بهترین کتاب های شارلوت برونته؛ از جین ایر تا ویلت

شارلوت برونته (Charlotte Brontë) نویسنده مشهور انگلیسی و فعال جنسیتی بود که بیشتر به خاطر نوشتن کتاب "جین ایر" (یک اثر کلاسیک انگلیسی است) شهرت پیدا کرد. وی یکی از سه خواهر با استعداد برونته بود که در جامعه ‌ای مملوء از تعصبات و کلیشه‌‌های زنانه زندگی می‌کرد و در چنین محیطی به دنبال خلق روایت‌های زنانه بود. این گفتار شبکه مترجمین راستین می‌کوشد تا بیشتر شما را با زندگی و آثار این نویسنده سرشناس آشنا نماید.

 

دوران کودکی و تحصیل شارلوت برونته

شارلوت برونته در آوریل سال 1816 در تورنتون (Thornton) انگلستان به دنیا آمد. او سومین فرزند از مجموع شش فرزند خانواده برونته بود؛ دو خواهر بزرگتر او الیزابت و ماریا نام داشتند؛ بارنول، امیلی و آن نیز خواهر و برادرهای کوچکتر او بودند. پدر و مادر آنها که پاتریک و ماریا نام داشتند افراد ثروتمندی نبودند؛ به همین دلیل مجبور بودند با قناعت روزگار به سر ببرند.

شارلوت در دوران کودکی به همراه خواهرانش در یک مدرسه دخترانه وابسته به مبلغیون مذهبی در کوان بریج (Cowan Bridge) تحصیل کرد. اما یک سری مشکلات خانوادگی که شامل بیماری و تلفات جانی نیز می‌شد؛ باعث گردید که این سه خواهر برای همیشه قید تحصیل را بزنند و ترک تحصیل کنند. با این وجود آنها در خانه به آموزش ادامه دادند؛ به همین دلیل شارلوت که بزرگتر از امیلی و آن بود و تحصیلات بیشتری داشت؛ گاهی اوقات در خانه به آنها آموزش می‌داد.

شارلوت بالاخره پس از چند سال تحصیل توانست به عنوان معلم شغلی پیدا کند؛ اما خیلی زود متوجه شد که این کار برای او مناسب نیست زیرا با تمام وجود از آن متنفر بود. با این وجود شارلوت مدتی به همراه امیلی به بروکسل سفر کرد و در آنجا به تحصیل زبان‌های خارجی پرداخت تا بتواند در هنگام بازگشت به خانه در زمینه آموزشی مشغول به فعالیت شود.

 

شارلوت برونته

 

برترین کتاب های شارلوت برونته

شارلوت برونته همیشه به نوشتن و خلق چیزهای مختلف عشق می‌ورزید. این علاقه به زمانی بر می‌گردد که او و خواهرانش یعنی امیلی و آن و برادرشان برانول، با استفاده از اسباب بازی‌هایی که پدرشان به آنها می‌داد؛ ساعت‌ها وقت خود را صرف بازی و خلق شخصیت‌ها و مکان‌های تخیلی می‌کردند.

شارلوت در همان دوران نوجوانی چندین اثر ادبی کوچک خلق کرده بود. وی اولین اثر خود که یک اثر شاعرانه بود را به همراه آثار امیلی و آن منتشر کرد. این اتفاق به سال 1846 باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که شارلوت با نام مستعار Currer Bell شناخته می‌شد. او در اواخر سال بعد شاهکار خود یعنی "جین ایر" را برای مخاطبان مشتاق خود منتشر کرد. انتشار این اثر، زمینه را برای موفقیت آثار شارلوت برونته و کتاب‌‌های خواهرانش امیلی و آن، هموار کرد.

جین ایر در میان رمان هایی که توسط شارلوت برونته نوشته شده‌اند، بهترین اثر او محسوب می‌شود؛ شاید به این دلیل که این کتاب در تمام این مدت توانسته با مخاطبان مختلف ارتباط برقرار کند. اما این نویسنده با استعداد به غیر از جین ایر چندین اثر خوب دیگر نیز دارد که بررسی آنها خالی از لطف نیست. در ادامه این مطلب قصد داریم به این آثار شارلوت نگاهی بیندازیم.

 

1. جین ایر (Jane Eyre)

جین ایر معروف ترین دستاورد ادبی شارلوت برونته محسوب می‌شود و سایر کتاب‌های این نویسنده پشت سر این اثر قرار می‌گیرند. این اثر اولین رمان کاملی است که توسط برونته منتشر شد و بلافاصله پس از انتشار محبوبیت پیدا کرد و در میان خوانندگان عصر ویکتوریایی به محبوبیت رسید؛ این کتاب یکی از نمودهای اولیه فمنیسم در آن دوران محسوب می‌شود.

بخش‌هایی از تجربیات زندگی واقعی شارلوت برونته در صفحات این کتاب تنیده شده‌اند؛ البته سایر آثار وی نیز از چنین خصوصیتی برخوردارند. همین امر تا حد زیادی باعث موفقیت آثار برونته شد؛ زیرا کتاب‌های او درباره چیزهایی صحبت می‌کردند که مردم واقعاً تجربه کرده بودند و به همین دلیل می‌توانستند با آنها ارتباط برقرار کنند.

جین ایر درباره یک قهرمان صاف و ساده به نام جین است و به موضوعاتی مانند ناتوانی او در دست کشیدن از خودباوری و تسلیم شدن در برابر فشارهای خانواده، مدرسه و رفتار خشن کارفرما می‌پردازد و در نهایت با پیروزی او بر طبقه اجتماعی تحت نفوذ مردان و تخریب اجتماعی جنسیتی به پایان می‌رسد.

 

جین ایر

 

2. پروفسور (The Professor)

پروفسور اولین تلاش شارلوت برونته در رمان نویسی است و علیرغم اینکه او در هنگام نوشتن این اثر تازه وارد این صنعت شده بود، در نوع خود اثری جالب توجه است. شاید اگر ناشر در زمینه انتشار این اثر دست اندازی نمی‌کرد؛ این کتاب به راحتی می‌‌توانست به عنوان اولین اثر شارلوت برونته چاپ شود. با این وجود این رمان بعدها در سال 1857 توسط آرتور بل نیکولز (Arthur Bell Nicolls)، شوهر شارلوت برونته و پس از درگذشت او منتشر شد.

خوانندگان در این کتاب با فردی به نام ویلیام کریمسورث (William Crimsworth) مواجه می‌شوند که به تدریج به قهرمان آنها تبدیل می‌گردد؛ او در طول این داستان تجربیات زیادی را از سر می‌گذراند که از طرد شدن از طرف خانواده تا مشغولیت در حرفه معلمی و ملاقات با فرانسیس و عاشق او شدن را شامل می‌شود. قبل از اینکه سرانجام ویلیام بتواند با عشقش یعنی فرانسیس ازدواج کند و مدرسه خود را تاسیس نماید؛ مجبور می‌شود نبرد جالبی با مسیو پلت و مادمازل رویتر را از سر بگذراند.

 

 

3. شرلی (Shirley)

شرلی یکی دیگر از اثار شارلوت برونته است که رسما به عنوان دومین رمان او منتشر شد و براساس پس ‌زمینه‌ انقلاب صنعتی نوشته شده است. این داستان جذاب درباره دو زن به نام‌های کارولین و شرلی است؛ کتاب به زندگی و وضعیت روحی ناپایدار آنها می‌پردازد و در پایان با ازدواجشان با رابرت و لوئیس مور به فرجام می‌رسد.

نوشتن پایان کتاب شرلی برای شارلوت برونته بسیار سخت بود؛ زیرا با دورانی همزمان شد که او در عرض چند ماه سه خواهر و برادر خود را از دست داد. اگرچه ایده این کتاب پیش از چنین رویدادهای غم انگیزی در ذهن شارلوت جرقه زده بود؛ اما وی به دلیل این اتفاقات غم انگیز مدت زمان زیادی طول کشید تا توانست به خود بیاید و قسمت آخر کتاب را بنویسد.

 

4. ویلت (Villette)

ویلت یک رمان عاشقانه گوتیک است که حال و هوایی فرانسوی دارد و آخرین رمانی است که شارلوت برونته قبل از اینکه از دنیا برود منتشر کرد. برخی از متخصصان و کارشناسان معتقدند که ویلت یک اثر استثنایی است و چیزی کم از جین ایر ندارد. این رمان اولین کتابی است که با نام واقعی شارلوت برونته انتشار یافت؛ زیرا قبل از آن، کتاب‌های این نویسنده همیشه با خلاصه‌ای از نام واقعی او و خواهرانش منتشر می‌شدند.

با وجود اینکه شارلوت برونته همیشه بخش‌هایی از زندگی واقعی خود را در قالب سایر آثارش منتشر کرده بود، اما گویی تمام زندگی نامه‌اش را مستقیماً در ویلت به تصویر کشیده است؛ زیرا داستان این اثر همبستگی زیادی با زندگی واقعی او دارد.

کتاب ویلت داستان فردی به نام لوسی اسنوی (Lucy Snowe) را روایت می‌کند؛ او فردی محکم و انعطاف‌پذیر است که با تراژدی‌‌های زندگی خانوادگیش دست و پنجه نرم می‌کند و برای زندگی شهر کوچک خود را به مقصد لندن ترک می‌نماید. وی مجبور می‌شود واقعیت زندگی در مکانی دور را تجربه کند؛ جایی که هیچ کدام از اعضای خانواده او حضور ندارند تا از او مراقبت کنند. این کتاب مورد تحسین افراد بزرگی مانند جورج الیوت (George Elliot) قرار گرفته است.

 

ویلت

 

کلام پایانی

هر چند شارلوت برونته آثار زیادی منتشر نکرده است؛ اما همین چند کتابی که در این گفتار به معرفی آنها پرداختیم دنیایی از لذت را برای خوانندگان خود به ارمغان می‌آورند. زمان زیادی از انتشار این آثار گذشته است؛ با این حال رمان های شارلوت برونته در هر زمانی ارزش خواندن را دارند؛ پس اینک به مطالعه یکی از آنها مشغول شوید و اوقات خوبی را برای خود رقم زنید.