10 نویسنده چینی برجسته و مشهور

آشنایی با نویسندگان برتر چینی جهت گسترش افق‌های ادبی و کاوش در ادبیات آسیا از اهمیت بسزایی برخوردار است. آثار آنها در ژانرهای تخیلی، علمی، غیر داستانی و داستان‌های کوتاه، اکثر اوقات در فهرست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار گرفته‌اند، و برخی نیز برنده جایزه نوبل شده‌اند. از اینرو شبکه مترجمین راستین در ادامه این مطلب، 10 مورد از برترین نویسندگان چینی را معرفی می‌کند که خواندن آثار آنها خالی از لطف نیست.

 

برترین نویسندگان چینی

چین یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است. قدمت این کشور به چندین هزار سال قبل باز می‌گردد و از آن زمان تاکنون تغییرات گسترده‌ای را پشت سر گذاشته است. به همین دلیل نویسندگان چینی در طول این قرن‌ها، تاثیر زیادی بر سایر همکاران خود در کشورهای دیگر گذاشته‌اند. در این دوره‌ها، نویسندگان از پکن و شانگهای گرفته تا هنگ کنگ و ووهان، آثار بی‌شماری را به رشته تحریر در آورده‌اند که فرهنگ‌ها و مضامین متعلق به نسل‌های مختلف را با هم آمیخته‌اند. برترین آنها عبارتند از:

 

1. آیلین چانگ (Eileen Chang)

آیلین چانگآیلین چانگ (1920 – 1995) ملقب به ژانگ آیلینگ (Zhang Ailing)، یکی از بزرگترین نویسندگان چینی طول تاریخ به شمار می‌آید. زمانیکه محل زندگیش، یعنی هنگ کنگ در طول جنگ جهانی دوم توسط ژاپنی‌ها اشغال گردید؛ وی یک دانشجو بود و به همین دلیل مجبور شد به خانه خود در شانگهای برگردد. او با نوشتن رمان‌ها و داستان‌های کوتاهی که تجربیات زندگیش را منعکس می‌کردند، امرار معاش می‌کرد.

اگر چه آثار چانگ طیف گسترده‌ای از ژانرها را پوشش می‌دهند؛ اما بسیاری به مشکلاتی می‌پردازند که زنان در طول روابط عاشقانه با آنها مواجه می‌شوند. در ضمن وی به شدت مخالف کمونیسم بود. این مسئله برایش بسیار گران تمام شد؛ زیرا در آن زمان مائو تسه ‌تونگ (Mao Zedong) در راس حکومت چین بود. او در کتابی با نام "آهنگ جوانه برنج (Rice Sprout Song)" که در سال 1952 منتشر شد؛ بیشتر به این موضوع پرداخته است.

چانگ در نهایت به ایالات متحده نقل مکان کرد و در آنجا به نوشتن فیلمنامه پرداخت. او هنوز هم یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان تاریخ محسوب می‌شود و آثارش بسیار زیاد در سراسر جهان مورد تمجید و احترام قرار می‌گیرند. از دیگر کتاب های معروف آیلین چانگ می‌توان به "زنجیره طلایی (The Golden Cangue)" و "عشق در یک شهر افتاده (Love in a Fallen City)" اشاره کرد.

 

2. وو چنگین (Wu Cheng’en)

وو چنگین (1500 - 1582) یکی از معروف ترین نویسندگان چینی قرون وسطی است. او نویسنده یکی از چهار رمان بزرگ کلاسیک چینی با عنوان "سفر به باختر (Journey to the West)" است. این داستان براساس سفر خیالی یک راهب بودائی به نام شوان ژانگ (Xuanzang) و تجربیاتش در طول مسیر است. او در این داستان، گروهی از زائران را از چین به هند مشایعت می‌کند و دوباره باز می‌گرداند.

با وجود اینکه اطلاعات زیادی در مورد زندگی وو چنگین در دسترس نیست؛ اما این رمان وی تا به امروز همچنان محبوب مانده است. این کتاب شامل اشعار، گفتگوهای طنز و نوشته‌های مذهبی است. در ضمن نحوه زندگی مردم چین تحت سلطه سلسله مینگ (Ming Dynasty) را نیز به تصویر می‌کشد.

 

مو یان

نویسندگان مطرح چین در طول تاریخ

 

3. مو یان (Mo Yan)

مو یان (متولد 1955) جزء مشهورترین نویسندگان عصر مدرن ادبیات چین شناخته می‌شود. مجله تایم زمانی از او به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و ممنوع ترین نویسندگان چینی طول تاریخ یاد کرده بود. او رمان‌های تاثیرگذاری منتشر کرده که مملوء از نقدهای اجتماعی هستند و خواننده را تا انتهای داستان درگیر خود می‌کنند. در ضمن وی در سال 2012 برنده جایزه نوبل ادبیات شده است.

معروف ترین اثر مو یان، "ذرت سرخ (Red Sorghum)" نام دارد. یکی از نویسندگان هم عصر وی به نام ایمی تن (Amy Tan) اعلام کرده که مو یان به خاطر این اثر شایسته جایگاهی رفیع در ادبیات جهان است. این رمان که تاکنون به زبان‌های مختلفی ترجمه گردیده؛ درباره سه نسل است و با حمله ژاپنی‌ها به چین در دهه 1930 شروع می‌شود. در ضمن قتل عام نانجینگ (Rape of Nanjing) را نیز پوشش می‌دهد.

 

4. یو هوآ (Yu Hua)

یو هوآ یو هوآ (متولد 1960) یکی از جسورترین نویسندگان چینی است که هنوز هم در زمینه نویسندگی فعالیت می‌کند. وی اهل پکن است و تمام آثارش تلفیقی از تفسیر انتقادی و طنز است. از آنجاییکه شور و اشتیاق از آثارش منعکس می‌شود؛ لذا نویسنده‌ای جسور به شمار می‌آید.

یکی از معروف ترین داستان های یو هوآ، "کرونیکل یک تاجر خون (Chronicle of a Blood Merchant)" نام دارد. این داستان ویرانگر، احساسی و غم انگیز درباره فردی است که تلاش می‌کند تا به هر شیوه‌ای در دوران مائو تسه ‌تونگ زنده بماند. انقلاب فرهنگی مائو منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شد؛ زیرا کشاورزان بی‌شماری در این دوره از گرسنگی مردند.

رمان کرونیکل یک تاجر خون درباره فردی است که خون خود را می‌فروشد و سعی می‌کند برای حمایت از خانواده‌اش پول جمع کند. در این اثر مضامین ماجراجویانه، خطرناک و درگیری‌های خانوادگی مورد بحث قرار می‌گیرند و در کل داستان بسیار تکان دهنده‌ای دارد. بنابراین با توجه به ماهیتش به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا افرادیکه در چین در قدرت هستند با آن مشکل دارند. همین امر باعث جذاب‌تر شدن داستان می‌شود.

 

5. لو گوانژونگ (Luo Guanzhong)

از لو گوانژونگ (1330 - 1400) به عنوان یک نویسنده پرکار قرون وسطی در تاریخ چین یاد می‌شود که آثار زیادی را به وی نسبت داده‌اند. او نویسنده یکی از چهار رمان کلاسیک ادبیات چین با عنوان "عاشقانه سه پادشاهی (Romance of the Three Kingdoms)" است. این کتاب بسیار طولانی است و بیش از 750 هزار حروف الفبای چینی در آن وجود دارد.

این داستان در مورد سه پادشاهی جداگانه است که در طول یک قرن در حال تکامل هستند. بسیاری از افراد بر این باورند که این یک روایت به خاطر داشتن شخصیت‌های تاریخی زیاد، ماهیت تاریخی دارد؛ اما داستان‌های فولکلور و عامیانه زیادی را نیز می‌توان در آن یافت. به همین دلیل خواندن آن بسیار هیجان انگیز است. به علاوه داستان‌های فرعی این کتاب، الهام بخش داستان‌های کوتاه متعددی در فرهنگ چینی بوده‌اند.

 

6. لو شون (Lu Xun)

لو شون (1881 - 1936) کار خود را با تحصیل پزشکی در ژاپن آغاز کرد؛ اما به این نتیجه رسید که نویسندگی بهتر از پزشکی است. به همین دلیل شغل خود را تغییر داد؛ ولی نسبتاً دیر شروع به انتشار آثار خود کرد. او سرانجام در سال 1918 اولین داستان کوتاهش را تقریباً در اواخر جنگ جهانی اول منتشر نمود. این کتاب، "خاطرات یک دیوانه (Madman’s Diary)" نام داشت و یکی از اولین داستان‌های محاوره‌ای در ادبیات چینی محسوب می‌شود.

بسیاری از آثار لو شون، نیم نگاهی به تکامل فرهنگ چین پس از یک قرن احساس حقارت و پیشرفت کشور در قرن بیستم داشته‌اند. آثار او از جمله "خرگوش ها و گربه (The Rabbits and the Cat)" و "ماجرای مو (The Story of Hair)" حتی پس از پایان جنگ داخلی چین نیز همچنان مورد احترام بودند؛ به گونه‌ای که مائو او را پرچمدار فرهنگ جدید چین پس از جنبش چهارم مه (May Fourth Movement) نامید.

 

7. ما ژیان (Ma Jian)

ما ژیانما ژیان (متولد 1953) یکی از پرکارترین نویسندگان چینی است و در عین حال یک نویسنده در تبعید محسوب می‌شود. او در مورد اهمیت حقوقی می‌نویسد که در چین به او اعطا نشده و همین امر او را در لیست سیاه دولت قرار داده است. وی در طول سال‌های مدید فعالیت خود، کتاب‌های زیادی را نوشته که از جمله آنها می‌توان به "غبار سرخ (Red Dust)" اشاره کرد؛ این اثر در مورد سفر او از پکن به روستایی در چین در طول دهه 1980 است.

اگر چه غبار سرخ کتاب بسیار خوبی است؛ اما مشهورترین اثر ما ژیان، یعنی "رویای چین (China Dream)" در سال 2018 منتشر شده است. این اثر در اصل یک انتقاد کوبنده از دولت چین است که باعث برانگیختن خشم این حکومت شده است. متاسفانه این رمان واقع گرایانه، یک پاد آرمان شهر کابوس وار را توصیف می‌کند که همه مردم در سراسر جهان باید آن را بخوانند. این کتاب دیدگاه خوبی را در مورد زندگی تحت دولت فعلی و حزب کمونیست در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

 

8. یان لیانکه (Yan Lianke)

یان لیانکه (متولد 1958) در دسته بزرگترین نویسندگان معاصر چین قرار می‌گیرد. او اهل استان هنان (Henan) است؛ اما در پکن زندگی می‌کند. بسیاری وی را به خاطر آثاری مثل "رویای دهکده دینگ (Dream of Ding Village)" و "خدمت به مردم (Serve the People)" یکی از مدعیان برنده شدن جایزه نوبل ادبیات می‌دانند.

"روزی که خورشید مرد (The Day the Sun Died)" مشهورترین آثار لیانکه است که مستقیماً به نقد دولت چین می‌پردازد. این داستان در مورد ساکنان یک روستای کوچک است که در هنگام خواب راه می‌روند. هر چند رمان مذکور شبیه داستانی ترسناک است؛ اما با آنچه که امروزه در چین می‌گذرد ارتباط دارد.

 

گائو شینگجیان

برترین نویسندگان چینی تاریخ

 

9. گائو شینگجیان (Gao Xingjian)

گائو شینگجیان (متولد 1940) یکی دیگر از محبوب ترین نویسندگان چینی عصر حاضر است. با وجود اینکه وی در طول زندگی حرفه‌ای خود آثار متنوعی نوشته؛ اما "کوهسار جان (Soul Mountain)" یکی از معروف ترین و در عین حال متفاوت ترین کتاب اوست. این داستان یک رمان پرماجرا نیست و مطالب علمی - تخیلی ندارد، و در واقع بیشتر یک قصه دلگرم کننده است.

این نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2000، به سرطان ریه مبتلا شد؛ اما بعدها مشخص شد که این زنگ خطر یک اشتباه پزشکی بوده و به همین دلیل احساس کرد که فرصتی برای زندگی به او داده شده است. از اینرو تصمیم گرفت تا جاییکه ممکن است در سراسر چین سفر کند و همین امر مشوقش برای نوشتن کتاب کوهسار جان گردید.

 

10. لیو سیکسین (Liu Cixin)

لیو سیکسینلیو سیکسین (متولد 1963) در زمره شناخته شده ترین نویسندگان آثار علمی تخیلی چین قرار دارد و یکی از بهترین کتاب‌های این ژانر به نام "مسئله سه جسم (The Three-Body Problem)" را نوشته است. در واقع نویسندگان چینی به داستان‌های علمی تخیلی بیشتر به عنوان یک اثر خیالی نگاه می‌کنند و همین باعث شده تا انقلابی در این ژانر به وجود بیاورند.

مسئله سه جسم اولین کتاب از یک مجموعه سه گانه است. دو اثر دیگر، "جنگل تاریک (The Dark Forest)" و "پایان مرگ (Death’s End)" نام دارند. پس از اینکه باراک اوباما درباره این سه گانه صحبت کرد؛ این مجموعه به یکی از پرفروش ترین آثار تبدیل شد. این داستان یک تاریخ دگرگون شده را روایت می‌کند که از سال 1967 شروع می‌شود و کم کم به پیش می‌رود.

 

کلام پایانی در خصوص مشهورترین نویسندگان اهل چین

ادبیات چین در دل خود نویسندگان برجسته‌ای را پرورش داده، و آثار تأثیرگذاری را به مخاطبان بومی و جهانی تقدیم کرده است. وجود چندین نویسنده برنده جایزه نوبل و دیگر جوایز معتبر بین المللی گویای این ادعاست. با این حال به دلیل سانسور زیاد آثار فرهنگی در این کشور و سختی زبان چینی، بعضی از کتاب‌ها آنچنان شناخته نشده‌اند. شاید در سال‌های آینده با گسترش ارتباطات جهانی، بهتر بتوان به نویسندگان چینی برتر پرداخت و آثارشان را معرفی نمود.