بهترین نویسندگان بولیوی و آشنایی با آثارشان

خواندن آثار جامعه ادبی آمریکای لاتین، به خصوص رمان های نویسندگان اهل بولیوی همیشه لطفی دیگر دارد. شاید دلیل این جذابیت، رئالیسم جادویی و برداشتی است که آنها از جایگاه جامعه خود در جهان دارند. از اینرو شبکه مترجمین راستین قصد دارد در این گفتار نگاهی به آثار 8 نویسنده برتر بولیوی بیاندازد و بیشتر آنها را به شما بشناساند.

 

برترین نویسندگان اهل بولیوی

نویسندگان بولیوی به طور ویژه نماینده کشوری هستند که همواره درگیر انقلاب و نبرد دائمی بین ایده‌ها بوده است. این اتفاق باعث شده ادبیات بولیوی در نوع خود شاهکار منحصر به فردی باشد؛ شاهکاری که از جنبش‌‌های علمی تخیلی مک اوندو (McOndo) گرفته تا شعرهایی که الهام‌ بخش جنگ‌های داخلی بوده‌اند را در چنته خود دارد.

 

1. ادموندو پاز سلدان (Edmundo Paz Soldàn)

ادموندو پاز سلدانادموندو پاز سلدان (متولد 1967) یکی از برجسته ترین نویسندگان اهل بولیوی است که اولین اثر خود را ابتدا در دبیرستان منتشر کرد. دوران نویسندگی او در زمانیکه در بوئنوس آیرس در رشته روابط بین الملل تحصیل می‌کرد، شتاب گرفت. وی در دهه 1990 یک بورس تحصیلی برای دانشگاه آلاباما (University of Alabama) دریافت کرد و اکنون در دانشگاه کرنل ایالات متحده تدریس می‌کند.

سلدان در یکی از جنبش‌های ادبی آمریکای لاتین به نام مک اوندو تخصص دارد. مک اوندو نتیجه رئالیسم جادویی محسوب می‌شود که از تکنیک‌های مشابه آن استفاده می‌کند؛ اما ارجاعات سورئال به مفاهیم مدرن، به ویژه فناوری را جایگزین جادو می‌کند.

هر چند سلدان آثار مختلفی نوشته است؛ اما چند کتاب او به زبان انگلیسی برگردانده شده که یکی از آنها Turing’s Delirium نام دارد. وی جهت کمک به ترجمه این رمان، برخی از سکانس‌‌های زندگی خود را به انگلیسی بازنویسی کرد و انگیزه‌‌های شخصیت‌ کلیدی داستانش را تغییر داد که در نوع خود یک به‌ روزرسانی جالب و غیرمعمول است. به دلیل راحتی او با زبان انگلیسی، آثار سلدان محلی مناسب برای خواندن آثار نویسندگان بولیوی به شمار می‌آیند.

 

فرانز تامایو

 

2. آدلا زامودیو (Adela Zamudio)

معروف ‌ترین شاعر بولیوی از دید بسیاری از مردم این کشور، آدلا زامودیو (1854- 1928) نام دارد. وی در لاپاز در خانواده‌‌ای سرشناس به دنیا آمد و بعدها به معلم معروفی تبدیل شد. او در دوره‌‌ای مهم از تاریخ بولیوی زندگی می‌‌کرد که در آن زمان ناآرامی‌های اجتماعی در این کشور بسیار رایج بود و جامعه با چگونگی حرکت رو به جلو دست و پنجه نرم می‌کرد.

نوشته‌های زامودیو بیشتر به سمت انقلاب گرایش داشت و نشانه‌های پذیرش فمینیسم رو به رشد کشورش در آثارش مشهود است. در ضمن وی به خاطر مقالاتی که در روزنامه‌ها می‌نوشت معروف شد که در آنها همه چیز از دموکراسی گرفته تا قانونی کردن طلاق را ترویج می‌کرد.

زامودیو وقتی در دهه 30 زندگیش کتاب Quo Vadis را با نام مستعار سولداد (Soledad) منتشر کرد؛ در زمینه شعر به شهرت زیادی رسید. تنهایی، سوء تفاهمات، اشتیاق به دموکراسی و خشم از دین جزء مضامینی بودند که باعث شدند او به سرعت در بولیوی معروف شود. وی در سال 1926 جایزه Crown of Distinction را به خاطر آثار بی‌شمارش دریافت کرد.

 

3. فرانز تامایو (Franz Tamayo)

با وجود اینکه اکثر نویسندگان این گفتار مشهور هستند؛ اما فرانز تامایو (1879- 1956) تنها کسی است که یک استان به نامش در بولیوی نامگذاری شده و آثارش در توسعه اوایل قرن بیستم کشورش نقش مهمی داشته‌اند. وی به عنوان سخنران، شاعر و فیلسوف نیز شناخته می‌شود. تامایو مانند رمان نویس معروف پرویی، ماریا آرگداس (María Arguedas)، تعریف منحصر به فرد خود را از نژاد داشت و معتقد بود نژادهای مختلط می‌توانند موهبت‌‌های متعدد زیادی داشته باشند.

 

 

4. خاویر دل گرانادو (Javier del Granado)

خاویر دل گرانادو (1913- 1966) به عنوان شاعر برجسته انقلاب بولیوی معروف است. او کسی است که تربیت اشرافی خود در ییلاقات را به دستمایه‌ای برای اشعار، رمان‌ها و سایر آثار خود تبدیل کرد. آثار خاویر دل گرانادو به خاطر ترکیب اسپانیایی با زبان‌های بومی بولیوی معروف شده‌اند؛ زیرا او توانسته به نتایج نوآورانه و ملموسی دست پیدا کند که در نهایت به برجسته شدن مردم بومی در آثارش منجر شده‌اند. از وی مجموعه‌های شعر زیادی به یادگار مانده‌اند که دو مورد از آنها عبارتند از: Romance del valle nuestro و Santa Cruz de la Sierra.

 

5. جیمی سائنس (Jaime Sáenz)

جیمی سائنسجیمی سائنس (1921- 1986) یک داستان نویس و شاعر مشهور اهل بولیوی است که زندگی و بسیاری از آثارش حول شهر لاپاز متمرکز هستند؛ او در این شهر، آثاری را خلق کرده که جزء یکی از مهمترین مجموعه‌های ادبی این کشور هستند. سائنس به دلیل اتخاذ تکنیک‌های سورئالیستی و عمیقا صادقانه‌اش، بارها در سراسر جهان دستمایه مطالعات مختلف قرار گرفته است.

نویسندگان اروپایی از جمله ویلیام بلک (William Black) و فرانتس کافکا بر او تاثیر زیادی گذاشتند. برای آشنایی بیشتر با این نویسنده می‌توانید به برخی از آثار کلیدی او مانند El Escalpelo یا Aniversario de una vision نگاهی بیندازید. آثار سائنس اغلب بسیار شخصی هستند و به مبارزات او در ارتباط با اعتیاد به الکل (وی بسیار سعی ‌کرد نوشیدن الکل را ترک کند؛ با این حال این موضوع منجر به مرگ او شد) و شیفتگیش به مرگ اشاره دارند.

 

6. ریکاردو جیمز فریره (Ricardo Jaimes Freyre)

گرچه ریکاردو جیمز فریره (1868- 1933) در پرو متولد شده؛ اما یک شاعر بولیویایی محسوب می‌شود. با این وجود وی بخش زیادی از عمر خود را در آرژانتین گذراند و سرانجام در آنجا درگذشت. او را یکی از پدران مدرنیسم آمریکای جنوبی می‌‌دانند. فریره عمیقاً تحت تاثیر جنبش نمادپردازی قرار داشت؛ این جنبش از طریق تصاویر یا کهن ‌الگوهای خاص، از معنویت و بازنمایی حقایق حمایت می‌کند. با مراجعه به مجموعه País de Sombra می‌توانید برخی از معروف ترین اشعار فریره را مطالعه نمایید.

 

جیووانا ریورو

 

7. جیووانا ریورو (Giovanna Rivero)

اگر قصد دارید با نویسندگان مدرن بولیوی که اخیراً توانسته‌اند آثار خود را در سطح بین المللی با موفقیت معرفی کنند آشنا شوید؛ می‌توانید کارهای جیووانا ریورو (متولد 1972) را مطالعه کنید. وی در منطقه سانتا کروز (Santa Cruz) متولد شده و توانسته برنده بورسیه فولبرایت (Fulbright Scholarship) برای حضور در دانشگاه فلوریدا شود. او فعالانه برای روزنامه‌ های بولیوی می‌‌نویسد و دوره‌هایی را در دانشگاه خصوصی سانتا کروز د لا سیرا (Universidad Privada de Santa Cruz de la Sierra) تدریس می‌‌کند. خواندن کتاب Fresh Dirt From the Grave نقطه شروع خوبی برای آشنایی با آثار ریورو است.

 

8. اِلسادیس آرگداس (Alcides Arguedas)

اِلسادیس آرگداس (1879- 1946) به عنوان مورخ و نویسنده، یکی از تاثیرگذارترین افراد بولیوی در اوایل قرن بیستم بود. او در مدرسه به مطالعه حقوق و جامعه شناسی پرداخت، فعالانه در نشریات کلیدی بولیوی مشارکت کرد و در اوایل دهه 1910 به عنوان دیپلمات منصوب شد. پس از آن مدتی رهبری حزب لیبرال کشورش را برعهده گرفت و همواره روابط مناقشه برانگیزی با دولت‌های سر کار داشته است. آرگداس عمیقاً از بیماری‌‌های اجتماعی بولیوی و رفتار با بومیان بیزار بود. در ضمن او دیدگاه‌هایی داشت که امروزه نژادپرستانه و مشکل آفرین تلقی می‌شوند. مهمترین اثر او مسابقه برنز (Raza de Bronce) نام دارد.

 

کلام پایانی

در این مطلب به معروف ترین نویسندگان بولیویایی اشاره کردیم و آثار شاخص آنها را برشمردیم. البته این لیست کامل نیست و می‌توانستیم فردی همچون آلفونسو گوموسیو داگرون (Alfonso Gumucio Dagron) را نیز نام ببریم. پس لطفاً شما فهرست برترین نویسندگان بولیوی را کامل کنید و در بخش ثبت نظرات نام دیگر ادبیان برتر این کشور را بنویسید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 10 نویسنده مکزیکی مشهور تاریخ