10 مورد از بهترین کتاب های داستایوفسکی

فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoevsky) یکی از تاثیر گذارترین نویسندگان تاریخ روسیه است؛ زیرا کتاب‌های او وسیله‌ای مناسب برای درک روسیه قرن نوزدهم به شمار می‌آیند. او به جای نوشتن در مورد طبقه بالای اجتماع، ترجیح داد در مورد مردم عادی بنویسد؛ به همین دلیل آثار او منبعی عالی برای شناخت مردم عادی آن دوران هستند.

با این وجود این نویسنده روسی زندگی راحتی نداشت و دوران حیاتش خالی از جنجال نبود. زیرا او در سال 1849 به دلیل تمایلات سیاسی لیبرال خود دستگیر و زندانی شد. او به چهار سال تبعید در سیبری و بعد از آن پنج سال خدمت در هنگ سیبری محکوم شد. با این حال داستایوفسکی تمام عمر خود را در روسیه گذراند.

 

برترین رمان های داستایوفسکی

داستایوفسکی 10 رمان بلند، چندین داستان کوتاه و دو اثر غیرداستانی دارد. او اولین رمان خود را در سال 1846 به چاپ رساند و یک سال قبل از مرگش آخرین اثرش را در سال 1880 منتشر کرد. اگر می‌خواهید با بهترین آثار داستایوفسکی بیشتر آشنا شوید؛ به شما توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب شبکه مترجمین راستین با ما همراه باشید.

 

1. جنایت و مکافات (Crime and Punishment)

کتاب جنایت و مکافات در سال 1866 منتشر شد و یکی از آثاری است که اکثر بچه‌های روسی باید آن را دوران مدرسه بخوانند. این کتاب در مورد مرد فقیری است که برای زنده ماندن مرتکب جنایت می‌شود؛ اما بعدها دچار عذاب وجدان می‌شود. داستان این رمان در سن پترزبورگ اتفاق می‌افتد و درباره افرادی است که هر کدام در گوشه‌ای از این شهر زندگی می‌کنند. داستایوفسکی معتقد بود رمان جنایت و مکافات یک اثر روانشناختی است. او در این کتاب عمیقاً به کنکاش احساسات شخصیت‌هایش می‌پردازد.

 

جنایت و مکافات

 

2. ابله (The Idiot)

کتاب ابله در سال 1868 منتشر شد و شخصیت اصلی آن یک فرد ابله و ساده لوح به نام میشکین (Myshkin) است. او پس از حضور در یک آسایشگاه روانی به روسیه باز می‌گردد تا اطرافیانش مهربانی و ساده لوحی او را به سخره بگیرند. وی در نهایت درگیر یک رابطه عاشقانه می‌شود و به همین دلیل توسط اطرافیانش به شدت مورد قضاوت قرار می‌گیرد. قسمت غم انگیز کتاب آنجاست که بدرفتاری با میشکین باعث می‌شود تا او دوباره سر از یک آسایشگاه روانی دربیاورد.

 

3. بیچارگان یا مردم فقیر (Poor Folk)

یکی از آثار برتر داستایوفسکی، بیچارگان نام دارد که در سال 1846 منتشر شد و در آن به بررسی مصیبت‌های زندگی افراد فقیر پرداخته می‌شود. شخصیت‌های این رمان در سن پترزبورگ زندگی می‌کنند و هم فقیر هستند و هم عاشق. وقتی شخصیت مرد داستان یعنی ماکار دووشکین (Makar Devushkin) سعی می‌کند پولدار شود تا بتواند با واروارا دوبروسلووا (Varvara Dobroselova)، عشق خود ازدواج کند؛ او به سراغ یک مرد ثروتمند می‌رود و به خواستگاری او جواب مثبت می‌دهد.

واروارا انتخاب سختی پیشرو دارد یا باید عشق را انتخاب کند یا امنیت مالی؛ با این حال اما والدینش او را به سمت مرد ثروتمند هل می‌دهند. کتاب مردم فقیر به بررسی یکی از قدیمی‌ترین سوالات بشر می‌پردازد و عشق را در مقابل ثروت قرار می‌دهد. نویسنده این موضوع را به جذاب‌ترین شیوه در این رمان مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

 

4. تسخیر شدگان یا جن زدگان (Demons)

اگر می‌‌خواهید با گرایش‌‌های سیاسی داستایوفسکی آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم کتاب تسخیر شدگان که در سال 1871 منتشر شده را بخوانید. این رمان وقایعی که پس از قتل ایوان ایوانف (Ivan Ivanov) رخ می‌دهند را دنبال می‌کند؛ وی دانشجو است که گفته می‌‌شود یک گروه انقلابی او را کشته است. از آنجایی که داستایوفسکی یک فرد آزاد اندیش بود و اغلب به او برچسب انقلابی می‌زدند؛ این اثر به وضوح افکار سیاسیش را نشان می‌دهد. این شاهکار ادبی با وجود اینکه بیانگر ایدئولوژی نویسنده است؛ اما با زبان طنز و کنایه آمیز نوشته شده است.

 

5. قمارباز (The Gambler)

قمارباز یکی از معدود کتاب های داستایوفسکی است که به دلیل نیاز او به پول نوشته شده است. او در سال 1866 در یک قمار باخت و به دلیل بدهی زیادی که بالا آورد مجبور شد سریعاً قرارداد این کتاب را امضا کند. وی در این اثر در مورد وضعیت روانی قمار و تاثیری که شرایط آن بر ذهن فرد می‌گذارد، نوشته است. متاسفانه داستایوفسکی از این کتاب درس نگرفت و همچنان به قمار که همیشه در آن بازنده بود ادامه داد. تا اینکه همسرش به این موضوع پی برد و او را مجبور کرد قسم بخورد که برای همیشه قمار را رها می‌کند.

 

قمارباز

 

6. برادران کارامازوف (The Brothers Karamazov)

داستایوفسکی در سال 1880 آخرین اثر خود به نام برادران کارامازوف را به پایان رساند؛ کتابی که نوشتن آن دو سال طول کشید. این کتاب در عین بررسی زندگی سه برادر؛ به بررسی آزادی، مذهب و اخلاق می‌پردازد. طرح داستان آن شامل مضامین عشق و قتل است که با مسائل اجتماعی درهم تنیده شده‌اند. بسیاری از منتقدان ادبی بر این باورند که برادران کارامازوف بازتاب زندگی داستایوفسکی است. با این حال چون راز یک قتل را در خود دارد؛ به یک داستان جذاب و شنیدنی تبدیل شده است.

 

7. یادداشت های زیرزمینی (Notes from the Underground)

شخصیت اصلی این رمان که در سال 1864 منتشر شد، هیچ نامی ندارد. در عوض او وقت خود را صرف تلاش برای یافتن حقیقت و خوبی در دنیایی می‌کند که برای این ارزش‌ها حرمت چندانی قائل نیست. شخصیت اصلی این رمان کاملاً با جامعه بیگانه است؛ در واقع هدف اصلی نوشتن این کتاب وادار کردن خواننده به تفکر است نه خواندن یک داستان طرح محور. کتاب یادداشت ‌های زیرزمینی به این دلیل مهم است که مضامین مذهبی و سیاسی که بخشی از آثار بعدی داستایوفسکی بودند را معرفی می‌‌کند. علاوه بر این، کتاب مذکور یک اثر عمیقاً درون نگر است و بیشتر تفکرات نویسنده را نشان می‌دهد.

 

 

8. رنج کشیدگان و خوارشدگان (The Insulted and Humiliated)

این کتاب علیرغم عنوانی که دارد، یکی از آثار تحسین برانگیز داستایوفسکی است که در سال 1861 منتشر شد. ایده این اثر زمانی به ذهن نویسنده رسید که پس از اقامت در سیبری به سن پترزبورگ نقل مکان کرد؛ از اینرو کتاب حالت خود زندگی نامه ای نیز دارد. این رمان خواندنی داستان زن جوان نویسنده‌ای به نام وانیا (Vanya) را روایت می‌کند که سعی می‌کند با کار خود کسب درآمد کند. با خواندن این کتاب، سبک زندگی در سن پترزبورگ آن زمان در مقابل چشمانتان زنده می‌شود. در ضمن شما آنچه که مردم فقیر آن دوران در طول زندگی روزمره خود احساس کردند و با چشمان خود دیدند را تجربه خواهید کرد.

 

9. خاطرات خانه مردگان (The House of the Dead)

زندگی داستایوفسکی در سیبری الهام بخش او برای نوشتن رمان خاطرات خانه مردگان بوده است. این کتاب که در سال 1862 نوشته شده است؛ داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که به اتهام قتل همسرش، به 10 سال زندان در سیبری محکوم شده است. با وجود اینکه او هرگز روی خوش انسانیت را نمی‌بیند؛ اما هرگز ایمان خود به خوبی مردم را از دست نمی‌دهد. این رمان یکی از تحسین شده ترین آثار داستایوفسکی است. تولستوی (Tolstoy) درباره آن گفته است: "من هیچ کتابی بهتر از این اثر را در تمام ادبیات مدرن ندیده‌ام".

 

خاطرات خانه مردگان

 

10. شب های روشن (White Nights)

شب های روشن یکی از داستان های کوتاه داستایوفسکی است که در سال 1848 منتشر شد. داستان آن مانند بسیاری از آثار او در سن پترزبورگ می‌گذرد. شخصیت اصلی کتاب مرد جوانی است که در تلاش برای یافتن جایگاه خود در جامعه، با بی قراری درونی مواجه می‌شود. شب های روشن علیرغم اینکه یک داستان کوتاه به شمار می‌رود؛ اما نمونه‌‌ای عالی از کار نویسنده است. به همین دلیل یک کتاب مناسب برای آشنایی خوانندگان جدید با آثار اوست.

 

کلام پایانی درباره آثار شاخص داستایوفسکی

خواندن کتاب های داستایوفسکی شاید در روزگار کنونی کمی زمانبر باشند؛ اما با توجه به داشتن طرح داستانی قوی و شخصیت‌های پیچیده، می‌توان از مطالعه آنها لذت برد. پس هر زمان فرصت کردید و خواستید یک کتاب خوب بخوانید؛ مطالعه این 10 رمان برتر داستایوفسکی را فراموش نکنید.