8 مورد از بهترین کتاب های آنی ارنو

جایزه نوبل ادبیات سال 2022 به نویسنده فرانسوی آنی ارنو (Annie Ernaux) اعطا شد. او به خاطر نوشته‌‌های فریبنده و ساده‌اش معروف است، و یکی از 17 زنی است که تاکنون توانسته جایزه معتبر نوبل را دریافت کند. جالب اینکه وی یکی از معدود نویسندگانی است که توانسته به عنوان یک نویسنده غیر انگلیسی این جایزه را کسب نماید.

بنابراین به نظر می‌رسد که این نویسنده فرانسوی از جایگاه بالایی در ادبیات برخوردار است؛ پس بد نیست این مطلب شبکه مترجمین راستین را بخوانید تا با بهترین رمان های آنی ارنو آشنا شوید. وی در حقیقت یکی از صداهای پیشرو نسل خود در جهان است و همین امر جایزه نوبل ادبیات را برایش به ارمغان آورده است.

 

معروف ترین رمان های آنی ارنو

آنی ارنو نویسنده‌ای است که شرم را به حرفه‌اش تبدیل کرده است. او تحقیرها و دغدغه‌های زندگی گذشته خود را به دقت بر روی کاغذ به تصویر می‌کشد. وی بیشتر سعی دارد تجربیات گذشته‌اش را به شیوه‌ای شفاف بیان نماید، و این نشان دهنده درگیری مادام‌العمر او با بیگانگی، عشق و روابط خانوادگی است.

آکادمی سوئد (Swedish Academy) در سال 2022 اعلام کرده شجاعت و دقت بی طرفانه آنی ارنو که با توسل به آنها ریشه‌ها، بیگانگی‌ها و محدودیت‌های جمعی حافظه شخصی را کشف می‌کند، عامل اعطای جایزه نوبل به وی بوده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید معرفی بهترین کتاب های آنی ارنو هستند که به واسطه آنها به دنیا معرفی شده است.

 

1. پاک شده (Cleaned Out)

این اولین رمان ارنو است که در سال 1974 منتشر شد. او در کتاب "پاک شده"، داستان سقط جنین خود در دوران دانشجویی را بازگو می‌کند. این داستان کمی بیش از حد انتزاعی است. قصه از یک خوابگاه دانشجویی در پاریس آغاز می‌شود؛ جاییکه زن جوانی به خاطر بارداری احساس حقارت می‌کند و می‌ترسد این شرایط، امید او به فرار از زندگی دهقانی گذشته‌اش را کمرنگ و کمرنگ‌تر کند. برخی از منتقدان نحوه توصیف سقط جنین توسط آرنو را بسیار ناپسند توصیف کرده‌اند؛ اما برخی دیگر خیره سری وی را بی باکانه می‌دانند و می‌ستایند.

 

رمان پاک شده

 

2. اتفاق (Happening)

ارنو در سال 2000 با نوشتن کتاب "اتفاق" به موضوع فوق بازگشت. وی دوباره به سال 1963 باز می‌گردد و داستان بارداری خود روایت می‌کند. نویسنده در این رمان تعریف می‌کند که با دانستن این موضوع ناگهان شرم تمام وجودش را فرا گرفته؛ زیرا بارداری ناخواسته‌اش باعث سرافکندگی اجتماعی او و خانواده‌اش شده است. این کتاب در سال 2021 به فیلم موفق تبدیل شده است.

 

3. یک زن یخ زده (A Frozen Woman)

سومین کتاب ارنو، زندگی او را از منظر جنسیت مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد، و به تحولات زندگی دختری جوان و رویاپرداز می‌پردازد که به دلیل بایدهای اجتماعی و کنترل‌های پدرش، به بزرگسالی منجمد تبدیل شده است. وی همچنین در رمان "یک زن یخ زده" به زندگی خود به عنوان یک مادر در دهه 1970 می‌پردازد و از ازدواج ناموفقش می‌گوید که در نهایت به جدایی می‌انجامد.

 

4. مکان یک مرد (A Man's Place)

نوشتن این کتاب اولین جایزه ارنو را در سال 1983 برایش به ارمغان آورد و آن چیزی نبود جز جایزه رنودو (Prix Renaudot). نویسنده در رمان "مکان یک مرد" به بررسی احساسات متضاد خود درباره گذار از طبقه کارگر به زندگی بورژوازی می‌پردازد و خود را یک فراری طبقاتی می‌نامد. وی در این کتاب شکافی را توصیف می‌کند که پس از ورودش به دنیای روشنفکران تحصیل کرده دانشگاهی، بین او و والدینش (که دارای یک کافه کوچک در نرماندی بودند) به وجود آمد.

 

5. سال ها (The Years)

رمان "سال ها" که یکی از شاهکارهای بزرگ ارنو به شمار می‌آید؛ اولین بار در سال 2008 منتشر شد. در ضمن ترجمه بسیار موفق این کتاب به زبان انگلیسی علاوه بر این که باعث شد وی نامزد جایزه بین المللی بوکر شود؛ توجهات را در عرصه بین المللی به سمت او جلب کرد.

ارنو در این کتاب از داستان زندگی خود به عنوان وسیله‌ای برای به تصویر کشیدن نسل بعد از جنگ فرانسه استفاده می‌کند؛ البته با چاشنی جنگ الجزایر، آزادی‌های جنسی، اعتراضات و فرهنگ پاپ نیمه دوم قرن بیستم.

 

رمان شرم

 

6. شرم (Shame)

"شرم" داستان کاوشگرانه دختر 12 ساله‌ای را روایت می‌کند که بعدها به نویسنده‌ای توانا تبدیل می‌شود؛ اما خاطرات آسیب‌زای دوران کودکی همواره در طول زندگی او را متاثر می‌کنند. آنی ارنو در این کتاب با قدرت تمام در مورد تجربیات و خاطرات ناخوشایندی که سال‌ها فکر و ذهن او را تسخیر کرده‌اند، صحبت می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه با رویاها و روایت‌های علمی توانسته این مسیر را پشت سر بگذارد.

 

7. گم شدن (Getting Lost)

کتاب "گم شدن" به بررسی رابطه ارنو با یک دیپلمات روس می‌پردازد که در لنینگراد در یک تور تفریحی با او آشنا شده بود. این رمان منتشر شده در سال 2001، یک نسخه تقریباً دست نخورده از خاطراتی است که او در یک دوره 18 ماه نوشته است؛ یعنی زمانیکه درگیر این رابطه عاشقانه بود.

 

8. داستان دختر (A Girl’s Story)

ارنو در این کتاب یک زندگی 50 ساله را مرور می‌کند. وی به اولین رابطه جنسی آسیب‌زای خود و تاثیرات ماندگاری که این اتفاق بر زندگیش داشته اشاره می‌نماید. او در رمان "داستان دختر" به ارنو 18 ساله نگاه می‌کند؛ کسیکه رویارویی او با مردی بسیار مسن‌تر از خود، ضمن اینکه زندگی دوران جوانی‌اش را از هم پاشید، هویتش را به عنوان یک نویسنده و زن شکل داد.

 

خواندن کتاب های برنده جایزه نوبل ادبیات 2022 را شروع کنید

معمولاً افراد کتابخوان بعد از معرفی برنده جایزه نوبل ادبیات می‌خواهند بدانند آثار برتر نویسنده دریافت کننده این جایزه چه بوده و وی در چه سبکی قلم می‌زند. هدف این گفتار هم همین بود؛ بنابراین حال می‌توانید بهترین رمان های آنی ارنو را انتخاب و در فرصت مطالعاتی پیشرو به خواندن آنها اقدام نمایید. شاید آثار برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2022 بتواند شما را شگفت زده کند.