12 نویسنده استرالیایی مشهور + معرفی آثار

استرالیا کشوری جالب با ریشه‌های اروپایی و فرهنگ بومی است. هر دوی این فرهنگ‌ها در این پهنه جغرافیایی این سرزمین می‌درخشند و در آثار نویسندگان استرالیایی منعکس می‌شوند. مردم این کشور با زندگی در شهرهای بزرگی مانند ملبورن، سیدنی و پرث، تجربیات فراوانی کسب می‌کنند که از آنها برای تولید آثار داستانی، تاریخی، و کوتاه استفاده می‌نمایند.

 

نویسندگان استرالیایی محبوب

ادبیات استرالیا به اندازه پیشینه فرهنگی این سرزمین متنوع است، و کتاب‌های نویسندگان این کشور چیزهای زیادی در بطن خود دارند که می‌توانند مسائل گوناگون را با تمام مردم دنیا به اشتراک بگذارند؛ بنابراین بهتر است لیست زیر این گفتار شبکه مترجمین راستین را با دقت مطالعه نمایید.

 

1. لیان موریارتی (Liane Moriarty)

لیان موریارتی لیان موریارتی مسلماً محبوب ترین نویسنده استرالیایی با اعتبار بین المللی است. او در دوران جوانی به نویسندگی علاقمند شد و با نوشتن کتاب "دروغ های کوچک بزرگ (Big Little Lies)" به موفقیت زیادی دست یافت. با وجود اینکه این اثر واقعاً فوق العاده است؛ اما سریالی که با اقتباس از آن در شبکه HBO ساخته شد، باعث گردید تا وی در خارج از کشور نیز مورد توجه قرار بگیرد.

این سریال باعث برانگیختن علاقه نسبت به رمان "دروغ های کوچک بزرگ" شد و سبب گردید تا این اثر در صدر فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار بگیرد. کتاب مذکور داستانی مهیج دارد که از پیچ و خم‌های زیادی تشکیل شده و خواننده را تا آخر در حالت تعلیق نگه می‌دارد. موریارتی به خاطر محبوبیت این سریال، از قبل حقوق برخی از آثار خود را فروخته، و به این دلیل قرار است آنها در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

 

2. مم فاکس (Mem Fox)

عنوان محبوب ترین نویسنده ادبیات کودک استرالیا به مم فاکس تعلق دارد. اکثر افرادیکه در این کشور بزرگ شده‌اند؛ داستان "جادوی صاریغ (Possum Magic)" را خوانده‌اند. این کتاب درباره دو صاریغ است که در استرالیا سفر می‌کنند. آنها در این سفر با انواع حیوانات مواجه می‌گردند که در سایر نقاط جهان یافت نمی‌شوند. خواندن این داستان، یکی از بهترین روش‌ها برای آشنایی کودکان استرالیایی با حیواناتی است که در اطراف آنها زندگی می‌کنند.

با وجود اینکه بسیاری از کتاب ‌های مم فاکس، دهه‌ها پیش منتشر شده‌اند؛ اما هنوز هم جزء کتاب‌های درسی دوره ابتدایی به شمار می‌آیند. در نتیجه وی یکی از نمادی‌ترین نویسندگان تاریخ استرالیا است که آثار متعددی را در ادبیات داستانی این کشور به یادگار گذاشته است.

 

کریگ سیلوی

برترین نویسندگان استرالیا

 

3. کریگ سیلوی (Craig Silvey)

محبوب ترین نویسنده استرالیایی نسل جوان، کریگ سیلوی است. او جوایز متعددی برای آثارش دریافت کرده و اولین کتاب خود را در 19 سالگی منتشر نموده است. یکی از معروف‌ترین کتابهایش، "جاسپر جونز (Jasper Jones)" نام دارد. این داستان کلاسیک درباره دوران بلوغ است، و فراز و نشیب های زندگی یک پسر نوجوان را روایت می‌کند.

کتاب مذکور آنقدر ساختار قدرتمندی دارد که تنها مدت کوتاهی پس از انتشار، یک فیلم سینمایی از آن اقتباس شد. سیلوی علاوه بر کار خود به عنوان یک رمان نویس، بخشی از وقتش را صرف فیلمنامه نویسی نیز می‌کند.

 

4. ریچارد فلاناگان (Richard Flanagan)

ریچارد فلاناگانریچارد فلاناگان یکی از معروف ترین رمان نویسان استرالیایی تاریخ محسوب می‌شود. با وجود اینکه او همیشه به ادبیات داستانی علاقه داشته است؛ اما تا اواخر دوران کاری خود به موفقیت چندانی دست نیافت. او به خاطر نوشتن آثار تاریخی مشهور شد که یکی از برجسته‌ترین کارهایش در این زمینه، "جاده باریک در عمق شمال (The Narrow Road to the Deep North)" نام دارد.

این رمان به زندگی زندانیانی می‌پردازد که در طول جنگ جهانی دوم توسط ژاپنی‌ها اسیر شده‌اند. آنها به اردوگاه‌های کار اجباری در شمال استرالیا فرستاده می‌شوند و مجبور می‌گردند در راه آهن مسیر تایلند- برمه کار کنند. این کتاب در سال 2014 برنده جایزه من بوکر شد.

 

5. کیت گرنویل (Kate Grenville)

زنان استرالیایی سهم زیادی در تاریخچه غنی ادبیات کشورشان داشته‌اند که کیت گرنویل یکی از برجسته‌ترین آنهاست. او در طول زندگی حرفه‌ایی خود برنده چندین جایزه مهم ادبی شده و در فهرست نهایی برندگان جایزه مَن بوکر (Man Booker Prize) قرار گرفته است. وی 15 رمان عالی نوشته که "رودخانه راز (The Secret River)" یکی از مشهورترین آثارش است.

این رمان اثری پیشگامانه است که داستان رنج‌هایی که بومیان استرالیا از دست مهاجران سفید پوست متحمل شده بودند را روایت می‌کند. هر چند در داخل این کشور با نقدهای زیادی این داستان روبه‌رو شد؛ اما با واکنش مثبت بسیاری از بومیان مواجه گردید. به همین دلیل هنوز هم یکی از محبوب ترین کتاب ها در تاریخ استرالیا است.

 

6. متیو ریلی (Matthew Reilly)

متیو ریلی یکی از مشهورترین نویسندگان رمان های مهیج استرالیا است. آثار او در کشورش به اندازه کتاب های استیون کینگ (Stephen King) و لی چایلد (Lee Child) محبوب‌اند. کتاب‌های او به هیجان‌های فوق العاده، مسیرهای داستانی پر پیچ و تاب و سرعت نسبتاً زیاد معروف هستند.

"ایستگاه یخ (Ice Station)" یکی از مشهورترین کتاب های ریلی است که داستان آن در قطب جنوب اتفاق می‌افتد. حتی در آب و هوای گرم استرالیا نیز این احتمال وجود دارد که خوانندگان با باز شدن لایه‌های داستانی این اثر، سرمای آن را احساس کنند. این اثر نقطه شروع کتاب‌های متعددی بود که او بعد از این اثر منتشر کرد.

 

 

7. تیم وینتون (Tim Winton)

تیم وینتون بی‌شک محبوب ترین نویسنده استرالیایی تمام تاریخ است. او اهل شهر کارینیوپ (Karrinyup) در منطقه ییلاقی غربی استرالیا است. وی در دوران جوانی، مجذوب مناظر بی‌نظیر کشورش شد و تصمیم گرفت زندگی خود را صرف نوشتن کتاب‌هایی در مورد مناظر ناب کند.

وینتون اولین کتاب خود با عنوان "شناگر باز (An Open Swimmer)" را زمانی منتشر کرد که هنوز در مدرسه تحصیل می‌کرد؛ اما زندگی حرفه‌ایی وی پس از انتشار رمان "نفس (Breath)" اوج گرفت. این اثر به زندگی دو نوجوان استرالیایی می‌پردازد که در دهه 1970 در یک منطقه ساحلی بزرگ می‌شوند. بررسی ورزش موج سواری و درس‌هایی که این رشته ورزشی می‌تواند به ما یاد دهد، از دیگر موضوعات این کتاب هستند.

 

8. جین هارپر (Jane Harper)

جین هارپرجین هارپر همیشه به نویسندگی علاقه داشت، و در دوران جوانی تصمیم گرفت به سراغ رمان‌های جنایی و مهیج برود. با وجود اینکه قصد داشت در رشته روزنامه نگاری ادامه تحصیل دهد؛ اما پس از ارسال یک داستان کوتاه به یک نشریه داستانی در سال 2014، تصمیم گرفت رمان نویس شود.

بعد از اینکه آثار او منتشر گردید؛ به ذهنش رسید به یک نویسنده تمام وقت تبدیل شود. کتاب "مرد گمشده (The Lost Man)" به عنوان محبوب ترین آثار هاربر شناخته می‌شود. این رمان درباره مردی است که تصمیم می‌گیرد راه زندگی خود را پیدا کند.

 

9. ملیسا لوکاشنکو (Melissa Lucaschenko)

ملیسا لوکاشنکو یکی از نویسندگان معروف استرالیایی بومی تبار می‌باشد. مخاطب بیشتر آثارش نوجوانان و جوانان هستند. در ضمن وی در زمینه نوشتن آثار داستانی و غیرداستانی برای بزرگسالان نیز فعالیت می‌کند. کتاب "خوک های بخاری (Steam Pigs)"، محبوب ترین اثر لوکاشنکو است که برنده جایزه ادبی دابی (Dobbie Literary Award) برای داستان‌های زنان استرالیایی شده است.

رمان "خوک های بخاری" به زندگی سو ویلسون می‌پردازد که یک زن جوان با تبار بومی است. او تصمیم می‌گیرد از خانواده پرجمعیت خود فرار کند و با وجود مشکلات مالی قابل توجه، راهی یک شهر بزرگ می‌شود. وی جذب تمام جنبه‌های این شهر می‌گردد؛ اما به دلیل پیشینه‌اش، در یافتن کار با مشکل مواجه می‌شود.

 

10. ملینا مارکتا (Melina Marchetta)

ملینا مارکتا در آثار خود به تجربیات زندگی ایتالیایی - استرالیایی‌هایی که در استرالیا بزرگ شده‌اند می‌پردازد. کتاب "در حال جستجو برای علیبرندی (Looking for Alibrandi)" محبوب ترین اثر او به شمار می‌آید. این رمان به بررسی داستان زندگی دختری با همین تبارها پرداخته که به یک مدرسه دخترانه می‌رود و به دلیل هویت فرهنگی منحصر به فردش تلاش می‌کند خود را با شرایط مدرسه هماهنگ نماید.

مارکتا بعداً آثار زیادی منتشر کرد، و به خاطر رمان‌های هیجان انگیز و جنایی‌اش، از جمله "پس انداز فرانچسکا (Saving Francesca)" و "در جاده ژلیکو (On the Jellicoe Road)" شهرت زیادی به دست آورد. وی هنوز هم یکی از معتبرترین نویسندگان تاریخ استرالیا است و الهام بخش نویسندگان زن پس از خود بوده است.

 

تیم وینتون

نویسندگان مطرح استرالیا

 

11. هلن گارنر (Helen Garner)

هلن گارنر زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که نویسندگان استرالیایی هنوز در صحنه ادبی جهان تازه وارد بودند و نویسندگان زن این کشور تقریباً ناشناخته بودند. او در کارهایش بیشتر بر آثار مهم فمنیستی تمرکز می‌کند و لحن واقع گرایی قابل توجهی دارد. بسیاری از آثارش بر روی وسواس متمرکز هستند، و موضوعاتی مانند عشق و تمایلات جنسی را پوشش می‌دهند.

یکی از معروف ترین آثار گارنر، "گرفتن میمون (Monkey Grip)" نام دارد. این کتاب در مورد یک دختر نوجوان استرالیایی است که به شدت در مورد پسری که در شهرش بزرگ می شود، وسواس دارد. این اثر زندگی آنها را در طول داستان دنبال می‌کند.

 

12. سالی مورگان (Sally Morgan)

سالی مورگانسالی مورگان یکی دیگر از نویسندگان مشهور استرالیایی با پیشینه بومی است. او در پرث (Perth) به دنیا آمده و از نسل بومیان بایلگو (Bailgu) است. بسیاری از آثارش بر پیشینه بومی وی تمرکز دارند. "مکان من (My Place)"، عنوان محبوب ترین کتاب مورگان است. این داستان به جزئیات تلاش‌ها و تجارب او می‌پردازد، و روایتگر فراز و نشیب‌هایی است که نسل وی از زمان ورود مهاجران اروپایی با آنها مواجه بوده‌اند.

این کتاب برنده جایزه حقوق بشر و فرصت‌های برابر کمیسیون حقوق بشر شده است. او علاوه به اینکه به عنوان یک رمان نویس مشهور است؛ به خاطر نقاشی‌های زیبا از مناظر بومی نیز شهرت دارد. بسیاری از کارهایش در موزه‌های سراسر استرالیا به نمایش گذاشته شده‌اند و نمایشگر استعدادهای منحصر به فرد او در کار با قلم و قلم مو هستند.

 

سخن آخر در مورد بهترین نویسندگان استرالیایی

این 12 فرد، تنها معدودی از برترین نویسندگان استرالیایی تاریخ هستند که جوایز متعددی را برای آثارشان دریافت کرده‌اند. اسامی زیادی برای اضافه کردن به این لیست وجود دارد. خواه به دنبال یک رمان هیجان انگیز باشید و خواه یک کتاب کودک و حتی یک اثر داستانی - تاریخی، قطعاً می‌توانید در این گفتار گزینه مناسبی پیدا کنید. پس حال به ما بگویید که در اوقات فراغت پیشرو به سراغ مطالعه کدام یک از آثار این نویسندگان استرالیایی خواهید رفت؟

 

در ادامه حتما بخوانيد: 10 نویسنده مکزیکی مشهور تاریخ