12 مورد از بهترین کتاب های آنتونی هوروویتس

اگر به دنبال خواندن یک کتاب جاسوسی هستید که شما را در رمز و راز این دنیاها غوطه ور کند؛ بهتر است سری به یکی از آثار آنتونی هوروویتس (Anthony Horowitz) بزنید. این نویسنده پرکار در کنار افرادی چون آرتور کانن دویل (Arthur Conan Doyle) و آگاتا کریستی (Agatha Christie) جزء مشهورترین نویسندگان کتاب های جنایی و کارآگاهی در جهان است. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این گفتار شما را با 12 رمان برتر این نویسنده آشنا خواهد کرد.

 

معروف ترین رمان های آنتونی هوروویتس

هوروویتس در سال 1955 در انگلستان متولد شد و از همان دوران کودکی تصمیم گرفت نویسنده شود. او در مدرسه عملکرد مناسبی نداشت و برای فرار از مدرسه به خواندن متوسل می‌شد. اما بالاخره به تحصیل خود ادامه داد و قبل از انتشار اولین کتاب خود به نام راز شوم فردریک کی بوئر (The Sinister Secret of Frederick K. Bower) در سال 1979 در دانشگاه یورک به تحصیل ادبیات پرداخت.

هوروویتس بیش از 40 کتاب نوشته است؛ در این میان مجموعه الکس رایدر (Alex Rider) مختص جوانان و مجموعه Diamond Brothers Detectives for Hire مختص کودکان است، و مجموعه جدید کتاب‌های او برای علاقمندان به آثار ایان فلمینگ (Ian Fleming) و کانن دویل به دلیل احترام به سبک این نویسندگان مورد تحسین قرار گرفته است.

او به‌ عنوان یک نویسنده کودک موفقیت‌های زیادی در این زمینه کسب کرد و تا اواخر دهه 1990 وارد دنیای ادبیات بزرگسالان نشد. وی امروزه در زمینه نوشتن فیلم نامه نیز فعالیت می‌کند. آنچه در ادامه می‌خوانید معرفی برترین آثار هوروویتس است.

 

1. قتل به سبک انگلیسی (The Word Is Murder)

رمان قتل به سبک انگلیسی درباره یک کارآگاه پلیس بی اعتبار به نام دانیل هاوثورن صحبت می‌کند که تحقیقات یک قتل را برعهده دارد. او باید یک نویسنده در سایه را استخدام کند تا فعالیت‌هایش در حین کار بر روی این پرونده را مستند سازی کند و وی برای این کار آنتونی هوروویتس را انتخاب می‌کند. این کتاب زمینه را برای نگارش مجموعه داستان‌های‌ "رمز و راز هاوثورن و هوروویتس (Hawthorne and Horowitz Mystery)" مهیا کرده و به دلیل اینکه شخصیت اصلی آنها خود نویسنده است؛ لذا در دنیای رمان های جنایی بسیار نادر هستند.

 

رمان خانه ابریشمی

کتاب خانه ابریشمی

 

2. حکم مرگ است (The Sentence Is Death)

این رمان دومین کتاب از مجموعه "رمز و راز هاوثورن و هوروویتس" است که در سال 2018 منتشر شده و یکی از بهترین کتاب های آنتونی هوروویتس به شمار می‌آید. در این رمان کارآگاه خصوصی دانیل هاوثورن و دستیارش قصد دارند قاتل یک وکیل طلاق موفق را پیدا کنند. خوانندگان با خواندن این اثر متوجه می‌شوند که هاوثورن رازهای پنهانی دارد.

 

3. الکس رایدر: موج مرگ (Alex Rider: Stormbreaker)

آنتونی هوروویتس در کنار نوشتن کتاب برای بزرگسالان، مجموعه الکس رایدر را برای جوانان نوشته است. موج مرگ (2000) اولین کتاب این مجموعه است که الکس را معرفی می‌کند و داستان ورود او به دنیای جاسوسی را شرح می‌دهد. آنتونی هوروویتس در این اثر الکس را به مأموریتی می‌‌فرستد تا حقیقت مرگ عمویش را کشف کند؛ او در این سفر با گروهی از تروریست‌ها آشنا می‌شود که قصد دارند تمام کودکان انگلیسی را با خونسردی بکشند.

 

4. خانه ابریشمی (The House of Silk)

رمان خانه ابریشمی در سال 2011 منتشر شد و پس از 125 سال بعد از آثار دویل دوباره به شخصیت محبوب شرلوک هلمز می‌پردازد و اولین رمان هوروویتس هولمز به شمار می‌آید. این داستان اسرارآمیز، شخصیت کارآگاه معروف را در قالب یک توطئه رازآلود که از بوستون تا لندن را شامل می‌شود، دوباره مطرح می‌کند. عشق هورویتس به شخصیت کارآگاه باعث شده تا علاقه زیادی به مطرح کردن دوباره او در قالب یک داستان جدید داشته باشد.

 

 

5. دروازه کلاغ (Raven’s Gate)

رمان دروازه کلاغ اولین کتاب از مجموعه "قدرت پنج (Power of Five)" است که برای رده سنی جوانان نوشته شده است. این مجموعه به بررسی زندگی نوجوانی به نام مت فریمن می‌پردازد که مورد بی لطفی قانون قرار می‌گیرد. او که در پرورشگاه بزرگ شده است؛ رازی را کشف می‌‌کند که به سرپرست او و دهکده‌‌ای که در آن بزرگ شده مربوط می‌شود. این شخصیت در بقیه کتاب های این مجموعه سعی دارد خود واقعی‌اش را پیدا و حقیقت دنیای عجیبی که در آن قرار دارد را کشف کند.

 

6. خطی برای کشتن (A Line to Kill)

خطی برای کشتن (2021) سومین کتاب از مجموعه "رمز و راز هاثورن و هوروویتس" است. در این رمان، بازرس و نویسنده‌‌اش به یک جشنواره‌ ادبی در جزیره‌ای دور افتاده می‌روند تا در مورد یک قتل تحقیق کنند. آنها نه تنها باید قاتل را پیدا کنند؛ بلکه بایستی سعی کنند خود را از این جزیره که قاتلی ناشناس در کمینشان است، نجات دهند. این داستان به دلیل داشتن مظنونان زیاد و سرنخ‌های محدود، خواننده را تا آخر مجذوب خود می‌کند.

 

7. ابد و یک روز (Forever and a Day)

ابد و یک روز (2018) یک رمان جیمز باندی است که در آن شخصیت اصلی قصد دارد قاتل یک مامور بریتانیایی را پیدا کند. در این رمان مانند بسیاری از کتاب ‌های جیمز باند مضامینی چون اتومبیل‌های سریع السیر، قایق‌های لوکس و عشق به وفور به چشم می‌خورند؛ با این تفاوت که در اینجا وی در کنار تمام این مضامین مجبور است با یک شبکه جنایی خطرناک مبارزه کند. این رمان دومین کتاب مجموعه "هوروویتس باند (Horowitz Bond)" و چهل و هشتمین اثر مجموعه گسترده جیمز باند است.

 

8. کلاغ کشی (Magpie Murders)

کلاغ کشی اولین کتاب از مجموعه "سوزان رایلند (Susan Ryeland)" است که در آن داستان نویسنده پرفروش جنایی آلن کانوی و سردبیرش سوزان رایلند را دنبال می‌کند. آنها در حال کشف جنایتی هستند که در قالب صفحات دست نویس نوشته شده است. این کتاب خاص در سال 2016 منتشر شد و بسیار تاریک است؛ اما طرفداران هوروویتس از داستان‌های تاریک او لذت می‌برند. بسیاری از خوانندگان این اثر معتقدند که شباهت‌های زیادی با کارهای آگاتا کریستی دارد.

 

کلاغ کشی

رمان کلاغ کشی

 

9. قتل های گل ماه (Moonflower Murders)

دومین کتاب مجموعه "سوزان رایلند"، قتل های گل ماه (2020) نام دارد. این داستان با رایلند شروع می‌شود که قصد دارد دوران بازنشستگی خود را در جزیره‌ای یونانی بگذراند. او در آنجا با خانواده ترهرنس ملاقات می‌کند که داستان یک قتل را در جزیره مطرح می‌کنند. رایلند علاقه زیادی به حل معمای این قتل از خود نشان می‌دهد. این رمان نیز مانند "کلاغ کشی" داستانی را در قالب یک کتاب در کتاب روایت می‌کند و به همین دلیل جذابیت خاصی دارد.

 

10. الکس رایدر: عقرب (Alex Rider: Scorpia)

رمان عقرب در سال 2004 منتشر شد و پنجمین کتاب مجموعه "الکس رایدر" است. این کتاب جاسوسی، نوجوانان را با دنیای اسکورپیا که یک سازمان تروریستی قدرتمند است آشنا می‌کند. وقتی رایدر از توطئه این سازمان که منجر به کشتار هزاران نفر می‌شود مطلع می‌گردد؛ سعی می‌کند برای جلوگیری از اقدامات این سازمان وارد آن شود.

 

11. ماشه مورتیس (Trigger Mortis)

ماشه مورتیس (2015) اولین کتابی است که در آن آنتونی هوروویتس به دنیای جیمز باند وارد می‌گردد. این رمان شامل نوشته‌‌هایی از نویسنده اصلی جیمز باند یعنی یان فلمینگ است و باند را در مقابل اتحاد جماهیر شوروی و سازمان اسمرش (SMERSH) قرار می‌‌دهد. این کتاب به دنیا ثابت کرد که هوروویتس شخص مناسبی برای ادامه میراث باند بوده است.

 

12. گروشام گرینجی (Groosham Grange)

گروشام گرینجی کتابی است کودکانه درباره مدرسه هیولا. آنتونی هوروویتس این کتاب را در سال 1988 منتشر کرد و خوانندگان را با مدرسه عجیبی آشنا می‌کند که شخصیت اصلی داستان به نام دیوید الیوت در آن گرفتار می‌‌شود. خوانندگان می‌خواهند بدانند که آیا الیوت می‌تواند از این مخمصه زنده بیرون بیاید یا خیر.

 

کلام پایانی در مورد آثار آنتونی هوروویتس

به احتمال زیاد طرفداران رمان های جاسوسی با کتاب های آنتونی هوروویتس ارتباط بسیار خوبی برقرار کنند. این نویسنده پرکار اغلب آثار خود را دنباله‌دار می‌نویسد؛ بنابراین می‌توان مدت‌های زیادی با کارهای وی سرگرم شد و لذت برد. امیدواریم شما هم با خواندن کتاب های برتر هوروویتس بتوانید اوقات لذت بخشی برای خودتان رقم بزنید.