10 نویسنده کلمبیایی برتر و برجسته کل دوران

نویسندگان با استعداد کلمبیایی تنها کسانی هستند که می‌توانند تاریخ رنگارنگ و پر فراز و نشیب کشورشان را به تصویر بکشند. در واقع آشکار شدن بخش‌های تاریک تاریخ کلمبیا از مشکلات سیاسی گرفته تا مواد مخدر، مدیون نویسندگان شجاع این سرزمین است که دست به قلم برده‌اند.

 

برترین نویسندگان کلمبیایی

داستان پردازی در ادبیات کلمبیا نقش مهمی ایفا می‌کند. ادبیات این مرز و بوم به دلیل استفاده درست از زبان، تصاویر و نمادگرایی در سطح جهان معروف شده، و همواره یک رسانه قدرتمند برای به تصویر کشیدن چهره مردم این سرزمین و اجتماعات آنها محسوب شده است؛ به همین دلیل همواره مایه غرور فرهنگی کلمبیایی ها را در سراسر جهان فراهم کرده است. از اینرو ما در این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم تا به معرفی برترین نویسندگان کلمبیایی بپردازیم.

 

1. گابریل گارسیا مارکز (Gabriel García Márquez)

گابریل گارسیا مارکزقطعاً گابریل گارسیا مارکز (1927- 2014) مشهورترین نویسنده کلمبیایی کل تاریخ است. داستان‌ها و رمان‌های کوتاه او واقعاً افسانه‌ای هستند. کافی است به کتاب صد سال تنهایی (One Hundred Years of Solitude) نگاهی بیندازیم که توانسته نظر میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به خود جلب کند. این کتاب تاکنون به 46 زبان زنده دنیا ترجمه شده و بیش از 50 میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. مارکز در سال 1982 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.

سبک ادبی گابریل گارسیا مارکز رئالیسم جادویی نامیده می‌شود؛ این سبک برای اشاره به نحوه توصیف فضاها در آثار وی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از کتاب های مارکز برای ساخت فیلم‌های مختلف مورد اقتباس قرار گرفته‌اند که برخی از آنها عبارتند از وقایع نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده (Chronicle of a Death Foretold)، کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد (No One Writes to the Colonel) و عشق سال های وبا (Love in the Time of Cholera). مارکز آنقدر مورد علاقه هموطنان خود بود که وقتی در سال 2014 درگذشت؛ رئیس جمهور کلمبیا او را بزرگترین شخصیت کلمبیایی طول تاریخ نامید.

 

2. آلوارو موتیس (Álvaro Mutis)

آلوارو موتیس (1923- 2013) یکی دیگر از نویسندگان برجسته کلمبیایی است که جوایز متعددی برای آثارش کسب کرده است. یکی از مجموعه آثار معروف او مکرول (Maqroll) نام دارد که شامل مجموعه‌ای از رمان‌ها و داستان‌هایی است که درباره ماجراهای یک ملوان ماجراجو به نام مکرول ال گاویرو است. موتیس بخش اعظم زندگی خود را در مکزیک گذراند، و جزء دوستان نزدیک اکتاویو پاز (Octavio Paz)، کارلوس فوئنتس (Carlos Fuentes) و گابریل گارسیا مارکز محسوب می‌شد. وی به دلیل عشق به ادبیات، موسیقی و هنر مشهور بود. موتیس مردی کم حرف و خوددار بود و کمتر در جمع‌های عمومی ظاهر می‌‌شد؛ اما کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند معتقد بودند که او مردی مهربان، طناز و سخاوتمند بوده است.

 

آلوارو موتیس

 

3. خورخه فرانکو (Jorge Franco)

مشهورترین رمان خورخه فرانکو (متولد 1962)، Rosario Tijeras نام دارد که داستان قاتل شدن زنی جوان را روایت می‌کند. این رمان توسط یک فیلمساز مکزیکی اقتباس شده و به زبان فیلم درآمده است. بعدها یک سریال تلویزیونی 60 قسمتی از روی آن ساخته شد.

فرانکو عاشق دنیای سینما است و تاکنون چندین فیلم کوتاه را کارگردانی کرده است. از جمله سایر آثار قابل توجه فرانکو می‌توان به Paraíso Travel و Santa Suerte اشاره کرد. وی درک عمیقی از پیچیدگی‌های طبیعت انسان دارد و به دلیل تواناییش در خلق شخصیت‌های قابل اعتماد و ناکامل معروف شده است. او علاقه زیادی به فیلم دارد و معمولاً از رسانه برای کشف مضامین متفاوت رمان‌های خود استفاده می‌کند.

 

4. سانتیاگو گامبوا (Santiago Gamboa)

سانتیاگو گامبواسانتیاگو گامبوا (متولد 1965) در بوگوتا کلمبیا متولد شد و در آنجا به تحصیل ادبیات پرداخت. او برای تحصیل فلسفه اسپانیایی به اسپانیا نقل مکان کرد و سپس به دانشگاه سوربن فرانسه رفت. شب های بارانی (Nights of the Rainy) یکی از معروف ترین رمان های گامبوا است. این کتاب داستان گروهی از دوستان را در کلمبیا روایت می‌کند که عشق آنها به ادبیات و تجربه زندگی تحت آشفتگی سیاسی این کشور، آنها را به هم نزدیک کرده است.

کتاب های بازگشت به دره تاریک (Return to the Dark Valley) و نکروپلیس (Necropolis) جزء دیگر سایر آثار معروف گامبوا هستند. وی همیشه در مورد جهان کنجکاو بوده و عشق عمیقی به ادبیات و داستان پردازی دارد. او به دلیل علاقه خود به کاوش در فرهنگ‌های مختلف و نوشتن در مورد جوامع مختلفی که تجربه زندگی در آنها را داشته، به شهرت رسیده است.

 

5. لائورا رسترپو (Laura Restrepo)

لائورا رسترپو (متولد 1950) در بوگوتا به دنیا آمد و دوران کودکی خود را در مدارس مختلف سپری کرد؛ زیرا تمام خانواده در سفرهای تجاری پدرش را همراهی می‌کردند. در این میان او بخشی از دوران تحصیل خود را در یک مدرسه در کالیفرنیا سپری کرد. وی قبل از تبدیل شدن به رمان نویس، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی بود.

Delirium مشهورترین رمان رسترپو است؛ این کتاب داستان زنی را روایت می‌کند که توسط چریک‌ها در کلمبیا ربوده می‌شود و به تلاش‌های او برای زنده ماندن می‌پردازد. کتاب های عروس تاریکی (The Dark Bride) و فرشته گالیله (The Angel of Galilea) از دیگر آثار معروف او هستند.

لائورا رسترپو زنی است که همواره به کاوش در مسائل اجتماعی و سیاسی کشورش علاقه مند بوده است. او به دلیل توانایی خود در ایجاد داستان‌های قدرتمند و خاطره انگیز معروف شده است؛ کتاب‌هایی که با تمام پیچیدگی‌هایشان به کاوش روح بشر می‌پردازند. پیشینه رسترپو در روزنامه نگاری کاملاً در آثار او منعکس شده است.

 

 

6. ماریو مندوزا زامبرانو (Mario Mendoza Zambrano)

ماریو مندوزا زامبرانو (متولد 1964) تاریک هستند. تنها با خواندن عناوین کتابهایش به راحتی می‌توانید به این نتیجه برسید که او تنها نیمه تاریک بشر را می‌بیند. در عین حال آثار زامبرانو بسیار خواندنی و جذاب هستند و خواننده را تا آخر درگیر خود می‌کنند؛ کتاب‌های دفتر خاطرات پایان جهان (Diary of the End of the World)، آپوکالیپس (Apocalypse) و شهر عقرب (Scorpio City) نمونه‌های خوبی در این زمینه هستند. آثار ماریو مندوزا زامبرانو برای افراد ظریف الطبع مناسب نیستند؛ اما اگر از قلمروهای شوم و ممنوع ادبی لذت می‌برید خواندن آثار این نویسنده کلمبیایی را فراموش نکنید.

 

7. خوآن گابریل واسکس (Juan Gabriel Vásquez)

خوآن گابریل واسکسخوآن گابریل واسکس (متولد 1973) علاوه بر نویسندگی یک مترجم است و بسیاری از آثار ادبی نویسندگان معروف مثل جان ماکسول کوتسی (John Maxwell Coetzee) و روبرتو بولانیو (Roberto Bolaño) را به اسپانیایی ترجمه کرده است.

کتاب صدای افتادن اشیاء (The Sound of Things Falling) که یکی از برترین آثار این نویسنده کلمبیایی است؛ درباره مردی در شهر بوگوتا است که تحت تأثیر خشونت تجارت مواد مخدر و جنگ چریکی قرار گرفته است. این کتاب به راحتی مخاطبان را با سبک ادبی منحصر به فرد گابریل واسکس آشنا می‌کند.

از جمله سایر آثار معروف واسکس می‌توان به کتاب های تاریخ مخفی کوستاگوانا (The Secret History of Costaguana) و شکل ویرانه ها (The Shape of the Ruins) اشاره کرد. وی علاقه زیادی به کاوش در مسائل سیاسی و اجتماعی کشورش دارد. همچنین از توانایی زیادی در خلق داستان‌های قدرتمند و خاطره انگیز برخوردار است که هر کدام به نحوی پیچیدگی‌های روح بشر را به چالش می‌کشند.

 

8. اولیو روسرو (Evelio Rosero)

اولیو روسرو (متولد 1985) قبل از تبدیل شدن به رمان نویس، روزنامه نگار و مترجم بود؛ به همین دلیل دیدگاه منحصر به فردی نسبت به جهان دارد و قادر است داستان‌هایی را روایت کند که با احساس اصالت گره خورده‌اند. وی شناخت عمیقی از پیچیدگی‌های طبیعت انسانی دارد و به دلیل تواناییش در خلق شخصیت‌های قابل اعتماد، اما ناقص به شهرت رسیده است.

آثار او معمولاً به مضامینی چون خشونت و جنگ، و تاثیر آنها بر روح انسان می‌پردازند. شاید تمام اینها به دلیل این است که او در کلمبیا بزرگ شده است. ارتش ها (The Armies) یکی از بهترین رمان‌های اوست؛ این کتاب داستان مردی را به تصویر می‌کشد که در جنگ بین دو جناح در یک شهر کوچک کلمبیایی گرفتار شده است. نور جهان (The Light of the World)، دفاتر خوب (Good Offices) و غریبه ماه (Stranger to the Moon) جزء سایر آثار جالب توجه روسرو هستند.

 

اولیو روسرو

 

9. خورخه ایساکس (Jorge Isaacs)

خورخه ایساکس (1837- 1895) در اصل سیاستمدار بود؛ اما با این وجود در زمینه نویسندگی نیز دستی بر آتش داشت. تنها رمان او ماریا (Maria) نام دارد که در سال 1867 منتشر شد. با این وجود این کتاب اوج رمانتیسم آمریکای لاتین را نشان می‌دهد که در آن زمان کل این شبه قاره را درنوردید. این کتاب هنوز هم یکی از مهمترین آثار ادبیات اسپانیایی - آمریکایی قرن نوزدهم به شمار می‌آید و بینشی خوب در مورد جامعه نوظهور کلمبیایی در آن دوران ارائه می‌دهد.

 

10. فرناندو بایخو (Fernando Vallejo)

فرناندو بایخوفرناندو بایخو (متولد 1942) یک رمان نویس، فیلمساز و مقاله نویس کلمبیایی است که در شهر مدلین (Medellín) متولد شده است. او قبل از عزیمت به مکزیک در دهه 1970 (یعنی جاییکه هنوز هم در آن ساکن است) به تحصیل شیمی در دانشگاه ملی کلمبیا (National University of Colombia) پرداخت. بایخو کار ادبی خود را در سال 1994 با انتشار اولین رمانش با عنوان بانوی قاتلان ما (Our Lady of the Assassins) آغاز کرد.

این کتاب براساس تجربیات زندگی بایخو در اوج خشونت‌های ناشی از مواد مخدر شهر مدلین نوشته شده و اثر بسیار موفقی بوده است. وی از آن زمان چندین رمان موفق دیگر منتشر کرده که همگی مورد تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند؛ کتاب های کلاغ سفید (White Crow) و جاده هایی به رم (The Roads to Rome) چند مورد از آنها هستند.

بایخو علاوه بر فعالیت ادبی، یک فیلمساز موفق است که چندین فیلم مستند را کارگردانی کرده است. در ضمن وی همواره منتقد سرسخت جامعه کلمبیا، به ویژه سیستم‌های سیاسی و اقتصادی این کشور بوده و معمولاً از آثار خود برای بررسی این موضوعات استفاده کرده است. او همچنان به نوشتن و ساخت فیلم ادامه می‌دهد.

 

کلام پایانی درباره معروف ترین نویسندگان اهل کلمبیا

وجود نویسنده‌ شاخصی همچون گابریل گارسیا مارکز باعث شده تا علاقمندان به ادبیات بیشتر به سمت آثار نویسندگان آمریکای لاتین و کشور کلمبیا گرایش پیدا کنند. این مسئله فرصت مغتنمی برای سایر ادیبان این کشور فراهم کرده تا رمان‌ها و داستان‌های خودشان را به جهانیان بشناسانند. هدف ما هم در گفتار مطالعه شده این بود که این دست از نویسندگان را به شما معرفی کنیم تا بهتر بتوانید ادبیات کلمبیا را درک نمایید.