10 اپلیکیشن برتر برای یادگیری زبان ژاپنی

تلاش برای تسلط بر حروف الفبای کانجی، واژگان زبان ژاپنی و نحوه تلفظ آنها، گرامر و ساختن جملات بسیار سخت و طاقت فرسا به نظر می‌رسد. با توجه به اینکه زبان ژاپنی دارای 2100 حرف الفبا است؛ پس سخت بودن آن چندان جای تعجبی ندارد. اما نگران نباشید؛ اپلیکیشن های زیادی برای یادگیری زبان ژاپنی وجود دارند که در این زمینه به شما کمک می‌کنند.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید؛ احتمالاً هنوز بهترین اپلیکیشن یادگیری زبان ژاپنی را پیدا نکرده‌اید. اگر تنها سری به فروشگاه‌های برنامه آی ‌او ‌اس و اندروید زده باشید؛ حتماً متوجه شده‌اید تا چه اندازه اپلیکیشن‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارند که انتخاب ابزار مناسب از بین آنها واقعاً دشوار است.

 

بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان ژاپنی برای آی ‌او ‌اس و اندروید

اگر برای یادگیری ژاپنی نیاز دارید از اپلیکیشن ها استفاده کنید؛ شایسته انتخاب بهترین‌ها هستید. پس با شبکه مترجمین راستین همراه باشید تا تعدادی از بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان ژاپنی که در دسترس کاربران اندروید و iOS قرار دارند را به شما معرفی کنیم. این برنامه‌ها علاوه بر افراد مبتدی، برای زبان آموزان سطح پیشرفته نیز مناسب هستند.

 

نوشتار ژاپنی

 

1. Renshuu

اگر به دنبال اپلیکیشنی با انواع بازی‌های یادگیری هستید؛ renshuu بهترین گزینه است. این برنامه دارای بازی‌های سرگرم کننده‌ای برای آزمایش مهارت‌های شماست که از جمله آنها می‌توان به جدول کلمات متقاطع و Shiritori (نوعی بازی ژاپنی کلمات) اشاره کرد.

Renshuu یک برنامه بسیار جذاب است که واژگان، دستور زبان و حروف الفبای کانجی را به صورت تفصیلی توضیح می‌دهد. علاوه بر این دارای آزمون‌های متعددی است که می‌توانید براساس سطح پیشرفت خود از آنها بهره بگیرید.

 

2. Obenkyo

Obenkyoبا کمک اپلیکیشن Obenkyo می‌توانید اصول کاتاکانا، هیراگانا و کانجی را یاد بگیرید. این اپلیکیشن با استفاده از آزمون‌های چند گزینه‌ای و نوشتن، توانایی‌ها زبانی شما را از طریق یک صفحه لمسی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در اینجا لیست‌ واژگان کانجی را می‌توان با توجه به سطوح JLPT (آزمون مهارت زبان ژاپنی) نمایش داد که ابزار نهایی مناسبی برای آماده شدن جهت امتحان است. در این صورت شما به راحتی قادر خواهید بود تا همانند یک فرهنگ لغت، به فهرستی از واژگان طبقه بندی شده بر اساس نوع کلمه دسترسی پیدا کنید.

یکی از ویژگی های ممتاز Obenkyo، قابلیت تشخیص دست خط است. در این صورت نه تنها فرم نوشتار، بلکه ترتیب نوشتن شما را نیز اصلاح می‌کند (منظور ترتیب نوشتن حروف در کلمات پیچیده به زبان ژاپنی است). اگر برنامه در تشخیص نوشتار شما اشتباه کرد؛ می‌توانید به سرعت به آن بگویید و در این صورت امتیاز شما مطابق با آن تنظیم می‌شود. در ضمن این اپلیکیشن دارای راهنمای Tae Kim است که می‌توان از آن برای مراجع دستوری استفاده کرد.

 

3. Anki

محبوب ترین اپلیکیشن فلش کارت یادگیری زبان ژاپنی، Anki نام دارد. این ابزار قابل تنظیم است و دارای چندین قابلیت افزودنی است، و می‌توان از آن برای هر موضوعی (نه فقط ژاپنی) استفاده کرد. با این وجود بیشتر در بین زبان آموزان ژاپنی محبوب است و پایگاه داده آن دارای منابع مختلفی است.

Anki دارای انواع دسته کارت‌های از پیش ساخته برای کمک به یادگیری نوشتار ژاپنی است؛ در ضمن شما می‌توانید در صورت تمایل دسته کارت‌های اختصاصی خود را بسازید. این برنامه از مجموعه وسیعی از محتواهای ژاپنی برخوردار است؛ به همین دلیل شما می‌توانید دسته کارت‌های خود را با افزودن تصاویر، ویدیوها، صداها و نشانه‌گذاری‌‌ها سفارشی سازی کنید تا زودتر کلمات و عبارات مورد نظر را یاد بگیرید.

شما می‌توانید از امکانات Anki در نسخه دسکتاپ، اپلیکیشن تلفن همراه و حتی در مرورگر گوشی خود نیز استفاده کنید. اگر چه نسخه مرورگر آن رایگان است؛ اما برای دانلود نسخه iOS باید یکبار هزینه بپردازید.

 

4. Imiwa

Imiwaimiwa در ده سال اخیر بهترین اپلیکیشن دیکشنری تلفن همراه رایگان برای زبان آموزان ژاپنی بوده است و هنوز هم یکی از برترین‌ها به شمار می‌آید. این فرهنگ لغت دارای بیش از 170 هزار مدخل ژاپنی - انگلیسی، انواع منابع کانجی، و یک تحلیلگر جملات ژاپنی است، و در کل می‌توان آن را پکیجی از ارزشمندترین‌ها دانست. Imiwa دارای یک سیستم جستجوی عالی است که در آن می‌توان انواع واژگان کانجی را از طریق ورودی صفحه کلید یا سطوح JLPT جستجو کرد.

ضمناً شما می‌توانید با جملات نمونه جستجو کنید. در زبان ژاپنی به دلیل وفور آداب و رسوم منحصر به فرد و فرهنگ خاص، اغلب از اصطلاحات برای موقعیت‌های ویژه استفاده می‌شود؛ مانند みっかぼうず. این اصلاح در حالت تحت الفظی به معنی "راهب 3 روزه" است؛ در حالیکه در اصل به کارگری اشاره دارد که نمی‌تواند در یک موقعیت شغلی مستقر شود.

اگر شما عضو آن دسته از زبان ‌آموزان پیشرفته‌‌تر هستید که خود را برای آزمون JLPT آماده می‌کنند؛ خبر خوبی برایتان داریم. زیرا در این برنامه واحد می‌توانید به تمام 5 سطح JLPT کانجی دسترسی یابید. در این صورت دیگر تردیدی در مورد افعال و فرم‌های بی قاعده نخواهید داشت. در ضمن این برنامه دارای جداول صرف افعال و صفت های ژاپنی نیز است.

در نهایت یکی از بهترین ویژگی های اپلیکیشن یادگیری ژاپنی Imiwa، ابزار قدرتمند Analyse است که در کار ترجمه به شما کمک می‌کند. به کمک این قابلیت می‌توانید یک متن ژاپنی را در برنامه کپی نمایید. در این صورت این برنامه تمام واژگان هیراگانا، کاتاکانا و کانجی متن شما را به مدخل‌های تک واژه نامه تقسیم می‌کند.

 

 

5. Daily NHK Japanese News Reader

Nippon Housou Kyoukai که با مخفف NHK شناخته می‌شود؛ یک شبکه رسانه‌ای عمومی ملی در ژاپن و یک شبکه خبری پیشرو است. آنها هر روز مقالاتی را به زبان ژاپنی در مورد مسائل داخلی و بین المللی منتشر می‌کنند. اپلیکیشن این رسانه تحت عنوان Daily NHK Japanese News Reader یک برنامه عالی برای زبان آموزان سطح متوسط است که به دنبال استفاده از اطلاعات خود در موقعیت‌های واقعی هستند.

توانایی خواندن روزنامه های ژاپنی، هدفی است که بسیاری از زبان آموزان به دنبال آن هستند؛ زیرا یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های یادگیری زبان است. از آنجاییکه NHK مقاله‌ها را به یک یا دو پاراگراف خلاصه می‌کند؛ پس زبان آموزان می‌توانند با ساده‌ترین روش از خواندن اخبار روز به زبان ژاپنی لذت ببرند.

این اپلیکیشن یادگیری زبان ژاپنی دارای گزینه‌ای برای خواندن مقالات با فوریگانا (Furigana) است؛ کسانیکه می‌خواهند مهارت‌های خواندن خود را به چالش بکشند می‌توانند این ویژگی را خاموش کنند. در این اپلیکیشن واژگان پیچیده‌تر ژاپنی با رنگ سبز مشخص شده و زیر آنها خط کشیده شده است. اگر روی این کلمات کلیک کنید؛ معنی برای شما توضیح داده می‌شود (این قابلیت ابزار مناسبی برای تمرین درک مطلب است).

نام شهرها، افراد و موسسات نیز با رنگ صورتی مشخص شده است؛ در این صورت دیگر لازم نیست دائماً اصطلاحات مختلف را در فرهنگ لغت جستجو کنید. تنها زبان آموزانی می‌توانند از اپلیکیشن Daily NHK Japanese News Reader استفاده کنند که پایه زبانی مناسبی داشته باشند و بتوانند اخبار را به زبان ژاپنی بخوانند و درک کنند.

 

6. Busuu

Busuuهدف برنامه Busuu آموزش زبان ژاپنی در عرض 10 دقیقه در طول روز است؛ به همین دلیل اگر فرصت زیادی برای یادگیری زبان دارید این برنامه برای شما مناسب است. اپلیکیشن یادگیری زبان ژاپنی Busuu بیشتر بر واژگان تاکید دارد و بخشی از آن به عبارات سفر اختصاص داده شده است.

این برنامه علاوه بر واژگان، دستور زبان، تلفظ، نوشتن، خواندن و مکالمه را نیز آموزش می دهد. در اینجا شما می‌توانید یک برنامه مطالعه شخصی برای خود ایجاد کنید و به این صورت زمان مطالعه خود را به حداکثر برسانید. با کمک Busuu می‌توانید به راحتی میزان پیشرفت خود را ارزیابی نمایید. این برنامه برای زبان آموزان مبتدی و سطح متوسط مناسب است.

 

7. Wanikani

اپلیکیشن Wanikani یکی از سرگرم‌ کننده ‌ترین و مؤثرترین برنامه‌ های یادگیری زبان ژاپنی برای افراد مبتدی است و کمک زیادی به تقویت دایره واژگان آنها می‌کند. این اپلیکیشن در میان دانشجویان کالج که تلاش می‌کنند لغات کانجی را خیلی سریع به خاطر بسپارند، بسیار محبوب است.

با استفاده از فلش کارت های Wanikani می‌توان بیش از 2000 بن واژه کانجی را یاد گرفت. آنها حروف الفبای کانجی را به بخش‌های ساده‌‌تر و قابل فهم‌‌تر تقسیم می‌‌کنند و از یادداشت‌‌ها و توضیحات خنده‌‌دار بهره می‌گیرند تا این حروف بیشتر و بهتر در ذهن شما نقش ببندند.

وب سایت فلش کارت Wanikani دارای چندین قابلیت طراحی شده برای افراد مبتدی است که در زمینه یادگیری نوشتار ژاپنی و واژگان این زبان تازه کار هستند. وب سایت این برنامه دارای فضایی برای یادداشت برداری و آزمون‌های بعد از درس است. به طور کلی این وب سایت تضمین می‌کند که می‌توانید کانجی را در یک فضای مناسب یاد بگیرید.

Wanikani فقط یک وب سایت دارد؛ بنابراین از نظر فنی جزء یکی از اپلیکیشن های یادگیری نوشتار ژاپنی با فلش کارت نیست. شما می‌توانید با استفاده از تلفن همراه یا رایانه خود به این وب سایت دسترسی پیدا کنید؛ البته ابتدا باید حق عضویت آن پرداخت نمایید. اگر ترجیح می‌دهید قبل از خرید آن را امتحان کنید؛ می‌توانید از نسخه آزمایشی رایگان استفاده کنید. شاید حق عضویت این سایت در ابتدا زیاد به نظر برسد؛ اما در مقایسه با هزینه کلاس‌های ژاپنی و مجموعه کتاب‌های درسی بسیار مناسب است.

 

 

8. LingoDeer

LingoDeerاپلیکیشن LingoDeer که از سطح مبتدی تا متوسط برای زبان آموزان طراحی شده است؛ زبان ژاپنی و گرامر آن را به روشی گام به گام آموزش می‌دهد. دوره‌های آموزشی زبان ژاپنی در این اپلیکیشن با دقت برای ارائه درس‌های واژگان، توضیحات مفصل در مورد نکات دستوری و دیالوگ‌های متنی، طراحی شده‌اند.

LingoDeer مدل یک برنامه یادگیری زبان موفق را انتخاب کرده و آن را به سطوح جدیدی ارتقا داده است. این برنامه به دلیل وجود محتوای جامع و ویژگی‌های منحصر به فرد متعدد برای مبتدیان، یکی از بهترین اپلیکیشن های زبان آموزی موجود به شمار می‌آید. ساختار آن به گونه‌ای است که شما را از یک زبان آموز مبتدی به فردی تبدیل می‌کند که می‌تواند در سطح متوسط جمله سازی کند. برخی از مهمترین مزایای آن عبارتند از:

 • جملات نمونه این برنامه توسط گویشوران بومی زبان ضبط شده‌اند.
 • LingoDeer دارای فلش کارت‌های مختلف برای بررسی واژگان و گرامر است؛ به همین دلیل پیشرفت شما را در طول دوره مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
 • دستور زبان ژاپنی به خوبی و با جزئیات در آن توضیح داده شده است. در اینجا دستور زبان یک موضوع فرعی محسوب نمی‌شود. LingoDeer در مقایسه با سایر رقبا، در توضیح واضح و مختصر جملات نمونه، دست بالا را دارد.
 • در این اپلیکیشن داستان‌های مختلفی برای تمرین خواندن، شنیدن و تلفظ وجود دارد. فراموش نکنید که تنوع برای مطالعه زبان ضروری است.
 • LingoDeer دارای یک رابط کاربری قابل تنظیم است. در نتیجه شما می‌‌توانید اندازه متون را بزرگ‌ یا کوچک کنید، رنگ پس ‌زمینه خود را انتخاب نمایید و اسکریپت چت روم را روشن یا خاموش کنید.

 

9. Bunpo

اگر می‌خواهید مهارت‌های دستور زبان ژاپنی را تقویت کنید؛ دانلود Bunpo را فراموش نکنید. این اپلیکیشن دارای یک فرهنگ لغت کامل دستور زبان ژاپنی است که 1800 لغت و 8000 سوال را در اختیار شما قرار خواهد داد و به این صورت می‌توانید تا مهارت‌های زبانی خود مانند گوش دادن، خواندن و نوشتن را تقویت کنید.

پس شما با دانلود اپلیکیشن Bunpo در آزمون‌‌هایی با الفبای ژاپنی (کاتاکانا و هیراگانا) شرکت خواهید کرد، به فرهنگ لغت کانجی دسترسی خواهید داشت و کاملاً به صورت دستوری با چرایی نحوه عملکرد آنها آشنا خواهید شد.

برنامه Bunpo از سطح مبتدی شروع می‌شود و شما را تا سطح تجاری در زبان ژاپنی پیش می‌برد. شاید این قابلیت به نظر برخی از زبان آموزان زیاده از حد به نظر برسد؛ اما برای برخی دیگر واقعاً لازم و مناسب است.

 

10. Feyn

Feynاپلیکیشن Feyn برای ساخت فلش کارت های کانجی به کار می‌رود و بسیار ساده است. این برنامه فاقد دسته کارت‌های از پیش ساخته شده و محتواهای آماده است. به عبارت دیگر، تنها یک دسته خالی از فلش کارت‌هاست. از جمله ویژگی‌های برتر Feyn می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فلش کارت های آن به صورت عمودی هستند و با نوشتار ژاپنی تناسب خوبی دارند (ژاپنی از بالا به پایین نوشته می‌شود).
 • در اپلیکیشن یادگیری زبان ژاپنی Feyn می‌توانید کانجی خودتان را انتخاب کنید و آن را براساس ترفندهای حافظه خود بنویسید. این قابلیت برای کسانی مناسب است که تا حدی به زبان ژاپنی آشنایی دارند و می‌توانند از طریق این شیوه کلامی صحبت کنند. اگر به این نتیجه رسیده‌اید که مغز شما با اپلیکیشن‌های موجود یادگیری نوشتار ژاپنی به خوبی ارتباط برقرار نمی‌کند؛ می‌توانید از این ترفند استفاده کنید.
 • اپلیکیشن Feyn به شما اجازه می‌دهد تا کارت‌ها را در پوشه‌ها سازماندهی کنید و از یک پوشه به پوشه دیگر منتقل نمایید. در این صورت می‌توانید وقتی بر یک کارت تسلط پیدا کردید؛ آن را در پوشه مرور قرار دهید.
 • با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید از کلاس‌ها و مطالب خود یادداشت برداری کنید و آنها را به کارت‌های سفارشی تبدیل نمایید. در این صورت بارها و بارها قادر خواهید بود تا این کارت‌ها را مطالعه کنید.
 • Feyn کاملاً رایگان است؛ اما فقط برای کاربران iOS است و تمام ویژگی‌های آن برای کاربران این دستگاه‌ها بهینه شده است. به عبارت دیگر در حال حاضر نمی‌توانید آن را در فروشگاه‌های اندروید پیدا کنید.

 

انتخاب مناسب ترین اپلیکیشن برای یادگیری ژاپنی

 

نحوه انتخاب مناسب ترین اپلیکیشن برای یادگیری ژاپنی

شاید در ابتدا با نگاه کردن به لیست این گفتار سردرگم شوید. برنامه‌های بسیار خوبی برای انتخاب وجود دارند؛ اما چگونه می‌توانید بهترین اپلیکیشن یادگیری زبان ژاپنی را انتخاب کنید؟ پس به موارد زیر دقت کنید تا در این زمینه با مشکل مواجه نشوید.

 • سطح ژاپنی: اگر مبتدی هستید بهتر است روی تقویت دایره لغات خود تمرکز کنید یا شاید بخواهید برنامه‌ای را انتخاب کنید که دستورهای زبانی ساده و ساختار جملات را به شما آموزش می‌دهد. اما اگر جزء زبان آموزهای سطح پیشرفته هستید؛ دیگر لازم نیست به دنبال برنامه‌‌هایی باشید که هیراگانا و کاتاکانا را به شما آموزش می‌‌دهند و شاید بخواهید روی کانجی یا توانایی خواندن تمرکز کنید. پس ابزاری را انتخاب کنید که متناسب با سطح شما و نیازهایتان باشد.
 • تعهد زمانی: در یک روز چقدر وقت برای یادگیری زبان ژاپنی دارید؟ برخی از برنامه‌‌ها از شما می‌خواهند که هر روز وارد سیستم شوید تا فلش کارت‌های خود را مرور کنید یا بعد از چند روز متوالی استفاده از برنامه، به شما جایزه می‌دهند. اما اگر سعی دارید زبان ژاپنی را با وجود داشتن کار تمام وقت یاد بگیرید یا تعهدات خانوادگی دارید؛ سعی کنید از اپلیکشن‌هایی بهره بگیرید که به صرف زمان کمتری نیاز دارند.
 • مهارت‌های خاص: آیا برای آزمون مهارت زبان ژاپنی ثبت نام کرده‌اید و باید مهارت‌های خاصی مانند کانجی یا دستور زبان خود را ارتقا دهید؟ یا به دنبال این هستید تا با پیدا کردن یک فرد بومی زبان، مهارت‌های شنوایی خود را بهبود ببخشید؟ در این صورت باید روی پیدا کردن اپلیکیشن‌هایی تمرکز کنید که مهارت خاصی را آموزش می‌‌دهند تا بتوانید نیازهای هدف خود را ارتقا ببخشید و نقاط ضعفتان را در زبان ژاپنی به صفر برسانید.

 

کلام پایانی

علاوه بر اپلیکیشن‌ها، راه‌های دیگری نیز برای یادگیری زبان ژاپنی وجود دارد. شما می‌توانید کلاس‌های آنلاین یا آفلاین را انتخاب کنید یا با کمک فوریگانا شروع به خواندن مانگا کنید. اما به یاد داشته باشید که زبان ژاپنی چیزی بیش از نوشتن بن ریشه‌های کانجی و ساخت واژگان است؛ زیرا شما باید یاد بگیرید زبان ژاپنی را با لهجه مناسب صحبت کنید.