنری آنلاین انگلیسی معاصر لانگمن (Longman Dictionary of Contemporary English Online) به صورت کوتاه و مختصر معنی کلمات را بیان می‌کند. در ضمن این فرهنگ لغت مجهز به یک اصطلاح نامه است که کلمات هم معنی یا متضاد لغتی که در جستجوی آن هستید را به شما نشان می‌دهد. به علاوه حاوی مراجعی است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واژگان مورد نظر از آنها استفاده نمایید. به عنوان مثال کافی است کلمه "دیزل" را جستجو کنید؛ در این صورت به راحتی می‌توانید بفهمید که رودلف دیزل (Rudolph Diesel) چه کسی بوده است.

 

پیش به سوی انتخاب بهترین دیکشنری آنلاین انگلیسی

حال که با مزایا و معایب این 10 مورد از فرهنگ لغت‌های آشنا گردیده‌اید و معیارهای انتخاب بهترین دیکشنری را نیز می‌دانید؛ بهتر می‌توانید ابزار مورد نظرتان را انتخاب نمایید. در این بین سایت‌های دیگری، مثل ویکی واژه (Wiktionary)، فرهنگ لغت رایگان (Free Dictionary)، و Visuwords نیز خدمات دیکشنری آنلاین انگلیسی را ارائه می‌دهند که به زبان آموزان در زمینه جستجوی کلمات و یافتن معانی آنها کمک کنند. با این حال نسبت به 10 مورد بیان شده از مقبولیت کمتری برخوردارند. امیدواریم با استفاده از این ابزارها دیگر معنی هیچ واژه‌ای برایتان ناشناخته باقی نماند.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 7 لهجه مختلف زبان انگلیسی