زندگینامه و معرفی بهترین کتاب های برام استوکر

برام استوکر (Bram Stoker) هر چند به دلیل انتشار کتاب بسیار محبوب "دراکولا" به معروفیت رسیده است؛ اما او دستاوردهای حرفه‌ای موفق دیگری هم داشته که از جمله آنها می‌توان به مدیریت تئاتر لیسیوم (Lyceum) و فعالیت به عنوان یک منتقد ادبی اشاره کرد. برام استوکر به جز اثر مذکور هفده رمان دیگر نیز نوشته است؛ اما در اصل شهرت خود را مدیون دراکولا است. این کتاب از همان روزی که برای اولین بار به چاپ رسید؛ اثر موفقی بود و یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین آثار ژانرهای گوتیک و وحشت محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد آثار و زندگی این نویسنده بدانید این مطلب شبکه مترجمین راستین را دنبال کنید.

 

دوران کودکی و جوانی برام استوکر

آبراهام استوکر در 8 نوامبر 1987 در ایرلند به دنیا آمد؛ پدر او یک کارمند دولتی و مادرش دختر یک ستوان ارتش ایرلند بود. استوکر شش برادر و خواهر دیگر داشت؛ او فردی مریض و ناتوان بود و تا هفت سالگی نمی‌توانست راه برود. اما به تدریج توان بدنی خود را بازیافت و به پسری جوان و سالم تبدیل شد. وی خجالتی بود و معمولاً به دلیل هیکلش مورد تمسخر دوستانش قرار می‌گرفت؛ با این وجود استعدادها و هوش آبراهام باعث شد تا او مورد توجه قرار بگیرد.

استوکر در سن هفده سالگی در کالج ترینیتی (Trinity College) در دوبلین ثبت نام کرد. وی دیگر مانند دوران کودکی خجالتی نبود و این بار بیشتر درگیر فعالیت‌های اجتماعی شد که از جمله آنها می‌توان به ریاست انجمن فلسفه و عضویت در انجمن تاریخ اشاره کرد. در ضمن او یکی از با استعدادترین و موفق‌ترین ورزشکاران دانشگاه بود. استوکر در سال 1870 از کالج ترینیتی با مدرک حقوق فارغ التحصیل شد؛ با این وجود هنوز هم مشغول تحصیل هنر بود. اما با این حال چند سال پس از فارغ التحصیلی تصمیم گرفت راه پدرش را دنبال کند و کارمند دولتی شود. استوکر در این دوران اشتیاق خود به هنر را با نوشتن نقدهای ادبی و نمایشی بر آثار معاصر ارضا می‌کرد.

 

آغاز حرفه نویسندگی برام استوکر

برام استوکربرام استوکر اولین رمان خود با نام جاده گل پامچال (The Primrose Path) را در سال 1875 منتشر کرد. وی یک سال بعد ایرلند را به مقصد لندن ترک کرد و در آنجا با بازیگری به نام سر هنری ایروینگ (Sir Henry Irving) که به خاطر بازی در هملت شکسپیر مشهور شده بود، آشنا گردید. خواندن نقدهای مثبتی که استوکر درباره آثار و اجراهای ایروینگ نوشته بود، زمینه آشنایی و دوستی آنها را فراهم کرد. استوکر خیلی زود در سال 1878 در تئاتر لیسیوم ایروینگ شروع به کار کرد؛ جایی که او معتقد بود به دلیل سوء مدیریت با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه است.

کم کم مدیریت موفق استوکر و اجراهای درخشان ایروینگ باعث شد تئاتر لیسیوم به محبوبیت برسد. به تدریج با گذشت زمان، تئاتر لیسیوم به یکی از موفق‌ترین و مشهورترین تئاترهای لندن در سراسر اروپا و آمریکا تبدیل شد. استوکر در این مدت وارد حلقه ادبی مادر اسکار وایلد (Oscar Wilde) شد که با نام مستعار Speranza معروف بود. این اتفاق زمینه آشنایی و دوستی پایدار او با اسکار وایلد را فراهم کرد. استوکر بعدها عاشق فلورانس بالکومب (Florence Balcombe)، معشوق سابق وایلد شد و در نهایت توانست او را به دست بیاورد و در 4 دسامبر 1878 با او ازدواج کرد.

استوکر در این دوره، یعنی در سال 1879 کتاب وظایف منشی های نشست های کوچک در ایرلند (The Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland) را براساس تجربیات خود به عنوان یک کارمند دولتی نوشت. در ضمن او کتابی تحت عنوان پس از غروب (Under the Sunset) را در سال 1882 برای کودکان منتشر کرد. سومین رمان وی با نام گذرگاه مار (The Snake Pass) در سال 1890 منتشر شد. استوکر و ایروینگ در فاصله سال‌های 1883 تا 1904 در ایالات متحده تورهای متعددی برگزار کردند و در آنجا برخی از نمایش‌‌های لیسیوم را روی صحنه بردند.

مشکلی که در حین اجرای تئاتر ریچارد سوم در لیسیوم در سال 1898 برای زانوی ایروینگ به وجود آمد باعث شد که استوکر با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه شود. ناتوانی ایروینگ در بازی سبب کاهش درآمد تئاتر شد و به همین دلیل استوکر تصمیم گرفت به دلیل انباشت بدهی‌ها، تئاتر را برای یک فصل تعطیل کند. رمان موفق دراکولا در سال 1897، یعنی زمانی که تئاتر لیسیوم و خود استوکر درگیر مشکلات مالی عدیده بودند، منتشر شد. نقدهای اولیه درباره این رمان بسیار عجیب بودند؛ زیرا یا بسیار ستایش گرانه بودند و یا بسیار مخرب! با این وجود پس از نمایش این رمان در لیسیوم، محبوبیت آن به طور قابل توجهی افزایش یافت.

 

 

کتاب های معروف برام استوکر

برام استوکر آثار متعددی را منتشر کرده است؛ با این حال 5 مورد زیر از اهمیت بیشتری برخوردارند و خوانندگان اغلب آنها را به عنوان آثار برتر این نویسنده می‌شناسند.

 

1. دراکولا (Dracula)

دراکولا مشهورترین رمان استوکر است؛ این کتاب در اصل از مجموعه‌ای از نامه‌ها و روایت‌های اول شخص بدون وجود یک قهرمان تشکیل شده است. رمان در ابتدا درباره وضعیت اسفبار یک وکیل انگلیسی به نام جاناتان هارکر است که قصد دارد در قالب یک سفر کاری به خانه کنت دراکولا در ترانسیلوانیا سفر کند. بعدها داستان با تلاش‌های کنت برای شکار مینا نامزد هارکر ادامه پیدا می‌کند؛ زیرا کنت تصور می‌کند مینا عشق دیرینه‌‌اش است که دوباره تناسخ یافته است. در این میان گروهی تلاش می‌کنند تا قبل از اینکه کنت جهان را براساس تصورات خود به نابودی بکشد، او را بکشند.

 

دراکولا

 

2. بانوی کفن (The Lady of the Shroud)

بانوی کفن یازدهمین رمان استوکر است که در سال 1909 منتشر شد. این رمان نیز در قالب مکاتبه‌ای انتشار یافت و داستان خیرخواهی و شجاعت یک وارث جوان را روایت می‌کند که در تلاش است مردم بی ‌دفاع را از دست همسایگان ستمگر خود نجات دهد. این کتاب بیشتر حالتی رازآلود دارد و یک داستان شبه ماجراجویانه است که شامل نجات و فرار به سبک هالیوود و رابطه‌های عاشقانه می‌شود. منتقدان هیچ وقت علاقه خاصی به این کتاب نشان نداده‌اند.

 

3. جواهر هفت ستاره (Jewel of the Seven Stars)

رمان جواهر هفت ستاره در سال 1907 نوشته شد و پس از دراکولا محبوب ترین رمان استوکر است. این کتاب به تلاش‌های یک مصرشناس (Egyptologist) پرشور برای زنده کردن الهه بدخواه مصر باستان می‌پردازد. این داستان آنقدر پایان فاجعه باری داشت که نویسنده مجبور شد پایان آن را در نسخه بعدی اصلاح کند.

 

4. لانه کرم سفید (The Lair of the White Worm)

لانه کرم سفید در سال 1911 توسط انتشاراتی ویلیام رایدر و پسران منتشر شد. این یک رمان ترسناک در مورد یک کرم غول پیکر بدخواه است که می‌تواند به یک زن تبدیل شود و یک منطقه را به ویرانی بکشد. رمان به نقل مکان یک مرد استرالیایی به این محله و تجربیات اسرارآمیز او می‌پردازد.

 

5. راز دریا (The Mystery of the Sea)

کتاب راز دریا که در سال 1902 منتشر شد؛ یک داستان هیجان ‌انگیز سیاسی است و ماجراهای مرد جوانی را دنبال می‌کند که در زمینه پیشگویی از یک استعداد ذاتی برخوردار است. او در جریان اتحاد بین نسلی آنگلوساکسون‌ها علیه اسپانیا به دنبال گنج می‌گردد و در نهایت عاشق یک وارث (تاج و تخت) آمریکایی می‌شود.

 

راز دریا

 

کلام پایانی

حال نوبت شماست که به ما بگویید از خواندن کدام یک از آثار برام استوکر بیشتر هیجان زده شده‌اید و وحشت را تجربه کرده‌اید. شاید دیگر علاقمندان ژانر وحشت بتوانند با توصیف شما از آثار این نویسنده، کتاب مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند. پس در بخش ثبت نظرات دیدگاه خود را بنویسید.